L-Teanina - aminokwas niebiałkowy o ciekawych właściwościach - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

L-Teanina – aminokwas niebiałkowy o ciekawych właściwościach

L – teanina jest to aminokwas (aminokwasy to mówiąc kolokwialnie składniki budujące wszystkie białka ustrojowe). Ciekawostką jednak jest, że l – teanina nie jest typowym aminokwasem, gdyż nie wystapuje w białku pokarmowym tylko jak sama nazwa wskazuje – tea, jest naturalnie występuje w liściach zielonej herbaty jako wolny aminokwas (czyli nie wchodzi w skład struktury białkowej), jej śladowe ilości można znaleźć nawet w grzybach! Przykładem może być podgrzybek brunatny. Zielona herbata to drugi najczęściej spożywany napój na świecie! (oczywiście zaraz po wodzie!), z picia zielonej herbaty wynika wiele korzyści zdrowotnych, a napój ten zawdzięcza je właśnie teaninie.

Apollos Hegemony L-Theanine Plus – najlepsza teanina obecnie na rynku w najlepszej cenie!

Rewelacyjna jakość nie musi być droga – 200mg l-teaniny plus inozytol – jedynie 74 groszy za porcję!

Jakie są właściwości tego aminokwasu?

Przede wszystkim jej pozytywne cechy znane są i bardzo cenione już o dawna. Wpływa głównie na układ nerwowy poprawiając koncentrację i minimalizując stres. Ma właściwości rozluźniające i pomaga znosić napięcie nerwowe. Ponadto doskonała dla osób pracujących umysłowo lub uczących się z racji tego, że wspomaga procesy uczenia się oraz zapamiętywania.

Jak to wszystko się dzieje...? Trochę biochemii 

Opisywany aminokwas zaliczamy do antagonistów receptorów NMDA, który działa na wydzielanie glutaminianu będącego neuroprzekaźnikiem hamując go i co więcej nieznacznie obniżając jego poziom. Jeśli chodzi o budowę chemiczną l – teaniny przypomina ona pod tym względem glutamininan oraz GABA, które to są kluczowymi neurotransmiterami. Związek ten z łatwością przekracza barierę krew – mózg przez co doskonale i z łatwością wpływa na układ nerwowy, charakteryzując się właśnie wpływem na obniżenie stresu, pamięć, koncentrację czy minimalizację napięcia nerwowego, a także zwiększa aktywność fal alfa (α-1: 8-10Hz) w bardzo szybkim czasie, bo już po około 30 minutach, maksymalnie 45 od chwili zażycia suplementu. Fale te odgrywają bardzo istotną rolę w opisanych wyżej cechach. Utożsamia się je ze stanem głębokiej relaksacji oraz wpływie rozluźniającym na ludzki organizm, zwiększeniu ulega także tak zwana uwaga selektywna oraz mentalne pobudzenie. Badania donoszą, że wpływ tego związku na częstotliwość fal mózgowych jest ściśle związany z właściwościami, które znacznie wspomagają walkę ze stresem oraz zauważalną poprawą koncentracji. Po l – teaninę powinniśmy sięgnąć jeśli mamy problem z walką ze stresem oraz cierpimy na utrzymujące się napięcie. Nie dość, że suplement ten jest bardzo skuteczny przy walce z tego typu problemami jest także środkiem, który uchodzi za naturalny i bezpieczny! Ma wpływ na odprężenie i czujność. Ogromnym plusem jest, że mimo swoich relaksujących właściwości nie powoduje uczucia senności czy też otępienia, a nawet jak wspomniano skutecznie wpływa na poprawę koncentracji czy także wyostrzenie funkcji poznawczych! Właściwości nootropowe i prokognitywne l-teaniny polegają na zwiększeniu koncentracji i uwagi na zadaniu oraz większej odporności na dystrakcję. Stan relaksacji sprzyja przyswajaniu wiedzy i poprawia wydajność poznawczą. A co ze stresem? Jak wspomniano bardzo minimalizuje go, a przy tym zwiększa nadmierne pobudzenie, które jest nim wywołane oraz reguluje częstotliwość skurczu serca (HR). Co więcej zmniejszeniu także ulega ilość wydzielania ślinowych immunoglobulin (s-IgA), które powszechnie są utożsamiane z reakcją organizmu na zagrożenie. L-teanina bywa stosowana w celu zmniejszenia efektu pobudzenia wywołanego przez stymulanty.

Neuroprotekcja

L-teanina zapobiega niszczeniu komórek nerwowych w wyniku stresu oksydacyjnego wywołanego przez aktywne formy tlenu (wolne rodniki tlenowe).

