Jak naturalnie wybielić zęby? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Jak naturalnie wybielić zęby?

Kolor zębów jest kombinacją wewnętrznego koloru zębów i obecności zewnętrznych przebarwień, które mogą gromadzić się na powierzchni zębów.[20,21] Przebarwienia zewnętrzne są związane z adsorpcją materiałów do nabytej błonki na powierzchni szkliwa.[22] Czynniki wpływające na tytoniu, żucie orzechów areca, spożywanie w diecie kolorowych pokarmów (np. czerwone wino, spożywanie kawy i herbaty), wiek oraz stosowanie niektórych środków kationowych, takich jak chlorheksydyna lub sole metali, takie jak cyna i żelazo.[20,22]

Ludzie zawsze mieli silne pragnienie białych zębów, co spowodowało rosnącą tendencję do zwiększonego stosowania produktów do wybielania zębów „bez recepty”. Producenci produktów do higieny jamy ustnej nieustannie opracowują nowe podejścia do wybielania zębów, aby sprostać oczekiwaniom. Tak więc dzisiaj dostępna jest ogromna gama produktów i technologii, które można stosować samodzielnie i nie wymagają profesjonalnego zaangażowania.

Większość tych produktów działa na dwa sposoby. Może to być wybielanie zębów lub dodanie określonych środków ściernych lub środków chemicznych do pasty do zębów w celu usunięcia i kontroli przebarwień zewnętrznych.

 

Pasty wybielające – czy jest sens?

Wybielające pasty do zębów zazwyczaj zawierają większe ilości środków ściernych i detergentów niż standardowe pasty do zębów, aby usunąć silniejsze przebarwienia. Wybielające pasty do zębów nie zawierają wybielacza (podchlorynu sodu), ale niektóre zawierają niskie stężenia nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru, które pomagają rozjaśnić kolor zębów. Zazwyczaj mogą one rozjaśnić kolor zębów o około jeden lub dwa odcienie. Materiały ścierne są najważniejszymi składnikami formulacji, które skutecznie usuwają przebarwienia [7]. Pasty wybielające często (ale nie zawsze) zawierają twardsze materiały ścierne i ich większą ilość, niż normalne, aby uzyskać wystarczającą abrazję przebarwień zewnętrznych [8]. Ogólnie rzecz biorąc, pasta do zębów o wysokiej ścieralności usunie zewnętrzną część szkliwa, w tym przyczepione i wbudowane zabrudzenia. Zapotrzebowanie na silne działanie polerujące (z silnym efektem wybielającym) jest ograniczone przez potencjalne uszkodzenie zewnętrznej warstwy zęba (szkliwa i odsłoniętej zębiny). Na dłuższą metę nie jest to skuteczna opcja.

 

Czym można samemu wybielić zęby?

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona lub wodorowęglan sodu to drobny, biały proszek o niemal niezliczonych zastosowaniach w gospodarstwie domowym. Znany głównie jako środek spulchniający, soda oczyszczona może zrobić o wiele więcej, niż tylko wyrośnięcie chleba. Jednym z jego najpopularniejszych zastosowań jest czyszczenie i wybielanie zębów. Ale czy soda jest tak samo bezpieczna i skuteczna jak zwykła pasta do zębów?

Biofilmy to kolonie bakterii, które przyczepiają się do powierzchni zębów i ostatecznie powodują problemy, takie jak zapalenie dziąseł i ubytki. Płytka nazębna jest jednym z przykładów biofilmu dentystycznego. Badanie z 2017 r. [16] wykazało, że podczas płukania ust roztworem sody oczyszczonej i wody, pH w jamie ustnej wzrasta, czyniąc je mniej kwaśnymi. W rezultacie użycie sody oczyszczonej jako pasty do zębów może utrudnić namnażanie się bakterii powodujących próchnicę w jamie ustnej. Soda oczyszczona ma naturalne właściwości wybielające i okazała się skuteczna w usuwaniu przebarwień na zębach i wybielaniu uśmiechu. Dlatego jest popularnym składnikiem wielu komercyjnych past do zębów. Liczne badania wykazały, że soda oczyszczona jest łagodnym środkiem ściernym, który ma zdolność usuwania przebarwień z zewnętrznej powierzchni zębów.

