Masło orzechowe - dobre czy złe? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Masło orzechowe – dobre czy złe?

Masło orzechowe, to obok dżemów i kremów czekoladowych, jeden z najpopularniejszych produktów stosowanych, między innymi do smarowania pieczywa. Smakowity aromat, niepowtarzalna tekstura i słodko-słony smak – mniam! To wszystko sprawia, że jest to uniwersalna przekąska. Oczywiście, nie każdy może cieszyć się tym smakołykiem, osoby uczulone na orzeszki ziemne, powinny omijać masło orzechowe szerokim łukiem.

 

Ale czy masło orzechowe jest zdrowe dla pozostałych 99% populacji? Sprawdźmy!

 

Czym w ogóle jest masło orzechowe?

Masło orzechowo, to stosunkowo mało przetworzona żywność. W zasadzie na ten przysmak składają się tylko orzeszki ziemne, często prażone, i mielone do momentu uzyskania jednolitej masy (lub masy z kawałkami orzeszków, jeśli mówimy o maśle orzechowym
w wydaniu crunchy).

UWAGA! Nie dotyczy to wszystkich marek, które w swojej ofercie proponują nam masło orzechowe. W wydaniu komercyjnym, oprócz prażonych orzeszków, w słoiku znajdziemy także np. cukier, oleje roślinne czy tłuszcze trans.

Trzeba być naprawdę czujnym, aby zamiast śmieciowego jedzenia ze sklepowej półki, wybrać wartościowy produkt, który w swoim składzie ma tylko orzeszki ziemne i ewentualnie odrobinę soli. Spożywanie zbyt dużych ilości cukru rafinowanego i tłuszczów trans, podnosi ryzyko zachorowania na różne choroby, między innymi schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Krem orzechowy 100% z kawałkami orzechów od Testosterone.pl

Czy wiesz, że masło orzechowe, to poniekąd źródło białka?

Masło orzechowe stanowi dość dobrze zbilansowane źródło składników odżywczych. W 100 g tego produktu znajdziemy:

  • 15-20 g węglowodanów, z których 6 g stanowi błonnik pokarmowy,
  • 25 g białka,
  • ok. 50-55 g tłuszczu.

 

Należy pamiętać, iż pomimo tego, że masło orzechowe, to dosyć dobre źródło białka. Jednakże, orzeszki ziemne, należą do rodziny roślin bobowatych, tej samej co np. groch, fasola czy soczewica. Białko roślin strączkowych, w porównaniu do zwierzęcych, jest mniej bogate w aminokwas metioninę, która bierze istotny udział w szeregu procesów zachodzących w ludzkim organizmie. W związku
z tym, osoby, które opierają swoją dietę jedynie na białku roślinnym, a nie potrafią dobrze bilansować źródeł białka, aby utworzyć pełen profil aminokwasów egzogennych, są realnie narażone na nieodpowiednio zachodzący proces syntezy białek,

Przepyszne i pełnowartościowe białko sojowe od Olimp Sport Nutrition

Stosunkowo niska zawartość węglowodanów

Masło orzechowe dobrej jakości, zawiera jedynie ok. 20% węglowodanów, dlatego nadaje się dla osób na diecie niskowęglowodanowej. Ponadto, masło orzechowe, powoduje znikomy wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego jest odpowiednim produktem dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2. Badania obserwacyjne sugerują, że kobiety, które spożywały masło orzechowe przynajmniej 5 razy
w tygodniu, wykazują aż o 21% niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. To prozdrowotne działanie zostało przypisane kwasowi oleinowemu, który stanowi jeden z głównych składników orzeszków ziemnych. Ponadto, dobroczynne oddziaływanie na ludzki organizm mają też zawarte w fistaszkach antyutleniacze.

 

Bogate źródło zdrowych tłuszczów

Masło orzechowe zawiera stosunkowo wysoką ilość tłuszczów, które są makroskładnikiem najbardziej gęstym kalorycznie. Na 100 g tego produktu przypada aż 588 Kcal pochodzi – w związku z tym, należy je spożywać rozważnie, gdyż nadmiar spożywanej energii, prowadzić może do nadmiernych kg na wadze, a efekt ten nie będzie już prozdrowotny.

Jednak, pomimo wysokiej kaloryczności, spożywanie rozsądnych ilości pasty z fistaszków lub całych orzeszków ziemnych ma korzystny wpływ dla osób na zbilansowanej diecie. Aż połowa tłuszczów zawartych w orzeszkach ziemnych składa się z kwasu oleinowego, zdrowego jednonienasyconego tłuszczu, który w sporych ilościach znajdziemy także w oliwie z oliwek. W maśle orzechowym znajdziemy też kwas linolowy, niezbędny kwas tłuszczowy z grupy omega-6.

