Sposoby na rozstępy - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Sposoby na rozstępy

Problem rozstępów dotyczy prawie każdego. Płeć nie ma tu znaczenia, gdyż posiadają je zarówno kobiety jak i mężczyźni. Często pojawiają się przy szybkim wzroście masy mięśniowej czy też tłuszczowej, kiedy nasza skóra się rozciąga. Kobiety po ciąży również borykają się z rozstępami. Bardzo ciężko je zlikwidować, ale jest kilka sposobów, które mogą sprawić, że będą mniej widoczne.

Czym są rozstępy?

„Rozstępy to blizny, które przybierają postać równoległych pasm na powierzchni skóry. Powstają one, gdy skóra gwałtownie się rozciąga.Dochodzi wtedy do zerwania się włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą strukturę naszej skóry. Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów:

  • faza I (zapalna) – to moment, w którym skóra swędzi, szczypie i aż w końcu pęka. Widoczne zmiany są obrzęknięte i czerwone. Ta faza może trwać przez około pół roku,
  • faza II (zanikowa) – rozstępy powoli bledną, aż w końcu stają się białe. Na skórze czuć „wgłębienia”.”

Rozstępy pojawiają się najczęściej na skórze piersi, pośladków, brzucha oraz ud, ale mogą także wystąpić na plecach. U osób uprawiających sporty siłowe rozstępy najczęściej pojawiają się na wewnętrznej stronie ramion i pod ramionami, klatce piersiowej, a także wewnętrznej stronie ud, ze względu na duży rozrost tkanki mięśniowej.

 

Skąd się biorą?

„Przyczyny powstawania rozstępów to przyjmowanie leków bogatych w substancje takie jak kortykoidy, duży wzrost masy ciała w krótkim odstępie czasu, ciąża, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry lub jej osłabienia, a także zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych tworzących naszą skórę. Rozstępy nie są niczym groźnym, jednak stanowią defekt estetyczny. Z powodu rozstępów wiele osób wstydzi się rozebrać latem na plaży lub na basenie (lecz niepotrzebnie, gdyż posiada je większość z nas).”

Za ich powstawanie mogą być winne również hormony. Wzrost poziomu na przykład kortyzolu, zwany także hormonem stresu, negatywnie wpływa na jakość i wytrzymałość włókien elastynowych i kolagenowych. Szczególnie szkodliwy jest stres, który oczywiście rzutuje na cały organizm i wpływa znacząco na jego działanie. Poziom kortyzolu wzrasta również w ciąży, co w połączeniu z nagłym przyrostem masy może skończyć się rozstępami na skórze. Podczas nadczynności tarczycy czy choroby Cushinga przyjmuje się leki, które mogą mieć wpływ na powstawanie rozstępów.

Wśród czynników, które mogą mieć wpływ na powstawanie rozstępów należy wymienić urazy z zewnątrz, suchość skóry, na którą ma wpływ nieodpowiednia pielęgnacją, a także dietę niskokaloryczną i ubogą w takie składniki, jak: cynk, magnez,  omega-3, witamina A, C, E oraz z grupy B.

Skoncentrowane źródło Omega-3

U kogo najczęściej powstają rozstępy?

Rozstępy kojarzą nam się zazwyczaj z kobietami, które są w ciąży lub po niej. Ale nie tylko. Wiąże się to ze źle działającą gospodarką hormonalną organizmu, jak i z nadmiernym rozciąganiem się skóry na brzuchu i na piersiach, które w okresie ciąży znacznie zwiększają swoje rozmiary i skóra na nich staje się napięta z powodu karmienia piersią czy zwiększania masy dziecka. Rozstępy są widoczne u dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania. W tym czasie u dziewczyn rozstępy bardzo często pojawiają się na piersiach i na biodrach, a u chłopaków zwykle na plecach. Rozstępy zaczynają się również pojawiać u osób, które  uprawiają sport na skutek szybkiego przyrostu masy mięśniowej na przykład zaczynając na siłowni. Należy pamiętać, że rozstępy są również typowe dla osób z dużą nadwagą lub też otyłych, u których doszło do nagłego przyrostu masy ciała. Może zdarzyć się też tak, że ktoś ma predyspozycje do powstawania na ich skórze rozstępów lub też cierpią z powodu różnych chorób układu endokrynologicznego.

 

Kompleks witamin z grupy B

Jak przeciwdziałać i leczyć?

