Najlepsze białko - Ranking białek serwatkowych 2018 - Porównanie bialek

Kategorie

Najczęściej czytane

Ranking białek serwatkowych – najlepsze białka 2020

Podczas wyboru odżywki białkowej w dzisiejszych czasach można poczuć się zagubionym i przytłoczonym. Otacza nas bowiem cała masa produktów o najróżniejszych składach, dodatkach, smakach a przede wszystkim cenach. Osoba nie będąca głęboko w temacie suplementów diety bardzo łatwo może dać się zwieźć kolorowym etykietą i ,,nadziać się” na produkt nie będący jakościowym optimum. Białko serwatkowe to jeden z najczęściej kupowanych suplementów. Swoją popularność zawdzięcza korzyścią w kontekście rozwoju masy mięśniowej, odchudzania, wzorowej przyswajalności oraz łatwej do przygotowania i smacznej formie produktu. Zacznijmy może od podstawowego pytania – jak wytwarza się takie białko?

Białko serwatkowe jak sama nazwa mówi pozyskuje się z serwatki – produktu ubocznego w procesie wytwarzania sera. Poddawana jest odpowiednim procesom produkcyjnym by oczyścić ją z niechcianych substancji takich jak laktoza czy tłuszcz. Jest to proces stricte fizyczny – taki jak mikro czy ultrafiltracja, polegający na przepuszczaniu serwatki przez mikro membrany zatrzymujące niechciane składniki – tłuszcz, cukry czy wodę.

Najczęściej kupowanym typem białka serwatkowego jest koncentrat. WPC (whey protein concentrate) to wynik ultra lub mikro filtracji serwatki. Zawiera ono do 80% białka oraz dość niewielkie ilości laktozy i tłuszczy. Posiada bioaktywne składniki takie jak np. alfa i beta laktoglobuliny czy immunoglobuliny. Jest bardzo dobrym źródłem białka do stosowania na co dzień co przyniosło mu niemałą popularność. Przypuszczam jednak, że większość z Was spotkała się również z terminem izolatu białka serwatkowego. Ten rodzaj białka powstaje najczęściej w procesie mikrofiltracji krzyżowej oznaczanej znakiem CFM (cross flow microfiltration) lub IE (ion exchange). Szczególnie korzystnym procesem wydaje się CFM – przez prowadzenie go w niskich temperaturach nie doprowadza się do denaturacji struktur białkowych a co za tym idzie białko zachowuje maksymalnie wysokie wartości biologiczne. Izolaty przez brak laktozy (teoretycznie mogą zawierać ilości śladowe) będą świetną opcją dla osób z nietolerancjami tego cukru. Dodatkowo charakteryzują się wysoką zawartością aminokwasów egzogennych i mniejszą zawartością tłuszczy od WPC. Mimo wielu wymienionych wyżej zalet mają również wadę – cenę, która będzie zdecydowanie wyższa od koncentratów.

W odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości dotyczących wyboru najlepszego białka serwatkowego postanowiliśmy zrobić ranking, w którym po dogłębnym przeanalizowaniu składów, niezależnych badań sprawdzających jakość, procesów technologicznych używanych przez producenta oraz wielu innych czynników udało nam się zawrzeć top 7 najlepszych tego typu odżywek.

Na sam początek przedstawiamy izolat białka serwatkowego od Testosterone.pl, które charakteryzują się wysoką jakością i biodostępnością. Białko w swoim składzie zawiera aż 92 g czystych protein pochodzących z oczyszczonej serwatki. Tasty Whey Isolate występuje w nietuzinkowych smakach, które podbijają serca konsumentów.

1.XXL Whey Isolate

XXL whey isolate to najwyższej jakości niezdenaturyzowany izolat białka serwatki. Jest on poddany mikrofiltracji typu CFM (krzyżowej) dzięki czemu zawiera duże ilości kluczowych aminokwasów egzogennych i cechuje się idealną przyswajalnością. Zawiera najwyższą możliwą ilość białka w porcji przy jednoczesnych praktycznie zerowych ilościach niechcianej laktozy i tłuszczu. Nie jest to białko bardzo gęste ze względu na brak dodatków – wypełniaczy, które mogły by taką strukturę wywołać.

