Zalety stosowania oleju rybiego - kwasów EPA i DHA - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Zalety stosowania oleju rybiego – kwasów EPA i DHA

Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne!

Na rynku jest tylko kilka suplementów diety o tak skutecznym działaniu i o tak wielu korzyściach zdrowotnych, co olej z ryb morskich. Kwasy omega 3, które zawiera, są niezbędnym składnikiem wspomagającym Twoje zdrowie.

Olej rybi wpływa pozytywnie na budowanie mięśni i spalanie tłuszczu, ale także wspiera ogólne zdrowie organizmu osób w każdym wieku i obydwu płci.

 ryyybaaa

Najważniejsze zalety oleju z ryb, to:

 • Zmniejszenie poziomu cholesterolu

 • Poprawienie nastroju

 • Wspieranie zdrowia kości

Co składa się na olej rybi?

Olej rybi jest pozyskiwany z tłustych ryb morskich. Jego najważniejszym składnikiem są kwasy omega-3, wliczając w to kwas eikozapentoenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Te substancje budzą od wielu lat duże zainteresowanie badaczy.

Suplementy zawierające olej z ryby, powinny być przyjmowane przede wszystkim przez osoby, w których diecie brakuje ryb. Jeśli często jesz ryby, możesz przyjmować suplementy z kwasami omega-3 tylko w okresie wzmożonego zapotrzebowania. Z jedzeniem ryb wiążę się pewne ryzyko – gatunki drapieżne zawierają dużą ilość rtęci, która z czasem może się kumulować.

Wybierając rybę na obiad, sprawdzaj, czy dany gatunek nie należy do tych, które zawierają dużą ilość rtęci. Według niektórych lekarzy, najlepszym rozwiązaniem jest rzadsze jedzenie ryb, powiązane z uzupełnianiem kwasów tłuszczowych w formie kapsułek. W ten sposób zmniejszamy narażenie na metale ciężkie.

Suplementy z olejem rybim (dostępne w aptekach zwykle pod nazwą „Omega-3”), mają szerokie spektrum działania. Oto 3 najważniejsze korzyści z ich stosowania, o których powinieneś wiedzieć.

Utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu

Przyjmowanie oleju z ryb, wpływa na utrzymanie poziomu cholesterolu w prawidłowym zakresie. Przyjmując od 3 do 6 gramów oleju rybiego dziennie, zapewniasz sobie prawidłowy stosunek cholesterolu HDL do LDL. Dzięki temu, możesz także zmniejszyć ilość trójglicerydów we krwi. Ostatnie badania wskazują na to, że trójglicerydy mają większy wpływ na ryzyko zawału, niż cholesterol.

Zwiększając ilość oleju z ryb w diecie, a także zwiększając w diecie ilość świeżych warzyw i owoców, wspierasz ogólne zdrowie organizmu i zmniejszasz ryzyko chorób cywilizacyjnych.

Wspieranie zdrowia kości

Kości wraz z wiekiem stają się coraz słabsze. Dotyczy to szczególnie kobiet w wieku okołomenopauzalnym, u których spada poziom estrogenu i progesteronu. Te hormony są odpowiedzialne za prawidłowy stan kości i gdy ich brakuje, kości stają się coraz cieńsze.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, mają wpływ na zwiększenie gęstości kości oraz prawidłową gospodarkę wapniową. To działanie jest wskazane także dla osób trenujących, które chcą zmniejszyć ryzyko pojawienia się urazów, oraz dla osób po złamaniu.

Wszystko wskazuje na to, że jedzenie większej ilości ryb lub przyjmowanie suplementów zawierających olej z ryb, to bardzo dobre rozwiązanie dla zdrowia kości.

Oprócz tego, dla wzmocnienia kości warto przyjmować odpowiednią ilość wapnia.

Nie zapominaj o tym, że aby preparaty zawierające NNKT (niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe), muszą zawierać odpowiedni stosunek omega-3 do omega-6. Przyjmowanie nadmiaru kwasów omega-6 i zbyt małej ilości omega-3, wpływa niekorzystnie na kości (i nie tylko).

ryyba

Poprawianie nastroju

Kolejną korzyścią z przyjmowania kwasów omega-3 jest to, że wpływają one pozytywnie na nasz nastrój.

W diecie większości osób brakuje kwasów omega-3, ponieważ jemy zbyt dużo żywności przetworzonej niskiej jakości. Przekłada się to także na złe samopoczucie. Niedobór kwasów omega-3 może być przyczyną takich problemów, jak depresja i przygnębienie.

Olej z ryb zwiększa poziom serotoniny w organizmie. Ten hormon jest odpowiedzialny za uczucie szczęścia i dobrego samopoczucia.

Co ciekawe, wydziela się ona także po zjedzeniu czegoś słodkiego, lub węglowodanów złożonych – które szkodzą zdrowiu. Jeśli często odczuwasz ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego, może to oznaczać, że jesteś zestresowany i powinieneś uzupełnić niedobór serotoniny w zdrowszy sposób.

Może być to na przykład przyjmowanie oleju z ryb. Dzięki niemu, łatwiej jest zarządzać stresem.

Najlepsze jakościowo oleje rybie posiadają stężęnie minimum 50% EPA i DHA oraz wysoką zawartość 1000mg w kapsułce, gwarantuje to przy spożyciu jedynie 1-2 kapsułek dziennie zaspokojenie organizmu na te kwasy. Polecanym produktem gwarantującym takie właśnie stężenie i jakość jest min. XXL Nutrition Omega-3 Ultra Pure Fish Oil , który do tego jest bardzo tani.

xxl-nutrition-omega-3-60-kaps-600x600

Wniosek

Suplementy diety zawierające olej z ryb, mają szereg zalet. Nie jest to preparat, który wpływa natychmiastowo na zwiększenie mięśni, ale pozwala on wspierać zdrowie całego organizmu. Dzięki przyjmowaniu tego preparatu, długofalowo budujesz swoje zdrowie. Przekłada się to także na możliwość wykonywania dłuższych treningów, oraz zwiększenie Twojej sprawności.

 • Marcin
  18 września 2018 o 23:32

  A czy olej z ryb czasem nie zawiera rtęci?

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   26 września 2018 o 14:12

   zawiera, są normy europejskie bezpiecznych ilości dopusczających w żywości (są to b. śladowe ilości) i oleje rybie muszą się w nich mieścić

   Odpowiedz
  • asdfj4rew
   24 czerwca 2019 o 21:44

   Żeby tylko! Bo jeszcze kadm, ołów i pluton! Tylko co z tego. Bo wszystko zawiera te pierwiastki, począwszy od marchewki aż po krowę. I co? – I nic. Ilości śladowe.

   Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*