Witamina B6 jako P-5-P - niezbędny koenzym - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Witamina B6 jako P-5-P – niezbędny koenzym

CZYM JEST P5P?

Choć na pierwszy rzut oka P5P wydaje się brzmieć jak skrót funkcji w zaawansowanym systemie informatycznym, tak naprawdę jest to prosty skrót od pełnej nazwy związku – fosforan-5’-pirydoksalu (w języku angielskim Pyridoxal 5′Phosphate – stąd  skrót P5P). Czym zatem jest ten skomplikowanie brzmiący związek? Jest to po prostu aktywna forma witaminy B6, która jest metabolicznie czynna. Pełni ona funkcje koenzymu pomagając naszym enzymom wykonywać należące do nich funkcje (różnego rodzaju reakcje chemiczne pozwalające naszemu ciału funkcjonować poprawnie). Możemy zatem powiedzieć, że jest ona niezbędna do życia.  Co więcej nasz organizm nie jest w stanie jej wytworzyć  samoistnie. Należy zatem dbać o odpowiednią jej podaż wraz z pożywieniem czy w codziennej suplementacji. Jeśli chodzi o pokarm to najlepszymi jej źródłami są ryby (tuńczyk, łosoś, śledź), wołowina, drób, pestki słonecznika, pistacje czy nasiona czarnuszki. P5P można znaleźć także w licznych suplementach jako alternatywę do często spotykanego w preparatach dla sportowców chlorowodorku pirydoksyny – czyli nieaktywnej formy, która musi być najpierw poddana procesowi konwersji w wątrobie. I tutaj zwykle zaczyna się problem. U zdrowej osoby organizm powinien poradzić sobie z przekształceniem nieaktywnej formy do tej metabolicznie czynnej jaką jest P5P. Niestety u coraz większej grupy populacji można zaobserwować problemy z wyżej wspomnianym procesem np.  przez zaburzenia metylacji, pracy wątroby czy jelit, przez co suplementacja P5P staje się coraz bardziej popularna.

 

JAK DZIAŁA P5P

Jako koenzym pomaga w wielu różnorodnych procesach niezbędnych dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Bierze na siebie zadania takie jak tworzenie się hemu (składnik czerwonych krwinek zawierający żelazo), wytwarzanie serotoniny (hormonu szczęścia, którego niedobór koreluje z bezsennością), uwalnianie zmagazynowanej energii w wątrobie i mięśniach, utrzymanie procesów metabolicznych białka czy biosynteza neurotransmiterów. Enzymy, którym P5P umożliwia działanie są zaangażowane głównie w proliferacje i regulację komórkową . Co ciekawe nasza koenzymatyczna witamina b6 umożliwia również zamienianie l-dopy w dopaminę poprzez uruchamiane enzymu l-dopa dekarboksylazy. Dopamina to neuroprzekaźnik pozytywnej energii i motywacji do działania a jego braki mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Jako, że dopamina jest świetnym inhibitorem uwalniania prolaktyny P5P będzie jednym z najlepszych środków do jej obniżania.

 

CZYM MOGĄ GROZIĆ NIEDOBORY

Jak już ustaliliśmy witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jako, że coraz większa część populacji zmaga się z jej niedoborami warto zdawać sobie sprawę jakie konsekwencje może to za sobą nieść. Niedobór może powodować problemy z funkcjonowaniem naszego układu nerwowego takie jak :

 • zaburzenie funkcji kognitywnych (uczenie się, zapamiętywanie),
 • otępienie,
 • zmęczenie,
 • nadpobudliwość nerwowa,
 • epilepsja,
 • depresja,
 • drętwienie kończyn.

Co ciekawe niedobór B6 koreluje z wyższymi poziomami homocysteiny , co może doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Niedostateczne ilości tej witaminy prowadzą także do innych nieprzyjemnych skutków jak:

 • wypadanie włosów,
 • zmiany skórne,
 • drażliwość,
 • bezsenność,
 • zwiększona podatność na infekcje,
 • większe ryzyko rozwoju nowotworów,
 • wysypki,
 • osłabienie mięśni.

