Ziemniaki vs Bataty - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Ziemniaki vs Bataty

O ziemniakach z całą pewnością można powiedzieć jedno – bardzo często goszczą na jadalnym stole, szczególnie w Polsce. Wśród Polaków stanowią główne źródło witaminy C, ale zawierają w sobie znacznie więcej ważnych dla organizmu składników.

 

Ziemniaki vs Bataty

Do niedawna wybór ziemniaków nie stanowił żadnego problemu – w sklepach dostępna była najczęściej jedna odmiana. Obecnie asortyment jest znacznie bogatszy i możemy z łatwością dobrać rodzaj najbardziej odpowiedni do gotowania, smażenia, sałatek, czy pieczenia. Dziś jednak, będziemy omawiać różnice pomiędzy tradycyjnym, dobrze nam znanym ziemniakiem, a jego słodszą odmianą – batatem.

 

A czymże jest ten batat?

Słodkie ziemniaki, są w polskim domu znacznie rzadziej spotykanym gościem, ale zdobywają one coraz to większą popularność wśród naszego społeczeństwa. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Europa spotkała się z nimi po raz pierwszy za sprawą Krzysztofa Kolumba i jego wyprawy do Nowego Świata.

 

Dotychczas znamy około 400 odmian batatów o różnych właściwościach i charakterystyce. Różnią się od siebie między innymi kolorem skórki: od fioletowego, przez czerwony, pomarańczowy i żółty, aż do białego. Stanowią one bardzo bogate źródło likopenu (z czego dotychczas najbardziej znane były czerwone pomidory), przeciwutleniaczy, karotenoidów, a także wapnia, sodu, fosforu, potasu, magnezu i siarki.

 

Co jest zdrowsze? Która odmiana zawiera więcej witamin i minerałów?

To w znacznym stopniu zależy jakich mikroelementów szukamy. W część z nich znacznie bardziej obfituje tradycyjny ziemniak – inne są silniej skoncentrowane w batatach.

Pierwszym przykładem będzie błonnik, odpowiedzialny między innymi za prawidłową pracę układu pokarmowego. Chroni go także przed nowotworami. Jest on też dobrym sprzymierzeńcem w odchudzaniu, gdyż pomaga dłużej utrzymać uczucie sytości.

Na tym polu wygrywa batat, acz niewielką przewagą, gdyż w 100 gramach ziemniaka znajdziemy 2,1 gram błonnika, zaś bataty zawierać będą 3 gramy.

Tradycyjny ziemniak będzie natomiast zawierał więcej witaminy B6, a także będzie bogatszy w niektóre składniki mineralne, takie jak potas. Są to bardzo ważne dla organizmu substancje. Odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, regulują ciśnienie krwi, skurcze mięśni i pracę układu sercowo – naczyniowego. Stymulują również procesy metaboliczne.

 

W czym bataty są lepsze?

Przede wszystkim, słodkie ziemniaki są znacznie bogatszym źródłem wapnia, sodu, beta – karotenu i witaminy E. Stanowią zatem doskonałe wsparcia równowagi wodno – elektrolitowej i kwasowo – zasadowej organizmu. Wapń jest z kolei najważniejszym budulcem mocnych i zdrowych kości oraz zębów.

Bataty będą również znacznie bardziej obfitować w beta – karoten, który wykazuje bardzo duży potencjał przeciwutleniający. Przeciwutleniacze chronią organizm przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia i nowotwory.

Prozdrowotny przeciwutleniacz o wysokiej standaryzacji na substancje aktywne

Kaloryczność

Dla wielu osób zawartość kalorii może stanowić bardzo ważny aspekt przy ostatecznym wyborze między tradycyjnym ziemniakiem, a jego słodkim kuzynem. Okazuje się, że to ziemniak jest mniej kaloryczny. 100 gram batatów będzie zawierało 86 Kcal, zaś ziemniak – 77. Nie jest to bardzo duża różnica, ale może być zauważalna.

Podobnie jest z zawartością węglowodanów. Tu też przeważają bataty – 20 g/100 g w porównaniu do 18 g/100 g w tradycyjnym ziemniaku.

W kwestii kaloryczności największą różnicę można dostrzec w zawartości cukru. Ponieważ batat jest słodką odmianą ziemniaka nie powinno dziwić, iż zawiera ona więcej cukru. I to aż czterokrotnie – 4,18 gramów na 100. Nasz kartofel zawierać go będzie jedynie 0,81 gram.

 

P-5-P- aktywna witamina B6 od Apollos Hegemony

Które są zdrowsze?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest natomiast, że ziemniaki same w sobie nie są niezdrowe – wbrew powszechnej opinii, która głosi, że są wysokokaloryczne i tuczące. Mogą takie być, jeśli będziemy je podawać smażone w głębokim tłuszczu oraz podawać z tłustymi sosami na bazie śmietany. Gotowane lub pieczone, natomiast nie są tak kaloryczne i charakteryzują się bardzo dużym indeksem sytości.

Ostateczny wybór między tradycyjnym ziemniakiem, a batatem może być trudny, gdyż w zawartości energii, białka, tłuszczów i węglowodanów nie występują znaczące różnice. Obie odmiany zawierają przeciwutleniacze, ważne minerały i witaminy.

Nieznacznie lepsza jakość batatów w zawartości niektórych z wyżej wymienionych składników odbija się na ich cenie i dostępności. Określenie którejkolwiek z obu tych odmian jako obiektywnie lepszej, raczej nie znajdzie tu zastosowania. Znacznie bardziej trafną konkluzją byłoby powiedzenie, iż warto spożywać oba te produkty w urozmaiconej i zbilansowanej diecie, gdyż zarówno batat, jak i tradycyjny ziemniak, zawierają niezbędne dla organizmu składniki.

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*