O jego jakości świadczą liczne niezależne badania potwierdzające zgodność składu deklarowanego przez producenta z rzeczywistością. Według serwisu supplementlabtest.com izolat marki XXL wypada wręcz wzorowo przez zgodne z rzeczywistością ilość białka, ilość tłuszczy i węglowodanów czy profil aminokwasowy. Reasumując białko na najwyższym możliwym poziomie idealne dla osób, którym potrzebna jest najwyższa jakość. Cały test możecie sami przeanalizować pod niżej podanym linkiem:

http://www.supplementlabtest.com/tests/whey-isolate-xxl-nutrition-amino-acid-analysis-carbs-and-sugars-supplementlabtestcom

 

XXL Whey Isolate – KLINKIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

2. XXL Whey delicious 

Mix izolatu i koncentratu białka serwatkowego o bardzo wysokiej zawartości WPI CFM – aż 40%! Jednocześnie minimalna zawartość węglowodanów i tłuszczy czyni tą odżywkę niezwykle czystym źródłem pełnowartościowego białka. Będzie to idealna opcja dla osób, które chcą połączyć top jakościowe białko z pysznym produktem dostępnym w wielu wariantach smakowych i kremowej konsystencji, którą ciężej uzyskać w czystym izolacie. Najczęściej świetny smak białek innych firm okupiony jest dodatkiem glicyny, wysoką zawartością węglowodanów i tłuszczy lub innym czynnikiem obniżającym jego przydatność dla sportowców i osób aktywnych. Dlatego właśnie umieściliśmy Whey delicious tak wysoko – w przeciwieństwie do większości konkurencji łączy wyjątkowo dobry smak z niesamowicie wysoką jakością. Kolejnymi zaletami tej propozycji są wysoka zawartość najbardziej wartościowych aminokwasów oraz cena, która w kontekście jakości produktu jest bardzo niska.

Zgodność z deklaracjami producenta potwierdza niezależne badanie, w którym zarówno ilość poszczególnych markoskładników, aminogram jak i skład jest zgodny z etykietą produktu. Podsumowując 2 miejsce za wyjątkowo efektywne połączenie jakości ze smakiem i konsystencją przy bardzo przystępnej cenie.

http://www.supplementlabtest.com/tests/whey-delicious-xxl-nutrition-amino-acid-analysis-forum-member-bodybuildingnl

 

XXL Whey delicious  – KLIKNIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

3. OLIMP Whey protein complex

Trzeci mix w naszym zestawieniu. Mieszanka ultrafiltrowanego koncentratu z izolatem CFM i również w wielu świetnych smakach. Niestety w porównaniu do produktu marki XXL mamy tu mniejsza zawartość WPI. Nie ujmuje to jednak wzorowej jakości białka, które tworzone jest w maksymalnie nowoczesny i wydajny sposób. Ilość węglowodanów i tłuszczy jest tutaj stosunkowo niewielka jednak wyższa niż u konkurenta – XXL Whey delicious. Produkt posiada certyfikaty gwarantujące jakość takie jak GMP, GLP czy ISO. Marka OLIMP będąca na rynku od wielu lat i posiadająca także wiele suplementów w linii farmaceutycznej jest bezdyskusyjnie godna zaufania.  Białko tak jak i wyżej sklasyfikowani oponenci jest w wersji instant – czyli perfekcyjnie rozpuszczalnej. Reasumując jakościowy top w fajnych smakach przegrywa jednak z Whey delicious ze względu na mniejszą zawartość izolatu i więcej węglowodanów z tłuszczami.

