Eurycoma suplementy diety

Kategorie

Najczęściej czytane

Eurycoma Longjack – Żeń-Szeń malezyjski- nektar bogów?!

Eurycoma Longiforia Jack jest ziołem, które znane bardziej jest pod nazwą Tongkat Ali czy żeńszeń malezyjski. Jest rośliną leczniczą z Malezji i Tajlandii, stosowaną w głównej mierze jako afrodyzjak oraz jako środek o właściwościach tonizujących. Zwykle wodny wyciąg z tej rośliny jest stosowany jako lek ziołowy i tradycyjnie jest spożywany jako dodatek do kawy. Można przeczytać doniesienia o suplemencie dotyczące poprawy wyników sportowych, libido, siły mięśni, utraty wagi – większość zjawisk związanych z podwyższeniem poziomu testosteronu.

Standardowe stosowanie eurycoma longiforia jack waha sięod 200-300mg 100:1 ekstraktu, co daje nam efektywne 20-30g suchego korzenia. Podajemy takową dawkę 1-2 dziennie. Nie ma przekonywujących przesłanek z badań o optymalnym dawkowaniu tej substancji.

Apollos Hegemony Eurycoma Longjack – ekstrakt 200:1

 

Longjack wydaje się być skuteczną pigułką na erekcję, a zupełny brak korelacji z działaniami adrenergicznymi oraz redukcja stresu wydaje się być ciekawym suplementem do łączenia z johimbiną (która właśnie pobudza te efekty). Mechanizm tego działania nie jest do końca poznany.

Ciekawą właściwością może być zwiększanie spermatogenezy  poprzez zwiększanie komórek spermatogenezy w korelacji z estradiolem. Nie dotyczy to ruchliwości plemników, która wydaje się być wspierana przez inne mechanizmy; Nie badano objętości plemników.

 

Ekstrakt Tongkat ali poprawia parametry nasienia; Nie ma wpływu na poziom testosteronu

Badanie: 109 zdrowych mężczyzn (w przedziale wiekowym 30-55 lat) otrzymywało 300 mg ekstraktu tongkat ali dziennie przez 12 tygodni. Na koniec badania przeprowadzono ilościową analizę nasienia. Męskie narządy rozrodcze zostały ocenione na podstawie międzynarodowego indeksu sprawności wzwodu i kwestionariuszy dotyczących zdrowia seksualnego.

Wynik: Pod koniec 12 tygodni suplementacji osoby wykazały znaczną poprawę wyników seksualnych, zwiększoną ruchliwość plemników (osiągając 44%) i zwiększają objętość nasienia. Poziom testosteronu nie wzrastał znacząco.

Wnioski: Wyciąg Tongkat ali poprawia funkcje seksualne u mężczyzn, ale nie ma wpływu na poziom testosteronu.

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2012/429268/

W głównej mierze Eurycoma Longjack może być znaleziona w sklepach z suplementami jako booster testosteronu. Obecnie sprawdzony mechanizm, dzięki któremu żeńszeń malezyjski zwiększa poziom testosteronu jest związany z zawartością eurypeptydu. Można znaleźć przesłanki, które wspierają tezę zwiększania aktywności enzymu CYP17 (17 alfa-hyroksylaza/17,20liaza), który zwiększa konwersje prekursorów pregnenolonu do dehydroepiandrostendionu i kolejnych androgenów. Takowe stwierdzenia można znaleźć w dysertacji AlI Saad (1993). Niestety, nie jest ona dostępna online.

Żeńszeń malezyjski zwiększa przyrost LBM oraz wzmaga siłę

Jedynym ciekawym badaniem wykonanym na ludziach było przeprowadzenie eksperymentu na grupie 14 zdrowych, wytrenowanych mężczyzn wykonuje przez okres 5 tygodni intensywny trening na 60% 1RM (10 stacji, 2 serie 10 powtórzeń, minuta przerwy między seriami, co drugi dzień ). Połowa badanych przyjmuje 100mg dziennie ekstraktu z *ELJ, reszta placebo. Intensywność była zwiększana o 10% na każdy tydzień. Zanotowano wzrost LBM z 7.18kg na 7.43kg. Zwiększono ciężar na 1RM o 17kg. Zauważono 4% większy wzrost parametrów w grupie, która suplementowała longjack w porównaniu do grupy placebo.
http://cdn.shopify.com/s/files/1/0048/3382/files/ELJ_BJSM.pdf?2399

 

Wyciąg z korzenia Tongkat ali zwiększa testosteron i kontroluje hormony stresu

Badanie: Badanie kliniczne przeprowadzono w czterech tygodniach na 63 osobach ludzkich (zarówno męskich jak i żeńskich) pod umiarkowanym stresem w celu oceny wpływu wodorotlenku korzenia eurycomy longiforia jack na profil hormonalny. Wszyscy pacjenci otrzymywali 200 mg ekstraktu dziennie przez cztery tygodnie, a poziomy hormonów, jak testosteron i kortyzol, zostały określone ilościowo przed i po badaniu. Badacze szacowali, że stężenie testosteronu i kortyzolu w ślinie jest niewielkie. Ponadto wszyscy badani odpowiedzieli na kwestionariusz dotyczący ogólnego nastroju, zmęczenia i niepokoju.

Wynik: Poprawiono poziom testosteronu w ślinie u wszystkich badanych, natomiast poziom ‘hormonu stresu’ kortyzol zmniejszył się.

Wnioski: Wyciąg Tongkat ali zwiększa poziom testosteronu.

Źródło: http://www.jissn.com/content/10/1/28

 

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*