Elektronika na straży zdrowia i dobrego samopoczucia - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Elektronika na straży zdrowia i dobrego samopoczucia

Na przestrzeni wieków jedyną miarą postępu w sporcie i ćwiczeniach było to, jaki dystans jesteśmy w stanie przebiec i w jakim czasie, jaki ciężar możemy podnieść, ilu wrogów pokonać. Trzeba było nie ustawać w wysiłkach i wyczekiwać powoli pojawiających się efektów. Dziś mamy do dyspozycji cały wachlarz urządzeń elektronicznych pomagających nam monitorować przebieg treningu i dających szczegółowy wgląd w postępy.

Bioniczne wszczepy, egzoszkielety, mikroprocesory w mózgu, wstawki i kontrolery, oraz porty dostępowe – no, do tego jeszcze nie doszliśmy, ale nauka czyni kolejne postępy każdego dnia i co rusz oferuje nam nowy sposób na cyfrową reprezentację zmian zachodzących w organizmie podczas wysiłku. Do praktycznie każdego rodzaju treningu możemy dobrać narzędzie, które pomoże nam lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszego własnego ciała i pokaże w jaki sposób i w jakich obszarach zmaksymalizować wysiłek dla najlepszego efektu.

Co można zobaczyć bez otwierania ludzkiego ciała?

Nowoczesna technologia w sporcie daje nam precyzyjny wgląd w tryby pracy własnego organizmu. Jesteśmy w stanie z dużą dokładnością zmierzyć, w którym konkretnie etapie cyklu treningowego tętno skacze lub spada, kiedy przyspieszamy, a kiedy zwalniamy, ile metrów przebiegliśmy z górki, a ile pod górę. Dodatkowo możemy monitorować takie parametry jak ilość spalanych kalorii, zwiększenie i zmniejszenie aktywności w konkretnych godzinach dnia, a nawet monitorować jakość, długość i tryb snu.

Najlepsze jest to, że większość z tych urządzeń dysponuje opcją łączności bluetooth, lub innym sposobem łączenia się. Dzięki temu i odpowiedniemu oprogramowaniu możemy obejrzeć nasze wyniki na specjalnie opracowanych wykresach reprezentujących aktywność podczas przebiegu całego treningu. W przypadku biegania, chodzenia, czy jazdy na rowerze, część z tych urządzeń oznacza również trasę, którą przebyliśmy na mapie i udostępnia szczegółowe i uśrednione dane dotyczące czasów, prędkości, a nawet ukształtowania terenu.

Pomocnik w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej

Decyzje, decyzje…

Kiedy już postanowimy dobrać sobie urządzenie lub ich zestaw nierzadko ciężko się w tym połapać, wszak jest tego wszystkiego tak dużo. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jakie parametry chcemy monitorować i do jakich dyscyplin sportu będziemy tych narzędzi używać.

Na początek jednak warto zaopatrzyć się w podstawową wiedzę z zakresu pojęć dotyczących tych urządzeń, jak na przykład: różnica między krokomierzem, a akcelerometrem. Do tego przed zakupem trzeba wiedzieć jak się takie urządzenie “montuje”, aby nie przeszkadzało w aktywności, ani nie stwarzało potencjalnego zagrożenia. Ważne jest, aby dobrać taki sprzęt, który będzie nam pomagał w aktywności, a nie ją utrudniał.

Producentów jest wiele, a modeli jeszcze więcej. Trudno tak naprawdę wskazać jaki wybór będzie najlepszy dlatego opinie i recenzje znalezione w internecie niech posłużą za drogowskaz. Zawsze lepiej posłuchać co ma do powiedzenia ktoś, kto sprzętu już używał.


Wsparcie mikrobioty jelitowej dzięki probiotykowi

Pulsometry

Niegdyś stosowane głównie w sporcie zawodowym ze względu na, w tamtym czasie, dosyć wygórowaną cenę, dziś zdobywają coraz więcej popularności wśród amatorów. Stały się dużo łatwiej dostępne i są bardzo chętnie kupowane przez osoby uprawiające sporty typowo wydolnościowe i nie tylko.

Nazywane również tętnomierzami lub pulsomierzami działają podobnie do EKG, odczytują zmiany napięcia elektrycznego wywołane przez mięsień sercowy. Mierzą one nasze tętno w czasie rzeczywistym i pomagają analizować kiedy serce działa z większą, a kiedy mniejszą intensywnością.