Trzeba mieć w głowie fakt, że całkowite usunięcie rozstępów właściwie nie jest możliwe. Pielęgnacja domowa sprawia, że rozstępy są mniej widoczne. Całkowite wyzbycie się ich jest nie do osiągnięcia. Dlatego najlepszą metodą walki z rozstępami jest profilaktyka, gdyż łatwiej jest – jak wiemy -zapobiegać niż leczyć. Odpowiednia pielęgnacja i zmiana nawyków mogą zmniejszyć ryzyko ich powstawania, ale nie mamy pewności że tak będzie. Na geny niestety nie mamy wpływu.

  • odpowiednia masa ciałą – duże przyrosty wagi w krótkim czasie mają znaczący wpływ na kondycję naszej skóry. Ciągła masa i redukcja mogą źle wpłynąć na jakość naszej skóry.
  • prawidłowa pielęgnacja skóry – nawilżanie i natłuszczanie skóry zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów. Regularne złuszczanie, nawilżanie i natłuszczanie skóry poprawia jej elastyczność.  Do pielęgnacji skóry nada się olej migdałowy, jojoba, arganowy, masło kakaowe i shea.
  • zdrowa, zbilansowana dieta – odpowiednio dobrany jadłospis ma wpływ na elastyczność naszej skóry. Posiłki powinny składać się głownie z dużej ilości warzyw i owoców zawierających spore dawki witamin (A, B, C, E) i minerałów (cynk, krzem). W diecie powinny się znaleźć również tłuste ryby takie jak łosoś.
  • regularne nawadnianie – warto mieć zawsze pod ręką butelkę wody. Wyrobienie sobie nawyku jej picia jest kluczowe. Nie tylko w kontekście rozstępów, ale też działania całego organizmu.  W ciągu dnia należy wypijać około 2-3 litrów wody (wszystko zależy od naszego trybu życia, ilości treningów etc).

Aby uzyskać widoczne rezultaty należy pamiętać o systematyczności.  Stosowanie powyższych metod od czasu do czasu nie przyniesie zamierzonych efektów, ale może poprawić stan naszej skóry.

  • Aktywność fizyczna –  sprawia, że czujemy się lepiej oraz ujędrnia naszą skórę. Kobiety w ciąży również mogą ćwiczyć. Warto wybierać takie sporty, jak: pływanie, aqua aerobik, joga.

MSM na skórę, włosy i paznokcie

Zabiegi medycyny estetycznej

Całkowite usunięcie jest możliwe jedynie przez wszelkiego rodzaju operacje. Medycyna estetyczna cały czas się rozwija i przy jej pomocy rozstępy są redukowane, do metod tych można zaliczyć:

Peelingi chemiczne

Przy wykorzystaniu peelingów chemicznych wykorzystuje się kwas, który nazywa się glikolowy, ponieważ ma właściwości głęboko oczyszczające oraz regenerujące. Kwas ten w dużym stopniu wpływa na lepsze krążenie, co ma przełożenie na zwiększenie produkcji kolagenu, a to z kolei wpływa na lepsze napięcie naszej skóry.

Światłoterapia

Jak sama nazwa wskazuje jest to terapia światłem, dzięki różnym rodzajom światła i długości fal pomaga stymulować komórki do naprawy. Światłoterapia wykorzystywana jest do leczenia rozstępów, które dopiero powstały, jak i te które już są z nami przez długi okres czasu. Efekty są zniewalające i polegają na wybieleniu oraz spłyceniu rozstępów.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Skóra stymulowana jest do większej produkcji kolagenu,a więc jest bardziej sprężysta oraz jędrna. Rozstępy dzięki temu są mniej widoczne i nie rzucają się tak w oczy. Dla uzyskania efektu zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie.

Lipotransfer

Lipotransfer – tak nazywa się przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, może być stosowany do redukcji rozstępów. Tkanka tłuszczowa bogata jest w komórki, które odpowiadają za procesy regeneracyjne i dzięki temu nasza skóra jest jędrniejsza. 

 

Fotolia.com

Podsumowanie

Jak widać całkowite wyeliminowanie rozstępów jest praktycznie niemożliwe. Zdecydowanie lepiej im przeciwdziałać przez zdrową dietę, aktywność fizyczną czy odpowiednie nawodnienie. Żadne magiczne kremy nie pomogą w takim stopniu jak właśnie zadbanie o fundamenty. Kiedy już się pojawią, lepiej je pokochać i nauczyć się z nimi żyć. Myślę, że w życiu są ważniejsze sprawy, którymi powinniśmy się martwić, niż właśnie te małe defekty! 🙂

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozst%C4%99py

Witold S. Gumułka, Wojciech Rewerski: Encyklopedia Zdrowia. Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992.

Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.

