Zespół Kawasaki – czym jest, jak leczyć, co warto wiedzieć? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zespół Kawasaki – czym jest, jak leczyć, co warto wiedzieć?

Źródło obrazka:

https://pixabay.com/images/id-1051288/

 

Czym jest Zespół Kawasaki?

Choroba Kawasaki to rzadki zespół o nieznanym pochodzeniu, który dotyka dzieci. Polega na zapaleniu naczyń krwionośnych i dotyczy głównie tętnic. Może mieć poważny długoterminowy wpływ na serce.

Około 80 procent pacjentów jest w wieku poniżej 5 lat. Rzadziej dotyka starszych dzieci i nastolatków. Zwykle nie dotyka dzieci poniżej 6 miesięcy, prawdopodobnie dlatego, że są one chronione przez przeciwciała od matki. Zapalenie występuje w ścianach tętnic w całym organizmie, w tym tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do mięśnia sercowego.

 

Ponieważ dotyka węzłów chłonnych i skóry oraz błon śluzowych wewnątrz nosa, jamy ustnej i gardła, nazywana jest również zespołem śluzowo-skórnych węzłów chłonnych.

 

Nie jest to choroba zakaźna.

NAJWYŻSZA DAWKA ASHWAGANDHY DLA OSÓB CHCĄCYCH WESPRZEĆ ODCZUWANIE STRESU

Objawy zespołu kawasaki

Oznaki i objawy rozwijają się w trzech fazach.

Objawy pojawiające się od 1 do 11 dnia.. Pojawiają się nagle i zazwyczaj są intensywne.

 

Pierwsza faza

Wysoka temperatura ciała, czyli gorączka, która utrzymuje się przez co najmniej 5 dni i może osiągnąć 40 stopni Celsjusza. Gorączka nie reaguje na dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub paracetamol.

 

  • Zapalenie spojówek w obu oczach, gdzie białka oczu stają się czerwone, a oczy mogą być swędzące, wodniste i bolesne
  • Ból gardła
  • Spuchnięte, spierzchnięte i suche usta
  • Czerwony, spuchnięty język, często z małymi grudkami z tyłu, czasami określany jako język truskawkowy
  • Obrzęknięte gruczoły chłonne i guzki na szyi
  • Wysypka na rękach, nogach i tułowiu, a także między genitaliami a odbytem
  • Druga wysypka na dłoniach i podeszwach stóp, której może towarzyszyć łuszczenie się skóry.
  • Dzieci, u których wystąpiła wysypka, mogą odczuwać dyskomfort przy poruszaniu nogami.

 

Druga faza

Objawy pojawiają się od 12 do 21 dnia. Są mniej nasilone, ale mogą utrzymywać się dłużej. Temperatura ciała powinna wrócić do normy.

Objawy mogą obejmować:

 

  • Złuszczanie się skóry na palcach u rąk i nóg
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Ból brzucha
  • Ból stawów
  • Obrzęk stawów
  • Żółtaczka
  • Brak apetytu
  • W tej fazie istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, a dziecko może odczuwać większy ból i być nastrojowe.

 

Trzecia Faza

Ta faza trwa od około 22 do 60 dnia życia. Objawy ulegają poprawie, a pacjent stopniowo wraca do zdrowia, aż wszystkie oznaki choroby znikną.

Głównym problemem jest to, że Kawasaki może wpływać na naczynia wokół serca, więc pacjent musi przejść ocenę za pomocą echokardiogramu.

 

Na jakiej podstawie więc diagnozuje się Zespół Kawasaki?

Choroba Kawasaki jest diagnozowana na podstawie dokładnej oceny klinicznej; szczegółowego wywiadu z pacjentem; oraz wykrycia charakterystycznych cech, w tym gorączki trwającej co najmniej pięć dni i co najmniej czterech z pięciu charakterystycznych objawów (zaczerwienione oczy; zmiany w obrębie warg i ust; zaczerwienione, obrzęknięte kończyny; wysypka; oraz obrzęk węzłów chłonnych). Badania laboratoryjne mogą ujawnić pewne niespecyficzne, choć charakterystyczne wyniki, w tym zwiększoną liczbę białych krwinek (leukocytoza) i niski poziom czerwonych krwinek (niedokrwistość) podczas wczesnej choroby, z szybko rosnącą liczbą płytek krwi w drugim lub trzecim tygodniu po wystąpieniu choroby.

