Vitargo vs Carbo - co wybrać - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Vitargo vs Carbo – co wybrać

Węglowodany są podstawą naszej diety, ich dzienna podaż powinna wynosić 45-60% całkowitej dziennej puli energetycznej.  Są one głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Na rynku występuje bardzo szeroka oferta odżywek węglowodanowych, dwa najpopularniejsze preparaty to Carbo oraz Vitargo. W dzisiejszym artykule chciałbym pokrótce omówić czym właściwie są te suplementy, jakie są między nimi różnice oraz to czy ich stosowanie ma w ogóle sens.

 

Węglowodanami stosowanymi w tego typu produktach są : dekstroza, maltodekstryny oraz Vitargo . Można by założyć, że wszystkie z nich działają dokładnie w ten sam sposób, dostarczając energii i nie ma różnicy który z suplementów wybierzemy. W istocie nie jest to prawdą, ponieważ złożoność poszczególnych struktur, ich specyficzna budowa determinuje dłuższy, bądź krótszy czas potrzebny do ich strawienia i przyswojenia przez organizm. W rezultacie czas w jakim nasz organizm odbuduje stracone podczas treningu  zapasy glikogenu będzie różny. Kolejnymi bardzo istotnymi indykatorami wartości omawianych suplementów będą : gwałtowność wyrzutu insuliny do krwi oraz uczucie „zalegania” po ich spożyciu. Pora dnia, w której chcemy stosować dany suplement oraz rodzaj uprawianego przez nas sportu, będą miały kluczowy wpływ przy wyborze odpowiedniego suplementu.

Carbo

 

Carbo od olimpu

 

Odżywki te składają się głównie ze źródeł węglowodanów o wysokich  (dekstroza) oraz średnich (maltodekstryny) indeksach glikemicznych, zapewniają równomierne  wysycenie krwi składnikami energetycznymi przez okres kilku godzin od momentu przyjęcia preparatu.  Suplementacja czystej glukozy (dekstrozy) ma jednak tę wadę, że – po nagłej zwyżce poziomu cukru we krwi – następuje równie gwałtowny jego spadek, co oczywiście wpłynie negatywnie na naszą wydolność i samopoczucie. Dlatego przy doborze suplementu warto zwrócić szczególną uwagę na stosunek węglowodanów ogółem do cukrów prostych.

trening metaboliczny 2

 

Suplement ten na pewno sprawdzi się w przypadku osób bardzo intensywnie trenujących w długich przedziałach czasowych. Zawodnicy sportów walki, osoby przygotowujące się do startów w zawodach, których jednostki treningowe trwają więcej niż dwie godziny odczuwają zadowalające efekty po spożyciu tego rodzaju suplementów, ponieważ umożliwiają one szybkie uzupełnienie energii i odbudowanie zapasów glikogenu podczas wyczerpujących treningów. Również osoby które wykonują więcej niż jeden trening lub, u których przerwa pomiędzy dwoma jednostkami treningowymi jest bardzo krótka odczują pozytywne korzyści ze spożywania tego suplementu, ponieważ pozwoli on na szybkie odnowienie zapasów glikogenu i bycie „gotowym” na kolejny wysiłek.

Ogromną zaletą Carbo jest jego cena, za jedną porcję zapłacimy około złotówki, natomiast wadą jest to że sprawdzi się ono jedynie w określonych sytuacjach ponieważ poza porankami oraz krótkimi okresami około-treningowymi zdecydowanie nie potrzebujemy dostarczać cukrów prostych do naszego organizmu.

Vitargo

Oryginalne Vitargo na bazie skrobi jęczmiennej

Jest to skrobia przetworzona o unikalnym oraz opatentowanym składzie. Za produkt ten trzeba zapłacić znacznie wyższą cenę w porównaniu z poprzednikiem, lecz cechuje się on również lepszymi właściwościami.  Osmolarność, masa cząsteczkowa oraz rozgałęzienie cząsteczek Vitargo okazują się być kluczowe. Niska osmolarność produktu ogranicza absorpcję wody do żołądka, tym samym zmniejszając wzdęcia oraz uczucie „pełności” po jego spożyciu. Rozgałęzienie cząsteczki Vitargo pozwala na jej znacznie szybsze przetransportowanie do krwi. Badania naukowe wskazują, że może to zrobić w czasie nawet dwukrotnie szybszym niż standardowe preparaty, tym samym o wiele szybciej dostarczyć energii do mięśni i znacznie przyśpieszyć regenerację potreningową.

Produkt ten charakteryzuje znacznie wyższa cena niż odżywki typu Carbo, jednak równocześnie jest to produkt o znacznie szybszym oraz efektywniejszym działaniu, co potwierdzają badania naukowe. Sprawdzi się on doskonale podczas ciężkich oraz długotrwałych treningów uzupełniając zapasy glikogenu w błyskawicznym czasie.

Podsumowanie

Odżywki węglowodanowe to produkty które pozwolą dostarczyć energii oraz uzupełnić zapasy glikogenu w bardzo krótkim czasie. Sprawdzać się będą jednak tylko w określonych sytuacjach, zaleca się ich stosowanie tylko w porach około treningowych i tylko wtedy kiedy rzeczywiście potrzebujemy uzupełnić nasze zapasy energetyczne. W przypadku krótkich sesji treningowych o niskiej intensywności będzie to tylko dodatkowa pula energetyczna, która może przekształcić się bezpośrednio w tłuszcz. Zarówno Carbo jak i Vitargo sprawdzą się u osób trenujących wyczynowo. W artykule przedstawiono dwie najważniejsze różnice  pomiędzy produktami : cenę oraz czas działania, wybierając jeden z tych produktów należy się kierować przede wszystkim swoimi indywidualnymi potrzebami.

 

Źródła:

1. Stephens F et al.: Post-exercise ingestion of a unique, high molecular weight glucose polymer solution improves performance during a subsequent bout of cycling exercise. Journal of Sports Sciences 2008. 26(2): 149 – 154.

2.FRANCIS B. et al.: Post-exercise ingestion of a unique, high molecular weight glucose polymer solution improves performance during a subsequent bout of cycling exercise, Journal of Sports Sciences, 2007; 1 – 6

3.Vitargo S2. Bodybuilders. Flex, July, 2010, Vol.28(5), p.318(1)

4.https://louisjbianco.wordpress.com/tag/the-king-of-carbs

 

https://www.facebook.com/109426287456250/
Jestem dietetykiem z wykształcenia i pasji, żywieniem zainteresowałem się już w czasach licealnych. Wtedy też zacząłem swoją przygodę ze sportami siłowymi i tak już zostało :) Prywatnie jestem ogromnym fanem koszykówki szczególnie tej z pod znaku NBA.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*