Czy wiesz, że jedzenie może pomóc w poprawie koncentracji? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Czy wiesz, że jedzenie może pomóc w poprawie koncentracji?

Stres, natłok pracy, problemy życia codziennego i wiele innych czynników mogą negatywnie wpływać na naszą pamięć
i koncentrację. Na szczęście z pomocą przychodzi nam tu natura.

 

Ukojenie znajdujące się w naturze

Niektóre produkty spożywcze posiadają zdumiewające właściwości, wpływające na nasz centralny układ nerwowy, przez co korzystnie wpływają na podniesienie poziomu energii do działania, zwiększają koncentrację oraz wspierają nasze dobre samopoczucie. Wśród wielu warzyw, mięs, owoców i roślin, można wyróżnić te, które wpływają na nasze funkcję poznawcze. Dzięki odpowiedniej dawce, zawartych w pokarmie, witamin i składników mineralnych, możemy odczuć poprawę koncentracji, lepiej przyswajać wiedzę, a także zapamiętywać oraz przekazywać informację.

Odpowiednie pokarmy wpływają na poprawę struktury mózgu, w tym synaps, które odpowiadają za przesył informacji między neuronami. Dzięki temu ciało funkcjonuje sprawniej, szybciej i nie męczy się tak szybko.Jeżeli poszukujemy dodatkowej energii, by lepiej rozpocząć dzień, dajmy naszemu ciału dobre, zdrowe i wartościowe produkty.

 

Gdzie znajdziemy takie substancje?

Poniższe przykłady, oprócz doskonałych walorów smakowych, pomogą także wspomóc pamięć i koncentrację.

  • Napar z rumianku i zielona herbata

Długie jesienne i zimowe wieczory, choć przyjemne, mogą negatywnie wpływać na nasz rytm dobowy, a przyzwyczajenie się do “przestawienia”, może zająć dłuższą chwilę.

Ze względu na zakłócenie rytmu organizmu, zaczynamy być ospali, nadwrażliwi na bodźce pochodzące z otoczenia, mniej zorganizowani. Nawet najmniejsze zaburzenie snu prowadzi do zmniejszenia koncentracji oraz funkcji poznawczych organizmu. Tym samym, doskonałym rozwiązaniem na nadchodzący czas okaże się napar z rumianku. To niezwykłe zioło sprzyja wyciszeniu organizmu oraz korzystnie wpływa na poprawę jakości snu. Z kolei zielona herbata, korzystnie wpływa na usprawnienie działania funkcji kognitywnych.  

Badania przeprowadzone na osobach pijących zieloną herbatę, wykazały, że ich funkcje kognitywne są lepszej jakości, niż u osób, które nie spożywają tego napoju. Przyjmuje się, że przyczyną tego może być obecność kofeiny w liściach zielonej herbaty, która pozytywnie wpływa na koncentrację i pobudzenie funkcji mózgu.

EGCG, czyli wszystko, co najlepsze z zielonej herbaty w kapsułce!

  • Jajka

Badania wykazują, że osoby starsze, oraz osoby mające zbyt niski poziom witaminy D w organizmie, wykazują zmniejszenie funkcji kognitywnych mózgu. Jest to tendencja odwrotna, niż u osób, które wykazują prawidłowy poziom witaminy D w organizmie.

Obniżenie funkcji kognitywnych wpływa na ograniczenie funkcji emocjonalnych, świadomości działań, odbioru bodźców oraz efektywnego wykorzystywania nabytych informacji. Najprostszym, a zarazem najbardziej skutecznym rozwiązaniem, dla osób o niskiej zawartości witaminy D w organizmie, jest włączenie do swojej diety jajek.

Zawartość witaminy D w trzech jajkach, jest równoznaczna 1/3 dobowego zapotrzebowania na witaminę D. Ponadto jajka zawierają cholinę, substancję odpowiedzialną za prawidłową budowę neuronów i wspierającą prawidłowe działanie układu nerwowego.

Najlepiej jest przyrządzać jajka na miękko, ponieważ w takiej formie są lekkostrawne i lepiej przyswajane przez organizm.

Aż 5 tysięcy jednostek witaminy D3 w kapsułce!

  • Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste, są nie tylko dobrym sposobem na utrzymanie zdrowej wagi ciała, ale również pozwalają zadbać o nasz umysł.