 

OLIMP Whey protein complex – KLIKNIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

4. Buildify RS protein

Buildify RS protein to mieszanka pełnowartościowych frakcji białek – koncentratu, izolatu i kazeiny. Każda z tych frakcji ma inny czas wchłaniania i nasycania nas aminokwasami.  Szczególnie dodatek kazeiny sprawia, że działanie tego białka jest bardzo efektywne i wydłużone – aminokwasy będą krążyć we krwi jeszcze długo po spożyciu odżywki co wydaje się bardzo korzystnym efektem szczególnie dla osób nie jedzących regularnie i nie lubiących się spieszyć. Co ważne firma OLIMP produkująca RS umieściła tutaj kazeinę micelarną a nie dużo mniej wartościowy kazeinian wapnia. Dodatkowo producenci wszyli naprzeciw oczekiwaniom i dodali do odżywki olej MCT, który wpłynie bardzo fajnie na poziomy energii po ciężkim treningu a dodatkowo polepszy smak pitego białka, który oceniamy na ścisły top. Podsumowując idealne białko do stosowania na co dzień jak i po treningu dla osób ceniących smak przy jednoczesnej top jakości produktu.

 

Buildify RS protein – KLIKIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

DODATKOWO POLECAMY

 

5. Biotech USA – Iso whey zero

Izo whey zero produkowany jest przez węgierską firmę o nieco mylącej (w kontekście lokalizacji) nazwie Biotech USA. Jest to izolat białka serwatkowego (80%) z dodatkiem kluczowych pod kątem rozwoju masy mięśniowej aminokwasów (20%) takich jak arginina, bcaa czy glicyna jako polepszacz smaku . Zacznijmy od największego waloru tego produktu – składnika bazowego w postaci ,,native whey isolate” czyli natywnego izolatu. Jest to rodzaj WPI produkowany bezpośrednio ze świeżego mleka po procesach ultra i mikro filtracji w niskiej temperaturze. Następnie jest on pulweryzowany w suszarniach. Dzięki tego rodzaju najnowszym metodom produkcyjnym białko to strukturalnie pozostaje w swojej najpełniejszej i najbardziej wartościowej formie zawierając immunoglobulinę i laktoferynę. Jego nazwa ,,ZERO” to zasługa kompletnego braku zbędnej laktozy i glutenu. Producenci dodatkowo umieścili extra ilości bardzo wartościowych BCAA i glutaminy co można uznać za kolejny plus tego węgierskiego produktu. Dodatkowo bardzo bogaty wachlarz smaków, które nie da się ukryć wyszły bardzo dobrze sprawia, że produkt ten znalazł się w naszym rankingu. Niektórzy kojarzą pewnie niedawne doniesienia co do wątpliwej jakości białka jednak według obecnych badań ogólnodostępnych wynika, że z białkiem wszystko jest w jak najlepszym porządku. Różnice procesu produkcji między zwykłym izolatem a izolatem natywnym biotecha można zobaczyć w przyjaznej animowanej formie klikając w link poniżej.

https://pl.biotechusa.com/native-whey/

 

Biotech USA – Iso whey zero – KLINKIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

6. DNA Whey

DNA WPC to czysty koncentrat białka serwatkowego produkowany przez firmę OLIMP. Seria DNA została stworzona w odpowiedzi do tanich białek coraz liczniejszych producentów. Jednakże w odróżnieniu od wielu z nich mamy tu 100% gwarancję jakości od laboratoriów Nutrifarmu. Jest to zatem połączenie naprawdę mocno ekonomicznej ceny z bardzo solidną jakością. To właśnie stosunek cena-jakość skłania nas do umieszczenia tego produktu w rankingu najlepszych białek. Ograniczona liczba smaków (3 rodzaje) i ekonomiczne opakowanie (torebka) to 2 podstawowe wady, które sprawiają jednak, że możemy dostać tak porządny produkt za tak małe pieniądze. Koncentrat białka serwatkowego to bardzo dobra frakcja białka do spożywania na co dzień w zastępstwie mięsa czy innych produktów białkowych ale także po treningu (mimo nieco dłuższego czasu wchłaniania). Reasumując świetna ekonomiczna opcja dla osób nie chcących wydawać większych pieniędzy lecz ceniących sobie pewność i gwarancję dobrej jakości produktu.

