Na jakie suplementy trzeba uważać? – groźne interakcje z lekami - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Na jakie suplementy trzeba uważać? – groźne interakcje z lekami

Suplementy diety zyskują na popularności i szybko znikają. W rzeczywistości oczekuje się, że rynek suplementów diety wzrośnie do 278 miliardów dolarów do roku 2024. Szacuje się, że prawie 68% amerykanów stosuje suplement diety, a 84% wyraża zaufanie do bezpieczeństwa, jakości i skuteczności suplementów, które przyjmują.

Istnieje jednak około 5300 różnych suplementów diety, z których większość nie była systematycznie badana. Istniejące badania wykazały, że wiele suplementów może wpływać na sposób, w jaki niektóre enzymy w organizmie metabolizują leki. Mogą hamować zdolność enzymów do rozkładania leku, powodując jego gromadzenie do potencjalnie toksycznego poziomu. Inne mogą zwiększać szybkość rozkładu leku, czyniąc go mniej skutecznym. Ponad połowa pacjentów z chorobami przewlekłymi lub nowotworami stosuje suplementy diety wraz z lekami na receptę.

 

Zielona herbata

Zielona herbata jest popularnym napojem pochodzącym z Chin i jest promowana między innymi przy zaburzeniach żołądkowych, obniżaniu poziomu cholesterolu, jako przeciwutleniacz, jako środek pobudzający i zmniejszający tłuszcz z brzucha.

W Stanach Zjednoczonych zyskał ostatnio popularność dzięki twierdzeniom, że może przyspieszyć metabolizm i pomóc w utracie wagi. Do tej pory zgłoszono tylko 12 interakcji z zieloną herbatą. Na przykład:

Należy zalecić pacjentom ograniczenie spożycia zielonej herbaty i ekstraktów z zielonej herbaty podczas leczenia lizynoprylem, ponieważ produkty te mogą obniżać stężenie we krwi inhibitora ACE lizynoprylu, co może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

Suszone liście zielonej herbaty zawierają witaminę K, która może zwiększać krzepliwość krwi. Duże ilości witaminy K mogą zakłócać działanie niektórych leków rozrzedzających krew. Znaczący spadek INR (miara krzepnięcia krwi) odnotowano u pacjenta leczonego warfaryną po tym, jak zaczął spożywać duże ilości zielonej herbaty. Pacjenci leczeni warfaryną prawdopodobnie powinni unikać dużych ilości zielonej herbaty, ponieważ może ona zakłócać zdolność warfaryny do rozrzedzania krwi.

Stwierdzono, że symwastatyna, popularna statyna stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu, wchodzi w interakcje z zieloną herbatą, co może prowadzić do zwiększenia poziomu symwastatyny u niektórych pacjentów. Może to spowodować poważne działania niepożądane, takie jak ciężki rozpad tkanki mięśniowej (rabdomioliza) lub uszkodzenie wątroby. Podczas leczenia symwastatyną może być wskazane unikanie nadmiernego spożycia zielonej herbaty i produktów z zielonej herbaty.

 

Żelazo

Suplementy żelaza są potrzebne, jeśli organizm nie może wytworzyć wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Brak żelaza może prowadzić do zmęczenia, duszności, spadku wydolności fizycznej, problemów z nauką i zwiększonego ryzyka infekcji.

Pacjentów przyjmujących żelazo lub preparaty multiwitaminowe zawierające żelazo należy poinstruować, aby unikali ich przyjmowania w ciągu dwóch godzin od przyjęcia dawki antybiotyków digoksyny lub lewotyroksyny. Ponadto należy poinformować pacjentów przyjmujących zarówno suplementy wapnia, jak i żelaza że ponieważ te suplementy konkurują o wchłanianie, należy je dawkować o różnych porach dnia.

