Czym jest PMS? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym jest PMS?

Każda kobieta co miesiąc zmaga się z tym samym problemem. Przychodzi ten moment, kiedy czujemy się źle, kiedy zatrzymuje się w naszym organizmie woda, często miewamy bóle brzucha. Musimy to zaakceptować i uczyć się z tym żyć. Często przed miesiączką już odczuwamy symptomy – tak zwany zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Czym jest PMS?

Cykl miesiączkowy kobiety trwa średnio 28 dni. Owulacja, czyli okres uwalniania się jajeczka z jajników, występuje w 14 dniu cyklu. Miesiączka lub krwawienie występuje zazwyczaj w 28 dniu cyklu. Objawy PMS mogą rozpocząć się około 14 dnia i trwać do siedmiu dni po rozpoczęciu miesiączki.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to stan, który pojawia się u kobiet. Wpływa na emocje, zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety w określonych dniach cyklu miesiączkowego, zwykle tuż przed jej miesiączką. PMS jak się okazuje jest bardzo częstym schorzeniem. Jego objawy dotyczą ponad 90 procent miesiączkujących kobiet. Przyczyna PMS nie jest do końca znana, ale może być kilka powodów. Wiele osób, które badały ten aspekt uważa, że jest to związane ze zmianą zarówno hormonu płciowego, jak i poziomu serotoniny na początku cyklu miesiączkowego.

Poziom estrogenu i progesteronu wzrasta w określonych dniach w ciągu miesiąca. Wzrost poziomu tych hormonów może powodować wahania nastroju, niepokój i drażliwość. Jajniki również wpływają na aktywność mózgu, w jego częściach, które są związane z objawami napięcia przedmiesiączkowego.

Niektóre kobiety dostają miesiączkę bez żadnych objawów PMS lub przechodzą to bardzo łagodnie. Dla innych zaś objawy PMS mogą być tak poważne, że utrudniają codzienne czynności, takie jak pójście do pracy lub wyjście na zwykły spacer. Ciężkie objawy PMS mogą być oznaką przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego (PMDD).

Magnez, aby zmniejszyć napięcie nerwowe w okresie PMS

Przyczyny PMS

Nie wiadomo dokładnie co powoduje zespół napięcia przedmiesiączkowego, jednak jest kilka czynników, które może przyczynić się do odczuwania zespołu napięcia przedmięsiączkowego:

  • Cykliczne zmiany hormonów. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego zmieniają się wraz z wahaniami hormonalnymi i zanikają wraz z ciążą i okresem menopauzy.
  • Zmiany chemiczne w mózgu. Wahania neuroprzekaźnika – serotoniny, która, jak się uważa, odgrywa kluczową rolę w stanach nastroju, może wywoływać objawy PMS. Serotonina jest substancją chemiczną w mózgu i jelitach, która wpływa na nastrój, emocje i myśli. Niewystarczająca ilość serotoniny może przyczyniać się do depresji przedmiesiączkowej, a także do zmęczenia, głodu i problemów ze snem.
  • Depresja. Niektóre kobiety z ciężkim zespołem napięcia przedmiesiączkowego mają niezdiagnozowaną depresję, chociaż sama depresja nie powoduje wszystkich objawów

Brzuch, Serce, Miłość, Dziewczyna, Relaksacja, Relaks

Objawy PMS

Objawy PMS są zwykle łagodne lub umiarkowane. Według niektórych źródeł większość kobiet odczuwa jeden lub więcej objawów, które mogą wpływać na ich codzienne funkcjonowanie.

Nasilenie objawów może się różnić w zależności od osoby i miesiąca.

Oto kilka przykładów objawów:

  • obolałe, piersi lub ich obrzęk,
  • zaparcia,
  • biegunka,
  • wzdęcia lub uczucie gazów,
  • skurcze brzucha,
  • ból głowy,
  • ból pleców,
  • niższa tolerancja na hałas,
  • niższa tolerancja na światło,
  • drażliwość,
  • poczucie zmęczenia,
  • problemy ze snem (zbyt duża ilość snu lub zbyt mała),
  • napięcie,
  • poczucie lęku,
  • brak apetytu lub zwiększony apetyt,
  • wahania nastroju,
  • stany depresyjne,
  • kłopoty z pamięcią,
  • problemy z koncentracją,
  • smutek,
  • trądzik,
  • migreny.

Inozytol – wsparcie gospodarki hormonalnej kobiet

Jak zdiagnozować PMS?

Nie ma konkretnego testu na zdiagnozowanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Warto porozmawiać z lekarzem o objawach, o ich wystąpieniu i o tym, jak bardzo wpływają na funkcjonowanie oraz życie.

Prawdopodobnie cierpisz na PMS, jeżeli:

objawy występują około na pięć dni przed miesiączką przez co najmniej trzy cykle miesiączkowe z rzędu, a kończą się w ciągu czterech dni po rozpoczęciu miesiączki, masz problem z wykonywaniem niektórych codziennych, normalnych czynności.