 

DNA Whey – KLIKNIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

7. Now foods – grass fed whey protein concentrate

Now foods grass fed whey protein concentrate to propozycja w pełni ekologicznego koncentratu białka serwatkowego od bardzo cenionej firmy NOW. O niesamowitej jakości tego białka świadczy przede wszystkim to, że jest one pozyskiwane z mleka krów karmionych trawą, żyjących wolno na pastwiskach w sprzyjających im warunkach. Są one wolne od karm zawierających antybiotyki, sterydy czy hormony mogące mieć wpływ na jakość produktu. Białko wytwarzane z takiego eko-mleka poddawane jest zaawansowanym procesom w bardzo niskich temperaturach dzięki czemu produkt nie traci wielu ważnych wartości odżywczych. Jest wysoce biodostępny i bogaty w aminokwasy egzogenne tak ważne dla naszych organizmów. Ostatnie miejsce w naszym rankingu polecanych spowodowane jest stosunkowo wysoką ceną tego suplementu – 99 zł za 544 g. Jednak dla szerokiego grona osób będących zwolennikami eko odżywiania nie powinna być to przeszkoda ponieważ cena jest tu jak najbardziej adekwatna do jakości. Jako kropka nad ,,i” świadcząca o wyjątkowości tego białka warto dodać iż w odróżnieniu od większości produktów nie zawiera sztucznych słodzików a naturalny ksylitol. Zatem jeśli jesteś fanem produktów ekologicznych, najwyższej możliwej jakości i czystości ta propozycja jest na pewno godna uwagi.

 

Now foods – grass fed whey protein concentrate – KLIKNIJ NA BIAŁKO BY PRZEJŚĆ DO PRODUKTU

 

 

 

Nazywam się Mikołaj i od wielu lat interesuje się dietetyką, suplementacją i tematem treningu siłowego. Dla wszystkich z tych trzech tematów zawsze staram się znaleźć złoty środek i nie opierać przekazu o skrajne ideologie a racjonalne przedstawienie naukowych faktów. Sam trenuje od ponad 4 lat natomiast wiem, że zalecenia dla ogółu nie można wysuwać na podstawie tylko własnego empirycznego doświadczenia.
Od roku prowadzę instagrama (instagram.com/gainzdesire) gdzie dziele się swoją przygodą z naturalną kulturystyką i wszystkimi aspektami z nią zawiązanymi

 • Kormoran
  30 marca 2018 o 11:07

  Gzie wyniki badań białek?

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   27 kwietnia 2018 o 11:43

   są linki w rankingu do badań

   Odpowiedz
  • T-BLOG
   5 czerwca 2018 o 12:10

   są zalinkowane w artykule 🙂 wystarczy nacisnąć na linki

   Odpowiedz
 • Grzegorz
  31 lipca 2018 o 15:27

  Co Ci po badaniach ? Biotech też pokazał cud cyferki a wyszło że jest doopa z tych cyferek

  Odpowiedz
  • T-BLOG
   14 września 2018 o 22:19

   mamy zgodę biotech usa na badanie ich białka – zobaczymy co pokaże 10/2018! 🙂

   Odpowiedz
 • Wiesław
  13 października 2018 o 09:00

  Nie ma to jak HI – TEC C6 24.9% w porcji niezawodny

  Odpowiedz
  • Przemek
   10 października 2019 o 17:41

   Lubisz beton to jedz to coś, piasek między zębami nie wiadomo co jeszcze……

   Odpowiedz
   • Adam
    17 kwietnia 2020 o 02:06

    Jaki beton. Super białko i super działanie

    Odpowiedz
 • Łukasz A.
  21 kwietnia 2020 o 23:51

  Korzystam z Biotech. Jestem bardzo zadowolony z jakości i właściwości.

  Odpowiedz

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*