CZYM JEST WITAMINA B12
Kobalamina ( powszechnie znana jako witamina B12) to organiczna substancja, rozpuszczalna w wodzie, która zaliczany jest do witamin z grupy B. Ze względu na strukturę chemiczną należy ona do związków kompleksowych. Jest niezbędną witaminą i związkiem metaloorganicznym (może wiązać metale, ponieważ zawiera kobalt w swojej strukturze) odkryta w 1849 roku po zbiorze badań szukających „czynnika” w wątrobie, który może leczyć niedokrwistość złośliwą. Bierze również udział jako kofaktor enzymatyczny zarówno w syntezie DNA, jak i wytwarzaniu energii.
Cząsteczka kobalaminy może występować w kilku postaciach w zależności od tego, do czego się przyłączy, w tym cyjanku (cyjanokobalaminy), grupy metylowej (metylokobalamina), deoksyadenozyny (deoksyadenozylokobalaminy) i grupy hydroksylowej (hydroksykobalaminy); postać cyjanokobalaminy znajduje się w śladowych ilościach w żywności i jest powszechnie stosowaną formą witaminy B12.
Chociaż metylokobalamina lub 5-dezoksyadenozylokobalamina są jedynymi formami, które mogą być enzymatycznymi kofaktorami, inne formy mogą się w nie przekształcić w formę aktywną biologicznie, szczególnie przy co raz częstszej wśród populacji mutacji genu MTHFR.
DZIAŁANIE KOBALAMINY
WItamina B12 pełni rolę niebiałkowego składnika enzymu niezbędnego do jego aktywności w produkcji ważnych neurotransmiterów monoaminowych: dopaminy, serotoniny i norepinefryny. W efekcie, niski poziom kobalaminy skutkuje zaburzeniami syntezy tych neuroprzekaźników, co może prowadzić do ograniczenia zdolności komunikowania się komórek w ośrodkowym układzie nerwowym.
Niedobór neuromediatorów z grupy monoamin manifestuje się w gorszym samopoczuciu, obniżeniu energii czy problemach ze snem. Dodatkowo deficyt dopaminy jest przyczyną rozwoju choroby Parkinsona. Odpowiedni poziom witaminy B12 jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowaniu mózgu oraz w profilaktyce niektórych schorzeń o podłożu neurodegeneracyjnym.
JAK DAWKOWAĆ I Z CZYM ŁĄCZYĆ B12
Suplementacja witaminy B12 wynosi około 1000mcg (1 mg), szczególnie należy zwrócić uwagę na jej suplementację u osób stosujących diety wegańskie lub wegetariańskie, choć jej niedobory co raz częściej pojawiają się również u osób, u których w diecie znajdują się pokaźne ilości mięsa.
W celu regulacji ciśnienia krwi, kontroli poziomu glukozy i cholesterolu i w profilaktyce antymiażdżycowej warto łączyć witaminę B12 wraz z:
Jeśli zależy nam na właściwościach przeciw utleniających, opóźnieniu procesów starzenia, profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu krwionośnego , najlepiej sprawdzi się połączenie B12 wraz z:
- Jagodami Goji
- Eleuthero
- Cytryniec Chiński
Witaminę B12 możemy również zastosować pod kątem funkcji prokognitywnych, stabilizacji nastroju, poprawy pamięci, redukcji stresu dzięki połączeniu wraz z:
Ewa
9 października 2018 o 10:18Jestem na diecie wegańskiej i dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Rozjaśnił mi on temat tej witaminy w 100% :)! Dziękuję!