Trening izometryczny - dlaczego warto - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Trening izometryczny – dlaczego warto

Trening izometryczny coraz chętniej jest wykorzystywany przez osoby poświęcające swój wolny czas na aktywność fizyczną. Nic dziwnego – to świetne urozmaicenie właściwego treningu w siłowni, ale również wartość dodana sama w sobie, jako główny trening. Dla sporego grona osób nazwa ta wciąż jest jednak dość enigmatyczna. Czym zatem jest ów trening?

Trening dla każdego

Trening izometryczny polega na maksymalnym napięciu mięśni bez zmiany ich długości. W rezultacie ćwiczenia te są ćwiczeniami statycznymi – oprócz spięcia mięśni, nie wykonują one innego ruchu. Tak naprawdę izometria jest częściowo obecna również podczas treningu siłowego, np. wtedy, gdy uginając przedramię z hantlem, na chwilę zatrzymujemy je w maksymalnym napięciu. Można ją jednak “wyodrębnić” i stworzyć kompletny trening wyłącznie na bazie izometrii. 

Aminokwasy rozgałęzione w pysznych owocowych smakach

Specyfika takiej aktywności powoduje, że możemy ją realizować praktycznie w każdych warunkach: w domu, w pracy, a nawet…
w środku lasu. Do podstawowych ćwiczeń izometrycznych nie potrzeba bowiem sprzętu. Dzięki temu z korzyści tego treningu mogą korzystać nawet osoby starsze. 

Dbałość o wiele partii mięśniowych

Bodaj najpopularniejszym, flagowym przykładem treningu izometrycznego – choć może wielu nie jest tego świadomych – jest plank, czyli popularna “deska”. Świetnie dba o nasze mięśnie brzucha, ale “opiekuje się” również kręgosłupem. 

Wykonując trening izometryczny zadbamy także o klatkę piersiową. W tym celu należy wykonywać ćwiczenie polegające na silnym napieraniu jednej dłoni na drugą (mając ręce ułożone jak do modlitwy).

Monohydrat kreatyny od testosterone.pl

Mięśnie ud wzmocnimy wykonując tzw. siad narciarski, czyli przyjmując pozycję siedzącą opierając plecy o ścianę (pozycja jak przy wykonywaniu przysiadów). O łydki zadbamy zaś popularnymi wspięciami na palcach. 

Ćwiczeniem izometrycznym może być również… imitacja ćwiczeń siłowych. Wykonywanie ruchu, jak przy wyciskaniu sztangi czy uginaniu przedramienia ze sztangielkami, również wywołają solidne napięcie mięśni – nawet jeśli sztangi i hantli w rękach nie będzie. Należy jednak zawsze pamiętać o maksymalnym napięciu mięśni oraz spokojnym oddechu (jednym z największych błędów jest wstrzymywanie oddechu w trakcie napięcia mięśni, co ma szczególne konsekwencje m.in. dla osób mających problemy z ciśnieniem krwi).

Efekty

Ćwiczenia izometryczne korzystnie wpłyną na zwiększenie wytrzymałości i elastyczności mięśni. Po regularnym treningu ciało jest również wyrzeźbione, smuklejsze i zyskuje lepszą postawę. 

Wspomóż pracę mózgu z Bacopa Monnieri

To świetny sposób na “podrasowanie” swoich codziennych rytuałów treningowych, ale również jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczająco dużo czasu na trening w siłowni, czy też dla osób na urlopie, którzy nie mają dostępu do zaawansowanego sprzętu.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*