Roztocza - co należy wiedzieć - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Roztocza – co należy wiedzieć

Nazwa „roztocza” może opisywać wiele różnych organizmów należących do rodziny stawonogów. Są spokrewnione z kleszczami i przypominają owady, ale brakuje im skrzydeł i oczu. Są też dość małe, co utrudnia ich identyfikację. W rezultacie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że były narażone na działanie roztoczy, dopóki nie zauważą czegoś, co wygląda jak małe ukąszenia. Ukąszenia roztoczy są zwykle nieszkodliwe, chociaż czasami mogą powodować obrzęk, swędzenie i ból.

Larwy roztoczy mają sześć nóg, podczas gdy stadia dorosłe mają osiem. Większość gatunków roztoczy to szkodniki upraw rolnych. Jednak niektóre rodzaje roztoczy pasożytują na ludziach.

Jak dostają się do mieszkania?

To w jaki sposób roztocza dostają się do domu lub na podwórko, zależy od ich gatunku. Roztocza często wykorzystują małe szczeliny, aby dostać się do domów tysiącami. Przyciągają ich na przykład dobrze nawożone trawniki z drzewami owocowymi lub piękne ogrody. Inne typy, takie jak roztocza kurzu prawie zawsze znajdują się w domach, podczas gdy inne przyczepiają się do żywicieli i są przenoszone do domów ludzi.

 

Ugryzienia

Ukąszenia roztoczy mogą powodować grudki na skórze i wysypkę, a czasami nawet poważniejsze reakcje. Wśród roztoczy żyjących na zewnątrz jest jeden typ, który często gryzie ludzi. Gryzą one w fazie rozwoju larwalnego, a ich ugryzienie powoduje intensywnie swędzącą czerwoną plamkę. Kurz w domu składa się częściowo z odchodów roztoczy i rozkładających się ciał roztoczy. Wiele osób, które uważają, że są uczulone na kurz, naprawdę ma alergię na ten bogaty w białko pył, który często wywołuje objawy astmy i kataru siennego.

Jest jeden wyjątek: świerzb. Roztocza te atakują skórę człowieka, aby złożyć jaja i się pożywić, i zwykle są przenoszone tylko przez bezpośredni kontakt międzyludzki. Podobnie jak inne roztocza, świerzb zwykle powoduje swędzącą, czerwoną wysypkę. W przeciwieństwie do innych roztoczy, wysypka ta będzie cały czas się pojawiać, chyba że dana osoba zostanie poddana leczeniu, zwykle poprzez używanie kremu lub balsamu do skóry, który jest dostępny na receptę, przeznaczony do zwalczania świerzbu.

Prozdrowotna witamina D3 – 4000 IU

Gatunki

Chiggers (ang.) to larwy rodziny roztoczy, które są czasami nazywane czerwonymi robakami. Dorosłe osobniki to duże, czerwone roztocze, często widywane na chodnikach i trawnikach. Są bardzo małe (0,5 mm) i trudno je zobaczyć bez mikroskopu. Larwy o sześciu nogach są włochate i żółto-pomarańczowe lub jasnoczerwone. Zwykle spotyka się je na zewnątrz w wilgotnych miejscach, gdzie trawa i chwasty są porośnięte. Jednak niektóre gatunki atakują również bardziej suche obszary, co utrudnia przewidzenie, gdzie wystąpi inwazja.

Ludzkie roztocza świerzbu są bardzo małe i rzadko można je spotkać. Często atakują cienką skórę między palcami, zgięcie łokcia i kolana, piersi i łopatek. Roztocza wbijają się w skórę, tworząc tunele o długości do 3 mm. Kiedy po raz pierwszy wbijają się w skórę, roztocza powodują niewielkie podrażnienia, ale po około miesiącu zaczyna się uczulenie. W tej okolicy pojawia się wysypka i występuje intensywne swędzenie.  Roztocza świerzbu są przenoszone przez bliski kontakt osobisty, zwykle podczas spania w tym samym łóżku. Osoby leżące na przykład w domach opieki mogą również przenosić roztocza z opiekuna na pacjenta. Dorosła zapłodniona samica roztocza jest zwykle zakaźnym etapem życia. Przywiera do skóry za pomocą przyssawek na nogach i zagłębia się w skórę, gdzie składa owalne jaja. W ciągu 3 do 5 dni z jaj wylęgają się larwy i poruszają się swobodnie po skórze. Wkrótce przekształcają się w postać dorosłą i osiągają dojrzałość 10–14 dni po wykluciu.

