Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa - metody leczenia - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa – metody leczenia

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą zapalną, która z czasem może powodować zrastanie się niektórych małych kości kręgosłupa (kręgów). To połączenie sprawia, że ​​kręgosłup jest mniej elastyczny i może powodować zgarbioną postawę. Jeśli zaatakowane są żebra, oddychanie głębokie może być utrudnione. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Oznaki i objawy zwykle pojawiają się we wczesnej dorosłości. Niestety nie ma lekarstwa na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ale leczenie może złagodzić objawy i spowolnić postęp choroby.

Objawy.

 

Wczesne oznaki i objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa mogą obejmować ból i sztywność dolnej części pleców i bioder, szczególnie rano i po okresach braku aktywności. Ból szyi i zmęczenie są również powszechne. Z biegiem czasu objawy mogą się pogarszać, poprawiać lub ustępować w nieregularnych odstępach czasu. Obszary najczęściej dotknięte to: połączenie między podstawą kręgosłupa a miednicą, kręgi w dolnej części pleców, miejsca, w których ścięgna i więzadła przyczepiają się do kości, głównie kręgosłupa, chrząstka między mostkiem a żebrami, biodra i stawy barkowe. Może powodować stany zapalne w innych obszarach ciała, takich jak: ramiona, żebra, biodra, kolana, stopy, oczy, szczęka. Dostępne są zarówno naturalne, jak i tradycyjne metody leczenia, które pomagają zwalczać objawy ZZSK. Inne objawy różnią się w zależności od osoby i mogą obejmować: utratę elastyczności, fuzję kręgosłupa, rozmazany obraz, wrażliwość na światło, czerwone, łzawiące oczy, ból oka, zmniejszona pojemność płuc, trudności w oddychaniu, zespół ogona końskiego , który wpływa na czucie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ogólne złe samopoczucie, problemy z żołądkiem lub jelitami. Chociaż ZZSK jest progresywny , nie u każdego dojdzie do zespolenia kręgosłupa lub poważnych powikłań. Objawy mogą być nietypowe u kobiet, na przykład objawy mogą pojawić się na szyi zamiast w dolnej części pleców.

ALC 500 (acetyl l-carnitine)

Testosterone.pl ALC 500 to suplement diety, w którym znajduje się aż 500 mg ALCAR. 

Naturalne metody leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

 

ZZSK jest stanem przewlekłym. Obecnie nie ma lekarstwa, ale leczenie może złagodzić objawy, takie jak ból i sztywność. Leczenie może również zmniejszyć zaostrzenia choroby. Zabiegi naturalne można stosować samodzielnie lub w połączeniu z tradycyjnymi zabiegami.

Te 10 naturalnych terapii może pomóc złagodzić objawy, ale pamiętaj, że wizyta lekarska i kontrole są obowiązkowe:

 1. Rozciąganie

Rozciąganie pomaga budować elastyczność i może zmniejszyć ból. Rozważ dodanie do swojej codziennej rutyny ćwiczeń rozciągających kręgosłup lub dolnych partii pleców (takich jak rozciąganie przy rotacji tułowia).

 1. Terapia cieplna

Aby zmniejszyć sztywność i ból, przyłóż termofor z gorącą wodą lub podkładkę grzewczą do dotkniętego bólem obszaru. Możesz także użyć wilgotnego lub suchego ciepła. Pomocna może być również ciepła kąpiel, zwłaszcza przed ćwiczeniami. Nie stosuj terapii ciepłem bez konsultacji z lekarzem, jeśli masz: cukrzycę, zakrzepica żył głębokich (DVT), choroby naczyniowe, otwartą ranę, skóry, czy zapalenie skóry.

 1. Terapia zimnem

Zastosowanie okładu z lodu, zimnego żelu lub torebki mrożonych warzyw na bolesne stawy może pomóc zmniejszyć obrzęk. Po ćwiczeniach zimna terapia może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Nie nakładaj lodu na więcej niż 20 minut na raz. Jeśli masz problemy z krążeniem, przed zastosowaniem terapii zimnem skonsultuj się z lekarzem.

