Cholina - wpływ na organizm - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Cholina – wpływ na organizm

Czym jest cholina? W jaki sposób wpływa na nasz organizm? Dlaczego warto rozpocząć jej suplementowanie? Na te i szereg dodatkowych pytań postaramy się odpowiedzieć na łamach naszego dzisiejszego artykułu. Cholina jest powszechnie znaną witaminą B4. Jej zbawienny wpływ na organizm pozostaje znany od wielu lat. Pełni bowiem istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania, regeneracji i rozwoju ustroju. Jej suplementowanie jest najczęściej rekomendowane wśród grona kobiet w ciąży. Dlaczego? Cholina ma ogromny wpływ na prawidłowy przebieg rozwoju mózgu i układu nerwowego małego człowieka. Wbrew powszechnie panującej opinii, ludzie o zbawiennych właściwościach choliny dowiedzieli się stosunkowo niedawno. Jak się bowiem okazuje, dopiero w 1998 roku została ona uznana jako niezbędny składnik odżywczy przez IoM (Institute of Medicine). Witamina B4 jest wytwarzana przez organizm w naturalnie zachodzących procesach, jednak w niewystarczającej ilości. Wobec tego nierzadko dochodzi do niedoborów, które możemy uniknąć poprzez zastosowanie odpowiedniej suplementacji. Co prawda dodatkowym źródłem choliny może być nasze pożywienie, jednak badania pokazują, że tylko nieliczna grupa osób, jest w stanie przyjąć witaminę B4 w odpowiednich ilościach. 

Cholina – jakie jest jej zadanie w naszym organizmie? 

Choli ma zbawienny wpływ na nasz organizm, bo jest niezbędną substancją, która musi być dostarczona do naszego ustroju w odpowiednich ilościach, aby mogły zostać wytworzone tłuszcze. Witamina B4 powoduje powstanie związków, które funkcjonują w naszym ciele w postaci przekaźników komórkowych. Cholina pełni funkcję substancji, która doprowadza do usuwania cholesterolu. Witamina B4 w połączeniu z innymi produktami, mogą pomóc w procesie syntezy DNA. Nie należy zapominać, że to właśnie cholina pomaga wytwarzać acetylocholina, który jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników. Pełni nadrzędną funkcję w kwestii pamięci, regulacji bicia serca, ruchu mięśni i prawidłowego funkcjonowania różnych układów. Niestety dzienne zapotrzebowanie na cholinę nie zostało jeszcze ustalone. Instytut Medycyny pokusił się o ustalenie wartości, które mają pokryć dzienne zapotrzebowanie dla zdrowych osób w różnym wieku. Dla dorosłych kobiet, wartość ta wynosi 425 mg/dzień, z kolei wśród mężczyzn wartość ta powinna oscylować w granicach 550 mg dziennie. Dla porównania kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią powinny przyjmować nawet od 450 do 55 mg choliny w ciągu dnia, aby pokryć pełne zapotrzebowanie na witaminę B4. Nie zapominajmy, że w celu ustalenia naszego aktualnego zapotrzebowania niezbędne jest przeprowadzenie badań. 

Suplementacja choliny w ciąży i w trakcie laktacji?

Suplementowanie choliny wśród kobiet w ciąży i w trakcie laktacji pozostaje jak najbardziej wskazane. W trakcie tego wyjątkowego okresu, zarówno w ciele kobiety, jak i organizmie jego dziecko zachodzi szereg procesów, które wymagają od nas dostarczenia większej ilość substancji odżywczych. Cholina suplementowana w odpowiednich ilościach pozwala na wsparcie prawidłowego rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego u płodu i noworodka. Odpowiednia ilość witaminy B4 pozwala na zmniejszenie ryzyka powstania wad zwyrodnieniowych u najmłodszych. Spożywanie wystarczającej ilości choliny w trakcie ciąży, wpływa na blisko ośmiokrotnie zmniejszenie ryzyka występowania takich wad rozwojowych jak Autyzm i Zespół Downa. Dodatkowym atutem, na który powinny zwracać uwagę przyszłe mamy jest zmniejszenie ryzyka występowania nadciśnienia i cukrzycy typu II u dziecka. 

Alpha GPC – czysta postać choliny

Skąd czerpać cholinę? 

Suplementowanie choliny przynosi efekty w momencie zwiększonego poziomu stresu i rozdrażnienia. Niedobór witaminy B4 jest bardzo niekorzystny dla wątroby i doprowadzić do gromadzenia się nadmiernej ilości złego cholesterolu. Wśród najczęściej wymienianych źródeł choliny warto wymienić wątróbkę wieprzową i drobiową. Oprócz niej, produkty bogate w witaminę B4 to kurczak, indyk, jagnięcina  i chude mięso wołowe. 

Niski poziom spożywania tego rodzaju produktów, prowadzi często do powstania niedoborów, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszego ustroju. Cholina jest dla nas dostępna również w jajkach, szpinaku, tofu, fasoli, gorzkiej czekoladzie i migdałach. 

Cholina CDP o mocniejszym działaniu prokognitywnym

Cholina – wpływ na nasz organizm

Badania jasno pokazują, że w przypadku suplementowania choliny, następuje znaczna poprawa pod względem zwiększenia świadomością i zdolności kognitywnych mózgu. Cholina pozostaje niezbędnym składnikiem odżywczym, uznanym przez IOM już w 1998 roku. Ten cenny składnik odgrywa ogromną rolę w prawidłowym metabolizmie człowieka, pomaga w zachowaniu struktury komórkowej i syntezy wystarczającej ilości neuroprzekaźników. W przypadku niedoboru choliny, brak homeostazy w organizmie doprowadza do zwiększenia ryzyka powstania chorób wątroby, zaburzeń neurologicznych i miażdżycy. Suplementowanie odpowiedniej ilości tego składnika odżywczego jest cennym sposobem na syntezę acetylocholiny, która bierze udział w prawidłowej pracy serca, odpowiednim funkcjonowania naszego układu pokarmowego i procesach pamięciowych. Oprócz tego synteza wraz z budową fosfatydylocholiny jest gwarancją poprawy perystaltyki jelit, wpływa również na procesy intelektualne. Nie zapominajmy o zbawiennej roli choliny w kwestii regeneracji komórek wątroby – hepatocytów i funkcji mózgowych. Jako podstawowy składnik otoczek mielinowych i błon komórek nerwowych, jest cennym składnikiem odżywczym.

Większej ilości informacji dowiesz się z następujących źródeł: 

Cholina – wpływ na organizm 

Dlaczego warto suplementować cholinę? 

Witamina B4 

Właściwości choliny dla naszego organizmu 

Cholina – kiedy warto spożywać? 

 

Racjonalne podejścia do żywienia, suplementacji i aktywności fizycznej. Pasja połączona z potrzebą ciągłego poszukiwania nowych informacji.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*