Sole żelaza mogą również zakłócać wchłanianie lewodopy, zmniejszając szczytowe stężenie o 55%. Jeśli u pacjenta występują przełomowe objawy parkinsonowskie, należy unikać żelaza. Jeśli nie jest to możliwe, należy zwiększyć dawkę lewodopy. Żelazo może również powodować nasilenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów przyjmujących metyldopę, dlatego jednoczesne podawanie nie jest zalecane.

Na wchłanianie żelaza może wpływać kwaśność soku żołądkowego i istnieje wiele dowodów przemawiających za ograniczonym wchłanianiem żelaza u pacjentów przyjmujących inhibitory pompy protonowej i leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego. U pacjentów z niedoborem żelaza, którzy wymagają inhibitorów pompy protonowej, zaleca się dożylne podanie żelaza. Interakcje między żelazem a omeprazolem, który w niektórych krajach jest dostępny bez recepty, mogą nie być łatwe do zidentyfikowania, dlatego farmaceuci powinni pytać pacjentów o przyjmowanie przez nich omeprazolu i suplementów żelaza.

 

Dziurawiec (St. John’s Wort)

Ziele dziurawca to roślina używana jako herbata lub w kapsułkach, która rzekomo przynosi korzyści w przypadku depresji, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, objawów menopauzy, bezsenności, problemów z nerkami i płucami, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, gojenia się ran i innych.

Niewielkie badania wykazały, że ziele dziurawca jest skuteczne w leczeniu łagodnej depresji. Na przykład przegląd badań krótkoterminowych obejmował 27 badań klinicznych z udziałem około 3800 pacjentów i sugerował, że lek ziołowy działał równie dobrze jak niektóre leki przeciwdepresyjne w zmniejszaniu objawów łagodnej do umiarkowanej depresji.

Ten suplement ma wiele pozytywnych działań, ale największym problemem związanym z dziurawcem są jego interakcje z lekami.

Badanie wykazało, że w 28% przypadków ziele dziurawca było przepisywane w latach 1993-2010 w niebezpiecznych kombinacjach z lekami przeciwdepresyjnymi lub przeciwlękowymi, statynami, lekiem rozrzedzającym krew lub doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Na przykład połączenie dziurawca z lekiem przeciwdepresyjnym może spowodować poważne komplikacje, w tym zagrażający życiu wzrost serotoniny chemicznej w mózgu (zespół serotoninowy).

Przyjmowanie ziela dziurawca może również zmniejszać skuteczność innych leków, w tym pigułek antykoncepcyjnych, chemioterapii, leków na HIV lub AIDS oraz leków zapobiegających odrzuceniu narządu po przeszczepie.

 

Melatonina

Melatonina jest hormonem produkowanym przez mózg, gdy jest ciemno. Pomaga w synchronizacji zegara wewnętrznego (rytm dobowy) i podczas snu. Niektórzy ludzie przyjmują suplementy melatoniny, aby pomóc w zasypianiu lub zmęczeniu po podróży samolotem. Melatonina może wchodzić w interakcje z kilkoma lekami, w tym: antykoagulanty, Leki przeciwdrgawkowe, Środki antykoncepcyjne.

  • Istnieją doniesienia o przypadkach niewielkiego krwawienia i zmniejszonej produkcji białka protrombiny (jeden z wielu czynników, które pomagają w krzepnięciu krwi) u osób przyjmujących melatoninę z warfaryną.
  • Lek przeciwdrgawkowy to rodzaj leku podawanego osobom, u których mogą wystąpić drgawki. Uważa się, że melatonina może zmniejszać skuteczność leków przeciwdrgawkowych. Istnieją również badania kliniczne sugerujące, że melatonina może zwiększać częstość napadów padaczkowych, zwłaszcza u dzieci z zaburzeniami neurologicznymi.
  • Niektóre badania sugerują, że doustne środki antykoncepcyjne mogą zwiększać poziom melatoniny, zwiększając w ten sposób efekty i możliwe działania niepożądane suplementów melatoniny. Potencjalne działania niepożądane melatoniny obejmują ból głowy, zawroty głowy, nudności i senność.