Używanie sody oczyszczonej jako jedynej pasty do zębów nie daje miejscowego fluoru, który jest obecny w wielu komercyjnych pastach do zębów. W rezultacie używanie samej sody oczyszczonej może nie zapewnić odpowiedniej ochrony zębów.

 

Sok truskawkowy

Eksperymentalnie udowodniono wybielający wpływ soku truskawkowego na przebarwione zęby po spożyciu kawy [5]. Sok z truskawek działa wybielająco dzięki swoim kwasowym właściwościom, działając jako silny utleniacz na powierzchni szkliwa zębów. Istniały różnice w stopniu wybielenia zębów między zanurzeniem w soku truskawkowym, soku jabłkowym i wodzie mineralnej, przy czym najskuteczniejszy poziom wybielenia stwierdzono w zanurzeniu w soku truskawkowym [6].

Niedawne badanie wykazało, że mieszanka truskawek i sody oczyszczonej powodowała bardzo niewielką zmianę koloru zębów w porównaniu z dostępnymi na rynku produktami wybielającymi [11]. Jeśli zdecydujesz się wypróbować tę metodę, ogranicz jej stosowanie do kilku razy w tygodniu. Pomimo badań wykazujących, że pasta z truskawek i sody oczyszczonej ma minimalny wpływ na szkliwo zębów, nadmierne stosowanie może spowodować uszkodzenia [12,13]. Aby użyć tego środka, rozbij świeżą truskawkę, połącz ją z sodą oczyszczoną i posmaruj miksturą zęby.

 

 

NAC od Apollo’s Hegemony – silny przeciwutleniacz

Woda ulteniona – czy warto stosować?

Nadtlenek wodoru to naturalny środek wybielający, który zabija również bakterie w jamie ustnej. W rzeczywistości ludzie od lat używają nadtlenku wodoru do dezynfekcji ran ze względu na jego zdolność do zabijania bakterii. Niestety, żadne badania nie sprawdzały skutków płukania lub szczotkowania samym nadtlenkiem wodoru, ale kilka badań przeanalizowało komercyjne pasty do zębów zawierające nadtlenek. Jedno z badań wykazało, że pasta do zębów zawierająca sodę oczyszczoną i 1% nadtlenek wodoru doprowadziła do znacznie bielszych zębów [14].

Inne badanie wykazało, że szczotkowanie zębów komercyjną pastą do zębów zawierającą sodę oczyszczoną i nadtlenek dwa razy dziennie doprowadziło do 62% bielszych zębów w ciągu 6 tygodni [15].

Pojawiają się jednak pytania dotyczące bezpieczeństwa nadtlenku wodoru. Podczas gdy mocno rozcieńczone stężenia wydają się bezpieczne, wysokie stężenia lub nadużywanie mogą powodować podrażnienie dziąseł i nadwrażliwość zębów. Istnieje również obawa, że ​​wysokie dawki mogą powodować raka, ale nie zostało to udowodnione.

Jednym ze sposobów użycia nadtlenku wodoru jest płukanie ust przed myciem zębów. Upewnij się, że używasz 1,5% lub 3% roztworu, aby uniknąć skutków ubocznych.

Najczęstszym stężeniem nadtlenku wodoru w aptece jest 3% roztwór. Możesz łatwo rozcieńczyć to stężenie do 1,5%, mieszając równe części nadtlenku i wody.

Innym sposobem wykorzystania nadtlenku wodoru jest zmieszanie go z sodą oczyszczoną w celu wytworzenia pasty do zębów. Połącz 2 łyżeczki nadtlenku wodoru z 1 łyżeczką sody oczyszczonej i delikatnie umyj zęby mieszanką.

