Pistolety do masażu - czy warto? - Testosterone Wiedza

Kategorie

Najczęściej czytane

Pistolety do masażu – czy warto?

Osoby trenujące powinny dbać o swoją regenerację po treningu. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu, wystarczającej ilości snu, rolowaniu czy rozciąganiu. Wiele osób korzysta także z usług fizjoterapeutów, którzy mogą zdziałać cuda i w walce z obolałymi mięśniami. Nie należy tego bagatelizować, gdyż może się to przełożyć na mniej efektywne treningi czy nawet kontuzje.

Masaże są świetnym pomysłem, aby zredukować tego typu problemy.

Czym jest pistolet do masażu i dla kogo został stworzony?

Jak sama nazwa brzmi, pistolet do masażu jest zaprojektowany jak „pistolet”, wygląda podobnie i został stworzony, aby pomóc w rozluźnieniu napięcia mięśni i poprawie przepływu krwi.

Niedawno udowodniono, że jest jedną z najlepszych maszyn do masażu, które poprawiają funkcjonowanie mięśni. Z pistoletu do masażu mogą korzystać praktycznie wszystkie osoby odczuwające ból, a zwłaszcza bóle mięśni. Jednak najczęściej jest spotykany u sportowców, którzy używają go do rozluźnienia ciała. Świetnie sprawdzi się również u osób zestresowanych, cierpiących na wszelkie bóle ciała, które często nie pozwalają im zasnąć.  Jeśli spędzasz cały dzień przy laptopie czy telefonie to prawdopodobnie masz do czynienia z pewnym napięciem szyi, ramion i górnej części pleców. Ten sprzęt również może pomóc rozluźnić te miejsce i ukoić ból. Warto dbać o swoją postawę. Choć terapia ta wydaje się nieszkodliwa, istnieją przypadki, w których nie powinniśmy się masować lub porozmawiać z lekarzem przed takim zabiegiem. Nadwyrężenia mięśni są zwykle bolesne, więc prawdopodobnie nie będziesz miał ochoty używać pistoletu do masażu na te obszary. Potężny ruch uderzeniowy może dodatkowo uszkodzić mięśnie. Jeśli bardzo chcesz masować nadwyrężony mięsień, zacznij od delikatnego ucisku, używając tylko dłoni i naciskaj wokół kontuzji, a nie bezpośrednio na nią.

Należy unikać używania pistoletu do masażu na uszkodzonych więzadłach, aby uniknąć dalszych powikłań, szczególnie zaraz po urazie.  Może się to wydawać oczywiste, ale nie należy również używać pistoletu do masażu w pobliżu (i zdecydowanie nie na) kości, które są złamane lub goją się – nawet jeśli już nie odczuwasz bólu. Znaczna siła (jak w przypadku pistoletu do masażu) może nadal powodować silny ból, a w najgorszym przypadku uszkodzić twoją naprawioną kość. Należy również uważać przy takich schorzeniach jak: nadciśnienie, żylaki, miażdżyca, zakrzepica żył, osteoporoza, dystrofia mięśniowa lub inne zaburzenia mięśniowe, toczeń, twardzina skóry i stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów.

Testosterone.pl JOINTS – wsparcie stawów, więzadeł i ścięgien

Jak działa?

Pistolety do masażu działają z wykorzystaniem pewnej teorii. Uważa ona, że możliwe jest „oszukanie” układu nerwowego, a tym samym zmniejszenie bólu. Podczas odczuwania bólu powinna istnieć odpowiednia stymulacja i reaktywność układu nerwowego.

Jest to możliwe, wysyłając odpowiednią częstotliwość impulsów nerwowych, dzięki czemu ból „ucieka”. Właśnie tak została stworzona ta maszyna, aby uzyskać skuteczny rezultat: oszukać organizm, aby szybciej się regenerował.

Witamina D3 – odpowiedni poziom to klucz do zdrowych kości

Kiedy?

Użycie pistoletu do masażu natychmiast po wyczerpującym treningu – na przykład maratonie lub intensywnej, ciężkiej sesji podnoszenia ciężarów – może pogorszyć stan zapalny i ból. Należy więc używać pistoletu do masażu wtedy kiedy chcemy rozluźnić jakąś partię mięśniową przed treningiem lub złagodzić bóle mięśniowe następnego dnia.