J. Holle: Chirurgia plastyczna. Warszawa 1996: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

R. Bartkowiak, A. Kaszuba, A. Halbina: Metody fotoodmładzanie skóry. Dermatologia dla kosmetologów.. Poznań: Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008.

https://ktomalek.pl/blog/jak-zlikwidowac-rozstepy/w-318

https://www.doz.pl/czytelnia/a13964-Skad_sie_biora_rozstepy_i_jak_z_nimi_walczyc

A. Galęba, B. Bajurna: Przedwczesne starzenie się skóry – proces, któremu można zapobiec.. Pielęgn. Pol., 2009.

J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba: Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej. Wydawnictwo: Elselvier Urban&Partner, Wrocław 2012.

https://lekarzebezkolejki.pl/blog/rozstepy-czy-mozna-sie-ich-pozbyc-jak-im-zapobiegac/w-345

Zabiegi kosmetyczne. W: K. Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

https://lh3.googleusercontent.com/HUOPkYwALKTK6eUVndwg98z2jytOiuPttCJiat3xe3Z8M-r4rOiOpuzhQx_qYH-iHL7b=s128

https://lh3.googleusercontent.com/4b5__SoIuaepvebQ-BniMdBmGgZalrMDrkmDsderTAMbEU58DTZJ5XiNh-3jhT0nkEyN9hA=s128

https://lh3.googleusercontent.com/GX_gU50u_6kemBBeSIrHftQljyFjdmgUWpbtfv-mxIgIGd8TXoVtX1x20_cO3y_gkzIXTg=s128

https://kobieta.wp.pl/pomarszczona-skora-i-rozstepy-te-reklamy-wylecza-cie-z-kompleksow-6141335467550337a

https://allestetis.pl/oferta/zabieg/karboksyterapia-usuwanie-rozstepow

 

 

 

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

  • merryx
    21 sierpnia 2020 o 17:19

    no to ja już mam fazę zanikową rozstepów 🙁 zastanawiam się czy jakiś krem jeszcze pomoże, zmieniłam już dietę i zaczęłam na siłownię chodzić ale może są specjalne ćwiczenia

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      11 grudnia 2020 o 09:55

      Większość z nas niestety je posiada. Na fazę zanikową niestety już tylko zabiegi medycyny estetycznej. Ćwiczenia i zdrowa dieta świetnie wpływają na cały organizm, a w tym na stan skóry i brak cellulitu, więc to świetne posunięcie. Warto również zadbać o peelingowanie ciała oraz jego nawilżanie.

      Odpowiedz
  • Coooone
    10 grudnia 2020 o 14:20

    A jakie składniki najlepiej żeby wchodziły w skład takiego kremu, bo widze, że tam autor wyróżnia, że krem powinien nawilżać i tak dalej, ale wiadomo, że na kremie może być napisane wszystko, a nie koniecznie musi tak działać. Mam nadzieję, że to co napisałam jest jakoś do zrozumienia 😀

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      11 grudnia 2020 o 09:59

      Cześć! Najlepiej, aby posiadały kwas hialuronowy oraz kolagen. Dobrze też, aby znalazła się witamina E oraz pantenol, ale również algi i drożdże. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  • Hania
    7 stycznia 2021 o 15:05

    U mnie się dobrze sprawdził krem, który miał w sobie różne ekstrakty wzmacniające i nawilżające skórę jak ekstrakt z bluszczu, ruszczyka, bylicy, żeńszenia

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      7 stycznia 2021 o 16:29

      Super! Na każdego działa coś innego. Mam nadzieję, że pomoże to również innym! 🙂

      Odpowiedz
      • Ada9177
        14 stycznia 2021 o 08:58

        Ja się właśnie rozglądam za czymś dla siebie, więc na pewno skorzystam ze wszystkich rad 🙂

        Odpowiedz
  • Olka
    22 kwietnia 2021 o 13:02

    Zauważyłam kilka dni temu, że na udach robią mi się rozstępy, są jeszcze świeże i czerwone. Jest szansa, żebym się ich pozbyła, póki są malutkie i świeże? Czego szukać w składach kosmetyków na rozstępy? Kompletnie się na tym nie znam

    Odpowiedz
    • Paulina Szydlik
      23 kwietnia 2021 o 08:46

      Zawsze można sobie pomóc poprzez używanie odpowiednich kosmetyków na przykład z kwasem hialuronowym lub kolagenem, ale też te nawilżające typu żeńszeń oraz odpowiednia dieta i nawadnianie!

      Odpowiedz
    • Ania
      4 maja 2021 o 08:16

      Zgadzam się z przedmówczynią, ale warto, gdyby w składzie pojawił się też bluszcz, właśnie żeń szen, kofeina hydrosksyprolina. No i ważne, żeby krem nie zawierał w sobie żadnych konserwantów, silikonów, sztucznych barwników, substancji zapachowych czy PEGów 😉

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*