Odżywki potreningowe mają za zadanie wzmocnić regenerację organizmu i przyśpieszyć naszą gotowość do wprowadzenia kolejnego treningu. Wiele osób popełnia błąd, ponieważ intensywnie trenuje, nie stosując odpowiednio długiej fazy regeneracji i nie dostarczając odpowiedniej ilości białek.
Odżywki potrenignowe są wskazane dla wszystkich osób, które chcą poprawić funkcjonowanie swojego organizmu po treningu. Jeśli dotyka Cię przetrenowanie, powinieneś zastosować odpowiednie białko, które będzie regulowało poziom insuliny we krwi i zwiększy odbudowę mięśni.
Jakie wybrać białko po treningu?
Białko po treningu powinno się przede wszystkim wolno i szybko wchłaniać, dzięki czemu mięśnie otrzymają anaboliczne wsparcie przez dłuższy czas oraz natycmiast. Niektórzy sportowcy są także zdania, że białko należy zastosować zaraz po przeprowadzeniu treningu, wybierając bardzo szybko przyswajalne aminokwasy.
Dobrym wyborem są także mieszanki, które łączą w sobie węglowodany i białka, co pozwoli pozbyć się uczucia głodu, wynikającego z szybkiego zmniejszania ilości glukozy we krwi.
Większość sportowców wybiera białko w formie proszku, ponieważ jest ono tańsze niż w kapsułkach i łatwo się wchłania. Białka w formie kapsułek i tabletek można za to wygodnie przyjąć, bez potrzeby wymieszania ich w shakerze.
Warto zwrócić uwagę na to, czy białko potrenigowe dostarcza odpowiedniej ilości BCAA. Aminokwasy rozgałęzione bardzo szybko się wchłaniają i stanowią źródło energii dla mięśni. Każdy sportowiec ma swój ulubiony smak białka, dlatego producenci oferują je w wielu smakach.
Najpopularniejsze odmiany białek potreningowych
Białko serwatkowe – (whey protein), szybko się przyswaja, zawiera laktozę. Zwróć uwagę, jak dużo białka jest w odżywce – koncentrat i izolat różnią się znacznie pod tym względem.
Białko kazeiny – wchłania się o wiele wolniej, bo jego cząsteczki są większe. Warto stosować je na wieczór.
Białko jaja – to białko pełnowartościowe, które dostarcza dużej ilości witamin i minerałów.
Białka roślinne – są uważane z mniej wartościowe, ze względu na gorszy profil aminokwasów.