Przy jakich potencjalnych problemach warto stosować L – teaninę?
 • niepokój
 • lęk
 • stany obniżonego nastroju
 • depresja
 • bezsenność
 • ogólne problemy ze snem
 • problemy z układem krążenia
 • PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • równowaga emocjonalna
 • poprawa koncentracji
 • poprawa procesów uczenia się
 • poprawa pamięci

 

L – teanina działa na kilka sposobów …

 

Co to oznacza? Znaczy to, że modeluje aktywność niektórych neuroprzekaźników…

w tym:

GABA (kwas gamma – aminomasłowy) jest aminokwasem odpowiadającym za prawidłową regenerację oraz pomaga w uzyskaniu stanu relaksu, także przypisuje się mu zmniejszanie nadmiernej pobudliwości, przyczynia się także do uspokojenia organizmu. Teanina wzmacnia działanie kwasu gamma – aminomasłowego.

Dopamina jest to hormon, który wywiera bardzo duży wpływ na ludzkie emocje, na zwiększone stężenie dopaminy wpływa teanina, która pomaga osiągnąć uczucie odprężenia. Co więcej połączenie dopaminy i teaniny wpływa na poprawę koncentracji. Ma także spory wpływ na pozytywny nastrój i pamięć, a przy tym redukuje obniżenie nastroju, stany depresyjne czy lękowe.

Glicyna – aminokwas, który ma właściwości, które możemy porównać do tych jakie wykazuje kwas gamma – aminomasłowy. Pomaga uzyskać stan spokoju i relaksu, co znacznie poprawia nasze samopoczucie.

Reasumując stosowanie tego niezwykłego suplementu jakim jest l – teanina ma ogromny wpływ na wytłumienie nadmiernych reakcji organizmu, wycisza, rozluźnia, jednocześnie pomaga zachować doskonałą pamięć i koncentrację.

L – theanine Now Foods

Dawkowanie: 1 – 2 kapsułki na dobę (1 kapsułka zawiera 200 mg l – teaniny)

Doskonała dla sportowców?

TAK!

MA ŚWIETNY WPŁYW NA REGENERACJĘ!

Przede wszystkim jest też środkiem, który zdecydowanie pomaga osiągnąć stan odprężenia i zminimalizować skutki stresu. Dzięki tym wyjątkowym cechom często znajdziesz ją w składzie produktów, które dedykowane są osobom mającym problemy ze snem i potrzebują czegoś, co poprawi ich jakość snu. Regeneracja jest ważna dla każdego niezależnie od tego czy jesteś aktywna/y fizycznie czy też, ale jest szczególnie ważna właśnie wtedy kiedy trenujesz lub chcesz osiągnąć szczupłą sylwetkę. Nie uda Ci to bez odpowiedniej regeneracji, pamiętaj o tym!

Sen, bardzo ważny!

Wiele osób ma problemy nie tylko z wysypianiem się, ale ogólnie z zasypianiem, a nawet kiedy już uda im się zasnąć często budzą się w nocy. Są przez to niewyspani, nerwowi, rozdrażnieni. Sen jest tak naprawdę jednym procesem, w którym możliwa jest pełna regeneracja, dlatego tak ważna jest jego jakość i dlatego powinniśmy o nią dbać. Sen musi być odpoczynkiem, a nie gonitwą myśli, która go utrudnia. Powinien wiązać się z uspokojeniem i wyciszeniem. W taki właśnie sposób działa suplementacja l – teaniny, która jest całkowicie naturalnym i bezpiecznym środkiem.

L – teanina z czym łączyć?

Doskonałe połączenie stanowią l – teanina oraz kofeina. Choć po wcześniejszym akapicie może to się wydać nieco niewiarygodne. Dlaczego połączenie składnika kojarzonego jako środek na sen, uspokojenie oraz wyciszenie ma stanowić idealne połączenie ze środkiem kojarzonym pobudzająco jakim jest kofeina? Chodzi tutaj o zupełnie inną właściwość l – teaniny, a mianowicie stosowanie jest we wspomaganiu redukcji masy ciała (odchudzanie) oraz spalania tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że połączenie l – teaniny z kofeiną, daje znakomite efekty wspomagające spalanie tłuszczu!!! Kofeina jak wspomniano wpływa na utrzymanie dosyć silnego pobudzenia organizmu ludzkiego, dzięki temu jest świetnym związkiem, który można stosować przed treningiem i który spełni doskonale swoje zadanie, dlatego też jest bardzo częstym składnikiem przedtreningówek. Ponadto to świetny termogenik czyli związek który zwiększa temperaturę ciała, powodując tak zwaną termogenezę ciała. Wpływa to w dużej mierze na poniekąd wymuszenie i nasilenie wielu przemian metabolicznych, a to w efekcie skutkuje oczekiwanym spalaniem kwasów tłuszczowych.

Jednak co do tego wszystkiego ma l-teanina?