Należy obserwować objawy PMS i ich nasilenie przez kilka tygodni lub miesięcy. Warto sobie to notować i zapisywać dane objawy każdego dnia w kalendarzu lub w aplikacji na telefonie. Te informacje mogą się okazać przydatne na przykład dla twojego lekarza.

 

Choroba, Medycyna, Zdrowia, Choroby, Leki, Ból

 

Jak sobie radzić?

Te wskazówki mogą pomóc złagodzić niektóre objawy PMS:

  • Zadbanie o regularną aerobową aktywność fizyczną przez cały miesiąc. Jak już wiadomo- sport jest antidotum na całe zło. Ćwiczenia mogą pomóc w objawach takich jak depresja, trudności z koncentracją i zmęczenie.
  • Wybieraj zdrową żywność przez większość czasu. Zadbaj o odpowiednią podaż białka, tłuszczów i węglowodanów. Wybieraj pełnowartościowe źródła tych makroskładników. Jeżeli najdzie Cię ochota słodkie to po prostu wlicz to w swój bilans kaloryczny. Pomoże Ci to w uniknięciu napadów na jedzenie.
  • Warto pamiętać o piciu dużej ilości płynów w celu złagodzenia wzdęć brzucha oraz aby zadbać o odpowiednie nawodnienie. Trzymaj butelkę wody zawsze pod ręką. Dostępne są również aplikacje na telefon, które przypominają nam o jej regularnym piciu.
  • Przyjmowanie suplementów, takich jak kwas foliowy, witamina B6, wapń i magnez w celu zmniejszenia skurczów i wahań nastroju. Magnez może pomóc złagodzić niektóre objawy PMS, na przykład migreny. Znajdziemy go w zielonych warzywach liściastych, takich jak na przykład szpinak, a także w orzechach czy produktach pełnoziarnistych. Badania pokazują, że wapń może pomóc zmniejszyć niektóre objawy PMS, takie jak zmęczenie, głód i depresja. Wapń znajduje się w żywności, takiej jak mleko, ser i jogurty. Witamina B6 może wpłynąć na redukcje wzdęć i lęków. Można ją znaleźć w żywności, takiej jak ryby, drób, ziemniaki czy owoce. Witamina D3 również może wpływać na lepszy nastrój.
  • Zadbaj o sen. Staraj się spać około ośmiu godzin każdej nocy. Brak snu jest związany z depresją i lękiem i może nasilać objawy PMS, takie jak zły nastrój czy rozdrażnienie. Pamiętaj, aby zadbać też o higienę snu – czyli odpowiednią temperaturę w pokoju czy unikanie światła niebieskiego około godziny przed snem.
  • Znajdź swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem. Może to być układanie puzzli, rozmowa ze znajomymi czy rodziną lub pisanie bloga. Niektórym kobietom pomaga również joga, masaż, rolowanie lub medytacja.
  • Unikaj używek. W jednym z badań kobiety, które paliły, zgłaszały więcej oraz silniejsze objawy PMS niż kobiety, które nie paliły.

Kompleks witamin z grupy B o wysokim stopniu wchłaniania

Podsumowanie

Niestety, ale my- kobiety musimy to jakoś przetrwać. Kika sposobów może pomóc w delikatnym i łagodniejszym odczuwaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jeżeli objawy nie dają nam żyć i normalnie funkcjonować – warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być również przyczyną innych schorzeń lub chorób. Należy zadbać o siebie, zarówno jeżeli chodzi o aspekt fizyczny jak i psychiczny.

Źródła:

Dennerstein, L., Lehert, P., Heinemann, K. (2011).Global epidemiological study of variation of premenstrual symptoms with age and sociodemographic factors.Menopause International;17: 96–101.

Freeman, E., Halberstadt, M., Sammel, M. (2011). Core Symptoms That Discriminate Premenstrual Syndrome.Journal of Women’s Health;20, 29–35.

Dennerstein, L., Lehert, P., Bäckström, T.C., Heinemann, K. (2009).Premenstrual symptoms—severity, duration and typology: an international cross-sectional study.Menopause International; 15: 120–126.

Winer, S. A., Rapkin, A. J. (2006). Premenstrual disorders: prevalence, etiology and impact.Journal of Reproductive Medicine; 51,339-347.

National Institute for Health Research, U.K. (2008).Dietary supplements and herbal remedies for premenstrual syndrome (PMS): a systematic research review of the evidence for their efficacy.

Ghanbari, Z., Haghollahi, F., Shariat, M., Foroshani, A.R., Ashrafi, M. (2009). Effects of calcium supplement therapy in women with premenstrual syndrome. Taiwanese Journal of Obstetrics and Gynecology;48(2): 124–129.

Office of Dietary Supplements. (2016). Magnesium.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zesp%C3%B3%C5%82_napi%C4%99cia_przedmiesi%C4%85czkowego

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pms

https://pixabay.com/pl/photos/brzuch-serce-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-dziewczyna-3186730/

https://pixabay.com/pl/photos/choroba-medycyna-zdrowia-choroby-4392164/

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*