Bikini fitness – czym jest, zasady i wymagania

Kiedy próbuję wytłumaczyć komuś, kto kompletnie nie ogarnia tematu, co to są zawody bikini fitness, używam najpierw nazwy sporty sylwetkowe. Często jednak spotykam się nadal z reakcją rozmówcy w stylu wielkie oczy, „co ty do mnie mówisz?!”.

Jak prosto wytłumaczyć laikowi co to jest bikini fitness.

Taka kulturystyka, tylko dużo bardziej kobieca. Mniej mięśni, więcej gracji i piękna.

monikkaa

Monika Bodalska ambasadorka testosterone.pl TEAM

 

Zawody bikini fitness odbywają się w różnych federacjach.

Najbardziej popularną jest International Federation of Bodybuilding and Fitness (IFBB).

Każda federacja ma swoje zasady dotyczące stroju do bikini fitness, butów startowych itd. W IFBB dół stroju startowego musi zakrywać 1/3 pośladków. Może być wykonany z dowolnego materiału. Regulamin nie określa tego jak mocno zdobiony i czy w ogóle zdobiony ma być strój. Przyjęło się jednak, że im więcej świecidełek, tym lepiej.  Piękny! Kolorowy!

Błyszczący się w światłach reflektorów. Dotyczy to nie tylko stroju, ale także biżuterii czy butów.

17190573_834953906656199_6572808031811496689_n
Daria Józefczak ambasadorka testosterone.pl TEAM

 

Ciała zawodniczek bikini fitness muszą być odpowiednio przygotowane nie tylko pod względem formy i sylwetki.

Liczą się też ostatnie szlify. Konieczny jest kilkukrotny peeling całego ciała.

Najlepiej użyć jak najbardziej naturalnych kosmetyków. Nadają się peelingi np z ziaren kawy lub peelingi cukrowe.

Niezbędna jest także dokładna depilacja.Niekiedy trzeba usunąć nawet te bardzo małe włoski. Kiedy ciało jest już wstępnie przygotowane, nakłada się na nie bronzer. Dzięki niemu mięśnie są bardziej widoczne na scenie, gdzie mamy do czynienia z bardzo mocnym i sztucznym światłem.

 

17309463_1250305108338183_7971965305323626327_n
Maria Solawa ambasadorka testosterone.pl TEAM

 

W przygotowaniach do zawodów znaczenie ma każdy dzień.

Szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę ostatni kilka-kilkanaście dni przed startem. Nie ma tam miejsca na eksperymenty. Jest miejsce na wiedzę i obserwację efektów działań. Każdy trener czy dietetyk ma z pewnością swój sposób postępowania w tym jakże ważnym fragmencie przygotowań. Z założenia czyścimy organizm z glikogenu, aby naładować go dzień przed zawodami. Wtedy zjada się duuuużo węglowodanów oraz tłuszczu. Niektórzy robią to jedząc ryż i owoce, inni jedząc pizze i czipsy 😀
Istotnym elementem przygotowań jest też odwodnienie, dzięki któremu pozbywamy się wody z pod skóry.

Uzyskujemy je dzięki nawodnieniu, czyli piciu kilku-kilkunastu litrów wody źródlanej dziennie, aby na mniej więcej dobę przed startem uciąć jej picie do zera.

W dzień zawodów ważne jest przede wszystkim dobre samopoczucie oraz perfekcyjny wygląd. Bardzo liczą się piękne włosy oraz makijaż. Makijaż musi być szczególnie wykonany, aby prezentować się wspaniale na scenie w sztucznym i bardzo intensywnym świetle. Warto tu skorzystać z usług profesjonalistki, bądź samemu nauczyć się malować w odpowiedni sposób.