Bardzo dużo! L – teanina wzmacnia działanie kofeiny, nasilając wyżej opisane procesy. Dlatego oba składniki bardzo często znajdziemy w składzie produktów określanych „spalaczami tłuszczu”, dedykowanymi osobom, które szukają wspomagania redukcji i dążą do spadku masy ciała.

Połączenie to faktycznie pomaga w redukcji masy ciała, ale nie tylko. Stosowane przed treningiem wspomaga jakość treningu i może przyczyniać się do uzyskania lepszych efektów treningowych. Badania donoszą, że połączenie l – teaniny oraz kofeiny zwiększa wcześniej już wspomniane pamięć, koncentrację oraz zdolność skupienia uwagi. Dzięki kofeinie to działanie jest jeszcze lepsze. Na co jeszcze wskazują badania? Co ciekawe także na skrócenie czasu reakcji, refleks. To niezwykle cenne cechy w czasie kształtowania siły oraz szybkości. Jest doskonała dla osób aktywnych fizycznie i sportowców jak wcześniej wspomniano także z racji na ograniczenie zmęczenia i zwiększenia reakcji na bodźce.

L – teanina jest naprawdę niesamowitą substancją. Ma wpływ na wiele układów (działanie ogólnoustrojowe) i wpływa naprawdę pozytywnie na organizm, pozostając środkiem bezpiecznym i naturalnym, mającym dobry i skuteczny wpływ na zdrowie. Możesz ją stosować w celu wypracowania różnego rodzaju efektów, w zależności do tego jaki cel chcesz osiągnąć. Ogrywa pozytywne działanie zarówno na zdrowie jak i wysiłek fizyczny.

Plusy i cechy l – teaniny:

 • organiczny związek chemiczny

 • aminokwas niebiałkowy

 • pochodna glutaminy

 • występuje jako enancjomer w liściach zielonej herbaty

 • łatwo pokonuje barierę krew – mózg

 • związek psychoaktywny

 • działanie uspokajające

 • działanie minimalizujące stres

 • redukuje stany niepokoju

 • stabilizuje nastrój

 • normalizuje stany lękowe

 • stosowana w stanach depresyjnych

 • zwiększa intensywność fal alfa w mózgu

 • poprawia wydajność pracy

 • wpływa na skuteczność nauki

 • podwyższa koncentrację

 • jest nootropem

 • związek bezpieczny

 • substancja naturalna

 • wpływ na cały organizm i jego układy (działanie ogólnoustrojowe)

 • oddziaływuje na gospodarkę neuroprzekaźnika

 • poprawia zdolności poznawcze

 • zwiększa odporność na stres i zmniejsza go

 • wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia

 • dobry wpływ na wątrobę

 • pozytywnie i skutecznie działa na układ immunologiczny (odpornościowy)

 • doskonała dla osób uczących się lub pracujących intelektualnie

 • świetna przed egzaminami poprzez poprawę pamięci i minimalizację stresu

 • poprawa ogólnej kondycji zdrowotnej

 • wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

 • poprawia zdolność regeneracji

 • polecana sportowcom i osobom aktywnym fizycznie

 • wspomaga redukcję masy ciała (ochudzanie)

 • w połączeniu z kofeiną wpływa na poprawę procesów metabolicznych

 • w połączeniu z kofeiną wpływa na poprawę jakości treningu

Po suplementację tego produktu tak naprawdę może sięgnąć każdy z nas. Dedykowany jest w różnego rodzaju problemach w związku z czym każdy znajdzie „coś dla siebie”, a l – teanina na pewno pomoże osiągnąć Mu oczekiwany efekt.

 • Henryk
  23 stycznia 2018 o 06:45

  ” A co ze stresem? Jak wspomniano bardzo minimalizuje go, a przy tym zwiększa nadmierne pobudzenie, które jest nim wywołane oraz [….]” – chyba chodziło o zmniejszanie, albo czegoś nie rozumiem… Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • Bodzios
  30 listopada 2018 o 02:29

  Dobry dopalun

  Odpowiedz
  • Redakcja
   4 grudnia 2018 o 09:37

   „Dopalun”, to może i za dużo powiedziane, ale wykazauje naprawdę ciekawe działanie 😉

   Odpowiedz
 • Miro
  6 czerwca 2019 o 17:13

  Kofeina (zwana też teiną) razem z teaniną występuje – w sporych ilościach w każdej herbacie (herbacie, nie owocowych czy ziołowych naparach), nie tylko w zielonej.

  Odpowiedz
 • Wanda
  12 grudnia 2021 o 06:50

  Mogę tyko polecić. Zażywam L- teanine ,250 mg raz dziennie wieczorem i nareszcie po dlugoletniej walce z bezsennoscia zdecydowanie lepiej śpię. Jestem bardziej odporna na stres i spokojniejsza,a co najważniejsze, nie potrzebuję żadnych innych leków.

  Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*