Co to jest jaskra? Czy jesteś na nią narażony / narażona? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Co to jest jaskra? Czy jesteś na nią narażony / narażona?

Źródło obrazka:

https://pixabay.com/images/id-4164712/

Co to jest jaskra? Czy jesteś na nią narażony?

Jaskra jest stanem medycznym, który może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego i w rezultacie utratę wzroku. Do utraty wzroku dochodzi, gdy ciśnienie wewnątrz oka wzrasta z powodu zablokowania płynu przez nagromadzoną tkankę (znane jako ciśnienie wewnątrzgałkowe). Jest to druga, po zaćmie, główna przyczyna ślepoty na świecie. Jaskra zazwyczaj charakteryzuje się stopniową utratą widzenia obwodowego (z boku) i centralnego (na wprost), z rosnącym nasileniem w czasie.

 

Jaskra występuje najczęściej u osób starszych, ale jest również powszechna u osób młodszych – zwłaszcza tych, które mają inne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi.

 

Co to jest nerw wzrokowy?

Twój nerw wzrokowy odgrywa kluczową rolę w widzeniu. Przesyła on sygnały z siatkówki (tkanka nerwowa w tylnej części oka, jak klisza w staromodnym aparacie fotograficznym) do mózgu. Mózg opiera się na tych sygnałach przy tworzeniu obrazów.

 

Czy jaskra dotyczy obu oczu?

U większości ludzi jaskra rozwija się w obu oczach, chociaż początkowo choroba może być gorsza w jednym oku. W przypadku jaskry z otwartym kątem jedno oko może mieć umiarkowane lub poważne uszkodzenia, podczas gdy drugie oko może być łagodnie dotknięte. Z czasem choroba uszkadza oba oczy.

Ludzie z jaskrą z zamkniętym kątem w jednym oku mają 40% do 80% szans na rozwój tego samego typu jaskry w drugim oku w ciągu pięciu do 10 lat.

 

Przyczyny jaskry

Istnieje wiele różnych przyczyn jaskry. Do najczęstszych należą:

  1. Jaskra jest spowodowana uszkodzeniem nerwu wzrokowego, który łączy oko z mózgiem i kontroluje percepcję wzrokową. Uszkodzenie to może być spowodowane przez nacisk na nerw wzrokowy spowodowany nagromadzeniem płynu w oku, zwanego ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
  2. Jaskra może być również spowodowana problemami z systemem drenażu (tj. ilością płynu odprowadzanego z oka). Możesz mieć blokadę w tym systemie, która uniemożliwia odprowadzanie płynu z oka tak, jak powinien.
  3. Niektórzy ludzie dziedziczą predyspozycje do jaskry – są bardziej narażeni na jej rozwój, jeśli w ich rodzinie ktoś choruje na jaskrę lub jeśli w ciągu swojego życia zapadną na pewne infekcje, takie jak te, które powodują zapalenie spojówek (znane również jako różowe oko).

OMEGA 3 NA LEPSZY WZROK ORAZ ABY WSPOMÓC UKŁAD KRĄŻENIA

Jakie znamy główne typy jaskry?

Istnieją dwa główne typy jaskry: jaskra z otwartym kątem i jaskra z zamkniętym kątem. Poza nimi można jeszcze wymienić wrodzoną i pierwotną.

Jaskra z otwartym kątem występuje, gdy płyn gromadzi się wewnątrz oka i naciska na nerw wzrokowy. Nazywa się to „otwartym” uszkodzeniem, ponieważ nie jest ograniczone do jednego obszaru oka; raczej może wpływać na każdą część nerwu wzrokowego.

Jaskra z zamkniętym kątem występuje, gdy w oku nie ma wystarczającej ilości płynu, więc źrenica pozostaje zamknięta nawet wtedy, gdy w oku nie powinno być wystarczającej ilości płynu.

Jaskra jest stanem, który wpływa na nerw wzrokowy, który przekazuje sygnały wzrokowe z siatkówki do mózgu. Choroba ta może spowodować uszkodzenie nerwu wzrokowego, co skutkuje utratą wzroku.