 

Ponadto, u wszystkich osób z chorobą Kawasaki należy przeprowadzić badania diagnostyczne w celu wykrycia ewentualnego “uszkodzenia” się serca. Badania te mogą obejmować echokardiografię w momencie rozpoznania choroby, jak również w zalecanych odstępach czasu (np. w ciągu dwóch do trzech tygodni, sześciu do ośmiu tygodni i potencjalnie sześciu do 12 miesięcy od wystąpienia choroby). Podczas badania echokardiograficznego fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są kierowane na serce, co umożliwia lekarzom zbadanie struktury i funkcji serca. Wraz z echokardiogramem często wykonywane są elektrokardiogramy (EKG). EKG rejestruje czynności elektryczne mięśnia sercowego. U dzieci, u których występują nieprawidłowości w budowie tętnic wieńcowych, lekarze mogą zalecić częstsze wykonywanie badania echokardiograficznego oraz dodatkowych badań kardiologicznych (np. testu wysiłkowego, angiografii wieńcowej lub innych badań). Zalecana częstotliwość i konkretne badania stosowane podczas długoterminowej obserwacji będą oparte na różnych czynnikach, w tym przebiegu klinicznym, stopniu zajęcia tętnic wieńcowych i wieku pacjenta.

Resveratrol – wsparcie kondycji układu krążenia

 

Leczenie

Eksperci wskazują, że dzieci z chorobą Kawasaki powinny być leczone przez lub w porozumieniu z pediatrami specjalizującymi się w diagnostyce i leczeniu chorób serca (kardiologami dziecięcymi).

Badania wykazały, że wczesne rozpoznanie i leczenie przyspiesza ustąpienie gorączki i innych ostrych objawów oraz znacznie obniża ryzyko uszkodzenia serca. Leczenie rozpoczyna się jak najszybciej po postawieniu diagnozy i może obejmować podawanie dożylne globuliny immunologicznej w dużych dawkach oraz terapię dużymi dawkami aspiryny. Globulina immunologiczna to specjalny preparat zawierający przeciwciała uzyskane z płynnej części krwi. Dowody wskazują, że IGIV, jeśli podana w ciągu pierwszych 10 dni od wystąpienia choroby, zmniejsza częstość występowania nieprawidłowości w tętnicach wieńcowych z około 20 procent u pacjentów otrzymujących samą aspirynę do trzech do czterech procent.

W rzadkich przypadkach pacjenci mogą mieć niewystarczającą odpowiedź na początkowe leczenie IGIV i mogą wymagać ponownego leczenia.

Do 14 dnia choroby lub po ustąpieniu gorączki, zwykle podaje się mniejszą dawkę aspiryny ze względu na jej działanie przeciwpłytkowe, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi. U dzieci, u których nie stwierdzono nieprawidłowości w badaniu echokardiograficznym, terapia taka może być kontynuowana do 8 tygodni po wystąpieniu choroby. Jednakże, lekarze mogą zalecić kontynuowanie terapii aspiryną bezterminowo u osób z nieprawidłowościami w tętnicach wieńcowych. W niektórych przypadkach osoby z licznymi lub dużymi tętniakami wieńcowymi mogą być również poddane terapii lekami przeciwzatorowymi, takimi jak dipirydamol lub warfaryna.

Ze względu na niewielkie ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a podczas epidemii grypy (influenzy) i ospy wietrznej, lekarze mogą zalecać coroczne szczepienia przeciwko grypie u dzieci, które wymagają długotrwałej terapii aspiryną. (Zespół Reye’a jest rzadkim zaburzeniem wieku dziecięcego charakteryzującym się zmianami tłuszczowymi wątroby i ostrym obrzękiem mózgu. Wydaje się, że istnieje związek pomiędzy wystąpieniem zespołu Reye’a a stosowaniem leków zawierających aspirynę [salicylany] u dzieci lub młodzieży z niektórymi chorobami wirusowymi, zwłaszcza zakażeniami górnych dróg oddechowych [np. grypa B] lub w niektórych przypadkach ospą wietrzną. Jeśli u dzieci dotkniętych chorobą wystąpią objawy grypy lub ospy wietrznej, rodzice powinni natychmiast powiadomić lekarza dziecka, który może zalecić czasowe przerwanie terapii aspiryną lub czasowe zastąpienie jej dipirydamolem.

