Rodzaje tańca - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Rodzaje tańca

Taniec tak naprawdę jest nieodłącznym elementem ludzkości. Jest on obecny od początku istnienia świata. Z biegiem czasu taniec stał się jednym z ważnych narzędzi do rozrywki, zachowania interakcji społecznych, a także celebrowania wydarzeń. Jest on również świetną formą aktywności podczas której spalamy spore ilości kalorii. Taniec służy także jako sposób wyrażania ludzkich myśli i emocji. Wpływa on na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Wraz z rozwojem cywilizacji, pojawiają się nowe formy taneczne. Ograniczeniem jest tylko kreatywność. W tym artykule znajdziecie opisy wybranych rodzajów tańca. Jest ich naprawdę dużo, a każdy znajdzie coś dla siebie. Umiejętność tańczenia przekłada się na wiele aspektów życia codziennego.

 

 1. Taniec współczesny

Rozwinął się on w połowie XX wieku. Jest on obecnie jedną z najbardziej popularnych i technicznych form tańca, którą nawet studiowano.

Opierając się na stylach tańca klasycznego, nowoczesnego i jazzowego, taniec współczesny ewoluował i zawiera wiele cech charakterystycznych dla szerszej gamy form tanecznych.

Znany jest on z tego, że kładzie nacisk na silną pracę tułowia i nóg, nieustanne skurcze i rozluźnienia, pracę na podłodze, często jest znany również z nieprzewidywalnych i nieuporządkowanych zmian prędkości i rytmu.

 

 1. Hip hop

Uważa się, że oficjalnie rozpoczął się on w Nowym Jorku na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W tym czasie osoby bez profesjonalnego przygotowania tanecznego, ale z naturalnym instynktem ruchu, wprowadziły taniec na ulice. Ruchy hip-hopowe były inspirowane złożonymi rytmami i stylem ruchu afrykańskiego tańca. Muzyka i ruch połączyły się, tworząc nową sztukę. Termin „hip hop” ogólnie odnosi się do stylu muzycznego, ale istnieje kilka ważnych elementów, które go definiują. Główne elementy kultury hip-hopowej to rap, DJing, breakdance i graffiti. Może również obejmować beatbox, modę i styl i nie tylko. Hip hop rozprzestrzenił się na cały świat za pośrednictwem serwisów społecznościowych.

Wsparcie wytrzymałości niezbędnej podczas tańca

 1. Breakdance

Breakdance to najstarszy znany styl tańca hip-hopowego. Uważa się, że pochodzi z Bronxu w Nowym Jorku i powstał w latach 70. XX wieku.  Pod koniec lat 60. Afrika Bambaataa uznał, że breakdance to nie tylko forma tańca. Postrzegał to jako środek do celu. Bambaataa utworzył jedną z pierwszych grup tanecznych, Zulu Kings. Rock Steady Crew, prawdopodobnie najważniejszy kolektyw breakdance w historii hip-hopu, dodał akrobatyczne ruchy. Breaking ewoluował od prostych headspinów i backspinów do skomplikowanych powermovesów.

 

 1. Popping

Popping to taniec uliczny i jeden ze stylów funk, który wywodzi się z Kalifornii, ze społeczności afroamerykańskiej. Powstał w latach 1960-1970. Opiera się na technice szybkiego napinania i rozluźniania mięśni w celu wywołania efektu “szarpnięcia” w ciele tancerza, określanego jako pop. Odbywa się to w sposób ciągły w rytmie piosenki w połączeniu z różnymi ruchami i pozami. Tancerz jest powszechnie określany jako popper. Jako jeden z najwcześniejszych stylów funk i street dance, popping jest ściśle związany z tańcem hip-hopowym. Jest często wykonywany na bitwach, w których uczestnicy próbują prześcignąć się nawzajem pokazując różne ruchy do rytmu.  To miejsce na improwizację i ruchy freestyle, które rzadko są widywane na pokazach i występach.

 

Taniec Sylwetka, Taniec, Para, Huśtawka Taniec, Retro

https://pixabay.com/pl/vectors/taniec-sylwetka-taniec-para-5441910/

 

 1. Salsa

Ruchy salsy wywodzą się z kubańskiego tańca Son z lat 20. XX wieku, a dokładniej poprzez rytm Son Montuno z silnymi wpływami tańca Mambo i innych afro-kubańskich tańców ludowych. Obecnie istnieje wiele różnych stylów tańca salsy ze względu na rozproszenie geograficzne. Salsa jest zazwyczaj tańcem z partnerem, chociaż istnieją uznane formy solowe. Salsę można improwizować lub wykonywać z ustaloną choreografią.

Szybsza regeneracja pomiędzy treningami dzięki Omega-3

 1. Bachata

Bachata to styl tańca wywodzący się z Dominikany. Jest on tańczony na całym świecie, ale nie identycznie. Podstawą tańca są trzy kroki z ruchami bioder, po których następuje stuknięcie z ruchem bioder na czwartym takcie. Kolana powinny być lekko ugięte, aby łatwiej kołysać biodrami. Ruch bioder jest bardzo ważny, ponieważ jest dużą częścią tańca. Ogólnie rzecz biorąc, większość ruchu tancerza odbywa się w dolnej części ciała do bioder, a górna część ciała porusza się znacznie mniej. Dziś bachata jest jednym z najpopularniejszych stylów muzyki latynoskiej, wyprzedzając nawet salsę w wielu latynoamerykańskich salach tanecznych.