 1. Akupunktura

Akupunktura to terapia uzupełniająca polegająca na wkłuwaniu cienkich igieł w określone miejsca na skórze. Uważa się, że aktywuje to hormony przeciwbólowe twojego organizmu.

 1. Masaż

Masaż pomaga się zrelaksować. Może również pomóc Ci poczuć się bardziej elastycznym lub „luźnym”, abyś mógł ćwiczyć lub rozciągać się. Masaż może powodować ból w delikatnych punktach kręgosłupa. Jeśli tak się stanie, unikaj tych obszarów i używaj tylko lekkich technik masażu, aż ból się poprawi.

 1. Ruch

Im więcej siedzisz, tym sztywniejszy prawdopodobnie się poczujesz. Wstawaj, poruszaj się i rozciągaj regularnie. Jeśli masz pracę przy biurku, rób przerwy „wstań i ruszaj się” co godzinę.

 1. Ćwiczenia

Delikatne programy ćwiczeń, takie jak joga i pilates, są świetne dla ZZSK, ponieważ obejmują rozciąganie. Pływanie może być również korzystne, ponieważ chroni stawy. Ćwiczenia wzmacniające z ciężarami mogą pomóc w budowaniu mięśni, które wspierają stawy dotknięte AS. Porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby ustalić najlepszy dla siebie plan ćwiczeń.

 1. Technika Aleksandra

Ćwiczenie dobrej postawy ma kluczowe znaczenie w przypadku AS, ponieważ może wpływać na plecy. Technika Alexandra uczy, abyś był świadomy swojej postawy przez cały dzień.Uczy również, jak korygować złą postawę i może być pomocna dla osób z ZZSK.

 1. Terapia TENS

Terapia przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) wykorzystuje prąd elektryczny do uśmierzania bólu. Elektrody są zwykle podłączane do aparatu TENS i przykładane w miejscu bólu. Uważa się, że kiedy TENS stymuluje nerwy, zastępuje sygnały bólowe w ciele.

 1. Rzucenie palenia

Palacze, zwłaszcza mężczyźni, są narażeni na większe uszkodzenia kręgosłupa z powodu ZZSK niż osoby niepalące. Rzucenie palenia nie tylko pomaga zmniejszyć obrażenia ZZSK, ale także poprawia ogólny stan zdrowia.

A co, jeżeli nie mogę spać?

 

Dobry sen w nocy może być często nieuchwytnym celem, jeśli masz ZZSK. Ból może nasilać się w nocy z powodu nieodpowiedniej pościeli. Twój materac powinien utrzymywać kręgosłup prosto, kiedy leżysz na boku. Twój materac powinien również pozwalać kręgosłupowi na krzywiznę „S”, gdy leżysz na plecach.

Wypróbuj te wskazówki, aby dobrze się wyspać:

 • Użyj średnio twardego materaca, który może dopasować się do kształtu kręgosłupa.
 • Używaj tylko tyle poduszek, aby utrzymać szyję w jednej linii.
 • Stosuj terapię cieplną przed snem, aby zmniejszyć ból.
 • Nie śpij z poduszką między nogami.

Witamina D3  z dodatkiem K2MK7 – wsparcie prawidłowej kondycji aparatu ruchu

 

Tradycyjne leczenie ZZSK

 

Tradycyjne metody leczenia mogą również łagodzić ból, zmniejszać sztywność i zapobiegać zaostrzeniom. Można stosować kilka rodzajów leków, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

NLPZ pomagają zmniejszyć ból. Oto kilka przykładów:

 • ibuprofen (Advil, Motrin)
 • naproksen (Aleve)
 • aspiryna
 • Kortykosteroidy

Twój lekarz może przepisać kortykosteroidy, jeśli objawy ZZSK są ciężkie i nie reagują na inne leki. Kortykosteroidy pomagają również zmniejszyć stan zapalny i ból. Kortykosteroidy są zwykle wstrzykiwane do chorego stawu w celu szybkiego złagodzenia bólu. Ze względu na skutki uboczne leki te są przeznaczone do krótkotrwałego stosowania.

