YERBA MATE - magiczny napój? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

YERBA MATE – magiczny napój?

W dzisiejszych czasach idąc do sklepu mamy ogromny wybór napojów. Od tych bez cukru, przez smoothie, aż do kawy mrożonej. Każdy może wybrać sobie co tylko chce. Bardzo dużo osób, szczególnie rano musi dostarczyć kofeinę. Jest kilka opcji, na przykład kawa czy napój energetyzujący, ale ostatnio swoje pięć minut przechodzi YERBA MATE. Nie każdy jeszcze wie o czym mowa,
a jednak warto uświadomić społeczeństwo.

 

CZYM JEST YERBA MATE?

Yerba Mate to suszone liście, które są pozyskiwane z ostrokrzewu paragwajskiego. Najczęściej doceniana jest w w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Chile, Boliwii czy Brazylii. Jest tam pita w taki sposób, jak u nas pije się zwykłą herbatę (czyli stosunkowo często). Pobudza w sposób zupełnie inny niż kawa (mateina – zawarta w liściach tego krzewu, pobudza jeszcze mocniej niż kofeina, jednak w całkowicie inny sposób).  Swoją popularność Yerba Mate zawdzięcza niezwykłym właściwościom pobudzającym, wzmacniającym, oczyszczającym. Ma bardzo rozbudowany skład, co daje jej szerokie pole do popisu.  Jej spektrum działania może zaskoczyć nie jedną osobę. U nas w Polsce dopiero niedawno zaczęła zyskiwać na popularności.

Doładowanie przed treningiem dzięki No.1

HISTORIA

„Hiszpańscy konkwistadorzy przybyli do Argentyny w poszukiwaniu złota i srebra, znaleźli w zamian Yerba Mate. Roślina ta wówczas, dla rdzennych mieszkańców Argentyny była niezastąpionym skarbem. Ludy z plemienia Guarani używały yerba mate do jedzenia, picia
i leczenia rozmaitych chorób. Późniejsi robotnicy ziemscy, pracujący na tzn. „pampas” gromadzili się po ciężkim dniu pracy, przy ognisku, parzyli Yerba Mate w prymitywnych naczyniach (mate), siadywali w kręgu i popijali Yerbę „puszczając w obieg” bombille (rurka zakończona sitkiem) za pomocą której w wygodny sposób można odsączyć ożywczy napar spośród pokruszonych liści.

W Polsce yerba mate nie była tak popularna.  W XIX wieku polscy emigranci dotarli do Argentyny i Brazylii, gdzie większość z nich zajęła się plantacją właśnie ostrokrzewu paragwajskiego. Pierwsza próba sprowadzenia yerba mate była w roku 1882. Był to okres zaborów. Jako pierwszy, na import yerby zdecydował się Teofil Rudzki przy współpracy z Edmundem Saporskim, pionierem polskiego osadnictwa w Brazylii. Kiedy napój zaczął zdobywać zainteresowanie wśród kupców i klientów, okazało się że zauważyli to również kupcy rosyjscy, którzy zaczęli postrzegać yerbę jako zagrożenie dla herbaty, którą sprowadzali z Chin. Uruchomili swoje kontakty żeby zablokować możliwości sprowadzania suszu, nakłoniwszy władze do nałożenia wysokiego cła na ostrokrzew paragwajski, co uczyniło jego import nieopłacalnym. Decyzja ta ostatecznie zniechęciła Rudzkiego do wprowadzenia na rynek yerby.”

 

Poprawa zdolności umysłowych dzięki hueprcynie-A

TO NIE HERBATA?

W Polsce wszystko co się pije i parzy nazywa się herbatą. Czy jest to poprawne? Nie do końca.  Często jest to mylone z naparem. Jedyna prawdziwa herbata to napar z liści roślin- Camellia sinensis, czyli z herbaty chińskiej. Yerbę przygotowuje się zupełnie inaczej, ma różniący się skład chemiczny oraz  właściwości niż herbata.
Jakie są różnice pomiędzy Yerbą, a zwykłą herbatą?
Po pierwsze, do naczynka sypie się nawet do 3/4 objętości suszu, a każdą porcję można zalewać kilka razy (nawet 6!)  Czymś co różni ją od innych- jest sposób podania. Pije się ją przez rurkę z sitkiem na końcu (bombilla).
Picie pierwszy raz yerby może nie należeć do najprzyjemniejszych. Różni się zdecydowanie od zwykłej herbaty. Jest po prostu gorzka i „ziemista”.
Ale spokojnie, z czasem kubki smakowe przyzwyczajają się do tego specyficznego posmaku.
Źródło: Fotolia / airdragon

