Dieta 1000 kcal - bardziej szkodzi, czy pomaga? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Dieta 1000 kcal – bardziej szkodzi, czy pomaga?

Na czym polega jej stosowanie?

Wśród wielu proponowanych schematów odżywiania mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej, znajduje się dieta – często błędnie nazywana – dietą 1000 kalorii. Oczywiście polega ona na ograniczeniu dostarczonej w posiłkach energii do 1000 kilokalorii (Kcal), jednakże jej oficjalna nazwa to VLCD (very low calorie diet), czyli dieta o bardzo niskiej podaży energii.

Bardzo ważne, aby zdawać sobie sprawę, jak drastyczne dla organizmu ludzkiego, jest ograniczenie posiłków do wartości energetycznej 1000 Kcal.

Aby świadomie podjąć decyzję o stosowaniu tej diety należy wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na energię, zależy od płci, wieku, typu wykonywanej pracy oraz aktywności treningowej i wynosi odpowiednio około:

 

Młodzież męska 13-15 lat 3000-3300 kcal
Młodzież męska 16-20 lat 3200-3700 kcal
Młodzież żeńska 13-15 lat 2600-2800 kcal
Młodzież żeńska 16-20 lat 2500-2700 kcal
Mężczyźni 21-64 lat praca lekka 2400-2600 kcal
Mężczyźni 21-64 lat praca umiarkowana 2800-3200 kcal
Mężczyźni 21-64 lat praca ciężka 3500-4000 kcal
Mężczyźni 21-64 lat praca bardzo ciężka 4000-4500 kcal
Kobiety 21-59 lat praca lekka 2100-2300 kcal
Kobiety 21-59 lat praca umiarkowana 2400-2800 kcal
Kobiety 21-59 lat praca ciężka 2900-3200 kcal

 

Czym jest CPM?

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne to ilość energii (kalorii), jaką powinno dostarczyć się codziennie organizmowi z pożywieniem, aby pokryć jego wydatki energetyczne i umożliwić prawidłowe funkcjonowanie. Na całkowitą przemianę materii (CPM) składają się:

– Podstawowa przemiana materii (PPM), którą kształtują procesy fizjologiczne, takie jak: trawienie, oddychanie, praca układu krążenia, odnowa komórek i tkanek

Ponadpodstawowa przemiana materii (PPPM), czyli energia potrzebna do wykonywania czynności dnia codziennego, wysiłku umysłowego, aktywności fizycznej i pracy zawodowej.

 

 

Uwaga! Jeśli organizmowi dostarcza się mniej Kcal, niż wynosi dzienne zapotrzebowanie energetyczne, zmuszamy go tym samym do korzystania z zapasów energetycznych zmagazynowanych w tkance tłuszczowej, w efekcie czego chudniemy. Tylko jakim kosztem?

 

Kto może bezpiecznie stosować dietę 1000 Kcal?

Decyzję o podjęciu tak rygorystycznej diety powinno się przemyśleć i zrobić to świadomie.

Aby bezpieczne stosować dietę 1000 Kcal (VLCD) należy przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem i dietetykiem, gdyż dietę tę stosować można tylko pod ich okiem i jest ona zazwyczaj rozwiązaniem ostatecznym, u osób bardzo otyłych, dla których każdy kolejny dzień z nadmiarem masy ciała, wiązać się może ze zgonem. Jest to dieta, której nie można stosować przez długi czas, dodatkowo podczas takiego trybu odchudzania lekarz i dietetyk muszą zastosować odpowiednią suplementację, aby wyrównać niedobory witamin i składników mineralnych, wynikających z tak niskiej podaży energii, a co za tym idzie produktów spożywczych.

Na temat najbardziej niedoborowych składników w diecie przeczytasz tutaj :).

 

Niezbędne kwasy tłuszczowe omega – 3

Główne zasady, których należy przestrzegać aby uzyskać efekt utraty masy ciała.

Aby ograniczyć kaloryczność posiłków należy:

  • zrezygnować ze słodyczy, białego pieczywa, masła, smalcu, tłustego mięsa i wędlin. Warto również wybierać z półek sklepowych nabiał o zawartości tłuszczu do 3% – najlepiej bez dodatku cukru,
  • stosować produkty pełnoziarniste i nieprzetworzone, z dużą ilością witamin, składników mineralnych i błonnika,
  • postawić na mniej kaloryczne potrawy gotowane i pieczone,
  • stosować odpowiednią ilość białka w celu zwiększenia sytości,
  • 75% wielkości każdego posiłku powinny stanowić warzywa surowe lub gotowane,
  • kaloryczność poszczególnych posiłków zazwyczaj powinna zachowywać następujący schemat:
    • śniadanie – 250 Kcal
    • II śniadanie – 150 Kcal
    • obiad – 400 Kcal
    • kolacja – 200 Kcal
  • ostatni posiłek powinno zjeść najpóźniej 2 godziny przed snem,
  • aby przestrzegać kaloryczności przygotowywanych posiłków należy ważyć ich składniki i zliczać kalorie,
  • liczenie kalorii ułatwi korzystanie z informacji na opakowaniach żywności oraz tabele kalorii produktów,
  • w ciągu dnia zaleca się picie minimum  2 l wody niegazowanej dziennie,

Tylko konsekwentne przestrzeganie diety pozwoli na szybką utratę masy ciała. W takich przypadkach każdy zgubiony kilogram, może okazać się na wagę złota.

Multiwitamina wspomagająca wyrównać niedobory – dostępna tutaj!

Koniec odchudzania nie oznacza definitywnego końca diety.

Aby utrzymać efekty odchudzania należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe, aby po zakończeniu, po raz kolejny nie zacząć spożywać nadmiernej ilości energii, co w konsekwencji doprowadzi do efektu jo-jo. Należy zwiększyć kaloryczność posiłków, aby wyjść z deficytu kalorycznego i na początek uzyskać swoje „0 kaloryczne”, czyli taką ilość energii, która powodować będzie utrzymanie wagi.

Piramida żywieniowa IŻŻ ukazująca prawidłowe nawyki żywieniowe

 

Podsumowując

„Dieta 1000 Kcal” nie jest rozwiązaniem żywieniowym dla każdego. Przede wszystkim jest to postępowanie stosowane bardzo rzadko, tylko i wyłącznie w przypadku zagrożenia zdrowia wynikającego z bardzo dużej ilości nadmiernej masy ciała. Co więcej, dieta ta stosowana może być tylko pod kątem lekarza i dietetyka, którzy będą monitorować stan zdrowia, oraz dobiorą odpowiednie preparaty suplementacyjne. Na pewno nie jest to rozwiązanie dla osób, którzy rekreacyjnie chcą zgubić nieco tkanki tłuszczowej i uzyskać lepszą sylwetkę, a już na pewno nie jest to rozwiązanie dla osób aktywnych w ciągu dnia.

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

  • Wioletta
    6 listopada 2018 o 19:22

    Pomyśleć, że taką dietę wybierają nierzadko osoby (głownie kobiety), które chcą tylko zrzucić kilka kg.. Smutne, ale niestety prawdziwe..

    Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*