Palenie papierosów - wpływ na zdrowie i zdolności treningowe - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Palenie papierosów – wpływ na zdrowie i zdolności treningowe

Palenie a zdrowie

Już 35 lat temu Office of the Surgeon General of the United States Health Service przeanalizowało ponad 7000 artykułów naukowych na temat palenia i szerokopojętego zdrowia. Od tego czasu opublikowano wiele badań, które potwierdzają silny związek między paleniem tytoniu a różnorodnymi problemami, przede wszystkim z nowotworami i chorobami sercowo-naczyniowymi, ale czy to koniec niepożądanych efektów palenia? Zapraszam do artykułu.

 

Jaki wpływ może wykazywać palenie papierosów?

1. Choroby sercowo-naczyniowe

A zwłaszcza miażdżyca są jednymi z głównych przyczyn śmieci w społeczeństwach. Wiele badań wykazało, że ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów dziennie, do tego dochodzi często hipercholesterolemia i nadciśnienie [6].

2. Układ kostny

Istnieje wiele publikacji, gdzie potwierdzono to, że palenie zmniejsza gęstość mineralną kości, co skutkuje między innymi zwiększoną podatnością na złamania [7,8].

Meta-analiza z 2017 roku obejmująca 94 badania, w których łącznie przeanalizowano 40 753 osób (w tym 30 293 kobiet i 10 460 mężczyzn) o średnim wieku 50lat (zakres od 15-80) jasno pokazuje, że osoby palące nałogowo w porównaniu do ludzi, którzy nigdy nie palili mogą mieć nawet o 20% mniejszą gęstość kości! Takie osoby są bardziej podatne na złamania, zwichnięcia i tym podobne, wszystkie truktury jak chrząstki, stawy, ścięgna są w pewien sposób upośledzane [8].

3. Stawy

Świeży przegląd bo z 2018 roku, w którym zbadano wpływ palenia na większość struktur układu kostno-mięśniowego, również potwierdza powyższe argumenty, w dodatku dowiadujemy się z niego, że osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którzy palą mają większe bolesności stawów (głównie kolan), w wielu przypadkach choroba może się nawet pogarszać przez ten jeden czynnik jakim są nasze omawiane używki [9].

4.Pogorszenie pracy mitochondriów

Palenie może prowadzić do upośledzenia dostarczania tlenu do mitochondriów i zdolności w generowaniu ATP, co skutkuje między innymi zmniejszoną wytrzymałością skurczową mięśni szkieletowych (kojarzycie tę zadyszkę po wejściu na trzecie piętro u palaczy?)[3]!

5.Utrata mięśni

W badaniach wykazano, że palenie papierosów może zwiększyć ryzyko sarkopenii [5].

Wszyscy wiedzą, że palenie to cichy zabójca,  jednak nawet w kontekście wydolności sportowej może wiele popsuć.  Składniki dymu papierosowego i ogólnoustrojowe mediatory zapalne nasilają proteolize (rozpad białek) i niestety zmniejszają MPS (syntezę białek mięsniowych), utrudniając rozwój mięśni[3,5].

*Miostatyna

Kojarzycie takie białko jak miostatyna? Jest to białko odpowiedzialne za ograniczenie rozwoju mięśni, znamy przykłady ze sceny kulturystycznej, gdzie niektórzy zawodnicy mogli nawet naturalnie zbudować ogromną masę mięsniową przez tak zwaną delecje miostatyny, czyli po prostu „wyłączenie” genu odpowiedzialnego za jej produkcję.

Dla osób chcących budować masę może być to pożądana mutacja. Po co o tym piszę? Ponieważ palenie papierosów znacznie zwiększa stężenie miostatyny u palaczy co skutkuje oczywiście trudnościami z przybraniem masy mięśniowej [5,8]

6. Serce

Kolejnym aspetkem jest nasz tak naprawdę najważniejszy mięsień, który pozwala nam żyć. Palenie może powodować przerost mięśnia sercowego [1]!

