Niestastabilność stawu barkowego - martwe ramię - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Niestastabilność stawu barkowego – martwe ramię

„Martwe ramię” charakteryzuje się nagłym ostrym lub „paraliżującym” bólem, gdy ramię jest siłą poruszane do pozycji maksymalnej zewnętrznej rotacji w uniesieniu lub jest poddawane bezpośredniemu uderzeniu. Pacjent nie jest już w stanie wykonać kontrolowanego ruchu z odpowiednią prędkością, jaką osiągnął przed urazem z powodu bólu i drętwienia. Nazywa się to również nawracającym, przejściowym podwichnięciem barku. Zespół martwego ramienia jest zwykle związany z niestabilnością przednią i uszkodzeniem obrąbka przedniego, prawdopodobnie w wyniku podwichnięcia głowy kości ramiennej. Powoduje to przejściowe rozciągnięcie splotu ramiennego podczas mocnego ruchu. Zjawisko to jest związane z zaburzeniem, które może mieć różne przyczyny. Przeważnie jest to problem z mankietem rotatorów lub obrąbka.

Niestabilność barku lub przykurcz torebki tylnej może być przyczyną rozwoju zespołu martwego ramienia. Ponadto może być również spowodowane zwapnieniem w stawie kulowym, ostrogami kostnymi w wyrostku barkowym , skurczem więzadeł barku, zapaleniem ścięgna bicepsa, mikrostabilnością, uderzeniem wewnętrznym i uszkodzeniem SLAP . Czynniki psychologiczne mogą również powodować ten stan. Syndrom ten może również wystąpić podczas rzucania, wielokrotnego serwowania na siłę w tenisie lub pracy z ramieniem w napiętej pozycji powyżej barku. Objawy mogą się zaostrzyć w wyniku cofnięcia barku . Prowadzi to do przesunięcia całego barku do przodu i skutkuje silniejszym wewnętrznym uderzeniem w tył. Istnieją dwie kategorie zespołu martwego ramienia: świadome lub nieświadome podwichnięcia.

Whey Isolate 90

Testosterone Isolate to młodszy brat kultowego już izolatu „Tasty Whey Isolate” od testosterone.pl.

Kogo to dotyczy?

 

Zespół martwego ramienia występuje najczęściej u młodych sportowców (21-30 lat) lub osób, których ramiona były silnie wyprostowane w uniesieniu i rotacji zewnętrznej barku.

Często zdarza się, że ludzie, którzy uprawiają sport cyklicznego rzucania, ponieważ ramię jest powtarzalnie odchylane do tyłu tak daleko, jak to możliwe (rotacja zewnętrzna), aby wytworzyć energię potencjalną w fazie zwijania przed fazą przyspieszania do przodu. Postuluje się, że ból jest spowodowany nadmiernym rozciągnięciem przedniej torebki barku. Z tego powodu kula barku może przesunąć się do przodu, powodując uderzenie struktur leżących w przedniej części stawu barkowego, co powoduje ból i niemożność wykonania rzutu.

 

Diagnoza i badanie

 

Zespół martwego ramienia często jest błędnie diagnozowany jako inna patologia barku. Istnieje kilka czynników, które odróżniają zespół martwego ramienia od innych przyczyn niepełnosprawności barku. Najpierw pojawia się zwykle u młodych, wysportowanych osób w wieku 21-30 lat. Ma również charakterystyczną historię urazów i  silnego nadmiernego wyprostu barku. Najbardziej wiarygodnym ruchem w kierunku diagnozy jest pozytywny test „obawy przed przemieszczeniem”. Co to jest pozytywny test na obawę przed prostowaniem. Ten test można przeprowadzić, gdy pacjent znajduje się w pozycji stojącej lub leżącej. Ramię jest poruszane pasywnie do maksymalnej rotacji zewnętrznej i odwodzenia. Następnie wywiera się nacisk do przodu na tylną część głowy kości ramiennej. Terapeuta naciska na caput humeri. Wynik jest pozytywny, gdy pacjent nagle zaczyna się lękać, skarży się na ból barku i ma wrażenie, że ramię wyjdzie ze stawu, co jest testem pozytywnym. W przypadku braku silnie pozytywnego testu lęku, należy podejrzewać, że ułomność barku jest spowodowana czymś innym niż przemijające podwichnięcie.

