Lactobacillus rhamnosus GG - zastosowania - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Lactobacillus rhamnosus GG – zastosowania

ŹRÓDŁO ZDJĘCIA: Evogreens-blog_probiotics.jpg

Czym są probiotyki?

Probiotyki, to żywe szczepy bakterii, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny efekt zdrowotny na organizm gospodarza. Ciekawostką poruszającą tę kwestię jest fakt, że produkty metabolizmu bakterii probiotycznych, a nawet martwe szczepy probiotyczne wykazują działanie immunostymulujące. Na przykład znany wszystkim Enterol, czyli preparat zawierający niepatogenne drożdże Saccharomyces boulardii, nienależące oficjalnie do grupy probiotyków, wywołują efekt właśnie probiotyczny.

 

Dlaczego dany szczep?

W celu poprawy zdrowia i osiągnięcia założeń klinicznych w przypadku konkretnych jednostek chorobowych, należy stosować konkretny szczep bakteryjny, a to dlatego że właściwości określonego probiotyku są szczepozależne, przez co nie można przypisać określonych pozytywnych cech jednego drobnoustroju do drugiego, nawet tych blisko spokrewnionych. Zatem podstawą w doborze odpowiedniego preparatu probiotycznego jest dokładne określenie jego właściwości. Probiotyki są zaliczane do grupy tzw. żywności funkcjonalnej, czyli żywności pełniącej silnie sprecyzowane założenia.

Wśród cech funkcjonalnych probiotyków należy wymienić:

  • Ludzkie pochodzenie (pochodzenie z ludzkiego przewodu pokarmowego),
  • Udowodniony brak negatywnego wpływu na organizm,
  • Odporność na działanie soku żołądkowego oraz enzymów trawiennych,
  • Dokładnie określona przynależność taksonomiczna (dokładne określenie rodzaju i gatunku drobnoustroju),
  • Potwierdzony odpowiednimi badaniami korzystny efekt zdrowotny,
  • Zdolność do produkcji substancji przeciwdrobnoustrojowych (m.in. bakteriocyny, czyli antagonistyczne działanie względem organizmów patogennych),
  • Zdolność adhezji na nabłonka jelitowego oraz konkurencja o receptory z drobnoustrojami patogennymi (najczęściej receptory mannozowe).[1]

 

O Lactobacillus rhamnosus GG słów kilka

Aby preparat probiotyczny wykazał założony efekt kliniczny, musi on posiadać odpowiednio wysoką liczebność bakterii w preparacie. Jednak żeby powyższe cele zostały spełnione, probiotyk musi być odpowiednio przebadany w kontekście różnych jednostek chorobowych, można powiedzieć, że o jakości probiotyku świadczy ilość badań klinicznych na nim przeprowadzona. Idąc tym tropem, niewątpliwie jednym z najbardziej przebadanych szczepów probiotycznych na świecie jest Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 (GG). Jeden z elementów jego nazwy „GG” szczep ten zawdzięcza dwóm badaczom, którzy wyizolowali ten gatunek bakterii w 1983r.-Gorbachowi i Goldinowi.

LGG posiada ponad 800 badań o najwyższej wiarygodności z randomizacją oraz kontrolą placebo. Jego działanie profilaktyczne i te wspomagające leczenie zostało udokumentowane w różnego rodzaju przypadkach, takich jak:

  • skracanie czasu trwania biegunek (poantybiotykowych, szpitalnych, infekcyjnych, podróżnych),
  • redukcja częstości nawracających infekcji, redukcja objawów i leczenie próchnicy,
  • redukcja objawów Atopowego Zapalenia Skóry (AZS),
  • poprawa zdrowia u osób z nieswoistymi chorobami jelit (IBD) itp.[2-4]

 

Preparat firmy Aliness – 5 mld bakterii probiotycznych w jednej kapsułce – KUP TERAZ

