Czym jest breakdance (b-boying)? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czym jest breakdance (b-boying)?

Taniec towarzyszy nam tak naprawdę przez całe życie. Zaczynając od przedszkola, przez imprezy w klubach aż do różnych bali czy innych okoliczności. Istnieje wiele rodzajów tańca. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W tym poście dowiecie się na czym polega breakdance, skąd pochodzi oraz wiele, wiele innych.

 

Czym jest breakdance?

Breakdance jest w dużej mierze improwizacja, która składa się z odmian „standardowych” ruchów lub kroków, w tym freezów, powermovesów, downrocków i toprocków. Toprock ogólnie odnosi się do ruchów stóp wykonywanych z pozycji stojącej, podczas gdy footwork odnosi się do ruchów opartych na podłodze, wykonywanych z ciałem opartym na rękach i stopach. Freezy polegają na tym, że tancerze zatrzymują określoną pozycję, a ruchy  zawierają więcej elementów akrobatycznych, które często są głównym elementem rutyn.  Nacisk w tańcu kładziony jest na energię, ruch oraz kreatywność. Ma oddać surowy świat miejskich ulic, z których się wyłonił. Jest to również związane z określonym stylem ubierania się, który obejmuje workowate spodnie lub dresy, luźne t-shirty i bluzy, czapki etc.

 

Historia breakdance

Breakdance to najstarszy styl tańca hip-hopowego. Pochodzi z Bronxu w Nowym Jorku i powstał w latach 70. XX wieku. Tańczące ekipy spotykały się na rogach ulic, stacjach metra czy parkietach tanecznych, aby rozpocząć bitwę taneczną i wyłonić zwycięzcę.

Instrumentalna część piosenki, która jest wielokrotnie zapętlana przez DJ-a — była zazwyczaj włączana do piosenek, aby umożliwić pokazanie ruchów breakdance. Pod koniec lat 60. Afrika Bambaataa uznał, że breakdance to nie tylko forma tańca. Postrzegał to jako środek do celu. Bambaataa utworzył jedną z pierwszych grup tanecznych – Zulu Kings. Rock Steady Crew, prawdopodobnie najważniejszy kolektyw breakdance w historii hip-hopu, dodał do sztuki innowacyjne akrobatyczne ruchy. Breaking ewoluował od prostych headspinów i backspinów do jeszcze cięższych movesów.

B-alanina wspierająca wydolność przydatną przy tańcu

Muzyka

Głównie jest to muzyka typu rap, funk, house czy jazz, jednak nie ma określonego rodzaju. Breaking można łatwo dostosować do różnych gatunków muzycznych za pomocą miksowania. Najczęstszą cechą muzyki do której się tańczy są przerwy muzyczne lub kompilacje utworzone z sampli pobranych z różnych piosenek, które są następnie zapętlane i łączone przez DJ-a. Tempo ogólnie waha się od 110 do 135 uderzeń na minutę z uderzeniami szesnastymi i ćwiartkowymi w rytmie perkusyjnym. Jeśli czujesz się dobrze w innej muzyce, nic nie stoi na przeszkodzie by do tego tańczyć.

B-Boying, Łamanie, Breakdance, Taniec, Artysta, Młody

https://pixabay.com/pl/photos/b-boying-%c5%82amanie-breakdance-taniec-413726/

Skąd popularność?

 

Breakdancing znalazł publiczność również dzięki kilku filmom, które zarobiły na jego sensacyjnych aspektach i zminimalizowały jego konkurencyjny format. Charlie Ahearn’s Wild Style (1982) to pierwszy film dokumentujący z wyłaniającą się kulturą hip-hopową. Breakdance zniknął z centrum uwagi pod koniec lat 80., by ponownie pojawić się jako forma tańca praktykowana przez nastolatków w klubach nocnych w latach 90. XX wieku. Do 2004 roku forma ta stała się elementem składowym tańca hiphopowego, praktykowanego przez zespoły w międzynarodowych konkursach, popularnego w teledyskach i ponownie pojawiającego się w hollywoodzkich filmach, m.in. Chris Stokes’s You Got Served (2004).

Kolagen – wsparcie stawów, chrząstek, kości narażonych na kontuzję podczas breakdance

Największe zawody

 

– Red Bull BC One – zostały stworzone w 2004 roku przez Red Bulla i co roku odbywają w innym kraju. W zawodach bierze udział 16 najlepszych b-boys z całego świata. Sześć miejsc zdobywa się w sześciu regionalnych turniejach kwalifikacyjnych. Pozostałe 10 miejsc jest zarezerwowanych dla zeszłorocznych zwycięzcy, selekcji i rekomendacji międzynarodowego panelu ekspertów.

– Battle of the Year – została założona w 1990 roku przez Thomasa Hergenrothera w Niemczech. To pierwsze i największe międzynarodowe zawody dla ekip. BOTY organizuje regionalne turnieje kwalifikacyjne w kilku krajach, takich jak Zimbabwe, Japonia, Izrael, Algieria, Indonezja i Bałkany. Załogi, które wygrają te turnieje, rywalizują w finałowych mistrzostwach w Montpellier we Francji. BOTY pojawił się w filmie dokumentalnym Planet B-Boy (2007), w którym sfilmowano pięć załóg b-boyów trenujących przed mistrzostwami w 2005 roku.

– Freestyle Session,

– Chelles PRO,

– WDSF.

 

Podsumowanie

Breakdance to termin, który w dużej mierze pochodzi z mediów i rzadko jest używany w społeczności. B-Boying jest powszechnie akceptowanym terminem, uznawanym za wymyślony przez Koola Herca. Mówi się, że B-boy oznacza Break Boy, Beat Boy lub Bronx Boy. W ciągu ostatnich kilku lat taniec osiągnął swój szczyt. Wiele dużych miast na całym świecie ma co najmniej kilka ekip, z których część konkuruje na poziomie międzynarodowym. W większości miast można zapisać się na zajęcia, na których można się zapisać na zajęcia w celu docierania do młodzieży i nauczania. Na całym świecie ten taniec wciąż się rozwija i mam nadzieję, że będzie rozwijał się dalej.

 

 

Źródła:

https://www.liveabout.com/history-of-breakdancing-2857231

https://www.redbull.com/us-en/history-of-breakdancing

https://www.encyclopedia.com/history/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/breakdancing

https://dancebibles.com/what-is-break-dance/

https://www.quora.com/What-is-the-history-of-breakdancing

https://pixabay.com/pl/photos/graffiti-breakdance-kolorowy-482352/

Studentka trzeciego roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*