Olej z ryb – skoncentrowane źródło niezbędnych
i prozdrowotnych kwasów omega-3

Dobry sposób na dostarczenie do organizmu witamin
i składników mineralnych

Masło orzechowe, to pożywny produkt, w 100 g znajdziemy:

  • 45% zalecanego dziennego spożycia witaminy E,
  • 67% zalecanego dziennego spożycia witaminy B3,
  • 27% zalecanego dziennego spożycia witaminy B6,
  • 18% zalecanego dziennego spożycia kwasu foliowego,
  • 39% zalecanego dziennego spożycia magnezu,
  • 24% zalecanego dziennego spożycia miedzi,
  • 73% zalecanego dziennego spożycia manganu.

Oprócz tego, krem z fistaszków, dostarcza nam biotynę, witaminę B5, żelazo, potas, cynk oraz selen. Należy jednak pamiętać, że podane wartości dotyczą, aż 100 g porcji produktu, który przy tym jest stosunkowo wysokokaloryczny, dlatego w porównaniu do niskokalorycznych warzyw i owoców np. szpinaku, jarmużu, malin itp., to one dalej będą królowały pod względem odżywczości,
w przeliczeniu na kaloryczność produktu.

Preparat multiwitaminowy z chelatowanymi formami
o wysokim stopniu wchłaniania

Moc antyoksydantów

Masło orzechowe, to bogate źródło przeciwutleniaczy, takich jak np. kwas p-kumarynowy, który wykazuje zdrowotne właściwości dla stawów, a także rezweratrol znany ze swoich właściwości redukujących ryzyko zachorowania na choroby serca.

Jeden z najsilniejszych antyoksydantów występujących w naturze.
Wysoka standaryzacja zamknięta w jednej kapsułce!

Aflatoksyny, czy należy się bać?

Pomimo tego, że orzechy ziemne są pożywne i przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, istnieje także druga strona medalu. Jak wiadomo, orzeszki ziemne rosną pod ziemią, gdzie mogą być skolonizowane przez pleśń Aspergillus, która z kolei jest źródłem aflatoksyn. Grzyby te możemy znaleźć także w zbożach czy bakaliach. Na całe szczęście, ludzie są odporni na krótkoterminowe działanie aflatoksyn, dlatego ilości orzeszków ziemnych, które przeciętnie zjadamy nie są dla nas szkodliwe.

A co z masłem orzechowym? Wyniki badań pokazują, że proces przetwarzania orzeszków ziemnych w masło orzechowe może wyeliminować nawet aż 89% aflatoksyn z ostatecznego produktu. Ponadto ośrodki odpowiedzialne za dopuszczanie żywności do obrotu prowadzą bieżący monitoring produktów. Wszystko po to, aby upewnić się, że w naszym pożywieniu nie są przekroczone dopuszczalne limity substancji takich, jak np. aflatoksyny.

Krem orzechowy 100%, smooth od Testosterone.pl

Jaki jest główny problem z masłem orzechowym? Ciężko mu się oprzeć.

Zjedzenie łyżeczki tego przysmaku dziennie nie spowoduje żadnych negatywnych skutków dla Twojej figury, jednak jeśli ciężko jest Ci dawkować sobie tę przyjemność (pół słoika zamiast łyżeczki), postaraj się na co dzień unikać kremu z fistaszków. Pamiętaj, umiarkowane spożycie masła orzechowego Ci nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie, przyniesie korzyści dla Twojego organizmu. Staraj się jednak wybierać wysokiej jakości produkt, bez dodatku cukru czy tłuszczów roślinnych – masło orzechowe w takim wydaniu jest, nie dość, że pyszne, to też zdrowe.

 

Reasumując

Masło orzechowe, oprócz swoich walorów smakowych, to dobre źródło składników odżywczych: białka, zdrowych tłuszczy, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to produkt wysokokaloryczny, dlatego nie należy traktować go jako podstawowego składnika codziennej diety.

Hej! Od kilku lat jestem prawdziwą tropicielką nowości oraz dawno zapomnianych, ale wciąż aktualnych sposobów na fit życie. Kiedy nie pracuję, to czytam, chodzę, spaceruję z psem, biegam, skaczę, jeżdżę na rowerze i jem szpinak z gruszką i pietruszką.
Czy trenuję regularnie? Chciałabym! Za to wiem jak się odżywiać, żeby było zdrowo i wartościowo przy jednoczesnym zachowaniu szczupłej sylwetki. Dzielę się z Wami moją wiedzą człowieka aktywnego - zapraszam do lektury pozostałych moich artykułów - mam nadzieję, że Was zainspirują :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*