Witamina B12 (kobalamina) - występowanie, niedobór, właściwości - Sklep

Kategorie

Najczęściej czytane

Witamina B12 – występowanie, niedobór, właściwości

CZYM JEST WITAMINA B12

Kobalamina ( powszechnie znana jako witamina B12) to organiczna substancja, rozpuszczalna w wodzie, która zaliczany jest do witamin z grupy B. Ze względu na strukturę chemiczną należy ona do związków kompleksowych. Jest niezbędną witaminą i związkiem metaloorganicznym (może wiązać metale, ponieważ zawiera kobalt w swojej strukturze) odkryta w 1849 roku po zbiorze badań szukających „czynnika” w wątrobie, który może leczyć niedokrwistość złośliwą. Bierze również udział jako kofaktor enzymatyczny zarówno w syntezie DNA, jak i wytwarzaniu energii.

Cząsteczka kobalaminy może występować w kilku postaciach w zależności od tego, do czego się przyłączy, w tym cyjanku (cyjanokobalaminy), grupy metylowej (metylokobalamina), deoksyadenozyny (deoksyadenozylokobalaminy) i grupy hydroksylowej (hydroksykobalaminy); postać cyjanokobalaminy znajduje się w śladowych ilościach w żywności i jest powszechnie stosowaną formą witaminy B12.

Chociaż metylokobalamina lub 5-dezoksyadenozylokobalamina są jedynymi formami, które mogą być enzymatycznymi kofaktorami, inne formy mogą się w nie przekształcić w formę aktywną biologicznie, szczególnie przy co raz częstszej wśród populacji mutacji genu MTHFR.

DZIAŁANIE KOBALAMINY

WItamina B12 pełni rolę niebiałkowego składnika enzymu niezbędnego do jego aktywności w produkcji ważnych neurotransmiterów monoaminowych: dopaminy, serotoniny i norepinefryny. W efekcie, niski poziom kobalaminy skutkuje zaburzeniami syntezy tych neuroprzekaźników, co może prowadzić do ograniczenia zdolności komunikowania się komórek w ośrodkowym układzie nerwowym.

Niedobór neuromediatorów z grupy monoamin manifestuje się w gorszym samopoczuciu, obniżeniu energii czy problemach ze snem. Dodatkowo deficyt dopaminy jest przyczyną rozwoju choroby Parkinsona. Odpowiedni poziom witaminy B12 jest więc niezbędny do prawidłowego funkcjonowaniu mózgu oraz w profilaktyce niektórych schorzeń o podłożu neurodegeneracyjnym.

JAK DAWKOWAĆ I Z CZYM ŁĄCZYĆ B12

Suplementacja witaminy B12 wynosi około 1000mcg (1 mg), szczególnie należy zwrócić uwagę na jej suplementację u osób stosujących diety wegańskie lub wegetariańskie, choć jej niedobory co raz częściej pojawiają się również u osób, u których w diecie znajdują się pokaźne ilości mięsa.

W celu regulacji ciśnienia krwi, kontroli poziomu glukozy i cholesterolu i w profilaktyce antymiażdżycowej warto łączyć witaminę B12 wraz z:

Jeśli zależy nam na właściwościach przeciw utleniających, opóźnieniu procesów starzenia, profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych i chorób układu krwionośnego , najlepiej sprawdzi się połączenie B12 wraz z:

Witaminę B12 możemy również zastosować pod kątem funkcji prokognitywnych, stabilizacji nastroju, poprawy pamięci, redukcji stresu dzięki połączeniu wraz z:

Myślę, że moją przygodę z dietetyką najlepiej opisują słowa ''Od ogółu do szczegółu''. Zaczęło się tak jak u większości z nas, co zrobić, żeby wyglądać i czuć się lepiej we własnej skórze ? Szukanie odpowiedzi i gotowych rozwiązań w czasopismach i na forach internetowych, mordercze plany treningowe, wyrzeczenia itd. A wszystko dlatego, że u kogoś taki schemat się sprawdził, więc u mnie też musiał. Lecz zawsze gdzieś z tyłu głowy zdawałem sobie sprawę, że to nie może być jedyny sposób, nawet jeśli efekty były widoczne gołym okiem.

I tak zaczęło się poszukiwanie odpowiedzi na pytania ''gdzie, co, jak i dlaczego?''. Dlaczego taka dieta działa ? Jak to sie dzieje, że tkanka tłuszczowa znika, a mięśniowa rośnie ? Co się dzieje w naszym organizmie po zjedzeniu węglowodanów czy białka ? Gdzie zachodzą te wszystkie procesy ?

Szukając odpowiedzi zdałem sobie sprawę, że uwielbiam to co czytam, czego się dowiaduję i to w jaki sposób jestem w stanie wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym. Sprawiało mi to przyjemność do tego stopnia, że postanowiłem zmienić kierunek studiów z Architektury na Dietetykę, i przeprowadzić się do innego miasta. W trakcie studiów zaczynałem od podcastów i webinarów, kolejnym krokiem było czytanie artykułów i książek, nie tylko tych o dietetyce, a bardziej tych związanych z ludzką fizjologią, następnie przyszła kolej na szkolenia i konferencje naukowe, szukanie badań naukowych i ostatecznie przekucie całej teorii w praktykę.

Zaczęło się skromnie od pomocy w utracie wagi najbliższym znajomym i rodzinie, aktualnie pracuję z osobami, które posiadają różne zaburzenia metaboliczne, bądź choroby autoimmunologiczne, jak i również ze sportowcami, którzy chcą zmaksymalizować swój potencjał fizyczny jak i również ten sylwetkowy.

Na tym Fanpage'u postaram się dzielić zdobytym na przestrzeni lat doświadczeniem, pokazać różne rozwiązania jednego problemu, a nie utarte schematy, wstawiać mniej lub bardziej skomplikowane artykuły oraz będę odpowiadać na wszelkie pytania zadawane bezpośrednio do mnie.

Moja nauka cały czas trwa, dlatego jestem zawsze otwarty na ciekawą debatę i konstruktywną krytykę.

Pozdrawiam Filip

  • Ewa
    9 października 2018 o 10:18

    Jestem na diecie wegańskiej i dobrze, że trafiłam na ten artykuł. Rozjaśnił mi on temat tej witaminy w 100% :)! Dziękuję!

    Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*