 

NAJLEPSZE NA RYNKU P5P FIRMY APOLLOS HEGEMONY – AŻ 50MG NA 1KAPS

 

KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE STOSOWANIA P5P

 

 • zapewnia odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego,
 • utrzymuje prawidłowy stan skóry,
 • zmniejsza stany zapalne w organizmie,
 • zapewnia optymalne funkcjonowanie układu trawiennego,
 • wspiera odchudzanie,
 • jest pomocna w anemii,
 • zapobiega depresji,
 • przyczynia się do prawidłowego rytmu dobowego kortyzolu,
 • obniża prolaktynę,
 • pomaga równoważyć poziom cukru we krwi.

 

 

ODPOWIEDNIE FUNKCJONOWANIE UKŁADU NERWOWEGO

Zależność wydaje się prosta. Niedobory B6 korelują z wyższymi poziomami homocysteiny, które mogą doprowadzić do uszkodzenia mózgu. Nawet przy wysokiej homocysteinie suplementacja B6 będzie przynosiła niemałe korzyści w postaci lepiej działających funkcji poznawczych. Co ciekawe niedobór P5P może powodować róże dysfunkcje neurologiczne takie jak np. epilepsja. Jak pokazują badania jej suplementacja pomaga w złagodzeniu objawów neuropatii , niektórych objawów zespołu Guillaina-Barrego czy zwyrodnieniu nerwów obwodowych związanych z cukrzycą.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4290102/

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24938711

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16763894

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11045317

 

PRAWIDŁOWY STAN SKÓRY

Według badania opublikowanego w 2003 roku przez Journal of Investigative Dermatology witamina B6 jest bardzo ważnym czynnikiem dla prawidłowego stanu zdrowia naszej skóry. Jej niedobory mogą prowadzić dodatkowo do syntezowania zbyt małej ilości kolagenu – kluczowego składnika dla elastyczności skóry.

 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12542535

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16179747

 

WPŁYW NA STANY ZAPALNE

Niskie poziomy B6 są bezpośrednio powiązane ze stanami zapalnymi , które są przyczyną takich problemów jak między innymi IBD, choroby układu sercowo-naczyniowego, reumatoidalne zapalenie stawów , problemy z funkcjonowaniem układu immunologicznego. Jak pokazuje badanie z 2001 roku niski poziom aktywnej formy B6 czyli P5P jest związany z wyższymi poziomami CRP, które jest głównym markerem stanów zapalnych w naszych organizmach.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24183308

http://circ.ahajournals.org/content/103/23/2788

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21486513

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297588

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9648235

 

ODPOWIENIE FUNKCJONOWANIE UKŁADU TRAWIENNEGO

Zostało udowodnione, że niska podaż witaminy B6 przy syndromie jelita drażliwego powoduje nasilenie się objawów tej dolegliwości. Dodatkowo okazuje się, że osoby z IBD również cechują się niskimi jej poziomami we krwi.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21636013

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24183308

 

WSPARCIE W ODCHUDZANIU

Jak pokazało badanie przeprowadzone na kobietach z nadwagą P5P pomaga utrzymać większą ilość masy mięśniowej podczas odchudzania. Połączenie B6 i B12 w dłuższym okresie czasu może przyczynić się również do ogólnego zmniejszenia masy ciała u kobiet i mężczyzn.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18679411

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16296926

 

POMOC W ANEMII

Journal of Geriatric Psychiatry and Neurology przeprowadziło badanie w którym udowodniono, że niedobory aktywnej B6 prowadzą do różnych rodzajów anemii.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23124011

 

ZAPOBIEGANIE DEPRESJI

Udowodnione zostało, że niskie poziomy B6 korelują z objawami depresji.  Dodatkowo przeprowadzono jeszcze dwa bardzo ciekawe badania. W pierwszym udało się dojść do wniosku, że nadmiar dopaminy może doprowadzać do niedoborów pirydyksyny a to bezpośrednio powodować tą dolegliwość. W kolejnym okazało się, że kobiety uwzględniające w swojej diecie wyższą podaż pokarmów zawierających wit. B6 mają mniejsze szanse na depresję.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15479988

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2035239

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26648330

 

WSPIERANIE DOBOWEGO RYTMU KORTYZOLU

Jak wszyscy wiem rano gdy się wybudzamy poziom kortyzolu powinien być na wysokim poziomie. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu ze wstaniem z łóżka i rozpoczęciem codziennych czynności. Pomóc w tym może nam właśnie P5P ponieważ jak dowiedziono w badaniu reguluje ona nasze poziomy kortyzolu na odpowiednio wysoki poziom na początku dnia. Z innego badania możemy się natomiast dowiedzieć, że niedobór B6 może spowodować kierowanie tryptofanu w kierunku produkcji kinureniny – kwasu organicznego, który przyczynia się do niskich poziomów melatoniny i serotoniny utrudniając zasypianie i spokojny sen.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847740/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229017/