Take It Smart – specjalistyczny miks substancji mający na celu wsparcie jakości oraz długości snu, a także uczucia relakasacji

Jeżówka (Echinacea)

Echinacea jest stosowana do stymulacji układu odpornościowego i jest najczęściej stosowana w leczeniu przeziębienia.

Większość interakcji lekowych jeżówki nie jest poważna; może jednak wpływać na stężenie we krwi leków, takich jak:

  • Tyzanidyna – środek zwiotczający mięśnie: może powodować zawroty głowy lub oszołomienie, zwłaszcza podczas wstawania, senność, omdlenia i nieregularny rytm serca.
  • Rasagilina – stosowana w chorobie Parkinsona: może powodować senność, zawroty głowy, zmiany ciśnienia krwi, nudności, wymioty, omamy i kompulsywne zachowania.
  • Kofeina – jeżówka może spowolnić rozkład (metabolizm) kofeiny w organizmie, co może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak drżenie, ból głowy lub problemy ze snem.

Echinacea może również zmienić sposób, w jaki organizm metabolizuje wiele leków przechodzących przez wątrobę. Są to dość skomplikowane interakcje, które mogą prowadzić do działań niepożądanych lub zmniejszenia skuteczności leku, dlatego zawsze należy skonsultować się z farmaceutą w sprawie interakcji leków z suplementami ziołowymi.

 

Witamina A

Witamina A jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą występującą w codziennej żywności, w tym w wątrobie, żółto-pomarańczowych owocach i warzywach, takich jak marchew, margaryna, mleko i ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Nie jest powszechnie dostępny jako samodzielny suplement; można go jednak znaleźć jako składnik multiwitamin i suplementów złożonych ukierunkowanych na poprawę skóry, włosów i paznokci.

Interakcje z witaminą A stają się problemem przy stosowaniu produktów sklasyfikowanych jako retinoidy – związki, które są chemicznie podobne do witaminy A. Retinoidy, takie jak izotretynoina i acytretyna, są wskazane odpowiednio w leczeniu trądziku i łuszczycy. Kiedy przepisuje się produkty z retinoidami, istnieje obawa toksyczności witaminy A dla wątroby.

 

Ashwagandha

Ashwagandha to adaptogen, który jest ziołem stosowanym w tradycyjnej medycynie chińskiej i medycynie ajurwedyjskiej. Ashwagandha – mały, wiecznie zielony krzew występujący w suchych obszarach, takich jak Indie, Bliski Wschód i niektóre części Afryki – jest reklamowana jako pomoc organizmowi w walce ze stresem i bezsennością. Jednak przyjmowanie ashwagandhy może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, w tym: leki dla osób z cukrzycą, leki na nadciśnienie, leki immunosupresyjne

  • Przyjmowanie ashwagandhy z lekami przeciwcukrzycowymi mającymi na celu obniżenie poziomu cukru we krwi może zwiększyć ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Wykazano, że niektóre zioła pomagają w leczeniu cukrzycy, ale przyjmowanie ich razem z lekami, które to robią, może potencjalnie prowadzić do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.
  • Istnieją badania na zwierzętach, które sugerują, że ashwagandha może obniżać skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, narażając ludzi przyjmujących leki obniżające ciśnienie krwi na ryzyko niedociśnienia
  • Badania na ludziach wykazały, że ashwagandha może stymulować układ odpornościowy. Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że ashwagandha może zmniejszać skuteczność immunosupresji powodowanej przez cyklofosfamid, lek stosowany w leczeniu raka i zespołu nerczycowego.

 

Ashwagandha o wysokim stopniu standaryzacji na substancje aktywne

 

Niacyna

Niacyna jest witaminą z grupy B, stosowaną w leczeniu hiperlipidemii i pelagry. Pacjenci mogą próbować samodzielnie leczyć wysoki poziom cholesterolu za pomocą suplementu niacyny. Połączenie niacyny i inhibitorów reduktazy HMG-CoA (statyn) może zwiększać ryzyko miopatii lub rabdomiolizy. Stosowanie niacyny ze statynami powinno być zalecane tylko wtedy, gdy korzyści z obniżenia poziomu lipidów przewyższają ryzyko miopatii i rabdomiolizy. Zazwyczaj interakcja występuje przy dawkach 1 g/dzień lub większych niacyny.

