PQQ - nowoczesny nootrop i stymulator mitochondriów - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

PQQ – nowoczesny nootrop i stymulator mitochondriów

 

CZYM JEST PQQ?

PQQ (methoxatin) to fachowo pirolochinolinochinon  – cząsteczka chinonu, która jest zdolna do redukcji utleniaczy w naszym organizmie dając tym samym efekt antyoksydacyjny – usuwa wolne rodniki.  Następnie jest wprowadzana z powrotem do obiegu jako postać aktywna poprzez działanie glutationu . Pod względem struktury i działania przypomina witaminę. Mimo to nie jest zaliczana do tej kategorii substancji.  PQQ jest przede wszystkim kofaktorem cząsteczką, która działa jak wzmacniacz dla enzymów, które potrzebują pomocy do prawidłowego funkcjonowania . Ta cząsteczka kofaktorowa przenosi elektrony, co jest kluczowe dla  pracy naszych mitochondriów generujących energię.

PQQ po raz pierwszy został rozpoznany w 1964 r jako kofaktor enzymatyczny w bakteriach przez biochemistę Jensa Hauge’a. Dopiero w 2003 r. Japoński badacz Tadafumi Kato stwierdził, że PQQ występuje również u gryzoni i innych ssaków, w tym ludzi .

Jest to tak naprawdę pierwszy odkryty składnik odżywczy, który sprzyja wzrostowi  i tworzeniu nowych mitochondriów w naszych komórkach . Istnieje kilka obiecujących następstw suplementacji PQQ.  Są one związane z funkcją zmieniania niektórych szlaków sygnałowych i wytwarzania ich w większej ilości oraz zwiększenia ich wydajności.  PQQ odgrywa znaczącą role w polepszeniu funkcji pamięciowych, poznawczych, zmniejszania zmęczenia psychicznego  (nasze komórki mózgowe mają więcej mitochondriów niż pozostałe) a także zapobiega neuro i biodegeneracji poprzez promowanie czynnika wzrostu nerwów( NGF).

PQQ w naturalnym pożywieniu występuje między innymi w kakao, selerze, pietruszce, ziemniakach, winie, szpinaku oraz większości żywności sfermentowanej. Co ciekawe dzieci pobierają je już z mlekiem matki.

DZIAŁANIE

Z wiekiem zmienia się chemia naszego mózgu oraz metabolizm energetyczny.  Następuje powolna degeneracja neuronów. Pamięć , czas reakcji, jasność umysłu ulegają pogorszeniu. Maleją poziomy neurotransmiterów. Wszystkie te zmiany związane ze starzeniem się  są czynnikami przyczyniającymi się bezpośrednio do demencji starczej czy Alzheimera. Nawet jeśli nie odczuwamy jeszcze takich skutków – PQQ i tak może nam w znaczący sposób pomóc.

PQQ pomaga tworzyć nowe mitochondria w całym ciele. Nasilona ich geneza oraz łatwiejszy rozwój może skutkować  efektem zwiększonej energii do codziennego życia.  Zwykle osoby odpowiednio suplementujące się tą substancją odczuwają poprawę kondycji psychicznej oraz fizycznej, mniejsze męczenie się oczu (świetna korzyść przy pracy przed komputerem), zmniejszone ciśnienie krwi a także czują się bardziej wypoczęte po przebudzeniu. Szybkość działania PQQ wydaje się być sprawą dość mocno indywidualną – jedni odczuwają praktycznie od razu po użyciu natomiast na innych zaczyna odczuwalnie działać dopiero po 1-2 miesiącach suplementacji.  Szczególnie skuteczne działanie PPQ można odnotować jeśli kiedykolwiek przyjmowałeś/aś statyny z czego mogą wyniknąć uszkodzenia mitochondriów.

 

POPRAWA FUNKCJI POZNAWCZYCH

Jak już wspominałem PQQ działa świetnie na poprawę funkcji mózgu. Co ciekawe w połączeniu z koenzymem Q10 efekty te uwydatniają się jeszcze bardziej. Okazuje się, że synergia tych dwóch związków może przynieść zdecydowanie większe benefity niż zastosowanie ich pojedynczo.  Efekty tego połączenia zaobserwowano po raz pierwszy w badaniu przeprowadzonym z użyciem podwójnej ślepej próby kontrolowanej placebo na zwierzętach w Japonii a następnie w badaniu na ludziach.

71 osób w wieku 40-70 lat zaczęło suplementować 20mg PQQ dziennie. W wyniku tego zanotowano poprawę funkcji kognitywnych w porównaniu do grupy placebo. W drugiej próbie do wcześniejszej dawki PQQ dorzucono jeszcze 300mg koenzymu Q10 dzięki czemu wyniki jeszcze bardziej się poprawiły.

https://www.researchgate.net/publication/285786862_Effect_of_pyrroloquinoline_quinone_PQQ_on_mental_status_of_middle-aged_and_elderly_persons

 

POPRAWA PAMIĘCI

Jasne jest , że wraz z wiekiem pogarsza się nam pamięć. Zawsze dotykało to osób przede wszystkim starszych jednak coraz częściej problemy zaczynają występować już w coraz młodszym wieku. Takie spadki efektywności pamięciowej mogą być realnie hamowane właśnie poprzez użycie PQQ.