Objawy jaskry obejmują:

-nagłą utratę wzroku, zwykle w jednym oku, a czasem w obu oczach

-Niewyraźne lub rozmyte widzenie

-wrażliwość na światło (fotofobia)

-migające światła lub plamy przed oczami

-Zmiany w widzeniu, gdy patrzysz na obiekt prosto (nie mają na to wpływu ruchy głowy)

 

Jakie pierwsze kroki podjąć przy leczeniu jaskry?

Pierwszym krokiem w leczeniu jaskry jest określenie, czy masz ją i jaki rodzaj leczenia będzie działać najlepiej dla Ciebie. Istnieje kilka rodzajów jaskry: jaskra pierwotna z otwartym kątem, jaskra z zamknięciem kąta i jaskra wrodzona. Główna różnica między tymi typami polega na tym, że jaskra pierwotna występuje, gdy system drenażowy oka zostaje zablokowany, jaskra z zamknięciem kąta występuje, gdy w systemie drenażowym oka znajduje się dziura, która pozwala na gromadzenie się płynu wewnątrz oka, natomiast jaskra wrodzona występuje, gdy w systemie drenażowym znajdują się dwie dziury pozwalające na gromadzenie się płynu wewnątrz oka.

 

Leczenie jaskry

Istnieją jednak dostępne sposoby leczenia jaskry. Obejmują one leki, leczenie laserowe i operację. Najczęstszym leczeniem jaskry jest kombinacja leków, które są przyjmowane codziennie w celu zapobiegania dalszym uszkodzeniom nerwu wzrokowego oka.

 

Leczenie laserowe jaskry

Leczenie laserowe jest również opcją leczenia jaskry, jeśli nie pogorszyła się po zażywaniu leków przez kilka miesięcy. Leczenie laserowe nie wymaga żadnych nacięć ani szwów, więc można je przeprowadzić w warunkach biurowych zamiast w szpitalnym oddziale ratunkowym.

 

Rodzaje jaskry

Istnieje kilka rodzajów jaskry, w tym:

  • jaskra z otwartym kątem
  • jaskra z zamkniętym kątem
  • jaskra z niskim napięciem
  • jaskra barwnikowa
  • Jaskra z otwartym kątem

Znana również jako jaskra przewlekła, jest to najczęstszy typ. Rozwija się powoli, a osoba może nie zauważyć żadnych objawów, nawet jeśli wystąpi niewielka utrata wzroku.

Wiele osób z tym typem jaskry nie szuka pomocy medycznej, dopóki nie dojdzie do trwałych uszkodzeń.

WITAMINA A W POSTACI BETAKAROTENU OD ALINESS

Jaskra z zamkniętym kątem

Jest to również znane jako ostra jaskra. Może zacząć się nagle od bólu i szybkiej utraty wzroku. Gdy objawy są zauważalne, dana osoba zazwyczaj szuka pomocy medycznej, co skutkuje szybkim leczeniem. Może to zapobiec trwałym uszkodzeniom.

 

Jaskra z niskim ciśnieniem

Jest to rzadsza forma jaskry, w której ciśnienie w oku nie jest wyższe niż normalny zakres, ale nadal powoduje uszkodzenia, które wpływają na nerw wzrokowy. Eksperci niewiele wiedzą o tym stanie, ale może to być spowodowane zmniejszonym dopływem krwi do nerwu wzrokowego.

 

Jaskra pigmentowa

Jest to rodzaj jaskry z otwartym kątem, która zwykle rozwija się w okresie wczesnej lub średniej dorosłości. Wiąże się ze zmianami w komórkach pigmentowych, które nadają kolor tęczówce. W jaskrze barwnikowej, komórki pigmentowe rozpraszają się w całym oku. Jeśli komórki gromadzą się w kanałach odprowadzających płyn z oka, mogą zaburzyć normalny przepływ płynów w oku. Może to prowadzić do wzrostu ciśnienia w oku.

 

Jaskra w dzieciństwie

W rzadkich przypadkach, jaskra może dotyczyć dzieci z powodu czynników genetycznych. Dziecko może mieć:

  • nietypowo duże oczy
  • nadmierne łzawienie
  • zmętnienie rogówki
  • wrażliwość na światło

Jak jest diagnozowana jaskra?

