TABATA - naturalny spalacz tłuszczu! - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

TABATA – naturalny spalacz tłuszczu!

Dzisiaj ‚na tapecie’ mamy właściwie tylko 6 liter. Mianowicie- TABATA!

https://my.toluna.com/polls/8530485/Adakah-anda-tahu-mengenai-senaman-TABATA

Co to właściwie jest? 

Są to ćwiczenia, których głównym celem jest podniesienie tętna organizmu, zwiększenie jego wytrzymałości, a w okresie redukcji nadmiaru ciała – narzędzie wspomagające pozbywanie się tłuszczu zapasowego. Jest to wysiłek interwałowy o charakterze beztlenowym, trwający 20 sekund, po którym następuje 10 sekundowa przerwa. Podany schemat powtarzany jest ośmiokrotnie. Czyli krótko mówiąc – trwa 4 minuty, które potrafią nieźle dać w kość. Tabata to trening o maksymalnym wysiłku i maksymalnej intensywności.
Taką formę wysiłku opracował w 1996 roku dr.Izumi Tabata, od którego nazwiska powstała nazwa.

Alphamind V3 od Apollos Hegemony

Skuteczna broń na walkę z nadmiarem tłuszczu!

Dla kogo polecana jest tabata?

O dziwo nie tylko dla początkujących! Zaawansowani również odniosą korzyści, wszystko zależy od intensywności i trudności ćwiczeń, które są wykonywane.
Idealnie sprawdzi się u osób, które nie lubią/nie mają czasu na długie sesje cardio. Tabaty nie poleca się osobom, które mają dosyć sporą nadwagę, gdyż trening ten może się to okazać zbyt ciężki i w bardzo łatwy sposób może zniechęcić do dalszej aktywności. Dodatkowo chodzi również o sam fakt wydolności organizmu, a poziomu ciężkości treningu interwałowego.

Jakie są plusy tabaty?

Na pewno oszczędność czasu, gdyż każdy z nas, w okresie redukcji, na pewno woli spalić więcej kalorii w krótszym czasie, bo jak wiadomo, w dzisiejszych czasach – czas to pieniądz ;). Kolejnym ważnym aspektem jest znacząca poprawa kondycji. Póki nie spróbujecie, to nie dowiecie się jak 4 minuty mogą zmęczyć nasze ciało! Z badań wynika, że przy takich treningach, po 6 tygodniach badana grupa poprawiła swoją wydolność anaerobową aż o 28 %! Następny plus – EPOC, czyli powysiłkowa konsumpcja tlenu. Oznacza to, że kalorie nie są tylko spalane tylko w trakcie treningu, lecz również po jego zakończeniu (nie są to ogromne ilości, ale zawsze coś). Dodatkowo ćwiczymy szybkość, koordynacje i zwinność w jednym czasie!
https://bestmother.in/you-want-to-lose-weight-follow-these-tips/

Dobór ćwiczeń

Najważniejsze! ROZGRZEWKA! Nieważne czy jest to wysiłek 4 minutowy, czy godzinny! Mięśnie muszą być przygotowane do pracy. Staraj się rozgrzać wszystkie grupy mięśniowe, statycznie oraz dynamicznie.
Pamiętaj również o tym, aby nie brać na siebie zbyt dużego obciążenia. Nie chodzi tu o hipertrofię mięśniową, lecz o szybkość i intensywność.

Nie można zapominać też o właściwej technice, ponieważ zaniedbanie tego aspektu, może doprowadzić do niechcianej kontuzji.Na początek, najlepsze są ćwiczenia z masą własnego ciała, potem można dodać np. piłki lekarskie i innego tego typu akcesoria treningowe.

Do każdej rundy, można także dobierać inne ćwiczenie. Wszystko zależy od naszego celu i chęci.

Spalacze tłuszczu dostępne na testosterone.pl

Przykładowe treningi:

Zazwyczaj wybiera się kilka ćwiczeń, które angażują całe ciało.

Poniżej przykład treningu TABATY

1/3/5/7 RUNDA :
1. Przysiady z wyskokiem- 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku.
2. Padnij – powstań (burpees) – 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku.
2/4/6/8 RUNDA:
1. Wykroki/zakroki – 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku.
2. Wspinaczka w podporze  – 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku.
http://ozmenertan.wixsite.com/akrep
Najlepszym i obiektywnym sprawdzeniem faktycznego wysiłku jest zakup pulsomierza, który na pewno pomoże nam osiągnąć i dobrać odpowiednią intensywność tabaty, lecz dla osób początkujących, brak możliwości mówienia i mocny oddech będzie dobrym i wystarczającym wyznacznikiem ;).

Podsumowując

Tabata jest wysiłkiem interwałowym wykonywanym w tzw. beztlenie. Aktywność ta pozytywnie wpływa na parametry wytrzymałościowe organizmu, a dodatkowo może być skuteczną bronią w walce z nadmiarem tłuszczu zapasowego w ciele i pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Każdy z nas na pewno znajdzie cztery minutki, aby wykonać taki trening!
Źródła:
https://carolina.pl/rozgrzewka/
http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/1,105611,17668486,Bieganie_a_odchudzanie__Jak_biegac__zeby_spalic_najwiecej.html
https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odchudzanie/cwiczenia-odchudzajace/trening-beztlenowy-anaerobowy-pogromca-tluszczu-na-czym-polega-aa-rJt5-pjME-682J.html
https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/odchudzanie/10211728/tabata-co-to-jest-i-na-czym-polega.html
https://www.drkin.com/tag/aerobie/

Magister sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, studentka psychologii, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

 • Marika
  12 listopada 2018 o 10:33

  Potrafi dać w kość – uwielbiam i stosuję. Wydolność znacząco w górę :).

  Odpowiedz
  • Paulina Szydlik
   12 listopada 2018 o 22:27

   To prawda, a myślę że 4 minuty znajdzie każdy! 😉

   Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*