Booster testosteronu, czyli chleb powszedni każdego trenującego mężczyzny w średnim i starszym wieku. Jeśli uważasz, że coś przeszkadza Ci w osiąganiu maksymalnych wyników w czasie treningu, problem może polegać na niedoborze testosteronu. Testosteron to męski hormon, odpowiedzialny za szybki przyrost mięśni, pojawienie się pompy mięśniowej i osiąganie coraz lepszych wyników na siłowni. Jego wydzielanie spada wraz z wiekiem, jednak można zapobiegać temu procesowi, przez stosowanie boosterów testosteronu.
Dlaczego warto stosować
Boostery testosteronu są szczególnie polecane osobom, które zauważyły, że ich treningi stały się ostatnio mniej intensywne i skuteczne. W niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest zastosowanie staku przedtreningowego, ale często może to być niewystarczające.
W takiej sytuacji dobrym sposobem jest zastosowanie boosterów testosteronu, czyli substancji, które będą miały korzystny wpływ na wydzielanie tego hormonu w organizmie.
Najważniejsze działania boosterów testosteronu
Zwiększenie ilości tlenku azotu w organizmie. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne, wpływa na mocniejszą erekcję i pompę mięśniową. Podobne działanie mają boostery NO.
Większa ilość energii do ćwiczeń i osiąganie lepszych wyników
Szybsze budowanie masy mięśniowej
Poprawienie libido
Jakie substancje wchodzą w skład boosterów testosteronu?
Cynk – wspiera prace męskiego układu płciowego
Witamina D3 – ma aktywny wpływ na wydzielanie hormonów w organizmie.
Kozieradka – to niepozorna roślina, która modyfikuje działanie testosteronu na organizm, dzięki czemu działa on dłużej.
Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) – substancje czynne tej rośliny mają podobne działanie, jak męskie hormony
ZMA – sprzyja regeneracji organizmu
Maca – substancja wzmacniająca organizm, której działanie zauważyli Indianie z Południowej Ameryki
Antyoksydanty – usuwają z organizmu wolne rodniki, które mają niekorzystny wpływ na wydzielanie hormonów.
Wyciąg z palmy sabalowej – uchroni on prostatę przed rozrostem.
Preparaty tego typu zawierają zwykle kilka substancji aktywnych jednocześnie, co pozwala, na osiągniecie synergistycznego działania. Mają one za zadanie zarówno zwiększyć wydzielanie męskich hormonów, jak i utrzymać je dłużej we krwi i ograniczyć działanie hormonów kobiecych. Suplementy najlepiej przyjmować na pusty żołądek, a te, które zawierają ZMA, na wieczór.
Kto może je przyjmować?
Boostery testosteronu są najczęściej przyjmowane przez panów w średnim i starszym wieku. Po 40 roku życia, poziom testosteronu spada o 1% rocznie, dlatego należy zadbać o jego uzupełnianie.
Używanie takich preparatów u mężczyzny w wieku poniżej 25 lat nie ma sensu, ponieważ wtedy poziom hormonów męskich jest największy. Preparaty zwiększające poziom testosteronu najczęściej nie mają działań ubocznych, jednak przed ich zastosowaniem warto zapytać o zdanie lekarza. Przeciwwskazaniem do ich stosowania mogą być na przykład choroby prostaty i inne dolegliwości układu moczowo-płciowego. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, przed zastosowaniem boosterów testosteronu, powinieneś skonsultować się z lekarzem.