 

Leczenie obejmuje fizjoterapię podobną do opisanej w przypadku niestabilności barku i urazów obrąbka. Może być konieczna operacja, aby skorygować niestabilność, a także naprawić urazy obrąbka stawowego. Po ustąpieniu stanu zapalnego i bólu pacjent przechodzi program powrotu do zdrowia. Trwa to około 4 tygodni. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wzmacniających potrzebny jest powrót pełnej pamięci ROM i elastyczności. Obejmowały one opór rotacji wewnętrznej, rotacji zewnętrznej i odwodzenie barku w celu wzmocnienia mięśni stożka rotatorów, które stabilizują głowę kości ramiennej. Ten program, który najlepiej wykonywać przez trzy do czterech miesięcy, może zmniejszyć ból i niepełnosprawność. Rehabilitacja sportowców z zespołem martwego ramienia musi obejmować cały łańcuch kinetyczny. Większość ludzi skupia się na wzmocnieniu stożka rotatorów. Jest to ważne, ale pamiętaj, aby nie przeoczyć mięśni otaczających łopatkę lub łopatkę.

Poniższe dwa ruchy mogą pomóc kontuzjowanemu barkowi i zapobiec wystąpieniu urazu. Uwaga: przed przystąpieniem do wykonywania tych ruchów należy najpierw skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

  1. Wewnętrzna rotacja zewnętrzna: z opaskami zapętlonymi pod stopami i ramieniem równolegle do podłoża, obróć ręce w dół, tak aby były na poziomie łokcia. Podciągnij z powrotem ze stałym napięciem. Wykonaj trzy zestawy po 12-15 powtórzeń, 2-3 razy w tygodniu. Zamiast opasek można również użyć lekkich hantli.
  2. Kubańska prasa: Jak wyżej, trzymaj paski po bokach. Odciągnij ramiona do tyłu, a następnie podciągnij ciężar ze stałym napięciem i ramieniem równolegle do podłoża. Wykonaj trzy zestawy po 12-15 powtórzeń, trzy razy w tygodniu. Ponownie można również użyć lekkich hantli.

Niezależnie od tego, czy masaż zwiększa przepływ krwi do mięśni, ogólny masaż sportowy tkanek głębokich może zlikwidować zrosty mięśni i napięcie ramienia. W przypadku sportowców, którzy wykonują tę samą aktywność przy dużej objętości, zaplanuj czas z masażystą przynajmniej raz w tygodniu w ciągu sezonu. Może to zmniejszyć ryzyko powtarzających się urazów, takich jak zapalenie ścięgien, i przygotować organizm do maksymalnej wydajność. W przypadku ostrych urazów, takich jak pociągnięcie ścięgna udowego, początkowo nie zaleca się natychmiastowego masażu. Wypróbuj strategie zmniejszające stan zapalny, takie jak RICE, zanim pójdziesz na masaż.

Połączenie D3, K2MK7 i Omega-3 w jednej kapsułce!

Sen i prawidłowe odżywianie

 

Mimo zdrowego rozsądku, te dwa obszary są często pomijane – i mogą wpływać na samopoczucie twojego ciała,  odzyskiwać je i prowadzić do pełnej regeneracji. Najważniejsze jest, aby było to proste. (Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, to się zestresować). Spędź co najmniej siedem godzin nieprzerwanego snu w nocy, najlepiej więcej. Jedz świeże, pełne pokarmy, które pomogą Ci w regeneracji i wydolności. Te metody wydają się proste, ale wiele osób nie przestrzega żadnej z nich lub wszystkich. Mogą mieć one ogromny wpływ na twoją zdolność regeneracji po kontuzji i codziennym zużyciu – bez względu na sport, który uprawiasz.

WPC80

Testosterone.pl WPC 80 to źródło czystego wyłącznie instanizowanego koncentratu białka serwatkowego wysokiej jakości.

 

Bibliografia:

  1. Burkhart SS, Morgan CD, Kibler WB. The disabled throwing shoulder: spectrum of pathology Part I: pathoanatomy and biomechanics. Arthroscopy 2003; 25(4):945-949
  2. O’Brien SJ. The trans-rotator cuff approach to SLAP lesions. Technical aspects for repair and a clinical follow-up of 31 patients at a minimum of 2 years. Arthroscopy 2002;18:372-377.
  3. Pagnini MJ. Arthroscopic fixation of superior labral lesions using a biodegradable implant. A preliminary report. Arthroscopy 1995;11:194-198.

Jesteś po świeżo przebytym urazie, kontuzji na siłowni, towarzyszą Ci zespoły bólowe różnego pochodzenia? Dobrze trafiłaś/eś! Nazywam się Justyna i jestem dyplomowana fizjoterapeutką. Zajmuję się terapią po urazach sportowych, przeciążeniowych oraz rehabilitacją skroniowo – żuchwową. Podchodzę do pacjenta holistycznie, by kompleksowo zająć się problem i usunąć przyczynę bólu.

Jako doświadczona fizjoterapeutka łącze aspekty rehabilitacji i treningu medyczno – funkcjonalnego, by pomnożyć efekt terapeutyczny. Uwzględniając każdy stopień urazu zajmuję się programowaniem terapii, jak i indywidualnego treningu medycznego.
Zajmuję się również masażem leczniczym jak i sportowym, by odpowiednio poprowadzić proces leczniczy. Pozdrawiam :)

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*