Niacyna od aliness nie powodująca efektu „flush”

 

Magnez i Wapń

Magnez jest minerałem potrzebnym do wspomagania setek procesów zachodzących w organizmie, w tym funkcji mięśni i nerwów, kontroli poziomu cukru we krwi i regulacji ciśnienia krwi. Występuje w żywności, takiej jak zielone warzywa liściaste, a także w roślinach strączkowych, orzechach, nasionach i pełnych ziarnach. Jest również dostępny w różnych formach suplementów.

Wapń to kolejny minerał ważny dla zdrowia kości. Można go znaleźć w produktach spożywczych, takich jak mleko, jogurt i ser. W Stanach Zjednoczonych 30% mężczyzn i 60% kobiet spożywa niedostatecznie wapnia. Suplementacja może być konieczna, jeśli spożycie tego minerału w diecie jest niewystarczające. Brak wystarczającej ilości wapnia może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości kości i osteoporozy.

Przyjmowanie obu minerałów razem może spowodować zmniejszenie wchłaniania magnezu, jeśli przyjmuje się bardzo duże dawki wapnia (2600 mg dziennie). Zaleca się, aby osoby z grupy wysokiego ryzyka niedoboru magnezu, które przyjmują suplementy wapnia, przyjmowały wapń przed snem zamiast podczas posiłku. To dlatego, że przyjmowanie suplementu wapnia podczas posiłku może negatywnie wpłynąć na ilość przyjmowanego magnezu w diecie.

 

 

Miłorząb (Gingko biloba)

Miłorząb to zioło polecane na wiele różnych dolegliwości. Należą do nich niepokój i depresja, choroba wysokościowa i astma. Ostatnie badania wykazały również, że zioło to jest obiecujące w leczeniu demencji i ogólnego pogorszenia funkcji poznawczych. Gingko może zwiększać ryzyko krwawienia, gdy jest przyjmowany z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi. Miłorząb może zmniejszać skuteczność niektórych leków przeciwdepresyjnych. Miłorząb może również zmieniać reakcję na leki przeciwcukrzycowe.

 

Pluskwica groniasta

Pluskica to zioło, a korzeń rośliny był używany do celów leczniczych przez rdzennych Amerykanów od setek lat. Obecnie wiele kobiet przyjmuje dany suplement, aby złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i nocne poty. W połączeniu z lekami cholesterolowymi, pluskwica czarna może zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby. Zioła tego nie należy również przyjmować z niektórymi lekami przeciwnowotworowymi, ponieważ może to zmniejszyć skuteczność przepisanego leku.

 

Soki

Niektóre soki owocowe (grejpfrutowy, winogronowy, jabłkowy pomarańczowy) mogą zmieniać wchłanianie i/lub metabolizm różnych leków. W zależności od soku może to być spowodowane hamowaniem lub indukcją enzymów (w tym enzymów cytochromu P450 lub CYP) lub transporterów (takich jak polipeptydy transportujące aniony organiczne lub OATP). Soki wpływają na metabolizm ponad 50% ogólnodostępnych leków, dlatego należy szczególnie uważać, gdy je bierzemy.

 

Witamina C i miedź

Witamina C pomaga tworzyć kolagen, białko, które pomaga leczyć rany. Ludzie przyjmują suplementy witaminy C z różnych powodów, w tym w celu zwalczania infekcji, zmniejszenia bólu po operacji lub obniżenia ciśnienia krwi.

