Sposób odżywiania a praca naszego mózgu - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Sposób odżywiania a praca naszego mózgu

Prawdopodobniej nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele reakcji chemicznych zachodzi w nas każdej sekundy. Bez względu na to, co robisz – pijesz, jesz, trenujesz, dobrze się bawisz, śpisz, bierzesz prysznic, uczysz się czy pracujesz, nasz ośrodkowy układ nerwowy jest gotowy do tworzenia nowych rzeczy i reagowania na zaistniałą sytuację. Ośrodkowy układ nerwowy dla wielu z nas może okazać się zagadką. To naturalne, jeśli do tej pory nie zastanawialiśmy się nad funkcjonowaniem naszego mózgu. W końcu nie każdy z nas musi być ekspertem w każdej dziedzinie.

 

Co powiesz na to, że działanie Twojego mózgu jest zależne, od tego, w jaki sposób się odżywiasz? Czy rzeczywiście jest tak, że jedzenie pysznych produktów doprowadzi do Twojego bezgranicznego szczęścia? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem. Na jego łamach dowiesz się większej ilości niezbędnych informacji, które bez najmniejszego problemu pomogą wybrać Ci odpowiednie rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się większej ilości informacji na temat funkcjonowania i prawidłowego odżywiania, które wpływa na mózg, odsyłam do jednej z pozycji książkowych, które zainspirowały mnie do napisania tego artykułu. Mowa o książce “Mózg – podręcznik użytkowania” Marco Magrini. Mam nadzieję, że kilka informacji pozwoli Ci lepiej poznać swoje ciało i dowiedzieć się o nim jeszcze więcej.

Ośrodkowy układ nerwowy

Czym tak naprawdę jest ośrodkowy układ nerwowy? W końcu, aby dowiedzieć się o nim więcej, musimy najpierw zdawać sobie sprawę z jego istnienia i funkcji. Na pewno każdy z nas słyszał o tym, że ośrodkowy układ nerwowy jest jednym z elementów naszego układu nerwowego. O tym dowiedzieliśmy się na pierwszy lekcjach o ludzkim ciele z biologii. Co dalej? Ośrodkowy układ nerwowy, zwany często układem centralnym to takie nasze, niezwykle wydajne laboratorium. Czy laboratorium to przesadne słowo? Absolutnie nie! Kiedy dowiesz się, ile rzeczy dzieje się w środku Twojego organizmu być może się zdziwisz, ale z pewnością przyznasz, że nasz układ nerwowy jest stworzony do rzeczy naprawdę wielkich.

Wracając do ośrodkowego układu nerwowego, w trakcie każdej z naszych czynności, zachodzą w nim miliony reakcji chemicznych. Nie musisz nimi sterować i dzieją się one wbrew Twojej woli, ale zapewniam, że ich wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie, osiągnięcia i możliwości jest naprawdę ogromny. I teraz uwaga! Dlaczego tak naprawdę zachodzą te reakcje?

Reakcje zachodzące przy pomocy ośrodkowego układu nerwowego to sposób na to, aby nasz mózg odbierał, przetwarzał i przekazywał informacje.

Wsparcie neuroprotekcji oraz funkcji kognitywnych

Nasz mózg to bardzo skomplikowana i wydajna maszyna

Nasz mózg jest bardzo skomplikowaną (na pewno tak skomplikowaną, że nie da się powiedzieć o nim wszystkie na łamach jednego artykułu) maszyną, o którą powinniśmy możliwie najbardziej dbać. Mózg to nie komputer. Nie działa tak, jak znane nam urządzenie, jednak ma bardzo podobne funkcjonowanie. To on jest odpowiedzialny w naszym organizmie za przesyłanie informacji elektrycznych. W mózgu informacje te są analogowe – wyrażone w zmiennym spektrum miliwoltów, a w komputerze są to informacje cyfrowe, wyrażone w binarnym systemie zero-jedynkowym.

 

Jak każdy narząd w naszym organizmie, tak również nasz mózg ma szereg potrzeb w tym potrzeby energetyczne. Właśnie o tych potrzebach energetycznych będziemy dzisiaj rozmawiać. Na początku jednak przybliżymy kilka ważnych informacji.

