Zespół stresu pourazowego (PTSD) - czym jest? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zespół stresu pourazowego (PTSD) – czym jest?

Źródło obrazka: https://pixabay.com/images/id-2293377/

 

Czym jest PTSD?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to zaburzenie zdrowia psychicznego, które jest wywoływane przez przerażające wydarzenie – albo przez doświadczenie go, albo przez bycie jego świadkiem. Objawy mogą obejmować retrospekcje, koszmary senne i silny niepokój, a także niekontrolowane myśli dotyczące tego wydarzenia.

Większość ludzi, którzy przechodzą przez traumatyczne wydarzenia, może mieć tymczasowe trudności z dostosowaniem się i radzeniem sobie, ale z czasem i dobrą opieką nad sobą, zwykle się poprawiają. Jeśli objawy nasilają się, trwają miesiącami lub nawet latami i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, pacjent może mieć PTSD.

Podjęcie skutecznego leczenia po wystąpieniu objawów PTSD może mieć kluczowe znaczenie dla zmniejszenia objawów i poprawy funkcjonowania.

RÓŻANIEC GÓRSKI (RHODIOLA ROSEA) – Korzystnie wpływa na układ nerwowy, motywację oraz układ krążenia

Objawy PTSD

Objawy PTSD dzielą się na cztery następujące kategorie. Konkretne objawy mogą się różnić nasileniem.

Natrętne myśli, takie jak powtarzające się, mimowolne wspomnienia; niepokojące sny; lub retrospekcje traumatycznego wydarzenia. “Flashbacki” mogą być tak żywe, że ludzie czują, że ponownie przeżywają traumatyczne doświadczenie lub widzą je przed swoimi oczami.

Unikanie przypomnień o traumatycznym wydarzeniu może obejmować unikanie osób, miejsc, czynności, przedmiotów i sytuacji, które mogą wywołać niepokojące wspomnienia. Osoby mogą próbować unikać pamiętania lub myślenia o traumatycznym wydarzeniu. Mogą mieć opory przed mówieniem o tym, co się stało lub jak się z tym czują.

Niemożność przypomnienia sobie ważnych aspektów traumatycznego zdarzenia, negatywne myśli i uczucia prowadzące do ciągłych i zniekształconych przekonań na temat siebie lub innych (np. „Jestem zły”, „Nikomu nie można ufać”); zniekształcone myśli na temat przyczyny lub konsekwencji zdarzenia prowadzące do niesłusznego obwiniania siebie lub innych; ciągły strach, przerażenie, złość, poczucie winy lub wstyd; znacznie mniejsze zainteresowanie czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność; poczucie oderwania lub wyobcowania od innych; niemożność doświadczania pozytywnych emocji (pustka w szczęściu lub zadowoleniu).

Objawy pobudzenia mogą obejmować drażliwość i wybuchy gniewu; zachowywanie się w sposób lekkomyślny lub autodestrukcyjny; nadmierne obserwowanie otoczenia w podejrzany sposób; łatwość zaskakiwania; problemy z koncentracją lub snem.

Wiele osób, które są narażone na traumatyczne wydarzenie, doświadcza objawów podobnych do tych opisanych powyżej w ciągu kilku dni po wydarzeniu. Aby jednak można było zdiagnozować PTSD, objawy muszą utrzymywać się przez ponad miesiąc oraz muszą powodować znaczny niepokój lub problemy w codziennym funkcjonowaniu danej osoby. U wielu osób objawy pojawiają się w ciągu trzech miesięcy od przeżycia traumy, ale objawy mogą pojawić się później i często utrzymują się przez miesiące, a czasem lata. PTSD często występuje z innymi powiązanymi schorzeniami, takimi jak depresja, stosowanie używek, problemy z pamięcią oraz inne problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

 

PTSD – ryzyko choroby

Każdy człowiek inaczej reaguje na wydarzenia traumatyczne. Każdy człowiek jest wyjątkowy w swojej zdolności do zarządzania strachem, stresem i zagrożeniem, jakie stwarza traumatyczne wydarzenie lub sytuacja. Z tego powodu nie u każdego, kto doświadczył traumy, rozwinie się PTSD. Również rodzaj pomocy i wsparcia, jakie dana osoba otrzymuje od przyjaciół, członków rodziny i specjalistów po przeżyciu traumy, może mieć wpływ na rozwój PTSD lub nasilenie objawów.

