O ziemniakach z całą pewnością można powiedzieć jedno – bardzo często goszczą na jadalnym stole, szczególnie w Polsce. Wśród Polaków stanowią główne źródło witaminy C, ale zawierają w sobie znacznie więcej ważnych dla organizmu składników.
Ziemniaki vs Bataty
Do niedawna wybór ziemniaków nie stanowił żadnego problemu – w sklepach dostępna była najczęściej jedna odmiana. Obecnie asortyment jest znacznie bogatszy i możemy z łatwością dobrać rodzaj najbardziej odpowiedni do gotowania, smażenia, sałatek, czy pieczenia. Dziś jednak, będziemy omawiać różnice pomiędzy tradycyjnym, dobrze nam znanym ziemniakiem, a jego słodszą odmianą – batatem.
A czymże jest ten batat?
Słodkie ziemniaki, są w polskim domu znacznie rzadziej spotykanym gościem, ale zdobywają one coraz to większą popularność wśród naszego społeczeństwa. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Europa spotkała się z nimi po raz pierwszy za sprawą Krzysztofa Kolumba i jego wyprawy do Nowego Świata.
Dotychczas znamy około 400 odmian batatów o różnych właściwościach i charakterystyce. Różnią się od siebie między innymi kolorem skórki: od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy i żółty, aż do białego. Stanowią one bardzo bogate źródło likopenu (z czego dotychczas najbardziej znane były czerwone pomidory), przeciwutleniaczy, karotenoidów, a także wapnia, sodu, fosforu, potasu, magnezu i siarki.
Co jest zdrowsze? Która odmiana zawiera więcej witamin i minerałów?
To w znacznym stopniu zależy jakich mikroelementów szukamy. W część z nich znacznie bardziej obfituje tradycyjny ziemniak – inne są silniej skoncentrowane w batatach.
Pierwszym przykładem będzie błonnik, odpowiedzialny między innymi za prawidłową pracę układu pokarmowego. Chroni go także przed nowotworami. Jest on też dobrym sprzymierzeńcem w odchudzaniu, gdyż pomaga dłużej utrzymać uczucie sytości.
Na tym polu wygrywa batat, acz niewielką przewagą, gdyż w 100 gramach ziemniaka znajdziemy 2,1 gram błonnika, zaś bataty zawierać będą 3 gramy.
Tradycyjny ziemniak będzie natomiast zawierał więcej witaminy B6, a także będzie bogatszy w niektóre składniki mineralne, takie jak potas. Są to bardzo ważne dla organizmu substancje. Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, regulują ciśnienie krwi, skurcze mięśni i pracę układu sercowo – naczyniowego. Stymulują również procesy metaboliczne.
W czym bataty są lepsze?
Przede wszystkim, słodkie ziemniaki są znacznie bogatszym źródłem wapnia, sodu, beta – karotenu i witaminy E. Stanowią zatem doskonałe wsparcia równowagi wodno – elektrolitowej i kwasowo – zasadowej organizmu. Wapń jest z kolei najważniejszym budulcem mocnych i zdrowych kości oraz zębów.
Bataty będą również znacznie bardziej obfitować w beta – karoten, który wykazuje bardzo duży potencjał przeciwutleniający. Przeciwutleniacze chronią organizm przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia i nowotwory.
Prozdrowotny przeciwutleniacz o wysokiej standaryzacji na substancje aktywne
Kaloryczność
Dla wielu osób zawartość kalorii może stanowić bardzo ważny aspekt przy ostatecznym wyborze między tradycyjnym ziemniakiem, a jego słodkim kuzynem. Okazuje się, że to ziemniak jest mniej kaloryczny. 100 gram batatów będzie zawierało 86 Kcal, zaś ziemniak – 77. Nie jest to bardzo duża różnica, ale może być zauważalna.
Podobnie jest z zawartością węglowodanów. Tu też przeważają bataty – 20 g/100 g w porównaniu do 18 g/100 g w tradycyjnym ziemniaku.
W kwestii kaloryczności największą różnicę można dostrzec w zawartości cukru. Ponieważ batat jest słodką odmianą ziemniaka nie powinno dziwić, iż zawiera ona więcej cukru. I to aż czterokrotnie – 4,18 gramów na 100. Nasz kartofel zawierać go będzie jedynie 0,81 gram.
P-5-P- aktywna witamina B6 od Apollos Hegemony
Które są zdrowsze?
Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest natomiast, że ziemniaki same w sobie nie są niezdrowe – wbrew powszechnej opinii, która głosi, że są wysokokaloryczne i tuczące. Mogą takie być, jeśli będziemy je podawać smażone w głębokim tłuszczu oraz podawać z tłustymi sosami na bazie śmietany. Gotowane lub pieczone, natomiast nie są tak kaloryczne i charakteryzują się bardzo dużym indeksem sytości.
Ostateczny wybór między tradycyjnym ziemniakiem, a batatem może być trudny, gdyż w zawartości energii, białka, tłuszczów i węglowodanów nie występują znaczące różnice. Obie odmiany zawierają przeciwutleniacze, ważne minerały i witaminy.
Nieznacznie lepsza jakość batatów w zawartości niektórych z wyżej wymienionych składników odbija się na ich cenie i dostępności. Określenie którejkolwiek z obu tych odmian jako obiektywnie lepszej, raczej nie znajdzie tu zastosowania. Znacznie bardziej trafną konkluzją byłoby powiedzenie, iż warto spożywać oba te produkty w urozmaiconej i zbilansowanej diecie, gdyż zarówno batat, jak i tradycyjny ziemniak, zawierają niezbędne dla organizmu składniki.