JAK CZĘSTO PIĆ YERBA MATE

Wiele osób pije ją codziennie, najczęściej rano, tworząc pewien rytuał, tak jak w przypadku picia kawy. Tak jak przy normalnej herbacie – możemy pić ją przez cały dzień z termosu, w zależności od potrzeby.  Możemy po nią sięgnąć kiedy nie mamy siły, jesteśmy osłabieni, potrzebujemy kopa energii. Świetnie sprawdzi się przy zatruciach oraz infekcjach.  Kiedy temperatura na zewnątrz robi się wysoka nie ma się co martwić. Yerbę również można pić „na zimno” zalewając ją lodowatą wodą, a nawet dodając kostki lodu! Yerba Mate pomoże także przy wytężonej pracy fizycznej lub umysłowej – doda siły, ale też pomoże się „sfocusować”.

RYTUAŁ :

„Tradycyjny ceremoniał spożywania naparu przypomina rytuał palenia fajki pokoju. Przebiega on w tzw. „kręgu mate”, gdzie najważniejszą osobą jest cebador (gospodarz) czyli ktoś, kto przygotowuje Yerba Mate. Cebador wypija pierwszą porcję naparu, po czym podaje kolejne „zaparzenia” pozostałym uczestnikom kręgu według kolejności dołączania do kręgu, lub częściej według pozycji
w hierarchii społecznej. Każdy wypija całą porcję. Zużyty susz oddaje się Matce Ziemi (Pachamama), innymi słowy wyrzuca się przepite fusy do ziemi. Rytuał trwa do momentu, gdy ostatnia osoba powie „dziękuję” oddając naczynie gospodarzowi.”

DZIAŁANIE YERBA MATE

Yerba ma dużo właściwości leczniczych i wartości odżywczych. Wiele osób pije nawet do litra dziennie tego napoju.  Istnieje wiele opcji parzenia oraz kompozycji smakowych yerba mate.

Dzięki wysokiej zawartości kofeiny w yerba mate- działa pobudzająco i stymuluje aktywność centralnego układu nerwowego. Również teobrominy i teofiliny mają wpływ na ten proces. W zależności od gatunku mate zawartość kofeiny może się wahać od 0,5 do nawet 2%. Kofeina, zwana w yerbie mateiną należy do grupy metyloamin. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wchłania się do organizmu człowieka w żołądku i jelicie cienkim. Następnie rozprowadzana jest do wszystkich tkanek. Nie kumuluje się w organizmie, a więc należy ją dostarczać kiedy potrzebujemy „zastrzyku energii”. Pobudza nie tylko umysł, ale również wpływa na pracę mięśni. Sprawdzi się więc jako naturalna przedtreningówka.

Wpływa też na lepszą pracę nerek czy układu pokarmowego. Sprawia, że  wydziela się więcej soku żołądkowego. Dodatkowo podnosi ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała.  Zmniejsza chroniczne zmęczenie i pomaga lepiej funkcjonować. Obniża napięcie mięśni gładkich czy naczyń krwionośnych.

 

 

SKŁAD CHEMICZNY YERBA MATE

„Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają ponad 200 różnych komponentów. Nie wszystkie jednak przechodzą do naparu. Przykładem może być wapno i żelazo, które nie wypłukuje się pod wpływem wody.

Do najważniejszych składników bioaktywnych w naparze Yerba Mate należą:

  • Ksantyny – kofeina, teobromina oraz (w niewielkich ilościach) teofilina odpowiedzialne m.in. za właściwości pobudzające, wspomaganie pracy umysłowej;
  • Polifenole – główna grupa związków odpowiedzialnych za właściwości antyoksydacyjne, a więc antyrakowe i przeciw mutagenne ostrokrzewu paragwajskiego;
  • Saponiny – wywołujące specyficzny, gorzki smak yerba mate oraz powstawanie charakterystycznej pianki na powierzchni naparu. Mają właściwości przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na metabolizm cholesterolu;
  • Makroelementy – magnez, potas, fosfor;
  • Mikroelementy – mangan, cynk, miedź, chrom, krzem;
  • Witaminy – A, B1, B2, C, E, PP, H.

Wiele badań naukowych wskazuje yerba mate jako dobre źródło wymienionych wyżej składników.”