Miedź bierze udział w produkcji energii i pomaga tworzyć tkankę łączną, która nadaje strukturę ciału. Osoby z chorobami układu krążenia mogą przyjmować suplementy miedzi, ponieważ wykazano, że pomagają zmienić poziom lipidów we krwi, zmniejszając ryzyko miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej.

Istnieją dowody na to, że przyjmowanie dużych ilości witaminy C (ponad 1500 mg) może zmniejszać wchłanianie miedzi. Odkrycie oparto na badaniach przeprowadzonych wśród młodych mężczyzn i prawdopodobnie dotyczy to tylko osób, których spożycie miedzi jest niskie.

 

Johimbina

Yohimbe to nazwa wiecznie zielonego drzewa występującego w niektórych krajach afrykańskich. Kora johimby zawiera substancję chemiczną zwaną johimbiną. Johimbina może rozszerzać naczynia krwionośne i często jest promowana w przypadku zaburzeń erekcji lub problemów seksualnych spowodowanych przez niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Stosowanie johimbiny z IMAO (inhibitory monoaminooksydazy) może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Ważne jest, aby od odstawienia IMAO, rzadko stosowanego leku na depresję, do rozpoczęcia kuracji johimbiną minęło co najmniej 14 dni.

IMAO są zwykle stosowane tylko wtedy, gdy inne leki przeciwdepresyjne okazały się nieskuteczne, ponieważ wiążą się z większym ryzykiem interakcji lekowych niż standardowe leki przeciwdepresyjne. IMAO mogą również wchodzić w interakcje z niektórymi produktami spożywczymi, takimi jak dojrzewające sery i wędliny.

Terapia johimbiną generalnie nie jest zalecana u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, dusznicą bolesną lub chorobami serca, ponieważ ma działanie pobudzające i może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i przyspieszenia akcji serca.

Kofeina z L-teaniną od Apollo’s Hegemony – łżejszy odpowiednik johimbiny

 

Czosnek

Czosnek jest powszechnie stosowanym środkiem aromatyzującym, produktem spożywczym i suplementem ziołowym. Istnieje wiele warunków, dla których promowano czosnek: obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, zapobiega rakowi, obniża poziom cukru we krwi i zmniejsza ból menstruacyjny, między innymi.

Istnieje ponad 180 interakcji leków z czosnkiem, ale większość z nich jest zgłaszana jako niewielka. Suplementy czosnkowe są sprzedawane bez recepty, zwykle w postaci tabletek lub kapsułek.

Rzadko zgłaszano, że czosnek wpływa na krzepnięcie krwi i może wpływać na osoby przyjmujące środki rozrzedzające krew, takie jak aspiryna, warfaryna, klopidogrel lub inne antokoagulanty.

Stosowanie suplementów czosnku z inhibitorami proteazy HIV, takimi jak sakwinawir  lub rytonawir może obniżać poziom inhibitora proteazy we krwi.

Istnieje wiele innych możliwych interakcji z dodatkiem czosnku, więc należy przejrzeć wszystkie możliwe interakcje leków z czosnkiem i porozmawiać z lekarzem.

 

Adenozylometionina (SAMe)

SAMe jest często stosowana w medycynie ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, szczególnie w przypadkach chorób wątroby. Jest pośrednim prekursorem glutationu, głównego przeciwutleniacza komórkowego.

SAMe łatwo przenika przez barierę krew-mózg i wykazano, że u ludzi ma działanie przeciwdepresyjne. Chociaż dokładny mechanizm wpływu suplementacji SAMe na regulację nastroju jest niejasny, zależne od SAMe reakcje metylacji są wymagane zarówno do syntezy, jak i dezaktywacji neuroprzekaźnika monoamin, takich jak dopamina i serotonina.

Opisano potencjalne interakcje SAMe z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W badaniach na myszach leczenie pojedynczą dawką imipraminy powodowało tymczasowe zmniejszenie stężenia SAMe w mózgu o 50%, a przewlekłe leczenie imipraminą powodowało podobny, ale długotrwały spadek poziomów SAMe w mózgu. W innych badaniach klinicznych imipramina ma szybszy początek działania, gdy jest podawana z SAMe. Opis przypadku człowieka sugeruje, że połączenie SAMe i klomipraminy doprowadziło do rozwoju zespołu serotoninowego (tj. drżenia, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, niepokoju ruchowego) u pacjenta.

