Ultradźwięki w odnowie biologicznej - działania - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Ultradźwięki w odnowie biologicznej – działania

https://pixabay.com/vectors/ultrasound-medical-machine-scan-5361309/

 

Wykorzystanie ultrasonografii układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności w medycynie sportowej, dramatycznie wzrosło w ostatnich latach. Ultradźwięki są ważnym narzędziem uzupełniającym badanie fizykalne i inne metody obrazowania, w ocenie i postępowaniu z kontuzjowanym sportowcem.

 

Jak działają ultradźwięki?

Metalowa głowica aparatu ultradźwiękowego wytwarza drgania mechaniczne, co w rezultacie daje fale dźwiękowe. Częstotliwość tych fal dźwiękowych jest tak wysoka, że ludzie nie słyszą ich dźwięku. Fale dźwiękowe stykają się z powietrzem, co powoduje rozproszenie fal. Dlatego nakłada się na skórę specjalny żel do ultradźwięków, aby fale dźwiękowe przenikały do ciała. Głowica przesuwa się po skórze, a energia fal jest przekazywana do tkanek miękkich.
W zależności od składu narządów fale dźwiękowe mogą przechodzić przez nie bez przeszkód lub częściowo czy całkowicie się odbijać. Sonda nie tylko emituje fale dźwiękowe, ale także odbiera powracające sygnały. W dalszym kroku przekazuje wszystkie informacje do komputera aparatu ultrasonograficznego. Następnie komputer oblicza obraz na podstawie różnicy między falami wysyłanymi i odbieranymi. Terapia ultradźwiękami działa również pod wodą, ponieważ fale ultradźwiękowe mogą przemieszczać się w wodzie.

W zależności od częstotliwości – głównie 1 lub 3 MHz – fala ultradźwiękowa wnika w tkankę maksymalnie na głębokość 5 cm. W leczeniu problemów mięśniowych i stawowych (skręcenia, stłuczenia, stany zapalne) wystarczy moc 1W/cm2, aby zapewnić efekty.

 

W jakim celu?

Urazy mięśni występują bardzo często u sportowców, stanowiąc ponad jedną trzecią urazów związanych ze sportem. Sportowcy najbardziej dotknięci są urazami ścięgien podkolanowych i mięśni brzuchatych łydki. Urazy mięśni prowadzą do ograniczenia startów w zawodach, długich okresów rekonwalescencji i ryzyka ponownego urazu, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu kosztów leczenia. Dlatego wskazane jest postawienie dokładnej i terminowej diagnozy w celu prawidłowego wyleczenia w jak najkrótszym czasie. W tym kontekście obrazowanie ultrasonograficzne jest stosowane w diagnostyce zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego ze względu na kilka zalet.

 

Ekonomiczne źródło D3 oraz K2MK7 w jednej kapsułce

 

Jak długo trwa sesja?

Czas trwania sesji może wahać się od 5 do 15 minut w zależności od leczonego urazu i wybranej intensywności. Rezultaty zależą od różnych czynników. Zawsze należy brać pod uwagę swój ogólny stan zdrowia, wiek, intensywność bólu oraz zdiagnozowany uraz.

 

Korzyści ze stosowania ultradźwięków

Bezpieczeństwo: ultradźwięki nie narażają na promieniowanie.

Mobilność: można je przenosić wszędzie ze sobą.

Wygoda: USG jest rozszerzeniem badania fizykalnego. Może być używany jako narzędzie tego samego dnia, co zaplanowana wizyta.

Szeroki zakres zastosowania: może być używany do oceny mięśni, ścięgien lub więzadeł podczas ruchu lub pod wpływem stresu. Jeśli pacjent zlokalizuje ból w jednym miejscu, ultradźwięki można wykorzystać do przyjrzenia się temu miejscu w celu znalezienia dokładnej przyczyny – takiej jak złamana kość, zerwane więzadło lub naciągnięte ścięgno.

Interaktywne: Pacjenci mogą oglądać ekran aparatu ultrasonograficznego i mogą zadawać pytania podczas zabiegu, dowiadując się więcej o ich urazie. USG jest badaniem punktowym, a więc ocena tego samego dnia może wyeliminować czas oczekiwania i konieczność zaplanowania dodatkowych wizyt.

