Zaburzenia snu oraz chroniczne zmęczenie - czym są? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zaburzenia snu oraz chroniczne zmęczenie – czym są?

Dzisiaj większości z nas wydaje się, że jesteśmy zmęczeni. Często pracujemy za długo i za szybko, żyjemy w ciągłym stresie, podczas gdy nie śpimy wystarczająco dużo. Poprzez to wszystko czujemy się zestresowani i dokonujemy złych wyborów życiowych czy żywieniowych. Skrajne zmęczenie objawia się zespołem chronicznego zmęczenia oraz zaburzeniami snu.

Zespół chronicznego zmęczenia objawia się tym, że pomimo odpowiedniego czasu i jakości odpoczynku nadal odczuwa się nadmierne zmęczenie.

 

Czym jest zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół przewlekłego/chronicznego zmęczenia jest zaburzeniem homeostazy organizmu charakteryzujący się skrajnym zmęczeniem, które trwa co najmniej sześć miesięcy i którego nie można w pełni wytłumaczyć. Zmęczenie nasila się wraz z aktywnością fizyczną lub umysłową, ale nie ustępuje po odpoczynku. Przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia jest nieznana, chociaż istnieje wiele teorii — od infekcji wirusowych po stres psychiczny lub też kombinację kilku czynników. Nie da się zdiagnozować chronicznego zmęczenia jednym testem. Zazwyczaj jest ich kilka, aby można było wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mają podobne objawy. Leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia skupia się na łagodzeniu objawów.

Wsparcie regeneracji układu nerwowego dzięki specjalnie skomponowanej mieszance

Objawy chronicznego zmęczenia

  • złe samopoczucie po wysiłku fizycznym
  • niespokojny i płytki sen
  • zaburzenia pamięci
  • zaburzenia koncentracji
  • ból mięśni
  • ból stawów
  • ból gardła
  • bóle głowy

 

Jak leczyć?

Ciężko jest całkowicie wyleczyć te schorzenie. Aby skutki ustąpiły należy udać się na terapię, porozmawiać z psychologiem lub z psychiatrą, który może również wypisać leki. Mogą one pomóc kontrolować ból czy problemy ze snem. Terapia ruchem również może okazać się pomocna.  Jak z każdą chorobą, będą pojawiać się okresy, w których objawy będą się poprawiać lub pogarszać. Im szybciej zacznie się działać, tym lepiej.

Ograniczenie cukru i przetworzonej żywności może pomóc. Skoki cukru we krwi szybko spadają, pozostawiając uczucie wyczerpania i zmęczenia. Jedz orzechy zamiast chipsów lub ciasteczek. Zmniejszenie lub wyeliminowanie kofeiny i alkoholu może również pomóc.

Jeśli źle metabolizujesz kofeinę, może zaburzyć ona twoją energię. Alkohol również.

Śpij od 7 do 9 godzin w nocy. Zaleca spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Warto na godzinę przed snem ograniczyć niebieskie światło.  Spędzanie wielu godzin codziennie na siłowni nie poprawia poziomu chronicznego zmęczenia. Warto pamiętać, że nadmierna aktywność fizyczna może być przyczyną zespołu chronicznego zmęczenia. Należy dobrać aktywność fizyczną pod siebie i wciąż testować. Znajdź sposoby na relaks i zresetowanie umysłu. Niektórym osobom poświęcenie 20 minut po południu na medytację może wystarczyć, aby poprawić swoje samopoczucie czy skupienie. Cokolwiek robisz, znajdź czas na zresetowanie umysłu.

Dream, Sleeping, Sleep, Tired, Poduszka, Bed, Womanhttps://pixabay.com/pl/vectors/dream-sleeping-sleep-tired-2800753/

Zaburzenia snu

Zaburzenia snu mogą wpływać na ogólny stan zdrowia i jakość życia. Brak snu może negatywnie wpływać na zdolność bezpiecznego prowadzenia pojazdów i zwiększać ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych. Niektóre objawy zaburzeń snu to: nadmierna senność w ciągu dnia, nieregularny oddech lub zwiększony ruch podczas snu. Inne oznaki obejmują nieregularny cykl snu oraz trudności z zasypianiem.

