Układ trawienny człowieka zasiedlają różnego rodzaju organizmy. Może ich być nawet ok. 400 rodzajów. Pełnią one rozmaite funkcje, część z nich to pasożyty, wirusy i bakterie. Ale słowo “bakteria” nie musi oznaczać nic złego - wręcz przeciwnie. Nauka udowadnia, że ludzki organizm zamieszkują dobroczynne bakterie, takie jak bakterie probiotyczne i pełnią one bardzo ważną rolę w prawidłowym jego funkcjonowaniu. Najnowsze badania wykazują, że posiadają one nawet potencjał do wspomagania leczenia wielu poważnych chorób.
Prawidłowa flora bakteryjna jelit to nie tylko właściwe trawienie i metabolizm składników odżywczych. Przez bardzo wiele lat uważano, że jej rola ogranicza się tylko do tego. Dziś wiemy, że wpływa również na działanie układu immunologicznego i pomaga zwalczać wirusy i szkodliwe bakterie na zasadzie konkurencji - odbiera im pożywienie i nie pozwala się zagnieździć w układzie pokarmowym.
Najnowsze badania wykazują również olbrzymi związek między florą bakteryjną jelit, a kontrolowaniem wagi. Jedną z takich bakterii jest Lactobacillus gasseri - mało znany, acz niezwykle istotny dla ludzkiego ciała organizm. Przewiduje się również, że w przyszłości, bakteria ta może odegrać istotną rolę w leczeniu cukrzycy typu 2, jak i klinicznej otyłości.
Przez 24 godziny na dobę organizmy podobne L. gasseri chronią i oczyszczają jelita ze szkodliwych dla nas toksycznych związków i wirusów oraz zapobiegają rozwojowi innych szkodliwych bakterii i drożdży. Niewłaściwy skład flory bakteryjnej jelit może skutkować zasiedleniem ich przez niebezpieczne dla człowieka organizmy, które wywołują:
● zatwardzenia, wzdęcia, biegunki
● stany zapalne
● zmiany skórne
● wzmożony apetyt
● nadwagę
● wahania nastrojów.
Utrzymanie takiego stanu rzeczy może doprowadzić nawet do takich chorób i dolegliwości jak:
● zespół jelita drażliwego
● nowotwory przewodu pokarmowego
● cukrzyca typu 2
● otyłość
W Japonii przeprowadzono szereg badań dotyczących wpływu przyjmowania suplementów zawierających bakterie L. gasseri w stanach średniej i dużej otyłości. Doświadczeniu poddano grupę 87 osób ze znacznym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Po dwóch tygodniach, w grupie której podawano probiotyk zanotowano średni spadek 4,6% tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i 3,3% tkanki podskórnej. Waga wśród tych osób spadła o średnio 1,4%, a obwód w talii o 1,8%.
Prawdziwym fenomenem jest odkrycie, iż bakterie L. gasseri posiadają potencjał do modyfikowania sygnałów chemicznych pochodzących z układu trawiennego. W znaczny sposób wpływa to na sposób w jaki organizm metabolizuje tłuszcze. Badanie na ludziach potwierdziło wyniki wcześniejszych badań przeprowadzanych na zwierzętach.
W połączeniu ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, przyjmowanie suplementów zawierających bakterie probiotyczne może w ogromnym stopniu przyczynić się do spadku wagi i zmaksymalizowania efektów odchudzania. Kilka rzeczy odnośnie prawidłowej flory jelit jest wszakże pewnych - ułatwia ona trawienie, stymuluje procesy metaboliczne, chroni organizm przed toksynami i szkodliwymi związkami oraz mikroorganizmami i redukuje odkładanie tłuszczów.