Dbaj o kręgosłup - ćwiczenia na zdrowy kręgosłup - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dbaj o kręgosłup – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, albo zwyczajnie o tym nie myślimy, ale ciężko jest wyrazić jak istotny jest dla ludzkiego ciała kręgosłup. Stanowi główną podporę ciała, składa się z ponad trzydziestu kręgów i nic nie może go zastąpić jeśli zostanie trwale uszkodzony. Dodatkowo stanowi jedyną ochronę rdzenia kręgowego, który odpowiada za komunikację całego ciała z mózgiem, a przez to za ruch i czucie.

 

Kręgosłup człowieka składa się z 26 kości i ma od 33 do 34 kręgów. Dzieli się na pięć odcinków:

  • szyjny,
  • piersiowy,
  • lędźwiowy,
  • krzyżowy,
  • ogonowy.

Najbardziej ruchome są kręgi szyjne i odpowiadają za obracanie głową. Kręgi piersiowe z kolei połączone są
z żebrami tworzącymi klatkę piersiową – osłoną płuc i serca. Znacznie masywniejsze od pozostałych są kręgi lędźwiowe, gdyż przystosowane są do podtrzymywania rosnącej masy ciała. Z tego względu są najbardziej narażone na urazy. Część krzyżowa wespół z miednicą osłania pęcherz i narządy płciowe, zaś kość ogonowa jest jedynie pozostałością ewolucyjną i nie pełni żadnej roli. Niemniej złamanie jej jest niewyobrażalnie bolesne.

Na tym jednak jego funkcje się nie kończą, jedno natomiast jest pewne – należy o niego za wszelką cenę dbać
i chronić się przed uszkodzeniami i zwyrodnieniami.

Zadbaj o stawy oraz ścięgna z Flexitem

Przed czym się chronić?

Kręgosłup jest równie ważny co podatny na uszkodzenia i urazy. Niestety bardzo często bywa tak, że bez,
a nawet pomimo leczenia po wypadkach czy drobnych nawet epizodach z urażeniem tej części ciała, ból doskwiera już do końca życia. Bóle potrafią zaatakować bez wyraźnej przyczyny, całkowicie nieoczekiwanie. Ze względu na swoją delikatną konstrukcję wymaga szczególnej troski i ostrożności.

Najczęściej spotykanymi przyczynami urazów są wady wrodzone oraz wypadki. Bezpośrednie uszkodzenie spowodować mogą upadki z wysokości, wypadki komunikacyjne, silne uderzenia w głowę, czy też, o czym głośno w sezonie letnim: skoki “na główkę” do płytkiej wody.

Równie groźne są zwyrodnienia powstałe w wyniku pozostawania przez długi czas w niewygodnej pozycji, co jest wręcz domeną pracowników biurowych. Brak regularnego ruchu, nienaturalne ułożenie kręgów szyjnych,
a nawet zła dieta, czy przesiadywanie przed telewizorem jako główne hobby to też furtka do przykrych konsekwencji.

Co robić gdy zaczyna boleć?

Zwykle bagatelizujemy małe objawy jak zmęczenie i lekki ból, ale mogą one oznaczać, iż coś niedobrego zaczyna się już z naszym kręgosłupem dziać i może to być ostatni dzwonek przed drastycznym pogorszeniem. Pierwszą linią pomocy stają się niemal natychmiast środki przeciwbólowe, po które tak chętnie sięgamy. Bardzo rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że ich rolą jest znieczulenie i zatrzymanie odczuwania bólu, a nie usunięcie jego przyczyny.

Jeśli objawy pozostają tylko w niewielkim stopniu uciążliwe może obejść się bez lekarza, jednak zawsze warto zasięgnąć porady. Na wczesnym etapie problemów z kręgosłupem wystarczyć może zwiększenie aktywności ruchowej. Małe serie ćwiczeń każdego dnia, lub po prostu częstsze spacery. W ten sposób, niewielkim nakładem wysiłku uchronimy się przed poważnymi powikłaniami.

Jednak kiedy ból staje się nie do zniesienia i powstrzymuje nas przed wykonywaniem podstawowych czynności – nie ma na co czekać! Należy natychmiast zgłosić się po pomoc do lekarza, bowiem na tym etapie nieodzowna może się okazać fizjoterapia i poważne leczenie.

Witamina D3 – jeden z elementów niezbędnych dla zdrowych kości

Tylko jak robić, skoro nie wolno robić?

Ależ oczywiście, że wolno. Podstawową zasadą w ochronie kręgosłupa jest zachowanie prawidłowych ruchów i zapewnienie sobie komfortowej pozycji. Dla przykładu: w sytuacji, kiedy musimy podnieść coś ciężkiego, starajmy się dźwigać ciężar na ugiętych nogach i z prostymi plecami. W taki sposób z ciężarami obchodzą się kulturyści i sportowcy ćwiczący martwy ciąg. Wygięcie kręgosłupa przy takiej czynności sprawia, że oddziałujemy na niego z ogromną siłą i bardzo łatwo wtedy o kontuzję, która już do końca życia będzie dawać o sobie znać.

Kierując się maksymą: lepiej zapobiegać niż leczyć, warto wziąć sobie do serca kilka podstawowych zasad
i utrwalić dobre nawyki. Statyczny fotel zamienić na piłkę olbrzymkę, która wymusza ciągłe balansowanie ciałem, stymulując mięśnie przykręgosłupowe do ciągłej pracy.

Nie garb się! niech dźwięczy w głowie na każdym kroku. Jednym z pierwszych grzechów głównych kręgosłupowego niedbalstwa jest pochylanie ramion. Nawyk prawidłowej postawy utrwala się nam już od najmłodszych lat, ale z czasem, bardzo często gdzieś to przepada. Kiedy silna wola i pilnowanie się zawodzi zawsze można sięgnąć po specjalne ciasne szelki, które wymuszają utrzymanie prostych pleców.

Kobiety powinny szczególnie zwracać uwagę na jakość i profil dobieranego obuwia. Nikt nie wymaga oczywiście, by wszystkie szpilki wyrzucić od razu do kosza, ale dobrze jest dać kręgosłupowi odpocząć od nich. Niech dodatkową motywacją będzie fakt, iż częste noszenie butów na wysokim obcasie znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się haluksów i ostrogi piętowej.

Kreatyna, która również ma pozytywny wpływ na zdrowe kości

Sposobów mnóstwo

Tak naprawdę możemy wspierać swój kręgosłup nawet podczas najbardziej prozaicznych, codziennych czynności. Wszystko zależy od poziomu naszej świadomości i ile wiemy o tym jak chronić ten niezwykle ważny kawał kości. Nawet najprostsze odpisywanie na SMS może się zmienić w minutową aktywność, która pobudzi mięśnie do działania.

Podobnie jak inne narządy kręgosłup mamy tylko jeden i bez względu na wszystko warto o niego dbać. Jego kondycja w ogromnym stopniu dyktuje komfort życia i funkcjonowania, a najdrobniejsze kontuzje potrafią nam odebrać radość z każdej chwili.

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*