 

 

https://www.herbco.com/p-752-yerba-mate-herb-cs-organic.aspx

 

SPOSÓB PODAWANIA I PRZYGOTOWANIA 

Susz yerba mate parzy się w naczyniach, które nazywa się tykwą, Palo Santo lub matera. Są one wykonywane z różnych tworzyw.  Wyglądają naprawdę ładnie. Tykwa oraz Palo Santo nadają yerbie charakterystycznego dla siebie zapachu, tykwa dodatkowo przesiąka aromatem ostrokrzewu i wzmacnia jego smak. Rozmiary „kubków” mogą być różne. To od nas zależy czy wybierzemy 100 ml naczynka czy te większe- o pojemności 500 ml. O bombillę należy dbać dokładnie ją myjąc oraz czyszcząc.
Yerba Mate potrzebuje również bombilli – rurki filtrującej. Jest to metalowa lub bambusowa słomka z elementem filtrującym na końcu, czasami również z pierścieniem chłodzącym.
Woda powinna mieć temperaturę od ok. 70 do 80 stopni Celsjusza.Yerba Mate ma to do siebie, żę można zalewać kilka razy. Mówi się, że jest to nawet w okolicach 8- 10 razy!

Kompleks witamin z grupy B

Poza tym yerba mate ma wiele zalet!

  1. Yerba Mate pobudza lepiej niż kawa i  nie powoduje problemów z zasypianiem.
  2. Wpływa pozytywnie na trawienie przyspieszając przemianę materii.
  3. Działa zbawiennie na układ sercowo-naczyniowy – zapobiega to miażdżycy i problemom z sercem.
  4. Wzmacnia układ immunologiczny.
  5. Dzięki wolnym rodnikom maskuje oznaki starzenia.
  6. Badania dowiodły, że Yerba mate ma działanie przeciwnowotworowe.
  7. Dzięki kofeinie sprawia, że jesteśmy mniej głodni.
  8. Dostarcza do organizmu minerałów oraz witamin. Są to: witaminy A, C, E, z grupy B, wapń, mangan, żelazo, selen, potas, magnez, fosfor, cynk, a także karoten, kwasy tłuszczowe, chlorofil, flawonole, polifenole, inozytol itp.
  9. Zapobiega próchnicy zębów.
  10.  Jest pewnego rodzaju rytuałem i pretekstem do spotkania się ze znajomymi/rodziną.

 

Przeciwwskazania, yerba mate w czasie ciąży i karmienia piersią, działania niepożądane

Działania niepożądane

Poprzez dużą ilość kofeiny obecnej w yerba mate mogą powstawać skutki uboczne takie jak zdenerwowanie, kołatanie serca i bezsenność. Osoby, które nie powinny przyjmować kofeiny – nie powinny również pić tego napoju.

Ciąża a picie yerba mate

„Nie wykazano żadnych zależności pomiędzy piciem yerba mate a przebiegiem ciąży i rozwojem płodu. Jednak ze względu na zawartość kofeiny zalecane jest ograniczenie picie yerba mate. Food Standards Agency zaleca ograniczenie spożycia kofeiny podczas ciąży do maksymalnie 200 mg dziennie.

Badanie przeprowadzone w Pelotas, w południowej Brazylii od 1 stycznia do 31 grudnia 1993 roku objęło 5304 matki. W analizie uwzględniono wyłącznie porody pojedyncze, których było 5189. Przeprowadzano wywiady z matkami i rejestrowano wagę dziecka
i wiek ciążowy przy urodzeniu. 68% matek poinformowało, że spożywało yerba mate przynajmniej raz w tygodniu, przez cały okres ciąży. Badanie nie wykazało żadnego związku picia mate z przedwczesnym porodem ani z wagą dziecka poniżej normy. Lokalnie wypija się przeciętnie 1,8 litra mate dziennie (o zawartości kofeiny około 17 mg/100ml) co odpowiada spożyciu 300 mg kofeiny dziennie.”

Karmienie piersią a picie yerba mate

Kobiety karmiące piersią powinny ograniczyć picie mate, ale nie tylko Również musza pamiętać, że kawa i herbata nie są dobrym pomysłem. Kofeina przechodzi do mleka matki i może powodować nadmierną pobudliwość dziecka oraz powodować problemy ze snem.

 

Yerba Mate w suplementach

Sam napar możemy nazwać  naturalnym suplementem, ponieważ zawiera bardzo dużo cennych witamin i  minerałów, takich jak: A, E, C, B1, B2, czy H. Są one bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wiadomo – nic zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety. Picie yerby pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosy i paznokci. Podobnie jest w minerałami, których jest bardzo dużo w naparze z ostrokrzewu paragwajskiego. Znajdziemy w nim na przykład potas, żelazo, karoten, wapń, magnez, krzem. Warto więc się skusić na filiżankę yerby! (o ile nie ma przeciwwskazań!)