Ogranicz używanie tej domowej pasty do kilku razy w tygodniu, ponieważ nadużywanie może spowodować erozję szkliwa zębów.

 

Olej kokosowy

Olej kokosowy jest popularnym wyborem, ponieważ ma przyjemny smak i oferuje wiele korzyści zdrowotnych. Olej kokosowy jest również bogaty w kwas laurynowy, który jest znany ze swojej zdolności do zmniejszania stanu zapalnego i zabijania bakterii.

Kilka badań wykazało, że codzienne ssanie oleju zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, wraz z płytką nazębną i zapaleniem dziąseł [17,18].

Aby użyć olej, włóż 1 łyżkę oleju kokosowego do ust i przeciągnij olej przez zęby. Olej kokosowy jest stały w temperaturze pokojowej, więc może być konieczne odczekanie kilku sekund, aż się rozpuści. Kontynuuj ściąganie oleju przez 15-20 minut.

W przeciwieństwie do wielu innych metod wybielania zębów, stosowanie oleju kokosowego nie naraża zębów na działanie kwasów ani innych składników, które niszczą szkliwo. Oznacza to, że można bezpiecznie robić to codziennie.

 

Bromelaina i papaina

Bromelaina i papaina, czyli dwa enzymy proteolityczne, wykazały lepszą zdolność do usuwania przebarwień na zębach w porównaniu do stosowanej kontroli (tj. zwykłego środka do czyszczenia zębów) [19]. Co ciekawe, wszystkie powyższe enzymy można otrzymać z ekstraktów pochodzenia roślinnego, podkreślając w ten sposób ich naturalne pochodzenie, a w konsekwencji ich bezpieczeństwo i niecytotoksyczne zachowanie. Ponadto terapia wybielająca przy użyciu enzymów pochodzenia roślinnego zamiast środków na bazie nadtlenku wodoru może potencjalnie zmniejszyć lub wyeliminować nadwrażliwość zębów, stanowiąc tym samym wyjątkową innowację w stomatologii estetycznej.

Bromelaina z papiną od aliness

 

Węgiel aktywowany

Węgiel aktywowany jest nanokrystaliczną formą węgla o dużej powierzchni właściwej (>1000m2 g−1) i dużej liczbie porów w zakresie nanometrów. Można go przygotować przez ogrzewanie materiałów organicznych, takich jak drewno lub węgiel. Węgiel aktywny jest zwykle używany jako adsorbent w różnych zastosowaniach.

Tak więc wysokie właściwości adsorpcyjne węgla drzewnego sprawiają, że jest on bardzo dobrym środkiem do wybielania zębów i jest obecnie bardzo popularny w zastosowaniu komercyjnym do wybielania zębów [9].

 

Inne naturalne składniki

Limonen, główny składnik olejku eterycznego ze skórek owoców cytrusowych, okazał się bardzo obiecujący w wybielaniu zębów. Ten składnik może być z łatwością stosowany w domach do wybielania zębów [1]. Produkty komercyjne zawierają limonen w swoich płynach do płukania ust ze składnikami na bazie cytrusów, co pomaga wybielić zęby i zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej.

Kwas cytrynowy to kolejny dominujący związek owoców cytrusowych. Jest słabym kwasem organicznym o łagodnych właściwościach wybielających. Związek ten jest popularnym składnikiem past do zębów i płynów do płukania ust, pomaga wybielić zęby [2]. Kwas jabłkowy to kolejny słaby kwas w owocach, w tym jabłka, winogrona i wiśnie, który pomaga wybielić zęby w niedestrukcyjny sposób [2]. Będąc słabymi kwasami, składniki te pomagają uzyskać łagodny efekt wybielania zębów. Widać zatem, że wyżej wymienione owoce mogą przyczynić się do uzyskania efektu polerowania na powierzchniowej warstwie szkliwa.