Wysoka zawartość antyoksydantów oraz witaminy K w zielonych warzywach, pozytywnie wpływa na zdrowie całego układu nerwowego. Codzienna dawka witaminy K zawartej w posiłkach przygotowywanych na bazie zielonych warzyw liściastych, pozwala zapobiec przedwczesnemu osłabieniu funkcji kognitywnych wśród dorosłych. Z kolei, antyoksydanty, wspierają walkę z wolnymi rodnikami, które powodują degradację komórek nerwowych i mogą zainicjować proces przedwczesnej demencji. Dodatkowo, zielone warzywa liściaste zawierają witaminę B i kwas foliowy, które skutecznie wpływają na pamięć, koncentrację oraz jasność umysłu. 

Pamiętajmy jednak, że zielone warzywa nie tylko dostarczają naszemu mózgowi odpowiednią dawkę witamin i antyoksydantów, każde z nich zawiera dużą dawkę składników mineralnych wspierający cały organizm.

 

Najlepiej przyswajalna forma witaminy K (MK7) w wegańskich kapsułkach!

  • Tłuste ryby

Tłuste ryby, zawierają wysoką dawkę kwasu DHA, zaliczanego do grupy kwasów tłuszczowych Omega-3, które wykazują szczególne właściwości na centralny układ nerwowy.

Kwas DHA wspomaga funkcję poznawcze, co pozwala szybciej przyswajać, zapamiętywać i przekazywać informacje oraz wspiera poprawę koncentracji podczas wykonywanych czynności. Osoby spożywające dietę ubogą w kwasy omega-3, wykazują zmniejszoną aktywność funkcji poznawczych, przez co mają trudności z nauką oraz często są zmęczone.

Wprowadzenie ryb do jadłospisu dwa razy w tygodniu, pozwoli zwiększyć funkcje intelektualne u dzieci i dorosłych. Najlepszym źródłem dostarczającym dużą dawkę kwasu DHA są: makrela, tuńczyk, łosoś, sardynki i troć.

Dzienne uzupełnienie diety w kwasy omega-3

 

  • Orzechy

Orzechy, które mogą być dodatkiem wręcz do wszystkiego, ciast, sałatek, mięs czy zup, są doskonałym źródłem kwasów omega-3, omega-6 oraz witaminy E.

Odpowiednia dawka witaminy E pozwala utrzymać prawidłowe funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia mózgu – ze względu na właściwości antyoksydacyjne – oraz wspiera utrzymanie pobudzenia umysłowego.

Spożywanie orzechów, dzięki zawartości kwasów omega-3, znacznie wspomaga przyswajanie informacji, zapamiętywanie oraz przekazywanie informacji. Kwasy omega-3 pozwalają wspierać leczenie objawów lęku i lekkiej depresji oraz wahań samopoczucia.

Badania wykazały, że osoby spożywające orzechy włoskie, osiągnęły lepsze wyniki podczas przeprowadzonych testów kognitywnych. Wystarczy ok. 30 gramów orzechów włoskich, pekan, nerkowca czy migdałowych dziennie, by po czasie zauważyć poprawę funkcji poznawczych.

 

  • Awokado

Jest to owoc, który dzięki wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów, wspomaga obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Wysoka zawartość zdrowych tłuszczy, błonnika pokarmowego i składników odżywczych wpływa pozytywnie na zdrowie układu nerwowego
i mózgu. Zdrowe tłuszcze, korzystnie wpływają na zmniejszenie poziomu nadmiaru cholesterolu w organizmie, przez który dochodzi do zamykania się światła żył i tętnic. Zmniejszenie i zapychanie światła naczyń krwionośnych,  może z kolei doprowadzić do chorób serca jak i mózgu. Do choroby najbardziej zagrażającej życiu zaliczany jest udar niedokrwienny mózgu, który może doprowadzić do wyłączenia niektórych obszarów mózgu.

Awokado pozytywnie wpływa na unormowanie poziomu cholesterolu we krwi, ale również niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera, ze względu na właściwości wspierające funkcje mózgu. Należy jednak uważać na ten owoc ze względu na jego wysoką kaloryczność.