 

https://www.sport-shop.pl/pistolet-do-masazu-p-70596.html

Zalety

Główną zaletą tego sprzętu jest wygoda oraz oszczędność czasu. Nie musimy spędzać większej ilości godzin na wyginaniu ciała podczas rolowania, aby dostać się do trudno dostępnych miejsc.

Pomaga on w przyspieszeniu regeneracji mięśni, a dodatkowo powiększyć zakres ruchu. Dzięki ruchom wibracyjnym możemy poprawić przepływ krwi. Poprzez masaż złagodzimy ból związany z uszkodzeniem tkanek miękkich oraz zapobiegamy występowaniu opóźnionego bólu mięśni.

Jak używać?

Najpierw należy włączyć pistolet bez nakładania go na ciało. Dzięki temu mamy lepszą kontrolę nad jego mocą. Dopiero później przykładamy go do mięśnia. Poprzez taki zabieg nie zszkokujemy naszego organizmu. Następnie przesuwamy sprzęt wzdłuż mięśnia. Poruszamy powoli- tak aby dokładnie rozbić mięsień. W przypadku kiedy dotrzesz do obszaru, który jest bardzo napięty – przytrzymaj pistolet dłużej, bez dodatkowego nacisku, a następnie przejdź dalej. Cały czas oddychaj robiąc głębokie wdechy i wydechy. Dzięki temu na pewno się zrelaksujesz.

Omega-3 – „smar” dla stawów

Na co zwrócić uwagę?

Szybkość i moc: te dwa elementy są zdecydowanie najważniejsze. U każdego tolerancja bólu i preferencje masażu są inne. Warto zainwestować w taki, który ma zmienną moc z co najmniej dwoma ustawieniami: jedno jest mniej intensywne, więc nadal możesz używać pistoletu na bardzo obolałych mięśniach, w których odczuwasz napięcie mięśni lub ból oraz drugie – na mniej obolałe mięśnie.

Rodzaj ruchu: uderzenia i wibracje są bardzo różne. Kupując pistolet do masażu, zastanów się, który mechanizm jest dla Ciebie najważniejszy.

Przenośność: jeśli zamierzasz podróżować z pistoletem do masażu, potrzebujesz takiego, który z łatwością zmieści się w torbie lub walizce i nie waży dużej liczby kilogramów.

Akcesoria: Jeśli masz zamiar używać pistoletu tylko do dużych mięśni, takich jak plecy i nogi, prawdopodobnie nie potrzebujesz wielu dodatków ani akcesoriów. Jeśli zamierzasz używać go w określonych obszarach i punktach spustowych, takich jak stopy to pomocne będą mniejsze dodatki przeznaczone do tych konkretnych obszarów.

Żywotność baterii: im dłuższa żywotność baterii, tym lepiej, jak w przypadku wszystkich sprzętów.

Koszt: Najdroższe pistolety do masażu oferują zwykle bardziej regulowane ustawienia prędkości, mocy i ruchu, ale tańsze modele z pewnością również dadzą radę. Wszystko zależy od tego ile pieniędzy chcesz na niego przeznaczyć. W internecie jest bardzo dużo recenzji pistoletów do masażu. Warto zainteresować się poszczególnymi modelami zanim go zakupimy.

Monohydrat kreatyny – wsparcie regeneracji i siły

Podsumowanie

Pistolet do masażu jest w zasadzie samodzielnym głębokim masażem tkanek i może być pomocnym dodatkiem do innych metod takich jak na przykład rolowanie czy wizyta u fizjoterapeuty.  Jeśli ćwiczysz bardzo dużo, lubisz wygodę, dysponujesz środkami pieniężnymi i nie masz nic przeciwko takim gadżetom to pistolet do masażu może okazać się strzałem w 10!

 

Źródła:

https://massagegun.pl/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3939523/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2286487/

https://consent.yahoo.com/collectConsent?sessionId=3_cc-session_cd0172a0-d124-476f-90b0-a520b614599c&lang=en-us&inline=false

Photo: https://www.truetop5review.com/best-massage-gun/

Studentka drugiego roku Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, trener personalny, miłośniczka zdrowego stylu życia i treningów, szczególnie siłowni, która pomogła mi wyjść z zaburzeń odżywiania. Stawiam na zdrowy rozsądek i balans.

    Dodaj swój komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*