Biologia i leki biopodobne

Środki biologiczne mogą blokować białka powodujące stan zapalny. Siedem różnych leków biologicznych jest zatwierdzonych przez Food and Drug Administration (FDA) do leczenia ZZSK:

 • adalimumab (Humira)
 • certolizumab pegol (Cimzia)
 • etanercept (Enbrel)
 • golimumab (Simponi)
 • infliksymab (Remicade)
 • iksekizumab (Taltz)
 • sekukinumab (Cosentyx)

Leki te są wstrzykiwane lub podawane dożylnie.

Dostępne są również leki biopodobne. Leki te nie są dokładnymi kopiami leków biologicznych, ale zostały zaprojektowane tak, aby dawały takie same efekty. Następujące leki biopodobne zostały zatwierdzone przez FDA: Enbrel biopodobne, etanercept-szzs (Erelzi), etanercept-ykro (Eticovo), Humira leki biopodobne, adalimumab-adaz (Hyrimoz), adalimumab-adbm (Cyltezo), adalimumab-afzb (Abrilada), adalimumab-atto (Amjevita), adalimumab-bwwd (Hadlima), Remicade leki biopodobne, infliksymab-abda (Renflexis), infliksymab-axxq (Avsola), infliksymab-dyyb (Inflectra), infliximab-qbtx (Ixifi)

Jednak jedynymi dwoma, które są obecnie dostępne dla konsumentów, są leki biopodobne Remicade Renflexis i Inflectra. Wynika to w dużej mierze z patentów posiadanych przez producentów leków biologicznych.

Nie wszystkie naturalne środki i alternatywne metody leczenia są odpowiednie dla każdego z ZZSK. Niektórzy ludzie mogą odnieść sukces z jogą i akupunkturą. Inni mogą poczuć się lepiej, stosując terapię zimnem i masaż. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie leków i wszelkich naturalnych środków lub alternatywnych metod leczenia, które rozważasz. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek skutków ubocznych lub bólu związanego z tymi terapiami, porozmawiaj z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

 

Bibliografia:

 • Nishishinya Aquino MB, et al. (2019). Efficacy of acupuncture in rheumatic diseases with spine involvement: Systematic review. DOI:

10.1016/j.medcle.2019.04.018

 • Ramiro S, et al. (2013). Disease activity in male smokers has a >10-fold amplified effect on radiographic damage in comparison with female non-smokers in ankylosing spondylitis.

acrabstracts.org/abstract/disease-activity-in-male-smokers-has-a-10-fold-amplified-effect-on-radiographic-damage-in-comparison-with-female-non-smokers-in-ankylosing-spondylitis

 • Treatment of spondyloarthritis. (n.d.).

spondylitis.org/about-spondylitis/treatment-information

 • Zhang D, et al. (2016). [Clinical review of ankylosing spondylitis treated with acupuncture and medicine].ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29231581

Jesteś po świeżo przebytym urazie, kontuzji na siłowni, towarzyszą Ci zespoły bólowe różnego pochodzenia? Dobrze trafiłaś/eś! Nazywam się Justyna i jestem dyplomowana fizjoterapeutką. Zajmuję się terapią po urazach sportowych, przeciążeniowych oraz rehabilitacją skroniowo – żuchwową. Podchodzę do pacjenta holistycznie, by kompleksowo zająć się problem i usunąć przyczynę bólu.

Jako doświadczona fizjoterapeutka łącze aspekty rehabilitacji i treningu medyczno – funkcjonalnego, by pomnożyć efekt terapeutyczny. Uwzględniając każdy stopień urazu zajmuję się programowaniem terapii, jak i indywidualnego treningu medycznego.
Zajmuję się również masażem leczniczym jak i sportowym, by odpowiednio poprowadzić proces leczniczy. Pozdrawiam :)

  Dodaj swój komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*