Aplikacje mobilne a promocja zdrowia - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Aplikacje mobilne a promocja zdrowia

Rozwój internetu przyczynił się również do promowania zdrowego stylu życia. W ostatnim czasie coraz więcej osób czy organizacji promuje zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczną. Próbuje uświadamiać nas, jak ważne jest to w naszej codzienności. Powstało wiele aplikacji, które mogą pomóc nam kontrolować zarówno dietę jak i ćwiczenia, a także inspirować do zmiany „lifestyle’u”.

 

Aplikacje do liczenia kalorii takie jak Myfitnesspal czy Fitatu mogą pomóc nam w kontroli spożywanych kalorii. Śledzą one naszą masę ciała, obliczają zalecane dzienne spożycie kalorii, jednak zazwyczaj trzeba brać na to poprawkę i testować na sobie. Zawierają również dziennik żywności i dziennik ćwiczeń. Po dodaniu produktów ukazuje się tabelką ze spożyciem kalorii w ciągu dnia. Ponadto pokazuje pozostałe zalecane spożycie kalorii oraz liczbę kalorii spalonych podczas ćwiczeń. Mogą one łączyć się na przykład z zegarkiem, który uwzględnia aktywność fizyczną w danym dniu. Aplikacje również śledzą postępy w osiąganiu celów. Baza danych żywieniowych w tych aplikacjach jest bardzo obszerna i zawiera prawie wszystkie dostępne produkty spożywcze. Można również pobierać przepisy z Internetu lub tworzyć własne potrawy i dania. Większość produktów spożywczych jest przesyłana przez innych użytkowników, dlatego też liczba kalorii może nie być dokładna i może różnić się od stanu faktycznego. Dlatego też należy upewniać się czy podane makroskładniki się zgadzają. Aplikacje zapisują ulubione posiłki lub produkty w celu wygodniejszego i łatwiejszego użytkowania. Dodatkowo istnieje skaner kodów kreskowych, dzięki któremu po zeskanowaniu uzyskujemy natychmiastowe informacje o wartościach odżywczych produktów spożywczych. Każdy dzień jest ukazywany jako wykres kołowy lub słupkowy, przedstawiający rozkład węglowodanów, białka i tłuszczy. Można również robić notatki na każdy dzień, zapisując postępy lub samopoczucie.

Obie aplikacje oferują bezpłatną wersję, jednak niektóre funkcje są dostępne tylko w wersji premium za które należy zapłacić.

Omega-3, źródło niezbędnych EPA i DHA

 

Ileważy – jest to właściwie strona, która pokazuje nam jak wygląda objętościowo dana porcja produktu oraz ile ma mniej więcej kalorii. Jest to świetna opcja dla osób, które akurat nie mają przy sobie wagi czy chcą oszacować ilość spożywanych kalorii. Nie ma co stresować się obiadem u babci. Jeśli już tak bardzo chcemy wliczyć to w „makro” możemy z łatwością porównać swoją porcję z porcją podaną na stronie.

 

Sleep Cycle/Sen – jak już wiadomo sen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Zbyt krótki sen może powodować rozdrażnienie, niechęć do życia, zwiększone ryzyko infekcji, brak regeneracji, zwiększony poziom kortyzolu czy utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Te aplikacje monitorują jakość, długość, a także tętno podczas snu. Aplikacja przez całą noc monitoruje sen odnotowując wszelkie zakłócenia, takie jak przebudzenie czy nawet rozmawianie przez sen. Istnieje również możliwość budzenia rano podczas najlżejszej fazy snu, dzięki czemu nie będziemy rozdrażnieni, a wypoczęci i gotowy na cały dzień.

 

Instagram – pewnie zastanawiacie się dlaczego go tutaj umieściłam. Ta aplikacja może powodować negatywne odczucia, gdyż zazwyczaj każdy z nas chce wyjść jak najlepiej na zdjęciu. Są one robione w najbardziej korzystnej pozie, w najlepszym świetle. Często też zdjęcia są przerabiane przez różne aplikacje wygładzające ciało, redukujące cellulit czy rozstępy. Jednak chodzi mi o inną stronę instagrama. Można znaleźć naprawdę ciekawe profile, które mają edukacyjny kontent wstawiając na swoje profile infografiki. Mogą one pomóc w zwiększeniu świadomości społeczeństwa. Znajdziemy tam również przykłady ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu lub na siłowni. Warto wybierać kompetentne osoby, aby nie zrobić sobie krzywdy.

 

Zdrowe zakupy – ułatwia ona zbilansowanie zdrowej diety. Jej celem jest zapoznanie się z produktami, które na co dzień kupujemy w sklepie spożywczym. Wystarczy zeskanować kod kreskowy, aby zobaczyć składniki produktu, ich szkodliwość lub działanie prozdrowotne. Pomaga również wybrać najzdrowszą opcję. Celem aplikacji jest nauczenie użytkowników, które dodatki czy barwniki żywności negatywnie wpływają na zdrowie.