 

OBNIŻANIE PROLAKTYNY

Sam niedobór P5P powoduje wzrost stężenia prolaktyny w osoczu. Witamina B6 w postaci aktywnej ma zdolność do hamowania proliferacji komórek przysadki w różnych liniach komórkowych. Zmniejszenie proliferacji ma związek z mniejszym wydzielaniem hormonów przysadki. 1 mikrogram był w stanie zmniejszać wydzielanie prolaktyny aż o 66% nie wpływając negatywnie na wydzielanie hormonu wzrostu. W jednym z badań wyniki pokazały, że wzrost prolaktyny spowodowany wysiłkiem fizycznym może być całkowicie powstrzymany przez użycie właśnie P5P. Mechanizmem który za to odpowiada może być właśnie wspomaganie l-dopa dekarboksylazy. Więcej dopaminy która jest inhibitorem prolaktyny logicznie będzie wpływała na jej obniżenie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7088124

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8065526

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16690808

 

WSPARCIE PRZY CUKRZYCY

W badaniu przeprowadzanym na 15 mężczyznach z cukrzycą typu II P5P spowodowało obniżenie stężenia hemoglobiny A1c, która jest miarą długoterminowego stężenia cukru we krwi. P5P pomaga też w niektórych przypadkach cukrzycy ciążowej ponieważ zwiększa tolerancję glukozy. Do tego warto odnotować, że jak pokazują badania – niedobory B6 są bardzo częste właśnie u cukrzyków.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049159/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2737364

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/842585

 

JAK BRAĆ?

W przypadku codziennej profilaktyki zaleca się brać około 50 mg P5P najlepiej w połączeniu z magnezem i witaminą B2, które zwiększają jej dostępność dla organizmu.

Większa dawka – około 100 mg może być przydatna szczególnie u

 • nastolatków,
 • osób spożywających większe ilości alkoholu,
 • kobiet stosujących antykoncepcje hormonalną,
 • kobiet w ciąży mających poranne nudności,
 • osób powyżej 40 roku życia,
 • osób chcących obniżyć poziomy prolaktyny,
 • osób spożywających duże ilości białka,
 • cukrzyków

Warto pamiętać by  większe dawki (powyżej 200 mg) nie stosować więcej niż 2-3 tygodnie!

PODSUMOWANIE

P5P czyli aktywna forma witaminy B6 jest bezdyskusyjnie niezbędna do prawidłowego działania naszego ciała. Udowadniają to liczne badania i publikacje naukowe. Witamina ta jest odpowiedzialna za ogrom różnych skomplikowanych procesów a jej niedobory mogą być bardzo niepożądane w skutkach. Użycie biologicznie aktywnej formy czyli omawianego dziś fosforanu pirydoksalu polecane jest szczególnie u osób z zaburzeniami metylacji. P5P daje nam gwarancje wprowadzenia do organizmu działającej natychmiastowo – bezpiecznej nawet w wysokich dawkach formy witaminy B6. Suplementacja wydaje się być nie tylko świetnym rodzajem zapobiegania wielu problemom ale także sposobem na odniesienie wielu korzyści zarówno pod względem sportowym jak i zdrowia ogólnego.

 

 

Nazywam się Mikołaj i od wielu lat interesuje się dietetyką, suplementacją i tematem treningu siłowego. Dla wszystkich z tych trzech tematów zawsze staram się znaleźć złoty środek i nie opierać przekazu o skrajne ideologie a racjonalne przedstawienie naukowych faktów. Sam trenuje od ponad 4 lat natomiast wiem, że zalecenia dla ogółu nie można wysuwać na podstawie tylko własnego empirycznego doświadczenia.
Od roku prowadzę instagrama (instagram.com/gainzdesire) gdzie dziele się swoją przygodą z naturalną kulturystyką i wszystkimi aspektami z nią zawiązanymi

 • Marcin
  2 lipca 2018 o 20:28

  Nadaje się przetreningowo jako stymulator dopaminy ?

  Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*