Niektóre typowe rodzaje zaburzeń snu obejmują:

  • bezsenność, w której występują trudności z zasypianiem,
  • bezdech senny, w którym podczas snu występują nieprawidłowe wzorce oddychania,
  • zespół niespokojnych nóg (RLS) to rodzaj zaburzenia ruchu podczas snu. Powoduje to nieprzyjemne uczucie i potrzebę poruszania nogami podczas próby zaśnięcia,
  • narkolepsja, stan charakteryzujący się skrajną sennością w ciągu dnia i nagłym zasypianiem w ciągu dnia.

Brak odpowiedniej ilości lub jakości snu prowadzi do czegoś więcej niż tylko uczucia zmęczenia. Senność zakłóca funkcje poznawcze, co może prowadzić do trudności w uczeniu się u dzieci, upośledzenia pamięci u osób w każdym wieku, zmian osobowości czy nawet depresji.

Osoby, które śpią za mało doświadczają trudności w podejmowaniu decyzji, mają problemy z wydajnością i wolniejszym czasem reakcji, co naraża ich na przykład na ryzyko wypadków samochodowych. Zbyt mała ilość snu może przyczyniać się do rozwoju otyłości , cukrzycy czy chorób serca.

Wsparcie regulacji cyklu dobowego dzięki melatoninie

Jak pomóc?

Niektórzy specjaliści zalecają terapię poznawczo-behawioralną. Być może problemy ze snem wiążą się z jakimiś życiowymi sytuacjami. Należy dbać o higienę snu, taką jak utrzymywanie regularnego harmonogramu snu. Regularne ćwiczenia mogą również pomóc w lepszym śnie.

Środki nasenne mogą być pomocne w niektórych przypadkach bezsenności, na przykład melatonina.

Najlepiej spać w optymalnej temperaturze, należy pamiętać, aby nie było za ciepło i zbyt wilgotno.  Jeśli hałas nie pozwala Ci zasnąć, spróbuj użyć zatyczek do uszu. Jeśli światło zakłóca sen, warto wypróbować maseczkę do spania lub zamontować zasłony zaciemniające. Na godzinę przed snem należy unikać niebieskiego światła. Unikaj również używania łóżka do czegokolwiek innego niż sen i intymne relacje. Nie oglądaj telewizji, nie jedz, nie pracuj ani nie korzystaj z komputera w sypialni. Ustal regularną porę snu i relaksującą rutynę każdego wieczoru, biorąc ciepłą kąpiel, słuchając kojącej muzyki lub czytając. Wypróbuj ćwiczenia relaksacyjne.

Unikaj używek (kawa, herbata, napoje gazowane/cola, kakao i czekolada) przez co najmniej cztery godziny przed snem.

Kompleks witamin z grupy b, które wspierają prawidłową pracę układu nerwowego

Podsumowanie

Zaburzenia snu czy chroniczne zmęczenie mogą nie być śmiertelne, ale wpływają dość mocno na jakość życia. Mogą zaburzać myślenie, wyniki w szkole/pracy, pogarszać zdrowie psychiczne i ogólny stan zdrowia fizycznego. Potrzebujemy 7-9 godzin snu, aby móc dobrze funkcjonować.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy i pytania, nie wahaj się odwiedzić psychologa czy lekarza.  Nie tylko zdrowie fizyczne, ale i zdrowie psychiczne jest niesamowicie ważne.

 

Źródła

https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_fatigue_syndrome

https://www.healthline.com/health/chronic-fatigue-syndrome#diagnosis

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557676/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9509246/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32248536/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK401/

https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_disorder

https://www.healthline.com/health/sleep/disorders

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560720/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29855973/

https://pixabay.com/pl/illustrations/sen-spanie-zzz-sleep-sleeping-5284831/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*