Samce szczurów przypisano do jednej z czterech grup:

C – szczury nieprzeszkolone bez ekspozycji na palenie tytotniu

E – ćwiczone szczury bez ekspozycji na dym papierosowy

CS – szczury nieprzeszkolone, ale narażone na palenie tytoniu

ECS – ćwiczone szczury narażone na dym papierosowy

Wszystkie z nich pływały pięć razy w tygodniu po 60 minut na sesję, przez 8 tygodni.

Dobę po ostatnim dniu protokołu naukowcy pobrali mięśnie brodawkowe w celu analizy mechaniki mięśnia sercowego.

Wnioski: Mimo tego, że ćwiczenia same w sobie zmniejszyły zwłóknienie tkanek to ich połączenie z paleniem tytoniu nasiliło przerost mięśnia sercowego.

W innym badaniu [2], gdzie ekspozycja na dym papierosowy również wiązała się z przerostem mięśnia sercowego, suplementacja przeciwutleniaczami cofała niekorzystne skutki związane z paleniem.

Silny przeciwutleniacz NAC

 

Co dalej?

To są między innymi bezpośrednie efekty palenia papierosów, ale na tym nie skończymy. W wielu przeglądach obserwuje się tendencję palaczy do zmniejszonej aktywności fizycznej.

W grupie palaczy tylko 424 (26,2%) osoby regularnie podejmowały aktywność fizyczną
W grupie niepalących aż 1057 (40,2%) osób ćwiczyło regularnie [4].

Jak zauważają naukowcy nie chodzi tu o to, że osoby ćwiczące, które dbają o swoje zdrowie nie sięgną po papierosy, tylko palacze są po prostu mniej skłonni do ruchu.

Nikotyna

Palenie prawdopodobnie nie wpływa negatywnie na siłę mięśni, a nikotyna sama w sobie może mieć krótkotrwały, pozytywny wpływ na zdolności motoryczne, przez zwężenie naczyń obwodowych, podwyższone ciśnienie, przyspieszenie skurczu serca. [3,4] Jednak pamiętajmy, że to właśnie ona uzależniam wywołuje uczucie przyjemności i relaksu, co ciekawe u palaczy chęć zapalenia koreluje z niskim poziomem nikotyny we krwi, tak jakby palenie było sposobem na osiągnięcie określonego „pułapu” nikotyny i czerpanie satysfakcjonującego uczucia. Powtarzające się narażenie na nikotyne prowadzi do neuroadaptacji i budowania toleranci na początkowe efekty [10].

Zdolności reprodukcyjne

Palenie papierosów, podczas ciąży powoduje szereg zaburzeń u dziecka! Tlenek węgla zawarty w dymie tytoniowym wiąże się z hemoglobiną, pozbawiając płód tlenu, co często skutkuje niską masą urodzeniową dziecka. Stwierdzono również, że inne toksyny w dymie tytoniowym, w tym nikotyna, kadm, ołów, rtęć i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, powodują zespół nagłej śmierci niemowląt, przedwczesne porody i zmniejszoną płodność u kobiet!

Tutaj krótka wiadomość dla Panów, że palenie może powodować zaburzenia erekcji [11].

Kompleks witamin B w odpowiednich ilościach 

PODSUMOWANIE

Palenie papierosów to jeden z głównych powodów wielu jednostek chorobowych, można śmiało powiedzieć, że gdybyśmy postawili dokładnie dwie te same osoby, jednej kazali palić drugiej nie to po jakimś czasie ćwiczeń siłowych nie dość, że osoba nie paląca byłaby zdrowsza to też miałaby więcej masy mięśniowej (zakładając, że wszystkie zmienne są takie same). Starajmy się rzucić ten zgubny nałóg oraz namawiajmy bliskich do tego samego, szanujemy zdrowie i życie.

Badania:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27613920
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27881962
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25581779?
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3514468/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17609255
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2733016/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22349964
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5352985/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6077562/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664648/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664648/

Jestem studentem dietetyki, od kilku lat interesuje się tą dziedziną i nieustannie poszerzam swoją wiedzę.

 • damian
  27 stycznia 2020 o 14:07

  Czyli powiedzenie nie pal bo nie urośniesz, nie jest takie dalekie od prawdy 🙂

  Dobrze zebrane informacje.

  Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*