Mięśnie antagonistyczne - czym są? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Mięśnie antagonistyczne – czym są?

W naszym ciele znajduje się około 450-500 mięśni. Ta liczba jest naprawdę imponująca. Znajdują się one praktycznie wszędzie. Często nawet tam, gdzie się nie spodziewamy.
Im więcej białka magazynuje twoje ciało – w procesie zwanym syntezą białek – tym większe rosną twoje mięśnie. Lecz ciało nieustannie wyczerpuje rezerwy białka do innych celów – na przykład do produkcji hormonów. Rezultatem jest mniej białka dostępnego do budowy mięśni. Nie tylko dodatni bilans kaloryczny jest do tego potrzebny, ale i odpowiednia ilość białka. Warto jest ustalić sobie około 30/40 gramów na jeden posiłek.

 

Rodzaje mięśni

1.Mięśnie szkieletowe są przyczepione głównie do kości szkieletowych, ale niektóre są również przyczepione do innych struktur  i powodują ruchy ciała. Mięśnie szkieletowe są również nazywane mięśniami poprzecznie prążkowanymi, ze względu na ich wzór podczas oglądania pod mikroskopem lub mięsień dobrowolny (ponieważ skurcze mięśni można świadomie kontrolować).
2. Mięsień sercowy odpowiada za rytmiczne skurcze mięśni. Mięsień sercowy pracuje bez naszej kontroli. Sam generuje bodźce do zainicjowania skurczu mięśnia. Chociaż mięsień sercowy również składa się z prążków, główną cechą charakterystyczną (pozwalającą na odróżnienie tych prążków od mięśni szkieletowych) jest obecność dysków.
3. Mięśnie gładkie pokrywają ściany narządów. Na przykład wyścielają ściany naczyń krwionośnych i przewodu pokarmowego, gdzie służy do przyspieszenia przepływu substancji. Skurcz mięśni gładkich jest stosunkowo powolny i nie możemy go kontrolować.

 

Wsparcie pracy mięśni oraz regeneracji dzięki kreatynie – KUP TUTAJ

Jak działają mięśnie?

Skurcz mięśni zaczyna się, gdy układ nerwowy dostaje sygnał. Impuls zwany potencjałem czynnościowym, przechodzi przez rodzaj komórki nerwowej zwanej neuronem ruchowym. Połączenie nerwowo-mięśniowe to nazwa miejsca, w którym neuron ruchowy dociera do komórki mięśniowej. Tkanka mięśni szkieletowych składa się z komórek zwanych włóknami mięśniowymi. Kiedy sygnał układu nerwowego dociera do połączenia nerwowo-mięśniowego, neuron ruchowy uwalnia informację chemiczną. Neuroprzekaźnik, zwany acetylocholiną, wiąże się z receptorami na zewnątrz włókna mięśniowego. To rozpoczyna reakcję chemiczną w mięśniu. Wieloetapowy proces we włóknie mięśniowym rozpoczyna się, gdy acetylocholina wiąże się z receptorami na błonie włókien mięśniowych. Białka we włóknach mięśniowych są połączone w długie łańcuchy, które mogą ze sobą oddziaływać, skracając się i rozluźniając. Kiedy acetylocholina dociera do receptorów na błonach włókien mięśniowych, otwierają się kanały i rozpoczyna się proces kurczenia rozluźnionych włókien mięśniowych.

1.Otwarte kanały umożliwiają napływ jonów sodu do cytoplazmy włókna mięśniowego.
2.Napływ sodu wysyła również wiadomość do włókna mięśniowego, aby wywołać uwolnienie zmagazynowanych jonów wapnia.
3.Jony wapnia dyfundują do włókna mięśniowego.
4. Związek między łańcuchami białek w komórkach mięśniowych zmienia się, prowadząc do skurczu.
Kiedy ustaje stymulacja neuronu ruchowego dostarczającego impuls do włókien mięśniowych, ustaje reakcja chemiczna powodująca przegrupowanie białek włókien mięśniowych. To odwraca procesy chemiczne we włóknach mięśniowych i mięśnie się rozluźniają.