Rola w leczeniu biegunek infekcyjnych i poantybiotykowych

Jedną z najlepiej udokumentowanych właściwości Lactobacillus rhamnsosus GG jest wysoka skuteczność w skracaniu czasu trwania biegunek. Pojawienie się tego zaburzenia często powiązane jest z zakażeniem/kolonizacją przewodu pokarmowego przez drobnoustroje patogenne z przetworów zwierzęcych. Czasem zdarza się, iż przyczyną zakażenia są bakterie bytujące w organizmie gospodarza, które w wyniku sprzyjających warunków do rozwoju wymknęły się spod kontroli. W związku z częstymi tego typu incydentami, szczególnie u małych dzieci (po podaniu antybiotyków), zaczęto stosować leczenie alternatywne w postaci właśnie probiotyków.

 

Jak pokazują badania, profilaktyczne podawanie szczepu LGG dzieciom, przyczynia się do znacznego zmniejszenia ryzyka wystąpienia biegunek infekcyjnych, a w czasie ich wystąpienia, przyczynia się do skrócenia średniego czasu ich trwania. Biegunka infekcyjna jest rodzajem biegunki podróżnych, dlatego też podaż tego szczepu może być pomocna u osób planujących podróż do krajów o obniżonym stopniu higieny. Badania wykazały, że podaż LGG przyczyniła się do zmniejszenia ryzyka biegunki podróżnych u 8% podróżujących. Największe pole do popisu LGG wykazuje jednak w przypadku biegunki ponatybiotykowej, dotykającej praktycznie co drugiego pacjenta przyjmującego antybiotyki. Tego rodzaju biegunka powodowana jest przez nadmierne rozprzestrzenienie się bakterii patogennej Clostridium difficile, która wykazuje działanie antybiotykooporne (prawdopodobnie wykształcone na przestrzeni dekad przez tzw. nadmierną higienizację i stosowanie antybiotyków, na które zdążyła się uodpornić). W momencie wyniszczenia większości mikroflory przez antybiotyk, drobnoustrój ten może pozwolić sobie na kolonizację przewodu pokarmowego. Jej toksynotwórcze działanie – nadmiernie pobudzające ruchy perystaltyczne jelit – wywołuje incydenty biegunkowe oraz doprowadza do odwodnienia, czasami nawet skrajnego. Jedna z metaanaliz, w której wzięto pod uwagę, aż 34 randomizowane badania wykazuje, iż zastosowanie probiotyków, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia biegunki poantybiotykowej nawet o 52%, przy czym duża część badań dotyczyła szczepu LGG.

 

Inne badania wykazały natomiast, że podaż Lactobacillus rhamnosus GG, przyczyniła się do redukcji występowania nudności, bólów brzucha oraz wymiotów u pacjentów będących w trakcie terapii eradykacyjnej Helicobacter pylorii, patogenu będącego jedną z przyczyn refluksu żołądkowo-przełykowego[5-8].

 

Nawracające infekcje

Badanie obserwujące wpływ LGG na małych pacjentów z problemem nawracających infekcji układu oddechowego, udowodniły zmniejszone ryzyko zachorowalności o 34%, w stosunku do grupy dzieci, którym probiotyku nie podawano[9].

 

Choroby atopowe

Olej z nasion ogórecznika standaryzowany na GLA i LA – pomoc w walce z atopowym zapaleniem skóry – KUP TUTAJ

Problemy dermatologiczne są obecnie bardzo częstym zjawiskiem występującym u małych dzieci oraz młodzieży. Badania wykazują, iż podawanie takim osobom szczepu LGG, silnie przyczynia się do obniżenia objawów i ich rozległości ,w przypadku atopowego zapalenia skóry. Inne badania dobitnie pokazują, że podaż LGG kobietom ciężarnym (z wywiadem atopowym) 2-4 tygodnie przed terminem porodu, przyczynia się do niższego występowania zmian atopowych w kluczowych momentach rozwoju maluchów, czyli drugim, czwartym, siódmym roku życia w porównaniu do dzieci, które nie przyjmowały szczepu LGG[10].