Na rynku dostępne są różne warianty tego urządzenia. Wariant klasyczny składać się będzie z opaski z czujnikiem, który umieszczamy na klatce piersiowej oraz odbiornika, który umożliwia pomiar i odczyt tętna. Jest to narzędzie bardzo czujne i wyniki przez nie uzyskane są bardzo dokładne. Najczęściej pracuje w dwóch różnych trybach – chwilowym bądź ciągłym.

Pulsometr jednoczęściowy będzie składać się tylko z zegarka zakładanego na rękę lub pierścionka na palec. Jest znacznie wygodniejszy od dwuczęściowego tętnomierza klasycznego, jednak odbywa się to kosztem mniej precyzyjnego pomiaru.

Pulsomierz z licznikiem to urządzenie dedykowane rowerzystom. Oprócz mierzenia pracy serca, wyświetla również liczbę przebytych kilometrów.

Podobnie jak większość tego typu urządzeń dysponują one odbiornikiem GPS i bezprzewodową łącznością ze smartfonem lub komputerem. Dzięki temu mogą wyświetlać nam więcej szczegółowych danych i dokonywać bardziej szczegółowych pomiarów z uwzględnieniem wielu czynników.

Krokomierze

Zwane również pedometrami służą dokładnie temu na co wskazuje ich nazwa – liczą zrobione przez nas kroki. Najczęściej przyjmują postać zegarka lub opaski na rękę i za pomocą wbudowanego wahadła rejestrują ruchy bioder. Sporą popularnością cieszą się również aplikacje na telefon o tym zastosowaniu, jednak smartfon jest w tej roli znacznie mniej precyzyjnym urządzeniem.

Zdrowa osoba dorosła powinna robić około dziesięciu tysięcy kroków dziennie. Krokomierz pomaga monitorować tę aktywność, a także oblicza ile spaliliśmy dzięki temu kalorii. Wiele z tych urządzeń można zsynchronizować z aplikacją na telefonie, która będzie zapisywać i przechowywać nasze wyniki z każdego dnia, prezentować dane na wykresach i obliczać średnie.

Połączenie witaminy D3 i K2MK7 w jednej kapsułce od Apollos Hegemony

Smartbandy

Zwane również smart opaskami, smart bracelet lub opaskami fitness. Łączą w sobie działanie krokomierzy i pulsometrów. Posiadają dedykowane sobie aplikacje, które gromadzą dane na temat aktywności i przechowują je, byśmy mogli mieć zawsze wgląd w nasze statystyki.

Dzięki funkcji GPS w telefonie możemy odczytać dystans, trasę prędkość, spalone kalorie i średnie czasy podczas treningu. Część z tych urządzeń jest w stanie nawet odróżnić dystans pokonany w górę, albo w dół wzniesienia. Aplikacje dla smartbandów często same potrafią rozpoznać kiedy rozpoczynamy daną aktywność i zaczynają właściwe pomiary. Prowadzą też ciągły pomiar tętna.

Urządzenie to występuje w postaci zegarka na rękę. Są lekkie, wygodne i prawie się ich nie czuje. Pomiary, których dokonują nie są oczywiście bardzo precyzyjne, ale z pewnością wystarczające dla amatorów. Ich ogromną zaletą jest to, że są dosyć wszechstronne i nadają się do monitorowania pracy organizmu w bardzo wielu sportach i aktywnościach.

Dodatkowo większość z nich bada jakość, długość i tryb naszego snu na podstawie nocnej aktywności ruchowej.

Resveratrol dla niwelowania nadmiernego działania stresu oksydacyjnego 

Co będzie dla pana/pani?

Wyboru najlepiej dokonać na podstawie tego jak dokładne chcemy uzyskać pomiary. Smartbandy są wygodne ze względu na to, że łączą w sobie funkcjonalność obu urządzeń, ale nie zapewniają zbyt dokładnych danych – co nie oznacza, że są całkowicie nieprecyzyjne.

Profesjonalny sprzęt może być jednak bardzo drogi i choć zebrane przez niego dane z ogromną dokładnością prezentują intensywność treningu to możliwe, że okaże się niezbyt wygodny w użytkowaniu.

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*