Czym są  mięśnie antagonistyczne?

Mięsień o działaniu przeciwstawnym do głównego poruszającego nazywany jest antagonistą. Antagoniści odgrywają dwie ważne role w funkcjonowaniu mięśni: utrzymują pozycję ciała lub kończyn, taką jak wyciąganie ręki lub wyprostowanie oraz kontrolują szybkie ruchy.
Na przykład, aby wyprostować nogę w kolanie, aktywowana jest grupa czterech mięśni zwanych mięśniem czworogłowym uda w przedniej okolicy uda (i można by je nazwać agonistami wyprostu nogi w kolanie). Grupa antagonistów zwana ścięgnami podkolanowymi w tylnej części uda jest aktywowana w celu spowolnienia lub zatrzymania ruchu.
Istnieją również mięśnie, które nie do końca tak działają, na przykład mięśnie mimiki. Mięśnie twarzy znajdują się w skórze, tak że poszczególne mięśnie kurczą się, tworząc uśmiech lub zmarszczkę i unoszą brwi.

Antagonistyczne pary mięśni – przykłady:
Ścięgna podkolanowe – czworogłowy
Pośladkowy wielki – zginacze biodrowe
Brzuchaty łydki – piszczelowy przedni
Biceps – triceps

Aby biceps mógł się skurczyć, triceps rozluźnia się, aby unieść ramię. „Ruchy odwrotne” wymagają antagonistycznych par znajdujących się po przeciwnych stronach stawu lub kości, w tym par odwodziciel-przywodziciel i zginacz-prostownik. Składają się one z mięśnia prostownika , który „otwiera” staw (zwiększając kąt między dwiema kośćmi) i mięśnia zginacza , który działa odwrotnie, zmniejszając kąt między dwiema kośćmi.
Jednak mięśnie nie zawsze pracują w ten sposób; czasami antagoniści i antagoniści kurczą się w tym samym czasie, aby wytworzyć siłę. Ponadto, czasami podczas wspólnego działania kontrolowanego przez mięsień agonisty, antagonista będzie naturalnie lekko aktywowany. Dzieje się to normalnie i nie jest to uważane za problem.

 

D3 + K2 to nie tylko zdrowe kości, ale również mięśnie – KUP TUTAJ

 

Rodzaje skurczów

Istnieją dwa główne rodzaje skurczów mięśni:

1. Skurcze izotoniczne – występują, gdy mięsień kurczy się i zmienia długość:
-skurcz koncentryczny izotoniczny – polega na skróceniu mięśni. Przyczepy mięśnia zbliżają się do siebie i mięsień staje się grubszy.
– skurcz izotoniczny ekscentryczny – polega na wydłużeniu mięśni na długość. Przyczepy oddalają się od siebie. Ekscentryczny skurcz zapewnia kontrolę ruchu w fazie opadania i przeciwdziała sile grawitacji.

2.Skurcz izometryczny – polega na tym, że mięsień pracuje, ale pozostaje tej samej długości. Dzieje się tak, gdy ciało jest unieruchomione w jednej pozycji.

Podsumowanie

Nasze ciało jest niesamowite. Cały czas wychodzą nowe badania na temat mięśni. Skoncentrowanie się na mięśniach antagonistycznych to doskonały sposób na ćwiczenie całego ciała. Dzięki temu oszczędzamy czas i pracujemy nad wszystkimi mięśniami. Sprawia to, że całe ciało będzie proporcjonalne i silne. Należy pamiętać o każdej partii mięśniowej, aby nie dopuścić na przykład do kontuzji czy dysproporcji.

 

Źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anatomical_terms_of_muscle
https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/antagonistic+muscle
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6642898/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5288976/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4122737/
https://en.wikipedia.org/wiki/Muscle

https://pixabay.com/pl/illustrations/sport-cz%C5%82owiek-fitness-si%C5%82ownia-3684090/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*