 

  • Jagody

Owoce te, przepełnione są flawonoidami, przeciwutleniaczami, które wspierają zwalczanie i zapobieganie powstawaniu ognisk zapalnych w organizmie. Wysoka zawartość antyoksydantów, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, które powodują przedwczesne starzenie się organizmu, a także centralnego układu nerwowego. Odpowiednia zawartość przeciwutleniaczy w organizmie, stymuluje procesy przepływu krwi i tlenu do mózgu, dzięki czemu koncentracja i pamięć ulegają poprawie. Jagody i sok z tych owoców, zaleca się spożywać osobom starszym, które szczególnie narażone są na wystąpienie problemów z pamięcią.

 

  • Gorzka czekolada

Produkt ten, zawiera niską dawkę kofeiny, dzięki temu działa pobudzająco na układ nerwowy i pozwala zwalczyć zmęczenie i pobudza umysł. Dodatkowo gorzka czekolada zawiera magnez, który wspomaga uwalnianie endorfiny i serotoniny, hormonów odpowiedzialnych za poprawę samopoczucia.

Naturalne źródło kofeiny od Natrol

  • Pomidory

Te niepozorne warzywa, charakteryzują się dużą zawartością składników odżywczych nazywanych karotenoidami, które występują
w czerwonych i pomarańczowych warzywach.

Spożycie pomidorów, pozwala zwiększyć funkcję poznawcze mózgu, co z kolei korzystnie wpływa na poprawę pamięci, zwiększa tempo przyswajania informacji oraz poprawia koncentrację.

Prowitamina A w skoncentrowanej dawce

  • Kurkuma

Kurkuma to, przyprawa najczęściej używana w kuchni hinduskiej, jednak i w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Przyprawa ta, wpływa pozytywnie na nerwowe komórki macierzyste dzięki zawartości tumeronu, substancji odpowiedzialnej za pobudzenie namnażania się i różnicowania tych komórek. Zawartość tumeronu wspomaga leczenie lekkich ubytków w strukturze mózgu oraz niweluje prawdopodobieństwo zaistnienia chorób pamięci takich jak Alzheimer czy przedwczesna demencja. Dodatkowo, przyprawa ta, wspiera zwalczanie ognisk zapalnych centralnego układu nerwowego, wykazuje działanie bakteriobójcze i rozgrzewające, a także ma niepowtarzalny aromat.

Skoncentrowane źródło tumeronu w kapsułkach

od Apollos Hegemony

 

  • Brokuły

Brokuły, to doskonałe źródło witaminy K. Witamina K wspomaga poprawę pamięci epizodycznej, która odpowiedzialna jest za przypisywanie zdarzeń do czasu ich zaistnienia oraz miejsca. Zanik tego rodzaju pamięci, najczęściej obserwowany jest u osób starszych lub spożywających pokarmy ubogie w witaminę K.

 

  • Woda

Najprostszy napój, do którego dostęp ma prawie każdy, źródło życia. Odwodnienie organizmu doprowadza do osłabienia, obniżenia funkcji poznawczych, zawrotów głowy oraz zaburzenia koncentracji. Aż 70% ludzkiego ciała składa się z wody, dlatego najważniejsze jest, by uzupełniać ją codziennie, wypijając ok.2,5 litra czystej wody na dobę.Pozwoli to pobudzić organizm, zwiększyć koncentrację oraz usprawnić procesy myślowe, a także utrzymać cały organizm w zdrowiu.

 

Podsumowując

Zła pogoda, niskie ciśnienie, dużo stresu, to wszystko może negatywnie wpłynąć na koncentrację, na szczęście z pomocą naturalnych produktów, w zdrowy sposób, możemy wspomóc nasz mózg na co dzień.

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

  • Andrzej
    4 lutego 2019 o 15:42

    Świetny i pomocny artykuł! Niby wszystko takie oczywiste ale ludzie wciąż są nieświadomi pewnych rzeczy. Nieświadomy byłem i ja ale od pewnego czasu stosuję się do wytycznych z artykułu + jeszcze parę innych i naprawdę czuję różnicę! Ludzie zamiast leków zdrowa żywność, trochę ruchu, dobre ziółka i efekty macie murowane! Pozdro

    Odpowiedz
    • Redakcja
      13 lutego 2019 o 08:51

      Cieszymy się, że mogliśmy w jakiś sposób Panu pomóc 🙂

      Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*