Aby zdiagnozować jaskrę, okulista będzie chciał przeprowadzić kompleksowe badanie oczu. Sprawdzi oznaki pogorszenia, w tym utratę tkanki nerwowej. Może również zastosować jeden lub więcej z następujących testów i procedur:

Szczegółowy wywiad medyczny

Lekarz będzie chciał się dowiedzieć, jakie objawy występują u pacjenta i czy w rodzinie występowały przypadki jaskry. Poprosi również o ogólną ocenę stanu zdrowia, aby określić, czy inne warunki zdrowotne mogą mieć wpływ na zdrowie oczu, takie jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi.

Tonometria

Ta klasa testów mierzy wewnętrzne ciśnienie w oku.

Badanie pachymetrii

Osoby z cienką rogówką mają zwiększone ryzyko rozwoju jaskry. Badanie pachymetrii może powiedzieć lekarzowi, czy Twoja rogówka jest cieńsza niż przeciętnie.

Badanie perymetrii

Badanie to, znane również jako badanie pola widzenia, może powiedzieć lekarzowi, czy jaskra wpływa na Twoje widzenie poprzez pomiar widzenia obwodowego lub bocznego oraz widzenia centralnego.

Monitorowanie nerwu wzrokowego

Jeśli lekarz chce monitorować stopniowe zmiany w nerwie wzrokowym, może wykonać zdjęcia nerwu wzrokowego, aby porównać je z upływem czasu.

Objawy i czynniki ryzyka jaskry

Ponieważ przewlekłe formy jaskry mogą zniszczyć wzrok zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki lub objawy, należy pamiętać o tych czynnikach ryzyka:

  • Posiadanie wysokiego ciśnienia wewnętrznego w oku (ciśnienie wewnątrzgałkowe)
  • Wiek powyżej 60 lat
  • Bycie czarnoskórym, Azjatą lub Latynosem – są oni bardziej narażeni na jaskrę
  • Występowanie jaskry w rodzinie
  • Występowanie pewnych chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i anemia sierpowata
  • Posiadanie rogówki, która jest cienka w środku
  • Bardzo wysoka krótkowzroczność lub dalekowzroczność
  • Uraz oka lub niektóre rodzaje operacji oka
  • Długotrwałe przyjmowanie leków kortykosteroidowych, zwłaszcza kropli do oczu

CYNK I MIEDŹ OD TESTOSTERONE NIEZBĘDNE PIERWIASTKI DLA NASZYCH OCZU, SKÓRY I PAZNOKCI

Czego mogę się spodziewać, jeśli mam jaskrę?

Jaskra jest stanem przewlekłym i postępującym, który często powoduje pewien stopień utraty wzroku w czasie. Im wcześniej wykryje się jaskrę i rozpocznie leczenie, tym większe są szanse na uratowanie wzroku. Leczenie może spowolnić postęp choroby i utratę wzroku. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia jaskry, regularne badania oczu są koniecznością.

Czy można powstrzymać jaskrę?

Uszkodzenie oczu podczas jaskry jest trwałe – nie można go odwrócić. Jednak leki i operacje pomagają powstrzymać dalsze uszkodzenia. Aby leczyć jaskrę, okulista może zastosować jeden lub więcej z następujących zabiegów.

 

Zabiegi na poprawę stanu podczas jaskry

Chirurgia laserowa

Istnieją dwa główne rodzaje chirurgii laserowej w leczeniu jaskry. Pomagają one w odprowadzaniu cieczy wodnistej z oka. Procedury te są zwykle wykonywane w biurze okulisty lub centrum chirurgii ambulatoryjnej.

Trabekuloplastyka

Ta operacja jest dla ludzi, którzy mają jaskrę z otwartym kątem i może być stosowany zamiast leków. Chirurg okulista używa lasera, aby kąt drenażu działał lepiej. W ten sposób płyn wypływa prawidłowo i ciśnienie w oku jest zmniejszone.

Iridotomia

Jest to zabieg dla osób, które mają jaskrę z zamknięciem kąta. Okulista używa lasera, aby stworzyć maleńki otwór w tęczówce. Otwór ten ułatwia przepływ płynu do kąta drenażu.

 

Źródła:

https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/glaucoma?sso=y

https://www.healthdirect.gov.au/glaucoma#what-is

https://www.mydr.com.au/eye-health/glaucoma-what-is-it/

https://www.southerncross.co.nz/group/medical-library/glaucoma-causes-symptoms-treatment

https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/glaucoma

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4354096/

Źródło obrazka:

https://pixabay.com/images/id-4164712/

 

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*