Kwas mlekowy, który znajduje się w produktach mlecznych, pomaga zapobiegać zapaleniu przyzębia, hamując rozwój bakterii biorących udział w zapaleniu dziąseł. Kwas mlekowy jest środkiem bioochronnym i pomaga kontrolować infekcje jamy ustnej i zachować zdrowie jamy ustnej.

Aktynidaina jest również podobna do papainy znajdującej się głównie w owocach Kiwi, a także pomaga usunąć biofilm z zębów. Nagromadzenie kamienia nazębnego powoduje przebarwienia zębów, a składnik ten pomaga usunąć biofilm w celu wybielenia zębów. Aktynidaina jest związkiem nieopartym na peroksydazie, który nie powoduje erozji zębów stosowanych do wybielania [3].

Powszechnie spotykana skórka od banana jest dobrym środkiem wybielającym i doskonałym źródłem minerałów dla zębów używanym w domu. Pomaga uzupełnić potas, pomagając w ponownej mineralizacji i wzmocnieniu zębów.

 

Czego unikać?

Szkliwo, które stanowi zewnętrzną powłokę zęba, jest na ogół białe, a zębina poniżej jest żółta lub żółto-brązowa. Kiedy szkliwo się zużywa, zaczyna ukazywać zębinę poniżej. Komercyjne środki wybielające przy długiej ekspozycji przez pewien czas mogą niszczyć szkliwo i są szkodliwe dla zębów. Żywność o wysokiej kwasowości i słodyczy, choroby dziąseł, starzenie się i zaniedbanie norm higienicznych są znanymi czynnikami powodującymi próchnicę szkliwa zębów.

Rolą kofeiny w organizmie jest zwiększenie funkcji psychomotorycznych, dzięki czemu organizm czuwa i zapewnia efekty fizjologiczne poprzez zwiększenie energii, zmniejsza ryzyko raka, cukrzycy, kamicy żółciowej i chorób układu krążenia. Ale w stomatologii kawa daje negatywny efekt. Złogi garbników obecne w kawie powodują brązowe przebarwienia na powierzchniach policzkowych, językowych, wargowych i podniebiennych zębów [4]. Tak samo działają czerwone wino, tabaka, słodzone napoje gazowane oraz ciemne owoce (borówki, jagody i tp.). Myj zęby około 30 minut po spożyciu jednej z tych potraw lub napojów, aby ograniczyć ich wpływ na kolor zębów.

Jeśli chcesz bielszych zębów, ogranicz spożycie cukru. Dieta bogata w cukier wspomaga wzrost Streptococcus mutans, głównego rodzaju bakterii wywołujących płytkę nazębną i zapalenie dziąseł [10]. Kiedy spożywasz słodkie jedzenie, pamiętaj o umyciu zębów zaraz po nim.

 