IMG_20170212_150548
Magdalena Szwajger ambasadorka testosterone.pl TEAM

 

Same zawody rozpoczynają się od rudny eliminacyjnej, w której udział biorą wszystkie zawodniczki zgłoszone w danej kategorii wzrostowej. Kategorie wzrostowe zależą od sędziów, którzy biorą pod uwagę ilość zgłoszonych zawodniczek. Obecnie obowiązujące kategorie w IFBB w bikini fitness to kategorie do 158cm, do 160cm, do 162cm, do 164cm, do 166cm, do 169cm, do 172cm i powyżej 172cm. W juniorkach do 160cm, do 166cm i powyżej 166cm oraz w weterankach do 166cm i powyżej 166cm wzrostu. Wcześniej obowiązywało mniej kategorii, co przypuszczalnie spowodowane jest dużym zainteresowaniem zawodami bikini fitness, a co za tym idzie wieloma zawodniczkami biorącymi w nich udział.

W rundzie eliminacyjnej zawodniczki prezentują się wszystkie razem oraz grupami po 5 osób. W grupach tych wykonują cztery pozy obowiązkowe: pozycję przodem, oboma bokami oraz pozycję tyłem.

Pozowanie jest niezmiernie ważnym elementem prezentacji scenicznej.

Można mieć perfekcyjną formę, ale bez umiejętności pozowania niestety niczego się nie ugra w tym sporcie.

Po zaprezentowaniu się w rundzie eliminacyjnej sędziowie wybierają 15 zawodniczek, które przechodzą do półfinału.

IMG_7161
Magdalena Szwajger ambasadorka testosterone.pl TEAM

 

W półfinale najpierw prezentują się wszystkie wybrane do tego etapu zawodniczki, stojąc chronologicznie według numeracji.

Po przedstawieniu póz obowiązkowych, sędziowie oceniają zawodniczki i proszą wybrane do porównań. W pierwszym porównaniu wychodzą najlepiej ocenione zawodniczki, mające największą szansę na finał. W ostatnim te, które szansę mają najmniejszą. Dana zawodniczka może wyjść do porównania więcej niż jeden raz, jeśli sędziowie nie są pewni.

Sędziowie na tym etapie mogą przestawiać zawodniczki miejscami, aby porównać ze sobą konkretne z nich.

Następnie wybierają sześć zawodniczek, które przechodzą do finału.

17155399_833583383459918_812508620004582336_n
Daria Józefczak ambasadorka testosterone.pl TEAM

W finale każda zawodniczka występuje indywidualnie na scenie prezentując układ dowolny – t-walking lub i-walking.

Prezentacja powinna kłaść nacisk na zaprezentowanie najmocniejszych stron zawodniczki. Po prezentacji każdej z zakwalifikowanych do finału, zawodniczki razem prezentują pozy obowiązkowe.

Sędziowie wybierają zwyciężczynię zawodów oraz określają wszystkie pozostałe miejsca od drugiego do szóstego.

Wygrane zawodniczki z każdej kategorii biorą udział w rundzie open. Sędziowie porównują pierwsze miejsca z każdej kategorii wzrostowej.

17155994_1247568515278509_4951719052116820097_n
Maria Solawa ambasadorka testosterone.pl TEAM poczas Arnold Classic 2017

 

Miejsca od pierwszego do 15 są określane w końcowej kwalifikacji.

Pozostałe zawodniczki nie są ustawione w kolejności od najlepiej do najgorzej punktowanej.

Bikini to zawody w których liczy się piękno, ale również mięśnie i proporcje – okrągłe pupy, duże barki, wąskie talie. Im większa różnica między talią, a szerokością pleców i pokaźnymi pośladkami, tym lepiej.

Liczy się też estetyka. Niemile widziana jest waskularyzacja, zbyt umięśnione sylwetki czy też zupełny brak tkanki tłuszczowej.

Bikini fitness to kwintesencja sportowej kobiecości w najlepszym wydaniu.

 

ada1

Ada Kaczmarek ambasadorka testosterone.pl TEAM

Dodano w: NewsyTagi: bikini, bikini fitness, bikini fitness 2017, bikini fitness 2018, bikiniara, bikiniary, fitness, zawody ifbb, zawody ifbb pro, zawody w bikini

Ruda ma siłę - parę słów o autorze:

Przygotowuję się do startu w zawodach sylwetkowych bikini fitness w kategorii +172 cm. Czynnie i regularnie trenuję siebie i podopiecznych! :) Zobacz pozostałe posty tego autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *