Bacillus coagulans sprzymierzeńcem zdrowia - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Bacillus coagulans sprzymierzeńcem zdrowia

Bacillus coagulans GBI-30, 6086 stosunkowo niedawno (tj. w 2011 roku) został zatwierdzony przez agencję FDA jako tzw. GRAS (Generally Recognized As Safe), czyli bezpieczny. W świetle prawa, powoduje to, że szczep ten, może zostać dodany do produktów spożywczych i preparatów probiotycznych. Rodzaj bakterii Bacillus charakteryzuje się zdolnością do wytwarzania endospor (formy spoczynkowe) co pozwala im przetrwać ciężkie warunki środowiskowe. Skoro wiemy już, że ten szczep probiotyczny jest bezpieczny
w stosowaniu i nie wywołuje dysbiozy jelitowej w organizmie ludzkim, co zostało udowodnione w badaniu pana Hondy i wsp.[1], przyjrzyjmy się zatem odrobinę właściwościom, jakie wykazuje ta wyjątkowa bakteria.

 

Jeden z nielicznych dostępnych preparatów na polskim rynku probiotycznym zawierającym Bacillus coagulans!

 

1.Posiada zdolności obniżające objawy IBS

Wykazano, że podanie synbiotyku zawierającego szczep Bacillus coagulans, pacjentom cierpiącym z powodu IBS, wpłynęło pozytywnie na obniżenie objawów, takich jak: ból brzucha oraz biegunka, w porównaniu z grupą, która otrzymywała placebo. Jednak tak spektakularnych rezultatów nie otrzymano w przypadku pacjentów cierpiących na postać zaparciową, co sugeruje nam, iż preparat zawierający taki szczep probiotyczny mógłby być ciekawym uzupełnieniem probiotykoterapii zespołu jelita drażliwego w przypadku postaci biegunkowej.[2]

 

Nieco więcej na temat IBS – sprawdź!

 

Natomiast na temat D3 i jej wpływu na łagodzenie IBS – tutaj

 

2.Wykazuje inhibicyjne działania w stosunku do bakterii patogennych

Wyniki badań przeprowadzonych przez Hyronimusa i wsp. wykazały, że Bacillus coagulans GBI-30 ma zdolność hamowania  wzrostu drobnoustrojów patogennych jak Clostridium difficile, Clostridium perfringens i Listeria monocytogenes, przyczyniających się do zapalenia jelita grubego i biegunek infekcyjnych[3].

 

 

3.Wspiera przyswajanie aminokwasów  

Bacillus coagulans nie dosyć, że dzięki tworzeniu endospor jest szczepem odpornym na niekorzystne działanie kwasu solnego żołądka, przez co jego aktywność w jelitach jest wyższa, to dodatkowo jego obecność w układzie jelitowym, zwiększa poziom biodostępności aminokwasów z białek roślinnych m. in. grochu, soi i ryżu, w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Sugerować to może, iż suplementacja tym szczepem może stać się efektywnym pomocnikiem w przypadku kształtowania masy mięśniowej, czy też redukcji tkanki tłuszczowej u sportowców wegetarian / wegan[4].

Wegańskie źródło białka z dodatkiem witaminy B12 niezbędnej u osób na diecie roślinnej

4.Wspomaga proces regeneracji powysiłkowej 

W badaniu trwającym 8 tygodni, w którym udział wzięła grupa sportowców, a co za tym idzie ludzi o wyższym stopniu zaawansowania i stażu treningowym. Zostali oni poddani działaniu szczepu B. coagulans GBI-30 w towarzystwie diety wysokobiałkowej. W otrzymanych wnioskach stwierdzono, że połączenie szczepu B.coagulans z dietą wysokobiałkową wykazuje korzystny wpływ na regenerację powysiłkową mięśni oraz jej wydajność.

 

5.Bacillus coagulans, a układ immunologiczny

Komórki Bacillus coagulans mają działanie stymulujące produkcję białek odpowiedzialnych za pobudzenie komórek układu immunologicznego, ich proliferację oraz wzrost. Ze względu na korzystne działanie na układ immunologiczny w połączeniu z IL-10 należącą do ramienia limfocytów Th2, przypuszcza się korzystne oddziaływanie terapii w.w. szczepem probiotycznym w przypadku leczenia chorób zapalnych jelit i prawidłowej regulacji układu immunologicznego[5].

 

Połączenie witaminy D3 z K2MK7

6.Zmniejsza ból w przypadku RZS

Pacjenci otrzymujący preparat zawierający szczep Bacillus coagulans GBI-30, 6086 odczuli poprawę w kontekście skali odczuwania bólu w porównaniu do grupy pacjentów, którym podawano placebo, oprócz zmniejszenia objawów bólowych, nastąpiło obniżenie wskaźnika CRP oraz pojawiła się możliwość prowadzenia przez osoby dotknięte Raumatoidalnym Zapaleniem Stawów aktywności fizycznej na przestrzeni 2 mil, co jak na początek terapii pojedynczym szczepem bakteryjnym brzmi naprawdę obiecująco.[6]

 

7.Poprawia funkcjonowanie układu kostno-stawowego przy RZS

Badanie prowadzone przez Mandela i wsp. wykazało poprawę mobilności oraz zmniejszenie bólu w stawach osób dotkniętych Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów, preparat zawierający B. coagulans był podawany przez okres 60 dni. Oprócz tego zaobserwowano spadek poziomu białka ostrej fazy(CRP) w analizie krwi[7].

 

 

Bibliografia:

1.Honda H., Hoyles L., Gibson G.R. i wsp. Impact of Geneden BC30(Bacillus coagulans GBI-30, 6086) on population dynamics of the human gut microbiota in a continuous culture fermentation system. Internatiotal Journal of Probiotics and Prebiotics 2011;6(1):65-72,

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129566/,

3.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9721655/,

4.https://peerj.com/articles/2276/,

5.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20331905/,

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2826289/,

7.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20067641/.

Dyplomowany dietetyk oraz trener przygotowania motorycznego. Na co dzień pomagam osobom z zaburzeniami hormonalnymi z naciskiem na funkcjonowanie tarczycy. Zajmuję się także żywieniem w kontuzjach. Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj mnie dzięki specjalistycznym artykułom i pozostałych mediach, w których się udzielam :)

  • Emilos89
    18 października 2018 o 10:47

    Kolejna nowa i młoda, a do tego, jak widać mądra twarz na Waszym forum. Super, że idziecie w kierunku rozwoju młodego pokolenia!
    Artykuł – super!

    Odpowiedz
    • Mateusz Jagielski-Szczypik
      18 października 2018 o 11:48

      Bardzo się cieszę,że treść artykułu wkomponowała się w gusta 🙂 Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Miki T
    19 października 2018 o 10:41

    W takim razie jaka ilość probiotyku na dzień będzie Twoim zdaniem adekwatna? Czy może lepiej warto zakupić jakiś wieloszczepowy?

    Odpowiedz
    • Mateusz Jagielski-Szczypik
      19 października 2018 o 10:52

      Zależy czego oczekujesz od probiotyku, jeśli masz jakieś nakładające się problemy ze zdrowiem jelit, możliwe że lepszym wyjściem będzie wieloszczep, jeśli chciałbyś uwydatnić np swoje możliwości sportowe moim zdaniem powinien wystarczyć coagulans, wiadomo że w dzisiejszych czasach każdy gdzieś w jakimś stopniu boryka się z problemami jelitowymi, więc można też pokusić się o wieloszczep np. dobrze tolerowany EpicPro25 z Bacillusem z tego artykułu i działać profilaktycznie, uprzedzam jednak że dobór wieloszczepowego preparatu to też loteria, a dawka Bacillusa 1 kapsułka – 6mld CFU jest wystarczająca 😉 Jednak żeby zapewnić odpowiednią dawkę bakterii probiotycznych, mówi się o ok. 20 mld i więcej dziennie CFU.

      Odpowiedz
      • Miki T
        19 października 2018 o 16:06

        Dzięki wielkie za odpowiedź!

        Odpowiedz
  • Wiktor B
    20 października 2018 o 10:31

    Coraz to bardziej ciekawe tematy zaczynają być tutaj poruszane. To mi się podoba :)! Rzetelny artykuł oparty na badaniach :)!

    Odpowiedz
    • Mateusz Jagielski-Szczypik
      20 października 2018 o 20:44

      Gwarantuję ze swojej strony, że będzie ich jeszcze więcej 🙂

      Odpowiedz
      • Wiktor B
        21 października 2018 o 14:47

        I to mnie cieszy :D.

        Odpowiedz
  • Gregory P
    25 października 2018 o 20:44

    Jak stosować takiego typu produkty? Są jakieś zalecenia dotyczące pory dawkowania?

    Odpowiedz
    • Mateusz Jagielski-Szczypik
      26 października 2018 o 09:28

      Nie ma konkretnych zaleceń, jako że ten szczep mam możliwość tworzenia endospor nie ma podanej konkretnej pory dawkowania, jednak ja polecałbym około wieczorowo w celu uwydatnienia procesów regeneracyjnych w trakcie snu, około podwieczorku kolacji wrzuciłbym ten probiotyk i najlepiej do posiłku lub lekko przed nim 🙂

      Odpowiedz
  • Jajon
    23 czerwca 2019 o 01:09

    Mój znajomy gastroenterolog, jeden z najlepszych w europie, mowil, ze mozna wzbogacic o jkaies bakterie swoja flore jelitowa, ale normalny, zdrowy czlowiek, nie powinien sie faszerowac probiotykami non stop. Jesz prbiotyk z jakas bakteria ktora chesz dorzucic do flakow, a pozniej jesz tylko PREbiotyki, zeby karmic te bakterie.

    Odpowiedz
  • Anna
    30 listopada 2022 o 09:41

    Mam pytanie czy działa to też przy łuszczycowym zapaleniu stawów w fazie zaostrzenia choroby i jakie dawki brać w czasie kiedy opuchnięte jest kilka stawów.

    Odpowiedz
    • Oskar (Hejmoś) Hejmowski
      23 stycznia 2023 o 12:11

      Może być jak najbardziej pomocne – 2 mld jednostek

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*