Ludzki mózg waży mniej więcej 1 kilogram i 400 gramów. Dużo? Mało? Porównaj sobie gramaturę swojego jednego posiłku i zastanów się, jak potężny to organ, skoro mimo tego, że stanowi około 2 procent naszej masy ciała jest odpowiedzialny praktycznie za każdy nasz ruch. Co ciekawe mimo swojej niewielkiej wielkości wykorzystuje blisko 20-24% podstawowej przemiany materii. Podstawowa przemiana materii to wydatek energetyczny naszego organizmu w stanie spoczynku. Teraz rozumiesz, że narząd, który potrzebuje ¼ naszej podstawowe przemiany materii ma ogromne zadanie w naszym organizmie. Wartość ta co prawda różni się w zależności od takich czynników, jak nasz wiek, płeć, masa ciała, ale oscyluje w tych wartościach, co pozwala nam na stwierdzenie, że mózg jest bardzo energochłonny.

EPA + DHA – niezbędne omega-3 dla zdrowia układu nerwowego

Mózg to bardzo energochłonny narząd. Mimo swojej niewielkiej wielkości – około 1,4 kilograma, co odpowiada 2% masy naszego ciała, potrzebuje około 25 procent naszej podstawowej przemiany materii.

 

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w porównaniu z dobową aktywnością mózgu wartość ta jest wciąż niewielka. Dla przykładu weźmie liczbę, że podstawowa przemiana materii wynosi około 1300 kalorii. Przy takiej wartości nasz mózg otrzyma niewielkie, bo mniej niż 60 kcal na godzinę.

 

Od czego zależy kondycja naszego mózgu? Warto zwrócić uwagę na konieczne do spełnienia warunki, które pozwalają na metabolizm komórek pamięci i inteligencji w prawidłowy sposób. Przede wszystkim jest to przyjmowanie niezbędnych składników odżywczych na odpowiednim poziomie. Oprócz tego nasz mózg potrzebuje odpowiedniej ilości snu w ciągu doby i aktywności fizycznej. Jak zatem nietrudno zauważyć, każdy z nas może doprowadzić do lepszego funkcjonowania naszego organizmu, a przede wszystkim mózgu przy pomocy niewielkich zmian.

Odżywianie się a praca mózgu

Dostateczny poziom wiedzy o naszym mózgu doprowadził do nowych odkryć. Najnowsze badania pokazują, że w niektórych aspektach nasz mózg jest bardzo podobny do świata roślin. Zarówno nasz mózg, jak i rośliny karmią się glukozą. Na czym polega różnica?

 

Rośliny wykorzystują energię, pochodzącą z fotonów ze Słońca. W ten sposób z sześciu atomów dwutlenku węgla pobranych z powietrza i dwunastu pobranych cząsteczek wody z gleby, utworzyć cząsteczkę glukozy. Cukier jest pożywieniem dla glukozy i pozwala na uzyskanie rezerwy energetycznej.

 

Nasz mózg karmi się tylko glukozą. Jak wiemy w naszym organizmie nie zachodzi proces fotosyntezy. Zatem skąd powstaje glukoza niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu? Następuje proces odwrotny do fotosyntezy i jest ona utworzona z trawionych węglowodanów i przetransportowana przez barierę krew-mózg z krwioobiegu. Dobowa energochłonność mózgu na dobę wynosi około 120 gramów glukozy.

Stack nootropowy wspierający funkcje kognitywne

Czy zatem jeśli spożywamy więcej cukru nasz mózg będzie pracował wydajniej?

Mimo tego, że w trakcie spożywania ulubionych, słodkich potraw – ulubionych lodów, czy czekolady, już w momencie wstępnego trawienia cukrów w jamie ustnej następuje wyrzut endorfiny i dopaminy, w rzeczywistości, nie jest tak, że im więcej spożywamy słodkich produktów, tym lepiej będzie funkcjonował nasz mózg. W momencie spożywania pysznych dla nas produktów następuje gwałtowny wyrzut dopaminy, co aktywuje nasz układ nagrody. Niestety badania potwierdzają, że jeśli na każdy z posiłków spożywamy ten sam słodki posiłek przez pięć dni, wartość dopaminy zacznie się stopniowo obniżać. Nasz mózg lubi różnorodne jedzenie i to, w jaki sposób będziemy się odżywiać jest kluczowe dla jego prawidłowego funkcjonowania i naszego dobrego samopoczucia.