 

 1. Cha – cha

Taniec rozwinął się na Kubie po II wojnie światowej. Taniec Cha Cha jest znany jako żywy i energiczny taniec i jest wykonywany zarówno przez profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów.

Cha Cha jest wykonywana w rytmie 4/4 i wymaga dużego ruchu bioder, podobnie jak bachata. Taniec ten charakteryzuje się trzema szybkimi krokami, po których następują dwa wolniejsze wykonywane na jednym i dwóch uderzeniach. Taniec wykonywany jest w tempie około 120 uderzeń na minutę. Taniec wykonywany jest przy minimalnym ruchu górnej części tułowia. Taniec Cha Cha charakteryzuje się skomplikowanymi ruchami stóp, szybkimi rotacjami, silnymi ruchami bioder, a wszystko to w rytm muzyki latynoamerykańskiej.

Patentowany kolagen rybi dla kondycji włosów, skóry, paznokci i aparatu ruchu

 1. House

House dance to taniec uliczny, który narodził się na parkietach klubowych Chicago i Nowego Jorku w latach 70. i 80. XX wieku. Wywodzi się on tak naprawdę z disco, jednak nie jest już z nim tak kojarzony jak wcześniej.  Jest to styl mocno skoncentrowany na pracy nóg, co oznacza, że wiele czerpie z afro, latynoskich i jazzowych korzeni. House to kultura, która promuje wolność wypowiedzi, poczucie rodziny i połączenie z muzyką.

 

 1. Balet

Taniec baletowy wywodzi się z Włoch. Termin balet oznacza „tańczyć”.

Jest to taniec rozpowszechniony na całym świecie jako jedna z najbardziej artystycznych form rozrywki, z której korzystają ludzie w każdym wieku. Taniec ten to połączenie choreografii i sztuki, wdzięcznych ruchów z lekką muzyką klasyczną. Obecnie tradycyjny taniec baletowy zostaje zastąpiony nowymi, nowoczesnymi formami tańca baletowego. Niektóre formy tańca baletowego to balet klasyczny czy balet współczesny.

 

 1. Tańce ludowe

Tańce ludowe są tańczone na całym świecie z udziałem ludzi różnych kultur i religii, wykorzystujących różne formy tańca ludowego do przedstawiania emocji, opowieści, wydarzeń historycznych, a nawet aspektów życia codziennego.

Do dobrze znanych rodzajów tańca ludowego należą: Samba (Brazylia) i Hula (Hawaje). Niektóre kultury mogą nawet wykonywać wiele odmian tańców ludowych.

Tańce ludowe są powszechnie organizowane na imprezach publicznych, w których mogą uczestniczyć ludzie bez względu na to, czy są profesjonalistami czy też zupełnie początkującymi. Takim tańcom towarzyszy również tradycyjna muzyka, aby jeszcze bardziej wzbogacić doświadczenie kulturowe.

 

Rundzie Dance, Taniec, Drewno, Tańczyć, Sztuka, Vintage

https://pixabay.com/pl/illustrations/rundzie-dance-taniec-drewno-ta%c5%84czy%c4%87-1893396/

Podsumowanie

To tylko niektóre z rodzajów tańca. Jest ich o wiele więcej, a na pewno na przestrzeni lat będą powstawać nowe. Jest to dziedzina, która stale się rozwija, jednak mam wrażenie. ze nie jest ona doceniana. Aby zacząć tańczyć wystarczy tak naprawdę internet z instruktażem lub zapisanie się do szkoły tańca, których teraz jest sporo. Taniec to nie tylko poszczególne ruchy, ale i emocje czy próba wyrażania siebie.

 

Photo: https://www.backstage.com/magazine/article/the-right-way-to-behave-on-a-professional-dance-job-66734/

Źródła: https://uk.harlequinfloors.com/en/news/popular-types-of-dance-list-of-top-dance-genres

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dance_styles

http://www.dancefacts.net/dance-types/types-of-dances/

https://stylesatlife.com/articles/types-of-dance/

 

Studentka trzeciego roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

 • Aleksandra Włodarczyk Zumba
  7 grudnia 2021 o 04:22

  Stylów oraz rodzajów tańca może wyodrębnić jeszcze więcej. Bardzo ładnie zostały wyeksponowane różnice pomiędzy różnymi tańcami. Wiele elementów wymienionych w artykule używam podczas składania choreografii oraz regularnych zajęć Zumba Fitness.
  Najczęściej jest to Cumbia, Salsa, Bachata, Reggaeton oraz Soca. Lubię korzystać z różnych elementów tanecznych podczas treningów, to zwiększa atrakcyjność zajęć Zumba.

  Odpowiedz
  • Paulina Szydlik
   19 maja 2022 o 12:21

   Jasne że tak! Taniec cały czas ewoluuje 😉

   Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*