 

Pasożytnicze roztocza, które atakują budynki, są zwykle kojarzone z dzikimi lub domowymi ptakami lub gryzoniami. Roztocza gryzoni często stają się uciążliwe po wyeliminowaniu inwazji myszy lub szczurów. Ludzie zwykle zdają sobie sprawę z problemu, gdy zostają zaatakowani przez roztocze szukające źródła pożywienia. Ich ukąszenia powodują świąd i podrażnienie od umiarkowanego do intensywnego. Roztocza gryzoni i ptaków są bardzo małe, ale zwykle można je zobaczyć gołym okiem.

 

Kurkumina o działaniu antyhistaminowym

 

Jak sobie z nimi radzić?

Ważna może być kontrola wilgoci. Roztocza przenoszą się poprzez powietrze i wodę, ale i ulegają wysuszeniu przy niskiej wilgotności. Na przykład roztocze kurzu domowego mają niższe szanse na przeżycie, gdy utrzymuje się wilgotność wynoszącą 50 procent lub mniej. Wysoka wilgotność może powodować wzrost liczby roztoczy. Wszelkie wahania wilgotności, nawet krótkie, mogą wystarczyć, aby roztocza mogły się rozmnażać. Codzienne czynności, takie jak używanie klimatyzacji powodują wahania poziomu wilgotności. Dlatego oprócz kontroli wilgotności należy zastosować inne sposoby zwalczania roztoczy. Produkty zawierające benzoesan benzylu mogą zapewnić zabezpieczenie przed roztoczami po zastosowaniu na podłogę i wykładziny. Należy dodać, że pościel, zasłony i meble należy regularnie czyścić. Osoby cierpiące na reakcje alergiczne lub astmę powinny skonsultować się z lekarzem. W przypadku niektórych roztoczy można również zastosować inne metody wykluczania.  Szczeliny w drzwiach, okna, wywietrzniki powinny być uszczelnione. Pomoże to w utrzymaniu roztoczy na zewnątrz. Jeśli zostaną znalezione gniazda, należy je usunąć, a obszar wokół nich odkurzyć. Pestycydy oznaczone jako stosowane przeciwko roztoczom, znane jako środki roztoczobójcze mogą być skuteczne przeciwko roztoczom na obszarach trawiastych.

Jeśli chodzi o roztocza, pozbycie się ich wszystkich jest prawie niemożliwe. Jednak częste sprzątanie i odkurzanie domu, instalowanie filtrów powietrza i kupowanie pościeli, którą można prać w gorącej wodzie i która jest odporna na gromadzenie się kurzu, może ograniczyć reakcje alergiczne.

 

Podsumowanie

Roztocze bardzo często znajdują się w naszym codziennym życiu. Ukąszenia roztoczy mogą swędzieć, boleć i powodować podrażnienia skóry, które mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. Większość rodzajów ukąszeń roztoczy ustępuje samoistnie. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i kremy przeciw swędzeniu mogą pomóc złagodzić swędzenie i ból. Jeśli sprawa okaże się poważna, warto udać się do lekarza. Bardzo dobrze jest wietrzyć pomieszczenia, często sprzątać oraz utrzymywać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach.

 

Źródła:

https://content.ces.ncsu.edu/mites-that-bug-people

https://www.everydayhealth.com/bug-bites/mite-flea-bites/

https://www.britannica.com/animal/mite

https://dph.illinois.gov/topics-services/environmental-health-protection/structural-pest-control/mites-affecting-humans

https://en.wikipedia.org/wiki/Mite

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1124

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24925403/2601/

https://pixabay.com/pl/photos/tropilaelaps-aceria-anthocoptes-67638/

 

 

Studentka trzeciego roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*