 

W rzadkich przypadkach, u osób z ciężkim uszkodzeniem serca może być zalecana operacja tętnic wieńcowych lub przeszczep serca. Leczenie kortykosteroidami nie jest zalecane u dzieci z chorobą Kawasaki. Inne leczenie osób dotkniętych chorobą jest objawowe i wspomagające.

 

Po wstępnym leczeniu

Będzie zastosowane znacznie dłuższe leczenie.

Jeśli rozwinie się tętniak tętnicy wieńcowej, leczenie aspiryną będzie kontynuowane dłużej, ale jeśli pacjent zachoruje na grypę lub ospę wietrzną podczas leczenia, będzie musiał przerwać przyjmowanie aspiryny.

Kluczowe jest monitorowanie serca. Jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki problemów z sercem, lekarz może zlecić badania kontrolne, zwykle w trakcie 16 do 24 tygodni od wystąpienia objawów.

Jeśli problemy z sercem utrzymują się, lekarz może skierować pacjenta do kardiologa dziecięcego, lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu dziecięcych problemów z sercem.

 

Konieczne mogą być następujące działania:

Leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, heparyna lub aspiryna, aby zapobiec zakrzepom krwi

Angioplastyka tętnic wieńcowych, zabieg otwierający zwężoną tętnicę poprzez nadmuchanie małego balonika wewnątrz tętnicy.

Wraz z angioplastyką, w zatkanej tętnicy może zostać umieszczony stent, który pomoże ją otworzyć, zmniejszając ryzyko ponownego zablokowania.

W zabiegu pomostowania aortalno-wieńcowego przepływ krwi jest przekierowywany wokół chorej tętnicy wieńcowej poprzez przeszczepienie fragmentu naczynia krwionośnego z klatki piersiowej, ramienia lub nogi, aby wykorzystać je jako alternatywną drogę.

 

Powikłania

Choroba Kawasaki jest wiodącą przyczyną nabytych chorób serca u dzieci w krajach rozwiniętych. Jednak dzięki leczeniu, niewiele dzieci ma trwałe uszkodzenia.

Powikłania sercowe obejmują:

  • Zapalenie naczyń krwionośnych, zwykle tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca
  • Zapalenie mięśnia sercowego
  • Problemy z zastawkami serca

Każde z tych powikłań może uszkodzić serce. Zapalenie tętnic wieńcowych może prowadzić do osłabienia i wybrzuszenia ściany tętnicy (tętniaka). Tętniaki zwiększają ryzyko zakrzepów krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub spowodować zagrażające życiu krwawienie wewnętrzne.

 

Dla niewielkiego odsetka dzieci, u których rozwiną się problemy z tętnicami wieńcowymi, choroba Kawasaki może być przyczyną śmierci.

 

EGCG – SILNY ANTYOKSYDANT WSPIERAJĄCY ORGANIZM W WALCE Z CHOROBĄ ORAZ WSPIERAJĄCY OGÓLNĄ KONDYCJĘ ORGANIZMU

Perspektywy długoterminowe

Pacjenci, którzy mają tętniaki wieńcowe wymagają okresowych ocen kardiologicznych. Częstotliwość tych wizyt jest różna w zależności od rozległości zmian wieńcowych. Często wizyty te są zaplanowane raz na sześć do 12 miesięcy. Przy odpowiedniej opiece medycznej, pacjenci ci mają również na ogół dobre rokowanie. Ponieważ choroba Kawasaki wpływa na tętnice wieńcowe, rozsądne jest, aby rodziny i pacjenci praktykowali zdrowe dla serca nawyki, które pomagają zapobiegać chorobie wieńcowej dorosłych i zawałom serca.

 

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/kawasaki-disease/

https://www.webmd.com/children/what-is-kawasaki-disease

https://en.wikipedia.org/wiki/Kawasaki_disease

https://kidshealth.org/en/parents/kawasaki.html

https://www.heart.org/-/media/Files/Health-Topics/Answers-by-Heart/What-is-Kawasaki-Disease.pdf

https://web.archive.org/web/20170911003355/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0062985/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2687814/

Źródło obrazka:

https://pixabay.com/images/id-1051288/

 

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*