Jak jeść, aby nasz mózg mógł funkcjonować możliwie najlepiej?

Na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu wpływ ma bardzo wiele elementów. Niemniej jednak jeśli pod lupę weźmiemy funkcjonowanie naszego mózgu musimy zdawać sobie sprawę z trzech podstawowych aspektów, które pozwalają na osiąganie zamierzonych efektów w pracy, w trakcie nauki, a nawet w życiu prywatnym. Zwracajmy zatem uwagę na trzy podstawowe dla naszego mózgu elementy, jakimi są: sen, aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie.

Sen

Zalecenia związane ze snem są bardzo często przypominane. Niestety jednak tylko nieliczni z nas wciąż się do nich stosują. Dlatego tak podstawowe elementy, jak odpowiednia ilość snu na dobę powinny być przez nas przypominane możliwie najczęściej. Ile powinniśmy spać? Zakładając, że chcemy w możliwie najbardziej wydajny sposób wykorzystywać możliwości naszego mózgu, zaleca się, aby osoby dorosłe spały siedem, a w najlepszym wypadku osiem godzin dziennie. Ktoś z Was na pewno zarzuci nam, że w obecnej sytuacji, kiedy nasze życie jest bardzo dynamiczne i szybkie, tak duża ilość godzin poświęcona nas sen i regenerację jest niemożliwa do spełnienia. W rzeczywistości jednak, jeśli w odpowiedni sposób nauczymy się odpoczywać i regenerować, nasz mózg i wszystkie niezbędne czynności, które musimy wykonać w ciągu dnia nam za to podziękują. Kiedy jesteśmy wyspani, nasz mózg funkcjonuje znacznie lepiej, nam myśli się lepiej, jesteśmy bardziej skoncentrowani i chętnie wykonujemy to, co do nas należy. Warto wspomnieć, że dla dzieci i nastolatków, zalecaną dobową porcją snu pozostaje dziewięć godzin.

 

No dobrze, a co jeśli od dłuższego czasu narzekasz na problemy ze snem? W takiej sytuacji zwracaj uwagę na szereg dostępnych możliwości i nie mam na myśli tutaj możliwości dzisiejszej medycyny. W pierwszej kolejności postaraj się o to, aby współdziałać z rytmem dobowym. Co mam przez to na myśli? Tuż przed spaniem ogranicz korzystanie z urządzeń mobilnych i oglądania telewizora. Wycisz się, włącz ulubioną muzykę, poczytaj książkę. Postaraj się również uregulować swój dobowy rytm dnia. Kładź się spać w przybliżonych godzinach.

 

Zwracaj uwagę również na to, na czym śpisz. Dostosuj materac do swoich indywidualnych potrzeb i zadbaj o odpowiedni poziom ciemności oraz przewietrz swoją sypialnię. Postaraj się, aby sypialnia służyła Ci tylko i wyłącznie do spania. Nie pracuj w łóżku, nie ucz się w pozycji leżącej na swoim łóżku. Ogranicz przed spaniem spożycie kawy i palenia papierosów. Używki nie uspokajają.

 

Bardzo ciekawym sposobem na poprawę możliwości naszego układu poznawczego pozostaje włączenie do swojego rytmu dnia 20-minutowej drzemki. Co ważne, musimy zdawać sobie sprawę z tego, w czym pomaga nam sen. To moment, w którym wzmacniamy naszą pamięć i oczyszczamy mózg z toksyn. Nie zaniedbujmy tego aspektu naszego życia nawet w bardzo trudnych i wymagających dla nas momentach. Postarajmy się w miarę swoich możliwości skupiać dużą ilość swojej uwagi na prawidłowym wysypianiu się.

