Zastosowanie metod fizykoterapii - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zastosowanie metod fizykoterapii

Fizjoterapeuci to osoby, które pomagają ludziom dotkniętym różnego rodzaju urazami lub niepełnosprawnością poprzez ćwiczenia, terapię manualną czy edukację. Dbają oni o zdrowie fizyczne, często też psychiczne oraz pomagają pacjentom radzić sobie z bólem i zapobiegają chorobom u osób w każdym wieku. Dzięki nim szybciej wracamy do zdrowia, umożliwiając dalsze uprawianie sportu, pracę lub wykonywanie codziennych czynności. Istnieje wiele różnych podejść do fizjoterapii. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest zastosowanie metod fizykoterapii w odnowie biologicznej. Wykorzystuje ona prąd, ultradźwięki, światło czy pole magnetyczne.

 

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia może pomóc w redukcji bólu poprzez wzrost energii (elektrycznej, dźwiękowej, świetlnej, magnetycznej). Przynosi ona raczej krótkoterminowe korzyści, które mogą pomóc we wcześniejszym wprowadzeniu innych długotrwałych technik, takich jak ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę.

Chociaż wielu pacjentów odczuje natychmiastowe korzyści z fizykoterapii, dobrze również wprowadzać inne metody jak i również często leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jest to metoda uśmierzania bólu lub zmniejszania stanu zapalnego, które zapewniają krótkotrwałą ulgę i stymulację, co pozwala na kontynuowanie leczenia i poprawie komfortu życia.

Wsparcie aparatu ruchu – MSM

Rodzaje fizykoterapii

 

Ultradźwięki – poprzez zwiększenie miejscowego przepływu krwi może pomóc zmniejszyć miejscowy obrzęk i przewlekły stan zapalny oraz według niektórych badań, sprzyjać regeneracji złamań kości. W metaanalizie (Busse i wsp. 2002) uważnie przeanalizowano dowody dotyczące wpływu ultradźwięków pulsacyjnych o niskiej intensywności na czas gojenia złamania. Doszli do wniosku, że czas potrzebny do gojenia złamania był znacznie skrócony w grupach leczonych ultradźwiękami niż w grupach kontrolnych, a średnia różnica w czasie gojenia wynosiła 64 dni. Niewielką ilość żelu nakładamy na leczoną część ciała. Głowica, która jest przymocowana do aparatu USG poruszana jest małymi kółkami przez fizjoterapeutę. Intensywność mocy ultradźwięków można regulować w zależności od pożądanego efektu oraz miejsca. Nie należy ich stosować na metalowych implantach, czaszce, oczach, jądrach czy podczas ostrej infekcji.

 

Elektroterapia – można stosować ją w leczeniu wielu różnych urazów układu mięśniowo-szkieletowego, w tym urazów z obrzękiem i skurczem mięśni. Ból stawów można również skutecznie leczyć poprzez stymulację prądem. Nie należy używać elektroterapii kiedy występują zaburzenia sensoryczne, nowotwory złośliwe, zakrzepica żył czy różne infekcje, ale również i w czasie ciąży.

Terapia falami uderzeniowymi jest formą elektroterapii, która okazała się korzystna w leczeniu urazów ścięgien, takich jak ścięgno Achillesa i łokieć tenisisty, a także zapalenie powięzi podeszwowej. Leczy się nią urazy tkanek miękkich. Działa poprzez przepuszczanie do tkanek fal uderzeniowych, które przemieszczają się szybciej niż prędkość dźwięku.

Terapia laserowa również jest stosowana w zabiegach terapeutycznych. Nie wytwarza ona ciepła, dlatego czasami jest ona również nazywana zimnymi laserami.

W leczeniu urazów układu mięśniowo-szkieletowego stosowane są dwa rodzaje laserów: arsenek galu (GaAs) i hel-neon (HeNe), który ma mniejszą długość fal. Stosowane dawki zależą od głębokości leczonego urazu, ilości tkanki tłuszczowej pokrywającej kontuzjowany obszar oraz wieku.