Bibliografia

 1. Xie P, Lu J, Wan H, Hao Y. Effect of toothpaste containing d-limonene on natural extrinsic smoking stain: a 4-week clinical trial. Am J Dent 2010;23: 196e200.
 2. Hughes J, West N, Parker D, Van Den Braak M, Addy M. Effects of pH and concentration of citric, malic and lactic acids on enamel, in vitro. J Dent 2000;28:147e52.
 3. Mugita N, Nambu T, Takahashi K, Wang P-L, Komasa Y. Proteases, actinidin, papain and trypsin reduce oral biofilm on the tongue in elderly subjects and in vitro. Arch Oral Biol 2017;82:233e40.
 4. https://emedicine.medscape.com/ article/1076389-overview
 5. Pramesti A, Jasrin TA, Hidayat OT. Teeth re-whitening effect of strawberry juice on coffee stained teeth. Padjadjaran J Dent 2013;25.
 6. Stephanie S, Hayati AT, Sukartini E. Differences in the tooth whitening effect between strawberry juice and apple juice in-vitro. Padjadjaran J Dent 2012;24.
 7. Van Loveren, C. Toothpastes; Karger: Basel, Switzerland, 2013; Volume 23
 8. Joiner, A. Whitening toothpastes: A review of the literature. J. Dent. 2010, 38 (Suppl. 2), e17–e24.
 9. Vaz VTP, Jubilato DP, Oliveira MRMd, Bortolatto JF, Floros MC, Dantas AAR, et al. Whitening toothpaste containing activated charcoal, blue covarine, hydrogen peroxide or microbeads: which one is the most effective? J Appl Oral Sci 2019;27
 10. Touger-Decker R, van Loveren C. Sugars and dental caries. Am J Clin Nutr. 2003 Oct;78(4):881S-892S. doi: 10.1093/ajcn/78.4.881S. PMID: 14522753.
 11. Kwon SR, Meharry M, Oyoyo U, Li Y. Efficacy of do-it-yourself whitening as compared to conventional tooth whitening modalities: an in vitro study. Oper Dent. 2015 Jan-Feb;40(1):E21-7. doi: 10.2341/13-333-LR. Epub 2014 Oct 3. PMID: 25279797.
 12. Brambert P, Qian F, Kwon SR. Erosion Potential of Tooth Whitening Regimens as Evaluated with Polarized Light Microscopy. J Contemp Dent Pract. 2015 Nov 1;16(11):921-5. doi: 10.5005/jp-journals-10024-1782. PMID: 26718302.
 13. Kwon SR, Kurti SR, Oyoyo U, Li Y. Effect of various tooth whitening modalities on microhardness, surface roughness and surface morphology of the enamel. Odontology. 2015 Sep;103(3):274-9. doi: 10.1007/s10266-014-0163-4. Epub 2014 Jun 28. PMID: 24972882.
 14. Kleber CJ, Putt MS, Nelson BJ. In vitro tooth whitening by a sodium bicarbonate/peroxide dentifrice. J Clin Dent. 1998;9(1):16-21. PMID: 9835828.
 15. Ghassemi A, Hooper W, Vorwerk L, Domke T, DeSciscio P, Nathoo S. Effectiveness of a new dentifrice with baking soda and peroxide in removing extrinsic stain and whitening teeth. J Clin Dent. 2012;23(3):86-91. PMID: 23210419.
 16. Chandel, Siddhartha et al. “The effect of sodium bicarbonate oral rinse on salivary pH and oral microflora: A prospective cohort study.” National journal of maxillofacial surgery vol. 8,2 (2017): 106-109. doi:10.4103/njms.NJMS_36_17
 17. Peedikayil, Faizal C et al. “Effect of coconut oil in plaque related gingivitis – A preliminary report.” Nigerian medical journal : journal of the Nigeria Medical Association vol. 56,2 (2015): 143-7. doi:10.4103/0300-1652.153406
 18. Asokan S, Emmadi P, Chamundeswari R. Effect of oil pulling on plaque induced gingivitis: a randomized, controlled, triple-blind study. Indian J Dent Res. 2009 Jan-Mar;20(1):47-51. doi: 10.4103/0970-9290.49067. PMID: 19336860.
 19. Kalyana P, Shashidhar A, Meghashyam B, Sreevidya KR, Sweta S (2011) Stain removal efficacy of a novel dentifrice containing pa- pain and Bromelain extracts—an in vitro study. Int J Dent Hyg 9: 229–233
 20. Watts A, Addy M. Tooth discoloration and staining: A review of the literature. Br Dent J. 2001;190:309–16.
 21. Joiner A. Tooth color: A review of the literature. J Dent. 2004;32(Suppl 1):3–12.
 22. Joiner A, Jones NM, Raven SJ. Investigation of factors influencing stain formation utilizing an in situ model. Adv Dent Res. 1995;9:471–6.

Nazywam się Artur i jestem pasjonatem aktywności fizycznej i rozwoju osobistego. Jestem doktorantem AWF i głęboko interesuje się przygotowaniem motorycznym, biochakingiem oraz zagadnieniami z zakresu "sport science". Istotnym dla mnie jest łączenie teorii z praktyką i przedstawienie, na pierwszy rzut oka, złożonych rzeczy w prostym języku.

  Dodaj swój komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*