Odżywianie

W przypadku potrzeby pracy naszego mózgu na najwyższych obrotach zwracaj uwagę na prawidłowe zasady odżywiania. Przede wszystkim zadbaj o dostarczenie niezbędnej ilości mikroskładników, najlepiej w postaci warzyw i owoców. Zwracaj uwagę na różnorodność w swojej diecie.

Nie pokrywaj swojego zapotrzebowania kalorycznego na glukozę żywnością przetworzoną. Powinna być ona wyłącznie dodatkiem do Twojej zbilansowanej diety. Zamiast tego zadbaj o dostarczenie węglowodanów prostych i złożonych, z takich źródeł jak: warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze, ryż.

 

Zwracaj uwagę na przyswajanie niezbędnej ilości kwasów tłuszczowych. W szczególności niech do Twojego standardowego menu zawitają takie produkty jak: migdały, orzechy, łosoś i nasiona. Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu każdego dnia. W ten sposób przyczyniasz się do prawidłowego funkcjonowania swojego mózgu.

Kreatyna nie tylko dla sportowców – wspomaga kondycję mózgu

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia fizyczne to jedna z podstawowych składowych naszego dobrego samopoczucia. Zaleca się, aby przynajmniej 2,5 godziny w ciągu każdego tygodnia poświęcać na ćwiczenia. Należy zwracać uwagę na fakt, że ćwiczenia pozwalają na lepsze dotlenienie mózgu i poprawę naszej koncentracji oraz wyrzut dopaminy. Jeśli chcemy zadbać o wszystkie niezbędne aspekty, musimy działać wielotorowo. Tak, jak aktywność fizyczna wspiera zdrowe odżywianie i wysypianie się, tak każdy inny element jest niezbędną składową tej ważnej dla naszego codziennego funkcjonowania układanki.

Podsumowanie

Jak zatem warto zauważyć, mimo tego, że nasz mózg żywi się glukozą, nie oznacza to, że musimy spożywać ogromne ilość cukrów i przetworzonej żywności, aby być bardziej skoncentrowanym i czerpać maksimum możliwości z jego funkcji. W rzeczywistości, aby nasz mózg pracował na najwyższych obrotach należy zwrócić uwagę na sen, dobre nawodnienie, dobrą dietę i aktywność fizyczną. Bardzo istotnym elementem jest również spożywanie różnorodnego pożywienia. W ten sposób doprowadzamy do zmniejszenia rutyny naszego dnia codziennego i aktywowania układu nagrody w przypadku, kiedy zjemy coś naprawdę dobrego.

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiązał Twoje pytania związane z tym, w jaki sposób sprawić, aby nasz mózg pracował wydajniej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie od razu wszystkie z zalecanych propozycji można bez najmniejszego problemu wprowadzić w życie. Postanów jednak, że każdego tygodnia wprowadzisz w życie nowe zalecenie, które doprowadzi do osiągnięcia sukcesu i lepszego funkcjonowania Twojego organizmu oraz wykorzystywania jego możliwości. Jeśli chcesz dowiedzieć się większej ilości informacji na ten temat zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów na temat zasad prawidłowego odżywiania, snu i regeneracji, nawadniania, a także aktywności fizycznej.

 

A co jeśli masz trwałe problemy ze snem i koncentracją? Jeśli chcesz przyspieszyć proces zmian możesz wesprzeć się jednym z dostępnych w naszym sklepie internetowym suplementów, które pozwalają na lepszą koncentrację, lepszy sen, odpowiedni poziom regeneracji, czy minimalizację zmęczenia. Jednym z najprostszych sposobów na to, aby Twój mózg pracował wydajniej, jest suplementowanie kreatyny. Pamiętaj, 5 gramów dziennie, codziennie może zmienić nie tylko Twoją sylwetkę na plus, ale również doprowadzić do znacznie bardziej wydajnego mózgu, dobrej koncentracji i jeszcze lepszego samopoczucia.

 

Racjonalne podejścia do żywienia, suplementacji i aktywności fizycznej. Pasja połączona z potrzebą ciągłego poszukiwania nowych informacji.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*