PTSD zostało po raz pierwszy zwrócone na siebie uwagę społeczności medycznej przez weteranów wojennych; stąd nazwa zespół zmęczenia bojowego. Jednak każdy, kto doświadczył traumatycznego wydarzenia, może rozwinąć PTSD. Osoby, które były maltretowane w dzieciństwie lub które były wielokrotnie narażone na sytuacje zagrażające życiu, są w grupie ryzyka rozwoju PTSD. Ofiary traumy związanej z napaścią fizyczną i seksualną są najbardziej narażone na PTSD. Możesz być bardziej narażony na rozwój PTSD po traumatycznym wydarzeniu, jeśli masz w przeszłości inne problemy ze zdrowiem psychicznym, masz krewnych z problemami ze zdrowiem psychicznym lub masz historię nadużywania alkoholu lub narkotyków.

ULTRA FISH OIL – skoncentrowane źródło EPA i DHA wspierające kondycję całego organizmu, w tym układu nerwowego

Jak często występuje PTSD? Według Amerykańskich danych

Około 3,6% dorosłych Amerykanów – około 5,2 miliona osób – nabywa PTSD, a szacuje się, że 7,8 miliona Amerykanów zachoruje na PTSD w pewnym momencie swojego życia. PTSD może rozwinąć się w każdym wieku, w tym w dzieciństwie. Kobiety są bardziej narażone na rozwój PTSD niż mężczyźni. Może to wynikać z faktu, że kobiety częściej padają ofiarami przemocy domowej, wykorzystywania i gwałtów.

 

Kto jest zagrożony wystąpieniem zespołu stresu pourazowego (PTSD)?

Na PTSD można zachorować w każdym wieku. Wiele czynników ryzyka odgrywa rolę w tym, czy rozwinie się u Ciebie PTSD. Należą do nich:

  • Twoja płeć; kobiety są bardziej narażone na rozwój PTSD
  • Przeżycie traumy w dzieciństwie
  • Odczuwanie przerażenia, bezradności lub skrajnego strachu
  • Przechodzenie przez traumatyczne wydarzenie, które trwa przez długi czas
  • Niewielkie lub żadne wsparcie społeczne po zdarzeniu
  • Radzenie sobie z dodatkowym stresem po zdarzeniu, takim jak utrata bliskiej osoby, ból i obrażenia, utrata pracy lub domu
  • Występowanie w przeszłości chorób psychicznych lub zażywanie używek

 

Diagnoza PTSD

PTSD nie jest diagnozowane, dopóki nie minie co najmniej 1 miesiąc od traumatycznego wydarzenia. Jeśli objawy PTSD są obecne, lekarz rozpocznie ocenę poprzez przeprowadzenie pełnego wywiadu medycznego i badania fizycznego. Chociaż nie ma badań laboratoryjnych, aby konkretnie zdiagnozowano PTSD, lekarz może użyć różnych testów, aby wykluczyć chorobę fizyczną jako przyczynę objawów.

Jeśli nie zostanie stwierdzona żadna choroba fizyczna, pacjent może zostać skierowany do psychiatry, psychologa lub innego specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego, który jest specjalnie przeszkolony do diagnozowania i leczenia chorób psychicznych. Psychiatrzy i psycholodzy używają specjalnie zaprojektowanych narzędzi do wywiadu i oceny, aby ocenić osobę pod kątem obecności PTSD lub innych chorób psychicznych. Lekarz opiera swoją diagnozę PTSD na zgłaszanych objawach, w tym wszelkich problemach z funkcjonowaniem spowodowanych przez objawy. Następnie lekarz określa, czy objawy i stopień dysfunkcji wskazują na PTSD. PTSD jest diagnozowane, jeśli osoba ma objawy PTSD, które trwają dłużej niż jeden miesiąc.

