Tyrozyna jako aminokwas - czym się cechuje? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Tyrozyna jako aminokwas – czym się cechuje?

Tyrozyna

Czym są aminokwasy?

Aminokwasy są niezbędnymi związkami występującymi we wszystkich żywych organizmach, od mikrobów po ludzi. Wszystkie żywe organizmy zawierają te same 20 rodzajów aminokwasów. Aminokwasy są nam niezbędne.

Acetylowana tyrozyna w kapsułkach – KUP TUTAJ

Jakie jest znaczenie aminokwasów w organizmie człowieka?

Aminokwasy stanowią około 20% naszego ciała lub około 50% naszej stałej masy ciała są one kolejnym po wodzie największym składnikiem naszego ciała. Ciało osoby, która waży 50 kg ma około 10 kg aminokwasów w swoim organizmie. Aminokwasy są budulcem białek. Istnieje 100.000 rodzajów białek, które składają się z zaledwie 20 aminokwasów.

 

Jakie są niezbędne aminokwasy?

Z całkowitej liczby 20 aminokwasów, 9 nie może być syntetyzowanych w naszym organizmie i musimy je przyjmować poprzez naszą dietę. Są to tak zwane aminokwasy niezbędne. Niezbędne aminokwasy to: Histydyna, Izoleucyna, Leucyna, Lizyna, Metionina, Fenyloalanina, Treonina, Tryptofan i Walina.

 

Co to są aminokwasy mniej istotne?

11 pozostałych aminokwasów może być syntetyzowanych z innych aminokwasów w organizmie i dlatego nazywane są aminokwasami nieistotnymi. Aminokwasy mniej istotne to: Alanina, Arginina, Asparagina, Kwas Asparaginowy, Cysteina, Kwas Glutaminowy, Glutamina, Glicyna, Prolina, Seryna i Tyrozyna. Jednak zarówno aminokwasy niezbędne, jak i zbędne odgrywają ważną rolę w naszym życiu.

 

Tyrozyna jako aminokwas

Tyrozyna (L-tyrozyna) jest jednym z 20 aminokwasów, które są wykorzystywane do tworzenia białek. Powstaje w organizmie z innego aminokwasu, fenyloalaniny, i znajduje się w takich produktach jak wołowina, orzechy, drób, awokado, nabiał. Tyrozynę można uzyskać również poprzez suplementy.

Podobnie jak inne aminokwasy, tyrozyna odgrywa różne role w organizmie i mózgu. Jej obecność wyzwala uwalnianie substancji chemicznych w mózgu, znanych jako neuroprzekaźniki, które są odpowiedzialne za przesyłanie wiadomości między komórkami. W szczególności, tyrozyna pobudza wydzielanie dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Jest to również prekursor hormonu tarczycy lewotyroksyny i jest zaangażowany w pigment skóry i produkcję kolagenu.

 

Tyrozyna pomaga w wytwarzaniu kilku ważnych substancji, w tym:

Dopaminy: Dopamina reguluje twoje ośrodki nagrody i przyjemności. Ta ważna substancja chemiczna w mózgu jest również ważna dla pamięci i umiejętności motorycznych.

Adrenalina i noradrenalina: Hormony te są odpowiedzialne za reakcję „walcz lub uciekaj” w sytuacjach stresowych. Przygotowują organizm do „walki” lub „ucieczki” przed atakiem lub szkodą.

Hormony tarczycy: Hormony tarczycy są produkowane przez gruczoł tarczowy i są przede wszystkim odpowiedzialne za regulację metabolizmu.

Melaniny: Ten pigment nadaje skórze, włosom i oczom ich kolor. Osoby o ciemnej karnacji mają więcej melaniny w skórze niż osoby o jasnej karnacji. Jest ona również dostępna jako suplement diety.

 

Tyrozyna jako pomoc dla sportowców

Podobnie jak inne aminokwasy, tyrozyna nie jest zaangażowana jedynie w funkcjonowanie mózgu, ale jest również wykorzystywana w wielu procesach i systemach w całym organizmie. Zespół badawczy z Uniwersytetu Aberystwyth w Walii podał jednej grupie rowerzystów napój wysokowęglowodanowy, a drugiej suplement z tyrozyną, po czym poprosił obie grupy o jazdę na rowerze do wyczerpania w symulowanym gorącym i wilgotnym środowisku. Uczestnicy, którzy przyjmowali tyrozynę byli w stanie jechać dłużej. Autorzy zasugerowali, że ponieważ tyrozyna wyzwala produkcję dopaminy, może ona obniżyć postrzegane przez sportowców tempo wysiłku, pozwalając im na wydłużenie czasu jazdy.

