Zalety butów do podnoszenia ciężarów - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zalety butów do podnoszenia ciężarów

Temat butów w świecie podnoszenia ciężarów jest zawsze aktualny. Nowe modele, technologia i cena, znacznie wyższa od zwykłych butów treningowych są tematem dyskusje wśród ćwiczących. Czy warto płacić więcej i kupować buty do podnoszenia ciężarów ? Czy są konieczne aby więcej podnosić ? Jeżeli chodzi o buty dedykowane do podnoszenia ciężarów myślę, że większość osób które zamieniły klasyczne buty sportowe na buty do podnoszenia ciężarów powinna poczuć pozytywną różnice, szczególnie jeżeli chodzi o komfort i stabilizację, czucie podłoża oraz kontrolę własnego ciała. Oczywiście fakt posiadania nowych butów nie poprawi naszych wyników z dnia na dzień, ale może wymusić na nas lepszą technikę, a to oznacza mniejsze ryzyko kontuzji i lepsze rezultaty w toku treningu. Każdy kto przymierza się do zakupu butów ciężarowych powinien odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Czy wykonuję regularnie, przysiady, thrustery olimpijskie, rwanie i podrzut? Jeżeli tak, to jak najbardziej warto zainwestować w buty, które pomogą nam w wykorzystaniu całej mocy wytworzonej w trakcie ruchu. Przykładowo buty zaprojektowane do biegania,  w których ćwiczy większość osób chodzących na siłownie maja wbudowaną poduszkę do absorbowania uderzeń stopy o podłoże. Takie podłożę nie jest najlepsze przy podnoszeniu ciężarów- obniża stabilizację i tym samym utrudnia maksymalizację wyniku.

Kolejnym atutem  butów do podnoszenia ciężarów jest podniesienie pięty. Poprzez przeniesienie środka ciężkości i zwiększeniu zakresu ruchu stawu skokowego, dla większości osób takie ustawienie  będzie skutkowało pogłębieniem przysiadu- między innymi poprawia to pozycję górnej części ciała w siadzie. Sylwetka jest bardziej spionizowana, dzięki czemu jesteśmy stanie zaangażować mięśnie odpowiedzialne za stabilizację tułowia względem miednicy. Wykonanie głębokiego przysiady bez oderwania pięt od podłoża jest niemożliwe.

Stance_difference

Buty do ciężarów są bardziej stabilne, niż typowe sportowe buty. Stabilizują całą stopę, która pełni funkcję podporową – opiera się na niej całe ciało. Silna stabilizacja tułowia zapewni Ci mocną i zwartą pozycję w trakcie lądowania, wyrywania i pchania, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko kontuzji. Można też powiedzieć,  że buty do podnoszenia ciężarów pomagają być bardziej funkcjonalnym. Co to znaczy funkcjonalne? Dla mnie w kontekście każdej odmiany fitnessu, funkcjonalny oznacza bycie sprawnym do wykonania zadania . Ruchy funkcjonalne pomagają w realizowaniu każdego zadania, więc funkcjonalność w przypadku butów do podnoszenia ciężarów polega na pomaganiu sportowcom w podnoszeniu ciężarów. Reasumując. Specjalne buty do podnoszenia ciężarów różnią się zdecydowanie od zwykłych sportowych butów.

Buty do ciężarów to lepsza stabilizacja, większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko kontuzji, skuteczniejsze generowanie  i wykorzystanie siły mięśni , bardziej poprawna technika, co w efekcie pozwala na podnoszenie większych ciężarów.

Zdjęcia ze stron:
http://www.zoltansport.pl/653/nike-romaleos-2.html
https://www.t-nation.com/training/olympic-shoes-or-chucks-for-squats

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*