Dobrze przyswajalny jabłczanu magnezu

Wpływ na otyłość i kontrolę wagi

„Dodawanie składników takich, jak yerba mate, guarana do suplementów okazało się skuteczne w redukcji wagi ciała.W losowej, podwójnie ślepej próbie klinicznej z kontrolą placebo, yerba mate była podana w formie suplementu, który zawierał również zieloną herbatę, szparagi, czarną herbatę, guaranę i wyciąg z fasolki. Wyniki tych badań wykazały zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zmianę w indeksie składu ciałaStwierdzono, że wpływ na utratę wagi Mate zawdzięcza zawartości kofeiny, przyczyniającej się do aktywności lipolitycznej, bądź zawartości saponin, wpływających na metabolizm cholesterolu i opóźnienie wchłaniania tłuszczów spożywczych. Yerba mate może również wpływać na inne aspekty metabolizmu lipidów. Potrafi wstrzymać miażdżycę tętnic
u królików karmionych dietą wysokotłuszczową i wodnym wyciągiem z yerba mate. Podawanie wyciągu z yerba mate szczurom karmionym dietą wysokocholesterolową skutkowało obniżeniem zawartości cholesterolu i triglicerydów. Mate okazała się mieć także potencjał jako pomoc w trawieniu ze względu na efekt cholesterolowy, zwiększając przepływ żółci. Jedno z badań wykazało również, że Mate potrafi rozluźnić naczynia łożysk tętniczych u szczurów.Badania udowadniają, że yerba mate wspomaga system odpornościowy organizmu. Naukowcy twierdzą, że jest to zarówno bezpośrednie działanie przeciwko zarazkom, bakteriom i wirusom, jak również podniesienie poziomu ogólnej odporności organizmu. Odżywcze składniki tej rośliny prawdopodobnie odgrywają tu główną rolę, ale możliwe jest także, że inne czynniki mają na to wpływ, stymulując aktywność białych ciałek krwi. Badania Instytutu Pasteura, przeprowadzane  na ostrokrzewie paragwajskim wykazały  jego bardzo ważną rolę w procesie regeneracji komórek ludzkiego organizmu. Odżywcze właściwości yerba mate  zostały wykorzystane przez argentyński rząd. Praktykuje się wprowadzanie yerba mate do diety dzieci w biednych regionach kraju.”

 

Jak widać yerba mate ma wiele korzyści i nawet jeżeli nie przekonują niektórych te zdrowotne – to jest to pewnego rodzaju rytuał jak picie kawy i mam nadzieję, że w Polsce coraz więcej osób się do niej przekona, gdyż po prostu warto!

 

Źródła:

YERBA MATE – co to jest?

http://www.paranormalne.pl/topic/15662-yerba-mate-ostrokrzew-paragwajski/

https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/wlasciwosci-yerba-mate

https://amazingtea.pl/blog/yerba-mate-wlasciwosciprzyrzadzanie–n8

https://www.yerbamarket.com/Yerba-Mate-co-to-jest-blog-pol-1531836745.html

https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/przygotowanie-naparu

https://nowosci.com.pl/yerba-mate-i-jej-pobudzajace-wlasciwosci-jak-pic-i-gdzie-kupic-yerba-mate/ar/13178400

https://www.pless.pl/60532-co-pobudza-w-yerba-mate

https://dobreziele.pl/poczytaj-o-yerba-mate/wlasciwosci-zdrowotne

https://natur-sklep.pl/kategoria/index/yerba-mate/

https://yerbamateinfo.pl/przeciwwskazania-ciaza.html

https://zielonytarg.pl/9-wlasciwosci-yerba-mate-o-ktorych-musisz-wiedziec.html

https://domabc.pl/kuchnia,ac222/yerba-mate-wplyw-na-otylosc-i-kontrole-wagi,1191

 

Yerba Mate jako suplement diety

 

 

 

https://tech.wp.pl/bez-niego-cejrowski-nie-mialby-co-pic-don-juan-szychowski-rozkrecil-yerba-mate-6318979639429249a

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

  • Bartosz
    27 marca 2020 o 21:40

    Świetny artykuł!

    Odpowiedz
  • Zbigniew
    22 lutego 2022 o 12:50

    Jaki wpływ ma yerba mate na testosteron i pozostałe hormony np: DHT czy podobny do zielonej herbaty?

    Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*