Suplementacja tyrozyną może pośrednio wpływać na poprawę wyników sportowych poprzez zwiększenie syntezy dopaminy i noradrenaliny w mózgu. Podwyższony poziom tych neuroprzekaźników związany jest z uczuciem pobudzenia, nagrody i motywacji.

 

Czy tyrozyna jest bezpieczna?

Tyrozyna jest uznawana za bezpieczną przez Food and Drug Administration, czyli tzw. FDA. FDA jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo, skuteczność leków ludzkich i weterynaryjnych, produktów biologicznych i urządzeń medycznych w USA.

 

Kolejna zaleta tyrozyny

Tyrozyna jest stosowana w suplementach białkowych w leczeniu dziedzicznego zaburzenia zwanego fenyloketonurią . Ludzie, którzy mają ten problem nie mogą prawidłowo przetwarzać fenyloalaniny, więc w rezultacie nie mogą wytwarzać tyrozyny. Aby zaspokoić potrzeby ich organizmu, podawana jest tyrozyna w formie suplementów tutaj warto skonsultować z lekarzem w jakich dawkach powinno przyjmować się tyrozynę.

Preparat intraworkout wspierający zdolności treningowe oraz regeneracyjne – KUP TUTAJ

Badania, które wykazują zalety tyrozyny

Badanie z 2010 r. opublikowane w Journal of the International Society of Sports Nutrition wykazało, że suplementacja tyrozyną prowadzi do znacznie większej poprawy koncentracji i czujności po wyczerpujących ćwiczeniach, Badanie było niewielkie, obejmowało jedynie 19 zdrowych studentów, z których każdy otrzymywał suplement z tyrozyną lub placebo przez okres czterech tygodni.

Badanie z 2015 roku sugerowało, że tyrozyna może zwiększać dopaminę i noradrenalinę w mózgu i pomagać w zapobieganiu spadkowi zdolności poznawczych pod wpływem stresu lub wymagań poznawczych. Badacze dodali jednak, że suplement był skuteczny tylko wtedy, gdy tylko wtedy, gdy funkcja neuroprzekaźników jest nienaruszona, a dopamina i/lub noradrenalina są tymczasowo uszczuplone.

W badaniu przeprowadzonym na większą skalę w 2019 roku z udziałem 1383 starszych dorosłych i 341 młodszych dorosłych stwierdzono związek między zwyczajowym spożyciem tyrozyny w codziennej diecie a wydajnością poznawczą, w szczególności pamięcią.

Beta-alanina – wsparcie wytrzymałości mięśniowej – KUP TUTAJ

Dawkowanie tyrozyny

Nie ma zalecanego dziennego spożycia lub zalecanej dawki dla tyrozyny. W badaniach, różne ilości zostały wykorzystane na osobach o różnym stanie zdrowia lub warunkach medycznych.

Na przykład, w badaniu z 2017 roku, które obejmowało zarówno młodych dorosłych, jak i starszych dorosłych, którzy byli zdrowi, pojedyncza dawka 100, 150 lub 200 mg na kilogram masy ciała była stosowana u starszych dorosłych (w wieku 60-75 lat). Natomiast młodzi dorośli (w wieku 18-35 lat) otrzymali dawkę tyrozyny w wysokości 150 mg na kilogram masy ciała.

 

 

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21437603/

https://nfsports.com/blogs/supplements/l-tyrosine

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-7-39

https://link.springer.com/article/10.1007/s00426-017-0957-4

https://www.mdpi.com/2072-6643/9/12/1279

https://examine.com/supplements/l-tyrosine/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022395615002472?via%3Dihub

Nazywam się Jakub i jestem związany z treningiem siłowym od 2018 roku. Głównym tematem jakim się podejmuję jest trójbój siłowy. Prowadzę profil na IG o tematyce związanej z programowaniem, periodyzacją i różnymi ciekawostkami z świata trójboju. Moim celem jest ukazanie innego światła na trójbój w tym celu skupiam się na podstawach i szeroko pojętym generalnym przygotowaniem fizycznym.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*