Ultradźwięki mogą być również cennym uzupełnieniem innych metod leczenia i pomóc w szybszej regeneracji i powrocie do sportu. Można więc łączyć je z innymi zabiegami. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że ultradźwięki nie powinny być stosowane jako substytut innych metod leczenia, takich jak fizjoterapia. Nie zawsze wszystkie problemy ukazują się podczas badania. Na ocenę ultrasonograficzną może też wpływać bliskość struktur, takich jak więzadła czy kości, o znacząco odmiennym zachowaniu podczas badania ultradźwiękami. Ponadto interpretacja obrazu zależy w dużej mierze od doświadczenia radiologa. Jest ona bardzo przydatna we wstępnej diagnostyce lub jako uzupełnienie innych badań.

 

Kiedy i gdzie nie można przeprowadzić terapii ultradźwiękami?

Terapia ultradźwiękami jest zakazana, jeśli ciepło wytwarzane w tkance miałoby negatywny wpływ na proces chorobowy, w następujących przypadkach:

  • ostre infekcje, choroby zakaźne i stany gorączkowa,
  • zapalenie żył powierzchownych z tworzeniem się skrzepów (zakrzepowe zapalenie żył),
  • niedrożność żył głębokich przez zakrzep krwi (zakrzepica żył głębokich),
  • patologicznie zwiększona skłonność do krwawień,
  • choroba tętnic obwodowych z 3 lub 4 stopniem,
  • zmiany skórne (zwłaszcza zapalne),
  • niewyjaśnione guzy,
  • miażdżyca.

Obszar nad bliznami po chirurgicznym usunięciu części kręgów kostnych jest tematem tabu dla terapii ultradźwiękowej. To samo dotyczy obszaru serca w promieniu od 30 do 40 centymetrów u osób z rozrusznikiem serca.

Ponadto istnieją narządy i tkanki, które nie powinny być poddawane działaniu ultradźwięków, na przykład jądra i gałki oczne. U kobiet w ciąży nie należy wykonywać terapii ultradźwiękowej w okolicy macicy.

Popraw jakość snu, a tym samym regenerację dzięki Take It Smart

Badania

„Nowy kierunek terapii ultradźwiękowej wyznaczyły ostatnie badania wykazujące korzystny wpływ ultradźwięków na uszkodzoną kość. Podczas naprawy świeżego złamania ultradźwięki skróciły czas gojenia o 30 do 38%. Zastosowany w niezrośniętych złamaniach stymulował zrost w 86% przypadków. Korzyści te uzyskano przy użyciu pulsacyjnego ultradźwięku o niskiej intensywności (<0,1 W/cm2) stanowiącego alternatywę dla dawki tradycyjnie stosowanej w medycynie sportowej.

Podczas mistrzostw świata w 2010 roku personel medyczny drużyny piłkarskiej Kamerunu używał przenośnego ultrasonografu do diagnozowania kontuzji podczas meczów i sesji treningowych poprzedzających mecze. Wszystkim 15 sportowcom, u których zdiagnozowano kontuzję układu mięśniowo-szkieletowego w tym okresie, udało się uniknąć wizyty w szpitalu dzięki szybkiej i dokładnej diagnozie przeprowadzonej przez ultradźwięki. USG było również używane podczas Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku do diagnozowania 13 z 81 ostrych urazów mięśni. Ogólnie rzecz biorąc, użycie USG układu mięśniowo-szkieletowego dramatycznie wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat.”

 

Podsumowanie

Ultrasonografia to bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowania, która zyskuje popularność w różnych dziedzinach. Jej wprowadzenie do medycyny narządu ruchu i medycyny sportowej sprawiło, że sportowcy szybciej wracali do zdrowia. Ma przewagę nad innymi technikami obrazowania pod względem łatwości użycia, dostępności, wygody i kosztów. Standardowa ultrasonografia diagnostyczna nie ma żadnego znanego szkodliwego wpływu na zdrowie. Ultradźwięki są doskonałą terapią w leczeniu wielu schorzeń. Podczas delikatnego masażu głowicą fale dźwiękowe dochodzą do głębszych warstw skóry i tkanek dzięki pomocy żelu. Terapia ultradźwiękami jest bezbolesna i nieinwazyjna. Pożądanym efektem terapeutycznym jest pobudzenie krążenia krwi i przepływu limfy, a tym samym poprawa detoksykacji i zaopatrzenia tkanek w tlen i składniki odżywcze.

 

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5010139/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34509212/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34684077/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29180067/
https://journals.lww.com/acsm-csmr/Fulltext/2021/10000/Diagnostic_Musculoskeletal_Ultrasound_for_the.9.aspx

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*