65 osób w wieku 50-70 lat z problemami na tle pamięci zostało poddanych badaniu z użyciem podwójnej ślepej próby i placebo. Suplementowano 20 mg PQQ i 100 mg koenzymu Q10 w czasie 24 tygodni. Wyniki badania zostały podsumowane jakoby te substancje mogą zapobiegać a nawet odwracać zaburzenia pamięci spowodowane starzeniem się organizmu. PQQ poprawia nie tylko pamięć krótkotrwałą ale też między innymi świadomość przestrzenną.

https://www.jstage.jst.go.jp/article/jnsv/61/3/61_233/_pdf

 

POPRAWA NASTROJU

17 mężczyzn i kobiet dostało 20 mg PQQ dziennie przez okres 8 tygodni. Badanie wykazało zmniejszenie napięcia, lęku, depresji, ogólnego zmęczenia a poprawę witalności i wigoru . Dodatkowo zanotowano także znaczne różnice w jakości życia badanach do których należały – lepszy sen , większy apetyt i lepsze samopoczucie po wybudzeniu .

http://functionalfoodscenter.net/files/56592277.pdf

 

IMMUNOLOGIA

Bardzo prawdopodobnym wydaje się, że PQQ jest pośrednio związane z funkcjonowaniem układu immunologicznego. Przesłonką do tego może być badanie w którym u myszy niedobór PQQ korelował z nieprawidłowym jego działaniem.  Dodanie 3 mcg PQQ do żywienia u myszy  zwiększyło ilość komórek CD8 i limfocytów w kępkach Peyera.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8169668

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12563022

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21508181

 

NEUROPROTEKCJA

W badaniu przeprowadzonym w Chinach wykazano, że  już 100μM PQQ chroni nasze komórki przed cytotoksycznością powodowaną glutaminianem. Dzieje się tak przez wzrost aktywności enzymu przeciwutleniającego (aktywacja PI3K i indukcja nrf2/ho-1). PQQ badano również w roli protektora w chorobie Parkinsona spowodowanej przez rotenon (silny pestycyd). Omawiany dziś suplement ochraniał komórki nerwowe (poprzez redukcje uszkodzeń oksydacyjnych) ale także mitochondria zachowując ich odpowiednią masę.  Zapobiega  także odkładaniu się amyloidu i alfa synukleiny czyli toksycznych białek powstrzymujących rotację substancji między krwią a komórkami – przyczyniających się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22843070

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23686346

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26276080

 

METABOLIZM

Badanie przeprowadzone na szczurach może dawać realne przesłanki, że niedobory PQQ będą korelowały z wolniejszym metabolizmem.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21814553

 

OCHRONA MITOCHONDRIÓW

Mitochondria to nasze ,,piece” energetyczne.  Ta struktura komórkowa posiada własny genom i jest odpowiedzialna za wytarzanie energii w naszym organizmie. Zatem logiczne wydaję się być, że im jest ich więcej i im lepiej pracują tym lepszy poziom energii, samopoczucia i ogólne zdrowie. Zaburzenia ich pracy są przyczyną wielu chorób neuro i biodegeneracyjnych, nowotworowych ale także zaburzeń związanych ze starzeniem się. PQQ jest substancją chroniącą nasze mitochondria poprzez wpływ na białko CREB (stymuluje ono wzrost  i powstawanie mitochondriów), usuwając uszkadzające mitochondria wolne rodniki, chroniąc przed RNA blokując iNOS czy stymulując PGC-1 alfa i DJ-1  warunkujące prawidłowy ich rozwój i wzrost.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15711583

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20491655

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19861415

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16424117

 

 

PQQ APOLLOS HEGEMONY – otrzymywane na drodze naturalnej 
fermentacji zawierające optymalną dawkę (20mg) w jeden kapsułce 

 

 

JAK BRAĆ I Z CZYM ŁĄCZYĆ PQQ

Dawka powinna zależeć od tego ile PQQ dostarczane jest przez Ciebie wraz z naturalnym pożywieniem. Uśredniając jednak i mając na względzie, że większość osób nie dostarcza dostatecznych ilości tego związku optymalnym wydaję się 20-40mg PQQ dziennie.

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy idealną synergie działania wykazuje w połączeniu z koenzymem Q10 co udowodniono w licznych badaniach naukowych.

 

PODSUMOWANIE

PQQ to stosunkowo nowe odkrycie w dziedzinie suplementów. Jest to świetny środek będący swego rodzaju dopingiem mitochondriów chroniącym organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, toksyn zapobiegający tym samym wielu schorzeniom w tym neuro degeneracji czy bio degeneracji.  Świetny środek, który swoim działaniem przyniesie benefity zarówno sportowcowi jak i człowiekowi, który chce po prostu zadbać o optymalne funkcjonowanie na co dzień.

 

 

 

Nazywam się Mikołaj i od wielu lat interesuje się dietetyką, suplementacją i tematem treningu siłowego. Dla wszystkich z tych trzech tematów zawsze staram się znaleźć złoty środek i nie opierać przekazu o skrajne ideologie a racjonalne przedstawienie naukowych faktów. Sam trenuje od ponad 4 lat natomiast wiem, że zalecenia dla ogółu nie można wysuwać na podstawie tylko własnego empirycznego doświadczenia.
Od roku prowadzę instagrama (instagram.com/gainzdesire) gdzie dziele się swoją przygodą z naturalną kulturystyką i wszystkimi aspektami z nią zawiązanymi

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*