Laser jest stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju urazów układu mięśniowo-szkieletowego, aby zmniejszyć ból, skurcze mięśni, stany zapalne i pobudzić reprodukcję komórek. Badania wykazały jednak, że laser może nie być tak skuteczny, jak inne formy elektroterapii.

D3 – niezbędna dla zachowania zdrowia

 

Światłoterapia –  to sposób leczenia sezonowych zaburzeń afektywnych poprzez ekspozycję na sztuczne światło. Jest to rodzaj depresji, który pojawia się o określonej porze każdego roku, zwykle jesienią lub zimą, kiedy ekspozycja na naturalne światło słoneczne jest bardzo niska. Podczas terapii emituje się jasne światło, które naśladuje naturalne światło zewnętrzne. Terapia światłem wpływa na substancje chemiczne w mózgu związanych z nastrojem, łagodząc objawy depresji. Może również pomóc w zaburzeniach snu i innych schorzeń. Może być ona dopełnieniem psychoterapii. Terapia światłem może mieć skutki uboczne, w tym bóle głowy i oparzenia słoneczne. Zwykle nie są one poważne. Z większością skutków ubocznych można sobie poradzić, dostosowując czas trwania i intensywność sesji. Warto również dodać suplementację witaminą D.

 

Masaż, Terapia, Relaks, Zdrowie, Odnowy Biologicznej

https://pixabay.com/pl/illustrations/masa%C5%BC-terapia-relaks-zdrowie-1015568/

 

Pole magnetyczne – terapia może poprawić stan mięśni, stawów, tkanek i ich ukrwienie, a także sprzyjać „jasnemu” myśleniu. Poprawia również równowagę w ciele. Badania pokazują, że terapia z użyciem pola magnetycznego stymuluje proces zwany fosforylacją miozyny, która wytwarza energię w mięśniach. Fosforylacja wytwarza ATP, który ma kluczowe znaczenie dla energii komórkowej. Kiedy ATP jest wyczerpane, mięśnie słabną. Intensywny trening wyczerpuje ATP, dlatego potrzebujemy odpoczynku, który przywraca ATP. Ta terapia ma za zadanie szybko przywrócić ATP poprzez stymulację fosforylacji miozyny, skracając czas regeneracji.

Jony, takie jak wapń i potas, pomagają komórkom wysyłać sygnały. Podczas testów naukowcy widzieli, jak magnesy zmieniają sposób działania tych jonów. Na ogół używanie magnesów o niskiej intensywności jest bezpieczne dla większości ludzi, terapię polem magnetycznym nie powinno się używać u osób, które mają rozrusznik, serca czy są w ciąży.

Skoncentrowane źródło omega-3

Podsumowanie

Objawy utrzymujące się dłużej niż  trzy miesiące stają znacznie trudniejsze do uleczenia. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepszy będzie wynik końcowy. Każda kontuzja jest inna, dlatego nie należy sugerować się innymi i udać się do fizjoterapeuty. Najczęściej zalecane są ćwiczenia ruchowe właśnie z połączeniem fizykoterapii, która jest świetnym dopełnieniem w rehabilitacji. Inne kontuzje mogą wymagać także masażu tkanek. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, odczuwamy ból od razu powinniśmy zgłosić się do specjalisty! Warto wybrać sprawdzone osoby, które są pewne swojej wiedzy i posiadają odpowiednie kompetencje.

Źródła

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/light-therapy/about/pac-20384604

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6746555/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5455246/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4026757/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17092547/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3564184/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20590871/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12010443/

Scientific evidence for magnetic field therapy

PEMF Therapy for Athletes and Sports Performance

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32606905/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10897384/

https://pixabay.com/pl/photos/psychologia-psyche-maska-ruszt-2706899/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*