Czym jest i gdzie znajduje się powięź?
Powięzi to wszystkie włókna kolagenowe tkanki łącznej, szczególnie torebki stawowe czy torebki organów, ścięgna (podeszwowe), przegrody grup mięśniowych i więzadła.
Powięź to tkanka łączna. Znajduje się na naszych mięśniach i więzadłach, otaczając je. Nasze narządy są również otoczone powięziami. Jest obecna w całym ciele i odpowiada m.in. za to, aby nasze mięśnie, więzadła i organy zachowały swój kształt oraz że nasze mięśnie napinają się. Powięź powstrzymuje również nasze mięśnie przed ocieraniem się o siebie. Powięź utrzymują nasze ciało w pozycji pionowej i stabilizują je. Pomaga również poprawić koordynację. Powięź dzieli się na trzy kategorie: powięź powierzchowna, powięź głęboka i powięź trzewna.
Powięź powierzchowna: jak sama nazwa wskazuje, znajduje się ona blisko powierzchni, w tkance podskórnej i jest odpowiedzialna za ochronę znajdującej się pod nią tkanki. Naczynia i gruczoły limfatyczne znajdują się również w powierzchownej powięzi i pomagają również chronić drogi nerwowe.
Głęboka powięź: ta powięź znajduje się głębiej w ciele i łączy mięśnie z kośćmi. Bez niego nie bylibyśmy w stanie poruszać rękami i nogami. Zapobiega również ocieraniu się mięśni o siebie i otacza kości, naczynia krwionośne, ścieżki nerwowe i torebki stawowe.
Powięź trzewna: ta powięź chroni nasze narządy. Daje im stabilność, której potrzebują, jednocześnie zapewniając w razie potrzeby pewną ruchliwość. Dzieje się tak, ponieważ – na przykład w razie wypadku lub podczas ciąży – żołądek, jelita i wątroba ustąpią miejsca i będą mogły poruszać się przez krótki czas, bez utraty funkcji.
W skrócie powięź przenika wszystkie mięśnie i organy, łącząc wszystko w jeden organizm, który ze sobą współpracuje. Najlepiej zauważyć to przy obróbce mięsa, powięź to nic innego jak ta biała błona, która otacza z zewnątrz i wewnątrz zakupione przez nas mięso.
BETA-ALANINA OD TESTOSTERONE.PL – WSPARCIE WYSIŁKÓW O WYSOKIEJ INTENSYWNOŚCI
Powięź jako pomarańcza, dla lepszego zobrazowania
Wyjaśniając powięź i jej połączenie z mięśniami, można porównać anatomię ciała do anatomii pomarańczy. Sok z pomarańczy jest samowystarczalny w przegródkach, które wydają się być matrycą włókien, lub w przypadku naszego organizmu, tkanką łączną. Skórkę pomarańczy można oderwać, aby pokazać łączne struktury podtrzymujące, które utrzymują płyn. Przypomina to powięź naszego ciała i jest bardzo podobne do sekcji w laboratorium anatomii. Aby uzyskać dostęp do „soku” – naszych narządów i mięśni – trzeba usunąć duże ilości białej, przypominającej labirynt powięzi.
Jakie funkcje pełni powięź?
Oprócz wcześniej wspomnianej stabilizacji naszego ciała, ruchu czy też ustępowaniu pewnym organom podczas ciąży powięź odgrywa też ważną rolę w procesach biochemicznych oraz tworzą podstawę dla komunikacji międzykomórkowej. Spełniają ważną funkcję immunologiczną chroniąc ciało przed drobnoustrojami oraz infekcjami, a po uszkodzeniu tkanki tworzą podstawę dla procesów jej ozdrowienia.
IZOLAT BIAŁKA SERWATKOWEGO OD TESTOSTERONE.PL
Co się dzieje, gdy nie dbamy o powięź?
W chwili, gdy dojdzie do sklejenia powięzi, lub powiększy się jej napięcie całość powięzi ulega zmniejszeniu sprawności oraz prawidłowa przesuwalność powięzi względem siebie również jest dotknięta tym efektem. Efektem takowego zjawiska jest wzrost obciążenia naszych mięśni co doprowadza do zaburzeń w prawidłowej postawie ciała. Nasza mobilność w bardzo wysokim stopniu uzależniona jest od jakości działania powięzi. Powięź może ulegać odkształceniu w skutek złej postawy ciała – ciągłe siedzenie przed komputerem. Może ulegać zgrubieniu, blokować się tworząc zrosty, a tym samym mamy odczucie, że jesteśmy ociężali, a nasze całe ciało ulega zmęczeniu. Częste doprowadzenie do przetrenowania ciała, złe wzorce ruchowe, nieskorygowane wady postawy to jedne z przyczyn, które powodują przewlekłe bóle i osłabienie powięzi. W uszkodzonej powięzi mogą także powstawać punkty spustowe – niewielkie, nadwrażliwe punkty o zwiększonym napięciu, o których więcej można przeczytać tu.
Dlaczego tak trudno znaleźć źródło bólu?
Ustalenie, czy ból jest spowodowany przez mięśnie, stawy czy powięź, może być trudne. Ogólnie rzecz biorąc, urazy mięśni i problemy ze stawami są tym gorsze, im więcej się poruszasz. Nasz promieniujący ból w kolanie nie zawsze jest problemem samym w sobie, najczęściej jest to skutkiem złego ustawienia stopy, chodu czy też wyżej położonych mięśni. Powięź jest strukturą, która ma określoną długość i pojemność, wystarczy, że na jej przebiegu będzie nadmiernie napięte co w konsekwencji doprowadzi do jej napięcia w innej części. Dlatego tak często zdarza się, że ból leczony w miejscu jego występowania nie daje nam poprawy, a problem cały czas nam doskwiera. Więcej o bólu można poczytać o tu.
KWASY EPA I DHA – WSPARCIE REGENERACJI USZKODZEŃ MÓZGOWYCH
Jak zadbać o powięź? Podsumowanie
Rolowanie jest częstym poleceniem, o którym przeczytasz więcej tu oraz tu.
Trening ekscentryczny, o którym również dowiesz się więcej z naszego artykułu.
Trening słabych partii – również znajdziesz artykuł na ten temat o tu.
Przede wszystkim najwięcej wyniesiesz z rzetelnego podejścia do treningu, snu czy też diety – jak w każdym innym przypadku. Złe wykonywanie ćwiczeń czy też nieprzygotowanie swojego ciała do danego treningu powoduje urazy powięzi, które skutkują bólami stawów i mięśni. Dobrze skomponowane posiłki i suplementacja również nam się przyda. Są to ogólne zalecenia, ale jakże pomijane mimo naszego dostępu do wiedzy. Zadbajmy o podstawy, z których zbudujemy całą piramidę i będziemy w stanie poprawić swoje ciało i przygotować je do wzmożonego wysiłku podczas sprawdzianów naszych możliwości takich jak zawody. Jeżeli nie jesteś sportowcem to dla lepszego samopoczucia i braku bólów – Najczęstsze kontuzje na siłowni oraz jak im zapobiegać.
Źródła:
https://www.runnersworld.com/advanced/a20784481/understanding-your-fascia/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powięź
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-fascia
https://www.myofascialrelease.com/about/fascia-def
Źródło obrazka:
https://www.armiusa.org/news/2018/5/30/automation-and-the-body-inputs-and-outputs-vs-senses-and-muscles