Korzyści z jedzenia nasion lnu - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Korzyści z jedzenia nasion lnu

Nasiona lnu stanowią element diety człowieka już od około 6000 lat. Len w tej formie daje szereg korzyści dla Twojego organizmu, które wynikają, z dużej zawartości oleju lnianego. Olej lniany, wyróżnia się bardzo dużą zawartością kwasów omega-3 – zawiera ich więcej, niż oliwa z oliwek czy jakikolwiek inny tłuszcz roślinny. Oprócz tego, nasiona lnu zawierają błonnik, lignany, witaminy z grupy B, mangan, magnez, fosfor i selen.

Najważniejsze korzyści nasion lnu

Potężna dawka błonnika

W diecie większości osób brakuje błonnika, co jest związane, z jedzeniem produktów przetworzonych. Niedobór błonnika przekłada się nie tylko na problemy jelitowe (biegunki i zaparcia), ale także, na wyższy poziom cholesterolu i większe ryzyko zachorowania na nowotwory.

Nasiona lnu, to źródło dwóch rodzajów błonnika – rozpuszczalnego w formie śluzu, oraz błonnika nierozpuszczalnego, który wspomaga pracę jelit.

 

Wsparcie dla skóry, włosów i paznokci

Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3, odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu skóry i włosów. Większość z nas, je za mało ryb oraz olejów roślinnych tłoczonych na zimno, co prowadzi do stałego pogarszania stanu włosów – stają się suche i nie chcą się układać. Kwasy omega-3 z regularnie przyjmowanych nasion lnu lub oleju lnianego, szybko poprawią stan Twoich włosów. Wprowadzenie tych produktów do diety, przekłada się także na zmniejszenie dolegliwości skórnych oraz poprawienie widzenia. Problemy z suchością oczu, często są wywołane właśnie niedoborem kwasów omega-3. Co więcej, len dostarcza Twojemu organizmowi także witaminy i minerały, które są niezbędne, do jego prawidłowego funkcjonowania.

 

Łatwiejsze panowanie nad apetytem

Dzięki dużej zawartości błonnika, nasiona lnu zmniejszają apetyt i zapewniają uczucie sytości nawet wtedy, gdy zmniejszysz ogólną ilość zjadanych kalorii. Aby skutecznie schudnąć, nie możesz zapominać także o jedzeniu odpowiedniej ilości kwasów omega-3, ponieważ hamują one stany zapalne, prowadzące do zwiększenia ilości niechcianego tłuszczu w organizmie.

 

Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego

Błonnik i kwasy omega-3, to dwa najważniejsze składniki niezbędne do zapewnienia prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Błonnik z lnu, mechanicznie usuwa nadmiar tłuszczu z przewodu pokarmowego, zapobiegając jego wchłanianiu do organizmu.

 

Usuwanie wolnych rodników z organizmu

Lignany to związki należące do grupy polifenoli, które hamują starzenie organizmu, zapewniają prawidłowe wydzielanie hormonów oraz dbają o zdrowie komórek. Stanowią też jeden ze składników nasion lnu.

Polifenole są niezwykle ważne, jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Dzięki nim, można zmniejszyć objawy towarzyszące zakażeniu grzybami Candida, wirusami i bakteriami.

Prawidłowe trawienie

Dolegliwości związane z układem pokarmowym, często zaczynają się od nieprawidłowej diety, a dokładniej, od niedoboru kwasów omega-3. Brak tego składnika pokarmowego, powoduje stany zapalne i poważne dolegliwości trawienne. Len dostarcza kwasów omega-3 oraz błonnika, który pobudza ruchy jelit. Oprócz tego, len dostarcza dużej dawki magnezu, który wzmacnia mięśnie gładkie jelit.

 

Profilaktyka nowotworów

Len jest rośliną, która daje nadzieję osobom narażonym na nowotwory. Badania wskazują na to, że len może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Silne działanie przeciwnowotworowe oleju lnianego opisuje także Johanna Budwig.

 

Zmniejszenie objawów towarzyszących menopauzie

Lignany, które znajdziemy w nasionach lnu, zmniejszają nasilenie niekorzystnych objawów menopauzy u kobiet. Coraz częściej mówi się o tym, by stosować nasiona lnu zamiast hormonalnej terapii zastępczej, ponieważ siła jego działania, jest podobna.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*