 

Krokomierz – nie od dziś wiadomo, że pozatreningowa aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Powinniśmy robić około 10 tysięcy kroków dziennie, aby utrzymać nasze zdrowie w dobrej kondycji. Aplikacje mierzące kroki mogą nam w tym pomóc. Jeśli nie mamy opaski, która pokazuje nam ile już przeszliśmy bardzo dobrze jest wybrać rozwiązanie tego typu. Niestety, ale nie nosimy telefonu wszędzie. Czasem kroki nabijają się same, dlatego też należy patrzeć na to z przymrużeniem oka, jednak może to być odnośnikiem.

 

Urząd, Biznesu, Księgowy, Rachunkowości, Notatnik

https://pixabay.com/pl/photos/urz%C4%85d-biznesu-ksi%C4%99gowy-620822/

 

Endomondo – dzięki tej aplikacji możemy kontrolować swoją aktywność fizyczną. Oblicza nam ona dystans podczas biegu czy jazdy na rowerze, pokazuje średni czas na kilometr, a nawet przejechaną czy przebiegniętą trasę. Dzięki niej możemy porównywać swoje wyniki oraz wyniki innych użytkowników.

 

Pinterest – kto z nas nie lubi oglądać inspirujących zdjęć z pięknymi ciałami, ubraniami do ćwiczeń czy ładnie wyglądającym jedzeniem? Może okazać się świetną inspiracją do zrobienia sobie zdrowego posiłku czy wyjścia na trening. Możemy zapisywać sobie obrazki, a w dniach kryzysu do nich powracać, aby nasza motywacja wzrosła.

 

Flo – jest to aplikacja jedynie dla płci żeńskiej. Pozwala na śledzenie cyklu miesiączkowego. Pokazuje dni płodne, możliwość zajścia w ciąże czy przewiduje następną miesiączkę. Możemy również poczytać artykuły dotyczące płodności, ciąży czy innych tematów związanych bardziej z kobiecymi sprawami. Istnieje również zakładka „porady”, dzięki której możemy uzyskać informacje na nurtujące nas kwestie.

 

Qpony– dzięki niej możemy zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy. Oglądając gazetki możemy natknąć się na promocje, o których pewnie nigdy byśmy się nie dowiedzieli. Znajdziemy również inne okazje, na przykład na odzież sportową czy buty do treningów. Warto śledzić na bieżąco co dzieje się w świecie promocji. 😉

D3+K2MK7 – świetne połączenie dla zdrowych kości

 

Przypomnienie o wodzie – jeśli masz problem z piciem 2-3 litrów wody dziennie, ta aplikacja świetnie się sprawdzi. Często poprzez natłok pracy czy obowiązków pojawia się problem z dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów. Wysyła ona powiadomienia, aby sięgnąć po szklankę wody. Odwodnienie ma wiele skutków ubocznych takich jak rozdrażnienie, fałszywe uczucie głodu czy paradoksalnie- zatrzymywanie wody w organizmie. Dobrym sposobem jest trzymanie wody zawsze obok siebie, co skutkuje samoistnym sięganiem po nią. Okazuje się, że później nawyk sam wchodzi do naszej rutyny i nie mamy problemów z odpowiednią podażą płynów.

 

Endel – to rodzaj aplikacji relaksacyjnej – zamiast odtwarzać gotowe dźwięki, pozwala użytkownikom tworzyć i miksować własną terapię dźwiękiem, w zależności od ich celów. Niezależnie od tego, czy chcesz się skupić, odpocząć, czy iść spać możesz sam dobrać odpowiednie dźwięki, które pozytywnie wpłyną na Twoją psychikę.

Podsumowanie

Istnieje wiele aplikacji, które pozwalają nam w kontroli spożywanych kalorii, jakości produktów, ich ilości, aktywności fizycznej czy snu. Aktualnie mamy takie możliwości, że prowadzenie złego stylu życia jest tylko wymówką. Telefony są zawsze przy nas, a ściągnięcie aplikacji to tylko kilka sekund. Mogą one pomóc nam w wyrobieniu dobrych nawyków. Należy jednak odpowiednio dobierać aplikacje. Jeśli negatywnie wpływa na nas instagram czy liczenie kalorii najlepiej ich nie używać. Zaoszczędzimy sobie zbędnej frustracji. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie!

 

Źródło obrazka wyrużniającego:

https://pixabay.com/pl/photos/telefon-kom%C3%B3rkowy-smartphone-1917737/

Studentka trzeciego roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

 • Bartosz
  3 maja 2021 o 00:16

  Można było bardziej rozwinąć temat , ubolewam bo wiele przydatnych aplikacji pominięto np. YAZIO .

  Odpowiedz
  • Paulina Szydlik
   3 maja 2021 o 16:58

   Każdy ma swoje ulubione aplikacje, a to jest subiektywny przegląd, pozdrawiam 😉

   Odpowiedz
   • Bartosz
    3 maja 2021 o 22:41

    Ale i tak wielki minus za brak mojej ulubionej aplikacji.

    Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*