 

Zastosowanie LGG w przypadku IBS

 

Tutaj możecie przeczytać o zastosowaniu bakterii Lactobacillus plantarum u osób cierpiących na IBS!

 

Czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego, czyli zaburzenia objawiające się spontanicznie, bez większych odchyleń w badaniach diagnostycznych i obrazowych są zmorą niejednej osoby. Jednym z najczęstszych tego typu zaburzeń jest powszechnie występujący zespół jelita drażliwego (IBS), stwarzający szczególne niebezpieczeństwo dla dzieci. Randomizowane badania z kontrolą placebo wykazują, że podawanie dzieciom LGG cierpiącym na objawy IBS, w znaczący sposób przyczynia się do redukcji objawów, nasilenia oraz ich częstości, zwiększając tym samym komfort życia w stosunku do grupy otrzymującej placebo[11].

 

Witamina D jest również korzystnym preparatem u osób cierpiących na Zespół Jelita Drażliwego -KUP TUTAJ

 

Tutaj natomiast możecie przeczytać o jej wpływie na to zaburzenie czynnościowe.

Ciekawym zjawiskiem zaobserwowanym podczas jednego z badań dotyczących wpływu LGG na IBS, była znaczna poprawa komfortu pacjentów cierpiących na dyspepsję czynnościową -zaburzenie bilansu pH soku żołądkowego, często towarzyszące osobom z zespołem jelita drażliwego.

 

Zdrowie jamy ustnej dzieci

Badania przeprowadzone na młodych pacjentach wykazały, iż dodatek szczepu LGG do mleka, przyczynił się do zmniejszenia częstości występowania próchnicy u dzieci w wieku od 1 do 6 lat. Maluchy z grupy badawczej otrzymywały 5 dni w tygodniu preparat zwierający szczep Lactobacillus rhamnosus GG przez okres 7 miesięcy, natomiast grupa kontrolna otrzymywała placebo. Wykazano również istotnie niższą ilość bakterii z gatunku Streptococcus mutans, przyczyniających się do powstawia próchnicy i niszczenia szkliwa nazębnego, poprzez uwalnianie kwasów organicznych na powierzchni płytki.

 

Podsumowanie

Niewątpliwie, korzyści ze stosowania szczepu LGG jest wiele. Najwięcej benefitów z tytułu probiotykoterapii szczepem Lactobacillus rhamnosus GG uzyskają osoby młode lub dzieci, aczkolwiek jego stosowanie u osób dorosłych przyniesie te same korzyści. Potencjalne stosowanie LGG w przypadku redukcji masy ciała jest niezwykle ciekawą właściwością tego szczepu i wymaga ona przeprowadzenia dalszych badań obserwujących ten efekt. Ze względu na mnogość badań potwierdzających korzyści płynące ze stosowania probiotyków, niewątpliwie wykształca się nowy nurt współczesnej medycyny. Wraz z jego rozwojem warto też zwracać uwagę na właściwości szczepów probiotycznych, gdyż umiejętne wykorzystanie ich właściwości szczepozależnych, przyniesie pacjentowi wiele benefitów związanych z profilaktyką oraz efektywnym wspomaganiem leczenia konkretnej jednostki chorobowej.

 

 

 

Źródła:

  1. https://journals.viamedica.pl/gastroenterologia_kliniczna/article/view/42784
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17711557
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15922949
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15158604
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4069731/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11148433
  7. https://aem.asm.org/content/71/10/6008
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2184847
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20403940
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11069570
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16126049

 

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

  • Emil
    8 grudnia 2018 o 10:46

    Coraz głośniej o probiotykach. Naprawdę ciekawa sprawa, tylko właśnie trzeba umieć ukierunkować dana probiotykoterapię, bo niestosowna, może przynieść więcej złego, niż dobrego :).

    Odpowiedz
    • Mateusz Jagielski-Szczypik
      8 grudnia 2018 o 14:20

      Na tym polega cała sztuka 😉

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*