 

Jak leczy się PTSD?

Wiele osób ma pewne objawy PTSD w ciągu pierwszych kilku tygodni po traumatycznym wydarzeniu, ale większość z nich dochodzi do siebie samodzielnie lub z pomocą rodziny i przyjaciół. W przypadku osób, u których objawy utrzymują się dłużej, PTSD jest leczone za pomocą psychoterapii lub czasami leków, lub obu. Każda osoba mająca PTSD jest inna, więc jeśli ktoś z Twoich znajomych lub ty sam masz PTSD musisz spróbować kilka różnych rodzajów leczenia, zanim znajdziesz coś, co działa dla Ciebie.

 

Psychoterapia w przypadku PTSD

Istnieją różne rodzaje terapii, które mogą być podane przez psychologa lub psychiatrę. Będziesz potrzebował skierowania od lekarza.

Niektóre terapie obejmują:

Terapię poznawczo-behawioralną skoncentrowaną na traumie, która obejmuje przepracowanie wspomnień dotyczących traumy w bezpiecznym i ustrukturyzowanym środowisku, próbę zmiany nie pomocnych przekonań i myśli oraz stopniową ekspozycję na wyzwalacze, których się unika.

Przepracowanie wspomnień o traumie podczas wykonywania serii ruchów oczu.

Może to zająć od 8 do 12 sesji psychoterapii, aby rozpocząć ulgę od objawów. Dla niektórych osób, stan może stać się przewlekły i może trwać znacznie dłużej, aby leczyć. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

Może to potrwać od 8 do 12 sesji psychoterapii, aby zacząć odczuwać ulgę w objawach. W przypadku niektórych osób, stan może stać się przewlekły i leczenie może trwać znacznie dłużej. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej.

ASHWAGANDHA DIAMOND – suplement wspierający radzenie sobie ze stresem

Leki na PTSD

Leki na PTSD zwykle nie są zalecane, chyba że objawy trwają dłużej niż 4 tygodnie, lub jeśli objawy są tak złe, że leczenie psychologiczne nie działa. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zacząć od leczenia psychologicznego, a nie stosować leki jako pierwsze i jedyne rozwiązanie problemu.

Leki przeciwdepresyjne mogą być zalecane, jeśli objawy nie ustępują całkowicie z psychoterapii, lub osoba nie jest w stanie mieć terapii z jakiegoś powodu. Leki przeciwdepresyjne mogą zmniejszyć niepokój i lęk, depresję i gniew.

Ważne jest, aby być świadomym możliwych skutków ubocznych i utrzymywać regularny kontakt z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego podczas stosowania leków.

Wspieranie osoby z PTSD

Badania wykazały, że wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest ważne w pomaganiu komuś w przezwyciężeniu wyniszczających skutków PTSD. Terapia par lub rodzinna może pomóc naprawić uszkodzone relacje. W niektórych przypadkach członkowie rodziny mogą potrzebować własnego wsparcia.

 

Źródła:

https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/post-traumatic-stress-disorder-ptsd/

https://www.mind.org.uk/information-support/types-of-mental-health-problems/post-traumatic-stress-disorder-ptsd-and-complex-ptsd/symptoms/

https://www.webmd.com/mental-health/what-are-symptoms-ptsd

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/post-traumatic-stress-disorder-ptsd

https://www.verywellmind.com/ptsd-treatment-2797659

https://www.medicalnewstoday.com/articles/156285#causes

Źródło obrazka:

https://pixabay.com/images/id-2293377/

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*