 

CoQ10

Koenzym Q10 (CoQ10) jest przeciwutleniaczem wytwarzanym przez nasze ciała w celu promowania wzrostu i utrzymania komórek; jego poziom w naszym organizmie może się zmniejszać wraz z wiekiem.

W formie suplementu jest przyjmowany w postaci kapsułek, tabletek i syropów na wiele schorzeń, w tym na choroby serca, cukrzycę i migrenę. Ale CoQ10 może również zakłócać zdolność leków rozrzedzających krew do wykonywania swojej pracy, czyli zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi.

 

Aż 200 mg Q10 w kapsułce

Jak uniknąć interakcji leków i suplementów

  • Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą. Rozpoczynając nową receptę lub suplement, najlepiej jest przeprowadzić pewne badania. Zapytaj swojego lekarza, czy są jakieś problemy dietetyczne z twoim leczeniem.
  • Interakcje leków i suplementów można sprawdzić na stronie internetowej drugs.com lub innych
  • Dobrze poznaj swoją dietę. Wiedza o tym, jakie pokarmy jesz, pomoże ci określić, jakie suplementy mogą spowodować przekroczenie zalecanej dziennej dawki.
  • Czytaj etykiety leków. Etykiety leków informują, jakich pokarmów lub napojów należy unikać, takich jak alkohol. Leki zazwyczaj mają etykiety ostrzegawcze, które należy koniecznie zauważyć i przestrzegać.

 

Krótkie podsumowanie

Przyjmowanie suplementu, który rzekomo pomaga w niektórych schorzeniach, może być tak proste, jak zakup czegoś w Internecie lub w lokalnym sklepie. Jednakże, jeśli wziąć więcej niż jeden lub wziąć suplement podczas przyjmowania leku, może istnieć ryzyko negatywnych interakcji. Objawy negatywnych interakcji mogą obejmować zmęczenie, zażółcenie skóry i silny ból mięśni. Jeśli podczas przyjmowania suplementu wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli myślisz o rozpoczęciu nowego suplementu, powinieneś skonsultować się z ekspertem, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze, informując go o innych przyjmowanych suplementach lub lekach.

 

Źródła:

  1. https://www.vetfolio.com/learn/article/potential-drug-interactions-with-dietary-supplements
  2. https://www.uspharmacist.com/article/drug-interactions-with-vitamins-and-minerals
  3. https://www.drugs.com/slideshow/herb-drug-interactions-1069
  4. Miller LG. Herbal medicinals: selected clinical considerations focusing on known or potential drug-herb interactions. Arch Intern Med 1998:158;2200-11.
  5. https://www.health.com/mind-body/mixing-supplements
  6. https://naturalmedicines.therapeuticresearch.com/tools/interaction-checker.aspx
  7. Miller MF, Bellizzi KM, Sufian M, Ambs AH, Goldstein MS, Ballard-Barbash R. Dietary supplement use in individuals living with cancer and other chronic conditions: a population-based study. J Am Diet Assoc. 2008;108(3):483-494
  8. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2017/0715/p101.html
  9. Dietary Supplement Fact Sheet: Vitamin A and Carotenoids. Bethesda, MD: National Institutes of Health: Office of Dietary Supplements; 2005.

 

 

Nazywam się Artur i jestem pasjonatem aktywności fizycznej i rozwoju osobistego. Jestem doktorantem AWF i głęboko interesuje się przygotowaniem motorycznym, biohakcingiem oraz zagadnieniami z zakresu "sport science". Istotnym dla mnie jest łączenie teorii z praktyką i przedstawienie, na pierwszy rzut oka, złożonych rzeczy w prostym języku.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*